Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór przetworników do kolumn podłogowych DIY

S3B3Q 02 May 2009 12:57 6231 41
    S3B3Q
    Level 11  
    Witam
    A więc zacznę od początku. Ostatnio zrobiłem subwoofer na głośniku GDN-22-140-8-SCX i mostku TDA7294. Jestem z niego bardzo zadowolony(opublikuję jak wykończę front). Początkowo miał grać z jakimiś głośnikami Technicsa, ale teraz wiem, że nie wykorzystuje nawet 30% możliwości suba. Postanowiłem wykonać głośniki podłogowe(w przyszłości także centralny i monitorki). Myślałem nad konstrukcją 2-way(bas nie jest tak bardzo potrzebny skoro mam suba) ale na 3 głośnikach. Jako wzmacniacz pracować będzie TDA7294(końcówka DIY, ze sterowaniem przez mikrokontroler, też może opublikuję :) ). No i tu pojawia się moje pytanie: jakie głośniki wybrać. Na wysokie tony wybrałem GDWK-10-200-8-PJ albo GDWK-10-250-8-AK. Planuje 2 średniotonowe głośniki. Proszę o pomoc w ich wyborze.
    Pozdrawiam

p.s Jakie będzie najbardziej optymalne połączenie ich aby była odpowiednia impedancja?
    Eliminator
    Level 24  
    Ile masz zamiar pieniędzy łącznie zainwestować w ten projekt ?
    S3B3Q
    Level 11  
    Planuję coś ok. 1000zł. Z tym, że 100-200 muszę odliczyć na końcówki mocy.
    parish
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Co mamy rozumieć przez 2 średniotonowe głośniki? Zapewne chodzi Ci o midbasy?
    Tomq
    Level 38  
    Quote:
    Myślałem nad konstrukcją 2-way(bas nie jest tak bardzo potrzebny skoro mam suba) ale na 3 głośnikach.

Skoro masz juz suba i nie zalezy ci az tak na basie z kolumn jak pisales do dawanie dwoch GDNow jest bez sensu. Dajac dwa zyskujesz na efektywnosci (bodaj + 3 decybele). Robi sie to, np by uzyskac wiecej basu przy niewielkiej szerokosci kolumny (2 x15 cm glosnik wymaga wezszej kolumny niz 1 x 22).
    Quote:

Myśm GDWK-10-200-8-PJ albo GDWK-10-250-8-AK. Planuje 2 średniotonowe głośniki.

AK jest malo popularnym glosnikiem, jest do niego malo zwrotnic, lepiej wez visatona sc10n - lepszy od PJ, a chyba w tej samej cenie co AK.
    Quote:

p.s Jakie będzie najbardziej optymalne połączenie ich aby była odpowiednia impedancja?

Odradzam dawanie dwoch GDNow, ale jak cos to powinno byc tak:
    -2x 4 ohmy + 8 ohm gdwk
    -2x 15 ohm + 8 ohm gdwk
    -2x 8ohm + 4 ohm gdwk (rzadko stosowane)

Wypadkowa GDNow wyniesie mniej wiecej tyle ile ma wysokotonowy.

Mysle ze w twojej sytacji najlepszy bedzie tonsil 16/50/6 + visaton sc10n.
    Tonsil gra bardzo ladnie, ale nie ma duzo basu - swietnie, bo bedziesz mial b. dobre srednie tony ,a zejsciem i ogolnie basem zajmie sie subwoofer. Visatona tez moge z czystym sercem polecic.

Ewentualnie zrob GDM 14-150-8 + gdwk PJ, jak w tym trzydroznym zestawie http://img218.imageshack.us/my.php?image=3waystxep8od6.gif

Nie mam pojecia jednak jak by sie spisywal taki zestaw z trzydroznej kolumny rozbity na kolumne i suba.

Moze jescze stx 15-100-8 stx gdwk Pj.
    S3B3Q
    Level 11  
    Hmmm tłumacząc na nisko-średniotonowe to właśnie o to mi chodzi ;) 2 głośniki w jednej kolumnie, a kolumn ma być 2 :). Który z tych wysokotonowych będzie lepszy?
    Tomq
    Level 38  
    Heh, nie wiedziałem ze przeznaczysz tyle pieniędzy na glosniki. Mozna poszaleć :) W takim razie powinieneś patrzeć na zestawy z vifa albo seasem jako wysokotonowym ;) Przejrzyj gotowe konstrukcje, na pewno znajdziesz cos dla siebie. Np.:

http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=12633 koszt - ok. 100zl
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=12880
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=12415 745 zl.
    S3B3Q
    Level 11  
    tomq8888 zauważyłem że wykonałeś dokładnie taką konstrukcję jaką polecasz(Tonisl + Visaton) ;) możesz podać info gdzie kupiłeś głośniki?
    Tomq
    Level 38  
    Viaston w greltonie http://www.grelton.mycom.pl/index.php3?content=1&id=1167&kategoria_id_1167=2444 (60zl/szt)

A GDN zamawialem telefonicznie w Protonsilu (nawiasem mowiac paczka przyszla z adresu skleptonsil.pl, ale to szczegol). Nie maja ich na stronie, ale mozna zadzwonic i poprosic o nie. Dalem za nie 2x 77 zl. Sa rowniez na allegro u usera jarasf za 78 zl (nr 616782875 ). Pamietaj tylko ze nazywaja sie GTC 16/40/1 (to oznaczenie wersji na eksort, to samo co GDN 16/50/6)

Polecilem ci ten zestaw, bo jestem zadowolony ze srednich i wysokich tonow, natomiast czasem brakuje mi basu. Skoro masz juz suba to mysle ze byloby to calkiem dobre zestawienie :) Jescze jakbys wstawil tego GDn w obudowe zamknieta 9(ja mam oczywiscie w BR), to poprawiloby tzw odpowiedz impulsowa - czyli dziwek bylby bez zadnych opznien, ciezko to wylumaczyc, ale sporo eksperymentwoalem z obudowa, teraz ja powiekszylem (24L) i zawazyle ze zestaw stracił nieco na dynamice. W zamknietej, 15 litrow, byloby OK:)
    Tonsil gra lekko, przyjemnie, gitary brzmia swietnie, a visaton nie jest tak ostry jak stx pj, wysokie tony nie sa szelesczacy czy "piaskowe".

Jesli chcesz troche dolozyc to mzoesz wziac tonsila 15/40/5 i vife dx.
    (129 zl + ok130 na jedna kolumne).
    S3B3Q
    Level 11  
    U tego usera znalazłem te Tonsile, ale ma też wystawioną wersję 4Ohm, o 20zł tańsza. Prawdopodobnie zdecyduję się właśnie na to połączenie: Tonsil+Viasaton. I jako że zostanie mi trochę kasy mógłbym wziąć 2xTonsil 4OMH(na kolumnę). Czy jest sens takiego połączenia? Od razu mógłbym zapytać o głośniki na centralny i monitory, czy też tam mają być takie same głośniki?
    Tomq
    Level 38  
    Quote:
    U tego usera znalazłem te Tonsile, ale ma też wystawioną wersję 4Ohm, o 20zł tańsza. Prawdopodobnie zdecyduję się właśnie na to połączenie: Tonsil+Viasaton. . Od razu mógłbym zapytać o głośniki na centralny i monitory, czy też tam mają być takie same głośniki?

Ten user ma tansze te 4 ohmowe, bo tonsil zrobil na nie promocje (pytalem go kiedys ;) ). Po prost nie sprzedaja sie. Zreszta, ceny w Tonsilu zmieniaja sie jak w kalejdoskopie. ;) Jesli bralbys glosniki bezposrednio od Protonsila moglbys negocjowac cene (sprawdzone empirycznie ;) )

Quote:
    I jako że zostanie mi trochę kasy mógłbym wziąć 2xTonsil 4OMH(na kolumnę) Czy jest sens takiego połączenia?

Podlanczajac w ten sposob zyskassz na efetywnosci - z tego samego natezenia mocy plynacego ze wzmacniacza bedzie glosniej grala muzyka. Tylko ze trzeba zmniejszyc wtedy tlumnik na glosnik wysokotonowy i nie dam glowy czy przypadkiem w torze nisko-sredniotonowy nie trzeba wprowadzac modyfikacji. Musialbys zrobic to na sluch bo nie ma zwrotnicy 2x Tonsil 16+ viaston.

Zestawienie takie nie ma wiekszego sensu, bo o ile nie masz jakies kiepskiego wmzacniacza ta efektywnosc nie bedzie ci az tak potrzebna.
    Quote:
    Od razu mógłbym zapytać o głośniki na centralny i monitory, czy też tam mają być takie same głośniki?

Tak, dokladnie. Dzwiek musi byc jednorodny na kazdej z kolmn, wszystkie musza byc budowane na tych samych przetwornikach.
    Wiec skoro fronty zwrobilbys na 2x GDn to musiałbyś wiec wszedzie dac 2 x tonsil, bo inaczej mialby rożna efektywność (np fronty bylby glosniejsze niz tyl).

O to ze masz za duzo kasy to sie nie boj, zobaczysz ile wydasz na tekie "pierdoly" jak rurki BR, terminale etc. Zreszta lepiej dolozyc do lepszych elementow zwrotnicy (i zrobic ja bez modyfikacji) niz kupywac 2 x tyle GDNow :)

A jezeli naprawde masz taki nadmiar gotwki to podrzuce ci schemat zwrotki do tonsila 16/40/1 i vify :D

BTW, ogladalem najnowsze "Rambo" na tych kolumnach, fakt ze z podbiciem basu na wzmacniaczu, ale efekt jest po prostu n-i-e-s-a-m-o-w-i-t-y ;) Wydaje sie ze walka ma miejsce w twoim pokoju, czuc moc eksplozji, a szum ognia z miotacza plomieni byl swietny, tak samo jak swist pocisku wystrzelonego ze sniperki.
    S3B3Q
    Level 11  
    Ok, czyli wybieram ten Tonsil GDN 16/50/6, a co do wysokotonówki: Vifa kosztuje ok. 120zł Link. A Visaton 60, czy opłaca dawać 2x tyle?
    Tomq
    Level 38  
    To zalezy. Jezeli nie jestes zbyt osluchany w roznych zestawach audio to na pewno lepszy bedzie visaton. Vifa jest dobra, ale czesto mozna sie spotkac z opinia, ze latwo ja niedocenic i czesto duzo osob sie rozczarowuje. Moze wiec ci sie bardzo spodobac, a moze nie. Visaton jest pewny ;)

Pozatym musialbys dac vife do kazdej z kolumn, a to juz spory wydatek (300zl ekstra).

Na poparcie moich slow
    Quote:
    Nie chodzi o to co ja zrobiłem, niewątpliwie Tonsil + vifa to fajna sprawa. Chodzi o stopień twojego zaawansowania w dźwięk. Po prostu robiąc coś od razu z półki wyższej, może Ci się nie spodobać ich gra, możesz nie zwrócić uwagi na pewne walory które monacor Ci zaoferuje. Więc jeśli zaczynasz to proponuje coś prostszego na początek, coś co powoli zacznie Cię wprowadzać w świat prawdziwego dźwięku.
    Z https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1300061.html

Zwrotka https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic978260-30.html (ta pierwsza! ;) )
    S3B3Q
    Level 11  
    Podsumowując:
    Tonsil GDN 16/50/6 - 80zł
    Visaton sc10n - 60zł
    ------------------------------
    140x2=280

Myślę że ta kwota jest odpowiednia :)

Teraz pytanie dot. zwrotek. Postanowiłem, że wykonam je sam. Z jakiego sklepu najlepiej zamawiać? Jakie powinny być kondensatory, jakie rezystory i jakie cewki?
    Tomq
    Level 38  
    Quote:
    140x2=280
    ale :D
    +Przesylka z greltonu 10 zl.
    +przesyka z allegro circa 15

Quote:
    Myślę że ta kwota jest odpowiednia

Taniej sie chyba nie znajdzie ;)

Quote:
    Teraz pytanie dot. zwrotek. Postanowiłem, że wykonam je sam.

I bardzo dobrze, tak trzymać :)

Quote:
    Z jakiego sklepu najlepiej zamawiać?

Sa 2 wyjscia:
    - albo w greltonie razem z visatonami (ja zaplacilem za visatony, elementy do zwrotki i presylke 190 zl)
    - albo w polinku, gdzie elementy sa ieco tansze, czy jednak na tyle by oplacilo sie 3 raz za przesyłkę nie wiem ;)

Quote:
    Jakie powinny być kondensatory, jakie rezystory i jakie cewki?

Moge podac linki do elementów z greltonu? Podaje liczbe sztuk dla dwoch zwrotek.

-2x Kondensator 3,3 Jantez - na tor wysokotonowy, wpiety szeregowo (ten kondensator powinien byc dobrej jakosci, te od glosnika niskotonowego moga byc tansze
    5225 ... 3,3 uF _____ VDC ... 400 V _____ Wymiary ... 16 x 35 mm
    Cena: 5,70 PLN

http://www.grelton.mycom.pl/index.php3?content=1&id=1167&kategoria_id_1167=1179

-2 razy cewka powietrzna (koniecznie powietrzna do toru wysokotonowego, sa lepsze niz ferrytowe, czyli rdzeniowe, a przy glosniku wysokotonowym bedzie slychac roznice) 0,330 mh grubosc drutu 1.0
    0,33 mH ... 1022 _____ RDC ... 0,26 ohm _____ Wymiary ... 25x15x42 mm Cena: 10,10 PLN
    http://www.grelton.mycom.pl/index.php3?content=1&id=1167&kategoria_id_1167=1134
    lub z drutu 0,7 http://www.grelton.mycom.pl/index.php3?content=1&id=1167&kategoria_id_1167=1118 (jesli chcesz troche zaoszczedzic ;) )

- 2x rezystor 5,6 - trzeba zlozyc z dwoch:
    5246 ... 2,2 ohm
    Cena: 0,90 PLN
    5248 ... 3,3 ohm
    lacznie musisz zamowic 4 - 2x (3,3+2,2). 5 wat dla rezystora wszedzie wystarcza.
    http://www.grelton.mycom.pl/index.php3?content=1&id=1167&kategoria_id_1167=2033

-2 x rezystor 33 ohm http://www.grelton.mycom.pl/index.php3?content=1&id=1167&kategoria_id_1167=2033.

Teraz do toru nisko-sredniego.:
    -2xcewka 660 uH (moze byc ferrytowa, najlepiej by byla z drutu 1 mm lub grubszego.)
    0,68 mH ... 1287 _____ RDC ... 0,40 ohm
    Cena: 14,70 PLN
    http://www.grelton.mycom.pl/index.php3?content=1&id=1167&kategoria_id_1167=1134
    I tu sa schody, bo w greltonie raz ze te cewki sa drozsze, dwa ze nie maja rdzeniowych o takich wartosciach (bylaby tansza niz powietrzna)

- 2 kondensator 3,3 uf (moga byc tansze niz te z toru wysokotonowego, tu nie bedzie roznicy)
    5344 ... 3,3 uF _____ VDC ... 100 V _____ Wymiary ... 9 x 18 mm
    Cena: 1,40 PLN
    W zupelnosci wystarcza.
    http://www.grelton.mycom.pl/index.php3?content=1&id=1167&kategoria_id_1167=1181

-2 razy rezystor 22 ohm 5258 ... 22,0 ohm
    http://www.grelton.mycom.pl/index.php3?content=1&id=1167&kategoria_id_1167=2033

Zobacze sobie takie elementy w polinku ile by kosztowały http://www.polink.com.pl/ ja dzisaj nie mam już siły...
    kborowiec
    Level 18  
    A zapowiadała się całkiem niezłe kolumny przy tym budżecie.
    Dwa midbasy warto zastosowac jeśli chcesz zbudowac kolumny w układzie d'Appolito i zasymulowac źródło punktowe. W takim układzie, jeśli nie zależy nam na basie i dużej efektywności należy zastosowac możliwie najmniejsze midbasy i neodymową wysokotonówkę. Przy okazji stosując wąską ściankę przednią można uzyskac bardziej przestrzenny dźwięk. Wskazane jest również wyrównanie fazowe głośników. Wychodząc z takich założeń proponuję na midbasy Tonsile 10 lub 13 cm z membraną z włókna szklanego (lub STX 15-100-AKX) i wysokotonówkę Peerless BC25SC06-04, Audax TM025F1 lub inną podobną. Wersja oszczędnościowa, to 2xARN 116-10-08 + Tonsil GDWK 8/50 (tutaj wyrównanie czasowe wymaga jedynie wpuszczenie wysokotonówki pod kosze midbasów - estetycznie i dośc prosto). Wersja extremalna to 2xVisaton FRS8M+jakaś dobra wysokotonówka do car audio. Co ciekawe ten Visaton ma dośc dużą efektywnośc jak na swoje wymiary, ale przenosi od około 100 Hz w obudowie b-r.
    W Twoim przypadku sub ma jedynie 20 cm i wstawianie dużych midbasów nie ma sensu jeśli chcesz go wykorzystac.
    Samson4444
    Level 12  
    Osobiście radzę STX 14 z serii SCX + STX PJ.
    Jakość gwarantowana.
    Ten tonsil nie da średnicy takiej jak SCX ( o basie nie wspominając ale akurat tego tu nie potrzeba) a Vistaton jest gorszy od PJ STX-a.
    Gdyby STX PJ kosztował 60 zł a Visaton 28 to moim zdaniem nikt by nie kupił Visatona SC :D
    Mam doświadczenie ze wszystkimi wyżej wymienionymi głośnikami.

:idea:

Jak już kupiłeś te głośniki to części do zwrotki polecam z Polinku- szybko i starannie zapakowane.
    Tomq
    Level 38  
    Quote:
    Wychodząc z takich założeń proponuję na midbasy Tonsile 10 lub 13 cm z membraną z włókna szklanego (lub STX 15-100-AKX) i wysokotonówkę Peerless BC25SC06-04, Audax TM025F1 lub inną podobną. Wersja extremalna to 2xVisaton FRS8M+jakaś dobra wysokotonówka do car audio. Co ciekawe ten Visaton ma dośc dużą efektywnośc jak na swoje wymiary, ale przenosi od około 100 Hz w obudowie b-r.

Pieknie, niech mi tylko kolega pokaze schematy zwrotnic (zaprojektowane na podstawie pomiarow) do tych glosnikow?

Quote:
    W Twoim przypadku sub ma jedynie 20 cm i wstawianie dużych midbasów nie ma sensu jeśli chcesz go wykorzystac.

Nie od dzis wiadomo ze wielkosc nie zawsze jest najwazniejsza... Te tonsile 16/50/6 mimo ze maja 20 cm wraz z koszem sa slabsze na basie niz Tosnile 13/40/2 lub Arn 150.

Quote:
    sub ma jedynie 20 cm

22cm. A jesli chodzi o srednice membrany to 18,5cm.

Quote:

Gdyby STX PJ kosztował 60 zł a Visaton 28 to moim zdaniem nikt by nie kupił Visatona SC

Dobry zart :) Czyli jesli visaton bylby tanszy to nikt by nie kupywal? teraz, przy cenie 58 jest popularny (wiele osob woli dolozyc do sc10n zamiast brac PJ), a ty piszesz ze nik by go nie kupil... Hmm... ;)

Zacytuje takero, koles naprawde dlugo siedzi w konstrukcjach audio, jest znany nie tylko na tym forum.

Quote:
    Widać kolega nie miał ów PJtki w ręku, nie wspominając od odsluchach.
    Jest to głośnik za 20zł i w związku z tym nie ma się co po nim wymagać jakieś wspaniałej sceny itd, ale do budżetowych kolumn - jak najbardziej.
    Co ciekawe w realu to właśnie tonsile są bardziej krzykliwe, a pj cieplejsza.
    Że też nie wspomne o tym że większośc ciekawych tonsili wysokotonowych , które jakoś już tam grają (choć i tak nie jak za tą cene) można ciąć na 5-7khz i nie niżej. Stx spokojnie 3k wytrzymuje nie piaszcząc i krzycząc.
    Ciekawe jakiego tonsila kupisz za 30zł ?
    Z ciekawych to może uda się za tyle wyciągnąć używke 8-12 120 i to wszystko.
    A mając 50zł w kieszeni lepiej kupić sc10n.
    Quote:

za niecałe 50zl masz sc10n, nie da się ukryć że jest lepszy.
    oba z https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic748485.html
    Zreszta te rozwazania sa bezcelowe ;) Autor ma na wysokotonowki 60 zl - kupi stx, ma 120 zl - kupi visatony, ma 240 -kupi vify (czy mu sie spodobaja - nie wiem ;) )

STX 14 z serii SCX + STX PJ to dobry zestaw, jednak nizsza polka niz 16/50/6 i visaton., ktory skolei stoi nizej niz 15/40/5 + vifa dx25tg. Kazdy z tych zestawow jest wysokiej jakosci,ktory kolega wybierze to zalezy od tego ile kasy chce na to przeznaczyc, mozna zaproponwac jescze cos innego.

Quote:
    A zapowiadała się całkiem niezłe kolumny przy tym budżecie.
    Zgadzam sie, przy wspomnianych przez autora 800 zl mozna zaszalec. Jednak gdy wziąć pod uwage to ze te kolumny wraz z subem maja stac sie zaczatkiem Kina Domowego, nalezaloby wydac jescze 3 razy tyle... Na jedną parę kolumn można dorzucic 200-300 zl, jednak gdy planuje sie robienie 5 kolumn ta kwota gwaltownie wzrasta...
    S3B3Q
    Level 11  
    Zostanę chyba przy konfiguracji tonsil 16/40/1 + visaton, gdyż jak wspomniał tomq8888 przy wybraniu lepszej konfiguracji koszt 1 czy 2 kolumn może nie wzrośnie aż tak dużo, ale przy 5 na pewno mój portfel to odczuje(zwłaszcza że jeszcze nie pracuję, i pewnie trochę pozbieram na budowę reszty głośników).

Jeszcze jedno pytanie dot. obudowy:
    W którymś poście napisałeś że najlepiej będzie 15l zamknięta. Rozumiem że wysokotonowy jest szczelny i nie trzeba osobnej komory? Jak jest z wytłumieniem? Czym i jak dużo wytłumić(to samo pytanie mam do suba, bo póki co jeszcze nie wytłumiłem)?

Pozdrawiam
    Tomq
    Level 38  
    Quote:
    W którymś poście napisałeś że najlepiej będzie 15l zamknięta.

Wiem ze winisd to tylko symualtor, ale mozna sie nim nieco podeprzec, sprawa wyglada tak:
    Jak widac najbardziej liniowa charakterystyka wypada przy obudowie ok 15 litrow. Opóźnienia sa mniej wiecej takie same (ponizej 4ms) dla kazdej objetosci.
    Zawsze możesz poeksperymentować - zanim przykrecisz przegrode na dobre poustawiaj sobie ja na roznej wysokosci (i zaznacz przy jakiej ile litrow wychodzi), skrec kolumne i posluchaj, itd. Ja na tym kiedys spedzilem pol dnia ;)
    Quote:

Rozumiem że wysokotonowy jest szczelny i nie trzeba osobnej komory?

Dokladnie :)
    Quote:

Jak jest z wytłumieniem? Czym i jak dużo wytłumić?

Przy obudowie zamknietej bardzo wazna jest szczelnosc komory glosnikowej i dobre wytlumienie. Podobno najlepsza do tego jest welana owcza. Jesli jednak jest ona dla ciebie nie do zdobycia/za droga, to moga byc jakies maty tlumiace z allegro. Ludzie sobie je nawet chwala, tylko ze one tez troche kosztuja. Jesli chcesz troche zaoszczedzic mozesz sprobowac z materialem puchowym z kurtek zimowych - również polecana opcja, podobno bardzo dobry. Od biedy jakas wataloina, welna + gabka na scianki tez powinna spelnic swoje zadanie. Spotkalem sie rowniez z tym ze ktos wlozyc kawalek steropianu i mowil ze barwa sie polepszyla, ja jednak niczego takiego nie zaobserwowalem ;)
    Tylko nie probuj wytlumiac wata szklana. Ma w sobie jakies opilki szklane (?) czy inne badziewie, niedobre dla zdrowia i glosnikow.
    Ogolnie nikt ci nie powie ile wytlumienia - jego ilosc musisz dobrac eksperymentalie, jednak obudowy zamkniete wyglusza sie na wszystkich sciankach. Niektorzy sypia luzem wate (ok 200g.) - tez mozesz sprobowac.

Co do subwoofera - tu juz calosciowe wytlumienie nie jest konieczne (o ile masz obudowe BR), zwykle wystarcza jaksa gabka/mata tlumiaca na tylna scianke lub tylna i boczne.
    Samson4444
    Level 12  
    Quote:
    Dobry zart Czyli jesli visaton bylby tanszy to nikt by nie kupywal?

Tak sądzę i mówię tylko o tym, czego doświadczyłem.
    ale wybór należy do zainteresowanego.
    :idea:
    Tomq
    Level 38  
    Samson4444, co do wysokotonowek, to troche kwestia gustu... O ile Midwoofery roznia sie konkretnie pod wzgledem ilosci basu, wycofanej/pierwszoplanowej srednicy/etc, to niemal kazda wysokotonowk ma inna barwe (ciepla/miekka/zima/ostra/jedwabista/etc), a takze roznia sie szczegolowoscia.
    W ogle takie doradzanie moze kogos tylko naprowadzic na wlasciwy zestaw. Sytacja idealna bylaby gdyby autor mogl posluchac kolum z kazdym z tych glosnikow i wybrac to co mu pasuje, pomarzyc jednak mozna...
    S3B3Q
    Level 11  
    Dziś albo jutro trochę pobawię się WinISD :). Na Allegro znalazłem kilka rodzajów mat do wytłumienia, lepsza jest zwykła pianka, czy np. piramidki? W opisie obu jest napisane, że służy do wytłumiania np. skrzyń basowych i kolumn ;). Piramidki są znacznie droższe, więc wydaje mi się, że lepsze :)
    Tomq
    Level 38  
    Kazdy material, w zaleznosci od gestosci i grubosci tlumi okreslony przedzial czestotliowosci. Piramidki oprocz tlumienia dodatkowo rozpraszaja niektore czestotliosci ktorych nie wytlumia, IMHO, warto wiec dolozyc.

A tak w ogole, to nie masz gdzies w piwnicy/na strychu jakiejs starej kurtki? maty zawsze zdazysz kupic ;)

I jak mowielm - eksperymentowac ;) Wytlumienie dosc znacznie wplywa na barwe dzwieku, ja probowalem roznych materialow (przewaznie jakis gabek) i zwykle bylo czuc roznice, przewaznie w srednich tonach. Czasem stawaly sie cieplejsze, czasem mniej szczegolowe, czasem przytlumione.

Nie wiem czy juz pisalem, ale koniecznie wygrzej te GDN zanim bedziesz przy nich kombinowal. Musza pograc kilka godzin zanim nabiora wlasciwej dla siebie barwy. Ja to olalem i przez pierwsze kilka dni bylem strasznie niezadowolony z nich (dopuki sie nie wygrzaly) ;)

Quote:

Dziś albo jutro trochę pobawię się WinISD

I bardzo dobrze :) Pobaw sie nim jescze gdy bedziesz na etapie skrecania kolumn i bedziesz mogl zaobserwowac na wykresach/w praktyce nanoszone zmiany.

Moze sie okaze ze dzwiek z obudow zamknietych nie bedzie ci odpowiadal, nie slyszalem subwoofera na tym stx 22, wiec nie wiem ile z tego jest basu. Jesli duzo to spokojnie mozesz robic obudowe closed, ale jesli uznasz ze to niewystarczajace to moze trzeba bedzie zrobic rurki BR.

Do ilu Hz przenosi ten subwoofer? A moze masz regulowana czestotliowsc odciecia (idealnie by bylo)?
    S3B3Q
    Level 11  
    Hmmm kurtka mówisz :) może coś się znajdzie <devil>

Tak, o wygrzewaniu wiem i pamiętam

Subwoofer oczywiście aktywny, z regulowanym filtrem. Regulacja z tego co pamiętam 180-100Hz. Strojony na 38Hz.

Zawsze najpierw lepiej zrobić zamknięta, jak się nie spodoba zawsze mogę wyciąć otwór. Zakleić już troszkę gorzej :)
    Tomq
    Level 38  
    I przegrode mozesz dac pod katem. Zapobiegnie to powstawaniu fal stojacych (niektore czestotliwosci nakladaja sie na siebie, niezbyt przyjemnie to brzmi). Wiem ze to wazne przy obudowach BR, ale jesli ci sie chce to zrobienie jej w obudowie zamknitej nie zaszkodzi : )

Gabki tez pewnie jakies znajdziesz. Watoline czasem mozna dostac za darmow jaims sklepie z materialami krawieckimi (jako niepotrzebne skrawki). Zreszta nie wiem na jakie maty patrzyles, bo sa i takie po 50 zl za maly kawalek. Jesli znajdziejsz jednak jakies niedrogie, to te 20-30 zl mozesz poswiecic ;)

Skoro masz regulacje to spokojnie sobie go zgrasz z kolumnami :)

Przeczytawszy wszystkie posty Kolegi zauważyłem, że mimo pewnej niechęci do używania "ogonków" ma Kolega taką możliwość. Nie jest więc ten brak spowodowany brakiem odpowiedniego oprogramowania.
    Zmuszony jestem poprosić Kolegę o poprawienie WSZYSTKICH swoich postów pod względem pisowni.
    Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)

(...)

Treści nie należące do tematu usunąłem.
    Regulamin p.8.4, 10.4, 10.8
    (dj-MatyAS)

S3B3Q Plik ktory wrzucilem to *.wdr - do winisd pro, a tu nizej parametry by wpisac je w winisd beta (nie wiem ktorej wersji programu uzywasz). Jak pewnie zauwazysz, parametry roznia sie od siebie +coz zrobic, na roznych stronach mozna sie spotkac z roznymi parametrami.

S3B3Q
    Level 11  
    Po symulacjach jestem pewien co do obudowy 15L zamkniętej.

Do moderatorów:
    Uważam, że tomq8888 nie używając polskich znaków nie robi nikomu krzywdy. Jego posty mimo braku ogonków są czytelne i przejrzyste. Ktoś chce pomóc, a Wy przyczepiacie się do wszystkiego. Jeżeli chodziło by o ortografię, to rozumiem, można by dawać ost/kazać zmieniać posty. W tym przypadku jednak nie zgadzam się z Waszą opinią.

Pozdrawiam
    awertyio
    Level 12  
    Mi też często zdarzają się błędy z tzw. pośpiechu ale nie uważam aby na forum publicznym akceptowano moje widzi mi się odnośnie pisowni, dlatego też uważam, że moderatorzy słusznie napiętnują problem, który świadczy o poziomie tego forum.
    Podam przykład; za sklepem pijący piwo również mają gdzieś język polski...
    ... może dlatego są w tym a nie innym miejscu?
    Tomq
    Level 38  
    Czy ja pisze z bledami? Pisze niechlujnie albo jak dziecko z podstawowki? Po prostu nie uzywam ogonkow. Nie wiem jak niski trzeba miec poziom umiejetnosci jezykowych zeby przeszkadzalo w odbiorze tekstu.

O poziomie forum decyduje np. niechec niektorych userow do chocby najmniejszego wysilku zwiazanego z poszukaniem jakis podstawowych informacji dotyczacych ich problemow.

W takim razie - proszę : https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php

Co do przykladu z menelami - bez przesady... Ich niski poziom jezyka jest raczej konsekwencja braku nauki, a nie przyczyna niepowodzen w zyciu.

Sorry za off top.

Kolego, zwróciłem grzecznie uwagę i poprosiłem o poprawienie niechlujnej pisowni ( bo tak należy nazwać celowe pomijanie polskich liter w tekście i nie zwracanie uwagi na pomyłki -"literówki", Kolega wyjaśnił mi swój ( niezadawalający mnie osobiście) pogląd i na tym wypadało by skończyć ten wątek i skupić się na temacie.
    Każdy następny post z nim nie związany będę zmuszony nagradzać ostrzeżeniem zgodnie z p.10.4 Regulaminu.
    (dj-MatyAS)
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    S3B3Q wrote:
    Planuję coś ok. 1000zł. Z tym, że 100-200 muszę odliczyć na końcówki mocy.

przemo-lukas wrote:
    Wolał bym na średnie monitory Tonsila + vife xt. Jeśli coś z większych to polecam SPH - 176 + G20SC i oczywiście zwrtonicę borysa. Bardzo dobre brzmienie za rozsądne pieniądze. Możesz zastanowić się również nad hds 164 z vifą. Świetna relacja jakość/cena L18RNX/P + 27TBFC/G. Tu możesz więcej poczytać o takiej konstrukcji:
    http://www.highfidelity.pl/artykuly/0605/harpia.html
    Tweeter -122zł
    Midwoofer -247.5zł
    W tych cenach kupowałem jeszcze przed szaleńczym wzrostem kursu walut, tak więc lepiej pobrać aktualny cennik z polinku.

No i pomyślał bym o innych końcówkach mocy. :wink: