Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SL-PS770A tuning

02 Maj 2009 14:03 4989 12
  • Poziom 14  
    Witam

Posiadam odtwarzacz CD Technics SL-PS770A. Chciałbym go trochę zmodyfikować ( poprawić, ulepszyć, wzmocnić trochę dół pasma, może je poszerzyć). Może moglibyście mi dać jakieś wskazówki, od czego zacząć ? wymiana kwarcu (pytanie tylko którego bo w tym odtwarzaczu są 3 każdy o innej częstotliwości a nie bardzo wiem który powinienwm wymienić ) na jakiś stabilniejszy zegar, kondensatory, może OpAmpy. ?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 38  
    Możesz wymienić elektrolity na jakieś super drogie a gdzie się da zamienić np na MKT i opampy na super niskoszumne , cyfrówke zostaw w spokoju to nie procesor że podkręcisz i będzie lepiej.

P.S. Zaraz będzie kupa postów że to bez sensu - i popieram po części ;)
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 14  
    A gdybym się uparł i chciał wymienić kwarc a w jego miejsce wstawić generator (tylko który) . Czy to coś w ogóle da ?

Jakie Opampy polecacie ? siedzą w nim LM883M63 (Difference Amp) i BA4560FEI (L.P. Filter Amp)

Jakie kondensatory gdzie założyć aby uzyskać efekt jak w pierwszym poście ?
  • Poziom 38  
    Podłącz wzmacniacz mocy przed opampami zaraz za DACem i zobacz jaki będzie tego efekt, będzie wiadomo czy warto grzebać. Tylko daj jakieś rezystory 1k żeby DACa nie uwalić przypadkiem.
  • Poziom 14  
    hmm delikatna różnica jest, ale nie jest ona jakaś kolosalna. Wydaje mi się żę można by coś więcej wycisnąć z tego CD.
  • Poziom 14  
    A może schematy jakichś CLOCKów bo w google jakoś nic ciekawego nie ma. tylko nie wiem który to będzie. Ten od sterowania mechanizmem, silniczkami i laserem. (16,9344MHz) Czy może ten od D/A converter interface (33,868MHz)
  • Poziom 39  
    Akurat ten odtwarzacz posiada rewelacyjne parametry szumowe( jak na owe czasy) i obawiam się , że możesz łatwo coś zepsuć, a nie poprawić. Jesteś audiofilem, czy tylko naczytałeś się o "tuningowaniu" wszystkiego co się da, a pozostały sprzęt to stare altusy w pokoju z brzęczącym szkłem regałem?
    Ja tylko ostrzegam przed zepsuciem tego co dobrze działa, chyba, że wiesz co robisz...
  • Poziom 14  
    I właśnie dlatego zanim w czym kolwiek zacznę grzebać chcę się dowiedzieć co nie co o /tuningu/ od osób które mają to za sobą. Z tego co wyczytałem to różne rzeczy da się poprawić. Ale zastanawia mnie jak można poprawić coś nad czym myślało dziesiątki inżynierów. Fakt może zadziałał jakiś księgowy przez którego inżynierowie zmuszeni byli ciąć koszty produkcji i zastosować nieco gorsze jakościowo elementy i o ile wymiana kondensatorów na lepsze, zegara na stabilniejszy itp. może coś zmienić o tyle w jakieś kable sieciowe, gniazda "audiofilskie" itp. po prostu nie uwierzę.

PS. Czegoś takiego jak altusy nie posiadam. Szkła w regale też nie ;)
  • Poziom 14  
    Od maja minęło już trochę czasu a mnie dalej kusi "modyfikacja " odtwarzacza.

Może toś powiedzieć od czego zacząć najlepiej gdybym jednak uparł się na modyfikacje.

Gdzie można kupić jakiś dobry kwarc?

Prosiłbym o schematy MasterClocka na 33,868MHz. Chciałbym aby zegar był stosunkowo prosty w budowie i miał niezłe parametry.
  • Spec od car audio
    W podanym linku jest opisana modyfikacja jaką ja zrobiłem w swoim CD. Na pewno warto zwiększyć kondensatory filtrujące zasilanie części analogowej i dodać tam równolegle 100nF. Koszt nie wielki a nie zaszkodzi - fabrycznie nie zaszaleli z ich wartością. Zasadniczym słabym punktem tego odtwarzacza jest spora wartość (47uF) elektrolitów separujących sygnał audio tuż przy wyjściu i tam warto byłoby zawalczyć. Reszty nie ma co ruszać - zegar sobie daruj to zabawka dla nie znających podstaw techniki cyfrowej. Tak samo kabelki zasilania to totalna bzdura. Jeżeli używasz lepszych kabli to możesz dać mocniejsze złącza wyjściowe bo fabryczne łatwo wyrwać przy odłączaniu dobrze zaciskających się wtyków. Ale jak raz podłączysz to i nie ruszasz to nie przeszkadza (u mnie od lat siedzą w nich Cable Talk Advanced 2 i nie nie ma z tym problemu).
  • Poziom 14  
    W takie rzeczy jak kabel zasilający to nie wierzę bo niby jak się ma 1m kabla między gniazdkiem a odtwarzaczem do niezliczonych kilometrów kabli i linii napowietrznych między domem a elektrownią :)

Jakie kondensatorki polecasz do zasilacza i separacji sygnału audio na wyjściu.

Co z opampami które zamieniłeś a swoim odtwarzaczu?
  • Spec od car audio
    Jeżeli planujesz wymianę wzmacniaczy operacyjnych to tylko ruszenie tego na wyjściu ma sens. Nie ruszaj LM833 - nie warto bo akurat bardzo dobrze współpracują z tym typem przetwornika (różnicowy o bardzo wrażliwym wyjściu - wygląda na to, że w środku nie ma bufora).
    Kondensatory - na pewno odradzam uznane przez niektórych niby kultowe czerwone i zielone Elna, dla mnie nadają się do kosza. Nichicon to już lepiej - tu problem nie tyle jest w jakości kondensatorów ale ich pojemności. Właśnie 47uF to jak na sygnał audio o 10 razy za dużo. Ale cóż taka konstrukcja i trzeba by się mocno nagimnastykować aby to ominąć. Bo najlepszy kondensator w torze audio to brak kondensatora. A im większy tym większy problem ze zniekształceniami fazowymi - znowu jak za mały to tniemy dół pasma.