Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie woltomierza napięciem mierzonym, styki przełączne?

02 Maj 2009 14:21 2542 12
 • Poziom 2  
  Witam. Planuję zasilić cyfrowy woltomierz panelowy z akumulatora którego napięcie ma jednocześnie wskazywać. Problem polega na tym że woltomierz ten nie może mierzyć napięć "własnych" tzn. masa napięcia mierzonego nie może być połączona z masą napięcia zasilającego. Ogólna koncepcja polega na zastosowaniu dwóch kondensatorów, z których jeden cały czas zasila woltomierz a drugi raz ładuje się z akumulatora by po chwili doładować ten pierwszy. Jak na poniższym schemacie.

  Zasilanie woltomierza napięciem mierzonym, styki przełączne?

  Czy istnieje jakaś prosta elektroniczna forma takich styków przełącznych? Nie chciał bym tu stosować przekaźnika który wymaga dość dużego prądu sterowania w porównaniu do 330 µA pobieranych przez woltomierz. Z góry dziękuję.
 • Relpol przekaźniki
 • Warunkowo odblokowany
  Przecież ten układ przełączający będzie ci pobierał prąd z tego akumulatora i zawsze będzie pobierał jakąś moc z tego akumulatora
 • Relpol przekaźniki
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Ja zlutowałbym prostą przetwornicę (np. z transformatorkiem) z odseparowanymi napięciami (wejściowym i wyjściowym).
  Schematy można znaleźć na forum.
  Pozdrawiam.

  ps. jeśli jednak chcesz eksperymentować, to zamiast przekaźnika spróbuj zastosować klucze analogowe (np. 4066).
 • Poziom 2  
  Czyli żeby zbudować taki układ przełączający potrzebuję 2 x 4066 i 1x NOT. Może jednak istnieje pojedynczy scalak przełączający?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Potrzebujesz "pół scalaka" 4066 (jeden układ zawiera cztery przełączniki).
  Jeśli układ sterujący (multiwibrator) będzie miał dwa wyjścia (w "przeciwfazie"), to inwerter nie jest konieczny.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 2  
  Witam

  Chciałbym zapytać kolegę kilowolta, jak poradził sobie z problemem. Przetwornica ponoć nie zdaje tu egzaminu, mienik przekłamuje. Natomiast pomysł z kondensatorami wydaje się trafiony, tylko dla elektonika o mojej wiedzy tudny do ostatecznego wykonania. Domyślam się, że można tutaj użyć układ podwojnego klucza plus multiwibrator (np. UCY 74121) tylko jak to wszsytko ostatecznie podłączyć. Stąd moja prośba o pomoc i możliwośc uruchomienia w jakikolwiek sposób wotomierza wymagającego osobnego odseparowanego zasilania.
 • Poziom 34  
  Taka przetwornica była dawno podana jako zasilacz do małego komputera.Zasada głowną bylo wygenerowanie przebiegu f=n.p. 50kHz -potem podzielenie go na pół i
  wykonanie iloczynu logicznego -przebiegu f z tymi które były na wyjśćiach Q i"nie"Q.
  Wyjścia Q i "nie "Q sterowały tranzystory mocy przetwornicy przeciwsobnej -a z uzw. wtórnego -po wyprostowniu -otrzymywało się zasilanie pradem stałym o żadanym napięcie .Wcześniej zaprojektowanym.
  Cecha charakterystyczna tego pomysłu było to ,że impulsy kluczujące miały stały odstęp od siebie i nie zachodziły na siebie ./minimalizacja zakłoceń/.
 • Poziom 2  
  Jak już wspomnialem przetwornice nie zdają egzaminy. Jeden z takich woltomierzy był testowany. W zasilaczu rzeczywiście zdawało to egzamin, natomiast w samochodzie woltomierz przekłamywał. Testy były przeprowadzone na kilku różnych przetwornicach. Także pozostaje koncepcja zewnetrznegoo zasilania, stąd sklaniam się ju wersji z kondnsatorem. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tematu przełącznika.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  marcin567422 napisał:
  Jak już wspomnialem przetwornice nie zdają egzaminy. Jeden z takich woltomierzy był testowany. W zasilaczu rzeczywiście zdawało to egzamin, natomiast w samochodzie woltomierz przekłamywał.


  Proszę pokazać schemat tego "przekłamującego" układu z przetwornicą.
  A taki układ z "przełączanym kondensatorem" to też rodzaj przetwornicy (patrz np. ICL7660).
  Pozdrawiam.

  ps. proszę poprawić pisownię (reg. p.15 lub skieruję post do kosza).
 • Poziom 2  
  To były izolowane fabryczne przetwonice, między innymi Aimteca. Osobiscie nie testowałem, ale rozmawiałem ze sprzedawcą, który próbował zaadaptować takie rozwiązanie do samochodu. Po wielu próbach poddał się i zmontował układ z bateryjką. Ja chcę to zabudować w Quadzie. Odpadają tu Led-y bo są niewidoczne w slońcu. Fajnie by było także jakby podświetlanie LCd było niebieskie bo miałbym pod kolor. Jest taki miernik panelowy w kolerze niebieskim i dlatego chciałem go zaadoptować. Nie jestem praktykującym elektronikiem, coś tam mogę podlutować, ale nie dysponuję wiedzą, która pozwala mi się uporać samodzielnie z problemem. Jak koledzy rozumieją nie stać mnie też na eksperymenty bo nie dysponuję warsztatem...
  Jeśli ktoś zna działające i sprawdzone rozwiązanie z przetwornicą to chętnie je wykorzystam. A jesli ktoś potrafi rozrysować pomysł kilowolta, to byłbym bardzo wdzięczny, pzdr
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  marcin567422 napisał:
  Nie jestem praktykującym elektronikiem, coś tam mogę podlutować, ale nie dysponuję wiedzą, która pozwala mi się uporać samodzielnie z problemem. Jak koledzy rozumieją nie stać mnie też na eksperymenty bo nie dysponuję warsztatem...

  Proszę przeczytać (uważnie) opis tego działu !
  Proszę wykonywać polecenia moderatora (pisownia).
  Jeśli następne pytania będą naruszały regulamin - udzielę ostrzeżenia.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 35  
  Wiadomo, że cel uświęca środki, ale trzeba jeszcze zastanowić sie za jaką cenę, i czy warto czynić wysiłki, aby "za wszelką cenę" stosować woltomierz cyfrowy.
  W pierwszym poście doczytałem się, że to ma być pomiar napięcia akumulatora (w domyśle, samochodowego).
  A może zastosować takie coś:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic614854.html
  Pożytek i dokładność napewno nie będą mniejsze, a oprócz tego duża pewność działania, i bardzo łatwe wykonanie.
 • Poziom 28  
  Ja stosuję gotową przetwornicę 5V>9V.
  Oczywiście w trakcie realizacji projektu wyszło że przetwornica nie jest stabilizowana i napięcie wyjściowe zależy istotnie od zasilającego (obciążenie minimalne, sam woltomierz).
  A jak się okazało woltomierz pięknie fałszuje wskazania zależnie od swojego napięcia zasilania.
  W moim przypadku mam zasilanie bateryjne i pewnych wartości nie przeskoczę.
  Ostatecznie stanęło na tym że napięcie z przetwornicy jest stabilizowane przez 78L08 (8V bo napięcia z baterii nie zawsze starcza do uzyskania stabilizowanego 9V).
  Na szczęście moje mierzone napięcia będą głównie pochodzić ze wzmacniacza separującego o ustawianym wzmocnieniu, więc jeśli tylko błąd systematyczny miernika ograniczy się do przeskalowania to mi to nie szkodzi (ustawię większe wzmocnienie).