Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serce z diod LED

astellix 02 Maj 2009 19:27 8290 5
  • Serce z diod LED

Witam wszystkich mam do pokazania własny projekt na procesorze PIC 16F690.
    Projekt zawiera tylko procesor, multiplexer 74HC154 (4-16), przełącznik suwakowy on/off, mikro przycisk, diody Led ułożone w kształcie serca.

Wykorzystane jest 5 portów I/O z czego 4 opowiadają za sterownie multiplexerem a jeden za kontrole naciśnięcia mikro przycisku.

Naciśniecie przycisku zmienia fazę wyświetlania : 1 faza - uruchamia się zaraz po walczeniu głównego przycisku on/off , zaczyna się test wszystkich diod Led jeden raz , następnie cale serce zaczyna migać ; 2- przemiennie migają polówki serca ; 3- miga cale , następnie polówki jak w fazie 2, czyli jest to połączanie fazy 1i 2 ; 4- świeci się ciągle cale serce; potem wszystko od nowa.

Cały cykl widoczny jest w załączonym filmiku.

Myślę o wywierceniu dziurek na diody tak żeby umieści je bezpośrednio na obudowie, w sumie teraz nie wygląda to tez tragicznie ale ... no nic spróbuje z umieszczam ich w obudowie.

Cana calej zabawki to okolo 30 zl razem z pudełkiem montazowym Z 13.

Serce z diod LED Serce z diod LED Serce z diod LED

Proszę zapoznać się z zasadami panującymi w dziale DIY i poprawić post tymczasem przenoszę.
    (joy_pl)

P.S. Miło by było ofiarowac kilka punkcikow dla poczatkujacych.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 06 Maj 2009 08:35
    Duch__
    Poziom 31  

Wadą tego zasilania jest to że widać że nie wydala prądowo, bo gdy świecą wszystkie diody to świecą słabo, a gdy pojedyńczo to jasno i wyraźnie. Zastanów się czy nie zmienić sposobu zasilania.

• #3 06 Maj 2009 18:20
    obelix2
    Poziom 21  

To serce to mogłes dać takie, ... większę wcięćie tam na górze ....

• #4 06 Maj 2009 19:28
    gasnik
    Poziom 13  

No ładne, ładne... Ale jaki był cel wykonania serducha? Bo ja bym czegoś takiego nie dał dziewczynie.

• #5 06 Maj 2009 20:03
    mattipl
    Poziom 14  

Ja bym dał;) tylko obudowe jeszcze zrobił. Cieszyłaby się że samemu sie cos zrobiło. Ale z tym zasilaniem trzeba by popracować. Może dac dwie baterie a wyłaczyć test diod...

• #6 07 Maj 2009 19:32
    astellix
    Poziom 2  

gasnik - nie dawaj

Racja , slusznei zauwazona rzecz, z tym że diody razem swieca slabiej , ale juz prostuje z czego to wynika.

Tez mi sie tak wydawało jak i wam ze problem tkwi w zasilaniu, niestety nie. Podłaczylem ukad pod amperomierz i okazuje sie ze max. prąd to bagatela aż 10mA !

Wiec problem zasilania odpada. Jest to samo nie zaleznie od bateri ( był tez test na 4,5 V plaskiej)

Problem tkwi w tym ze jak sie swieca wszytkie to procesor ustawia kolejno multipleser i jego wszytkie 4 wejscia we wszystkie stany pokolei, zebys sie swiecily wszytkie diody. Mysle ze zerag wewnatrzny procesora i ustawianie stanow na multiplexerze powoduja wlasnie taki wytluniomy efekt swiecenia.Postaram sie jeszcze uzyc tranzystorow zeby syglan z multiplexera wyzwalal tranzystory i doipiero pod tranzystor diode .
    Bede to oczywiscie pnp bo stan '0' jest stanem uzyskiwanym na multiplexerze.

Projet powstał chyba po to zeby sparwdzic swoje umiejetnosci i mogl sie przydac komus. Mam nadzije ze sie spodoba dziewczynie. Moze dostrzeze w nim cos wiecej niz migajece serce ale tez czas i fakt ze cos powastalo z mysla tylko o niej.