Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie roletami

02 Maj 2009 19:58 5423 4
 • Poziom 9  
  Witam Fachowców! Mam pytanie: Czy można zrobić sterowanie roletami indywidualnie i grupowo mając do dyspozycji następujące okablowanie: z rozdzielni poprowadzone są przewody 4x1,5mm2 do przycisków przy oknie a z nich ten sam przewód do rolety - czyli taki "przelot"
 • OptexOptex
 • Poziom 2  
  Witam.
  Można by zrobić w oparciu o centrale alarmową.
  2 przewody wykorzystujesz do przycisku a 2 do sterowanie roleta.
  Centrale alarmową możesz skonfigurować na bazie harmonogramów tak aby zamkała rolete o godzinie np. 21 - oczywiście przez uruchomienie odpowiedniej opcji tez, niezależnie. Ale tu juz jest wiecej zabawy. Centrala musiała by być spora no i oczywiście sporą ilość wyjść musiał byś dokupić jeśli chciał byś sterować roletami niezależnie (każde okno osobno).
  Pozdrawiam.
 • OptexOptex
 • Poziom 9  
  czy może to być centrala alarmowa satel ca10
 • Poziom 11  
  Troszke niebardzo CA10, ma slabe mozliwosci rozbudowy, co nie oznacza iz jest zla,w sam raz na prosty system alarmowy.
  W Twoim przypadku polecalbym INTEGRĘ np 64, lub 128 i wtedy mozesz sterowac kazda roleta z osobna bo ta centralka ma duzo wyjsc i zdecydowanie latwiej integrę w przyszlosci rozbudowac.pozdrawiam
 • Poziom 41  
  Czy jest sens pakować centralę alarmową jako sterownik rolet? Jeśli miałaby przy okazji pilnować domu to OK (tym bardziej Integra z modułami ORS/IORS), ale CA10? - miałaby za mało wyjść, zwłaszcza przy sterowaniu indywidualnym.
  Sama instalacja jest nieciekawie pociągnięta: do wyłaczników 4x1,5 - to zasilanie - OK, z wyłączników do silników rolet 4x1,5 - OK, ale jak wyobrażasz sobie sterowanie (na tym samym kablu zasilającym rozdzielnia - wyłącznik) z centrali? Przecież masz na nim stałą fazę. Oprócz tego - jakie wyłączniki chcesz zastosować? musiałbyś znaleźć takie, które w położeniu spoczynkowym przewodzą napięcie "na przestrzał", a dopiero w chwili naciśnięcia realizują funkcje sterownicze. Tym bardziej, że istnieją na rynku rolety z blokadą mechaniczną (te wymagają łączników) lub elektryczną - sterowane przyciskami.
  Podam Ci przykład rozwiązania:
  Pomiędzy wyłącznikami połóż kabel minimum dwużyłowy w ekranie (najlepiej skrętkę FTP) i wtedy będziesz mógł zastosować grupowe sterowniki rolet Elmesa ST100GR - http://www.elmes.pl/files/stgr_phprsDcat.pdf (masz sterowanie indywidualne z przycisków, grupowe z przycisku i pilota).
  Drugim sterownikiem mógłby być SSN-04 http://www.roleta.pl/rolety-zewnetrzne/centralne-sterowanie-rolet/ssn-04.html - ale tu też brakuje pary przewodów.
  Bez dodatkowych kabli pracowałyby np. sterowniki Elmesa STM, ale sterowanie lokalne byłoby z przycisków, zaś zdalne wyłącznie z pilota.