Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
PLFONPLFON
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką kupić kosiarkę spalinową?

tomek3232 01 May 2012 21:38 396209 241
    michu004
    Level 2  
    witam,tak jak koledzy piszą skosisz trawnik każdą kosiarką , na pewno nie nie dał bym 600 czy 650 zł za chinola lepsza jest jakaś używka markowa ,i płacisz ok.300 zł ja zmieniałem kosiarki jak rękawiczki , dopóki nie kupiłem starej ,samojezdnej HONDY teraz mam przyjemność z koszenia !! piękna praca silnika ,moc, wygoda ---polecam.
    piotr
  • PLFONPLFON
    szpas1
    Level 10  
    Witam, nie wiem jak koledzy i koleżanki ale ja też miałem duży problem z wyborem kosiarki :(, cena nie była tak istotna ale funkcjonalność dostępność części, oraz możliwości napraw. Oglądałem "Partnery" "Stigi""Husqvarny" kosiarki "No name" . Kosiarka ma służyć do koszenia - to wiadomo. "Czterosuwa" nie wolno przechylać ( tak bynajmniej gdzieś przeczytałem lub w zależności od typu silnika albo na bok albo na tył ale ja i co to nie wiem i nie jest mi to potrzebne).Silnik czterosuwowy z pompą olejową to dodatkowe elementy napraw i koszty wiadomo - mechanizm pompy. Dalej wymiany filtra oleju, olej w misce olejowej ( a co za tym idzie polecany olej przez producenta, etc)
    Są dwie teorie "spiskowe :) " jedna - stare to dobre - bo produkowane było tak aby jak najmniej mogło się zepsuć, a jak już się coś zepsuło to praktycznie tak aby samemu można było naprawić.
    Druga nowe to dobre - bo mamy możliwość dostania części i zamienników ( w niektórych przypadkach przecież producenci kosiarek z ChRL też na czymś się wzorowali nie stworzyli w biurach projektowych nowego sprzętu :)
    Można kupić kosiarkę używaną i wcale nie będzie to "badziew" tylko trzeba trochę poszukać w necie czy dostaniemy do niej części.
    Jak już koledzy poprzednicy pisali wybór sprzętu jest ogromny - ze względu na różnorodność terenu do skoszenia i pochyłość większą niż 30% zdecydowałem się na zakup używanej kosiarki marki John Deere, model 12SB - kosiarka dwusuwowa, problem mam rozwiązany :). Zadzwoniłem do serwisu bez przeszkód mogę sobie do niej dokupić zestaw mulczujący za cenę około 250 złotych - oczywiście oryginalny przyjedzie do mnie z zachodniej granicy, Pan z serwisu miły i uprzejmy - mogliśmy porozmawiać bez przeszkód ( ogólnie z tego co czytałem to użytkownicy sprzętu John Deere są raczej zadowoleni z serwisów) od razu napiszę że nie mam nic wspólnego z firmą i nie jestem jej pracownikiem :)
    Katalog części firma udostępnia elektronicznie wraz z rysunkami składowymi ( niestety nie ma języka polskiego :( ).
    Kosiarka posiada 5 biegów, i około 53 cm szerokości koszenia, jak dla mnie w zupełności wystarczy, czy jest to dobry wybór ?, no cóż ile osób tyle gustów :), ja jestem zadowolony i to najważniejsze :)
    michu004
    Level 2  
    KOSIARKA SPALINOWA 3,75 KM NAC S420C WITAM. na moje to badziewie -mała moc
    -mała szerokość koszeni
    -silnik też szału nie robi ,nawet nie masz regulacji obrotów silnika (samoczynnie dodaje gazu )
    sy to łożyska w kołach i centralne podnoszenie --jedyne ,oczywiście to tylko moje zdanie
    pluAGROMA Kosiarka spalinowa z napędem BS 6051P ta kosiarka jest OKI, tylko cena nie mam przekonania - fakt kosiarka ma dużo funkcji ,jest ciekawa ,POZDRAWIAM
    płetwa
    Level 31  
    michu004 wrote:
    KOSIARKA SPALINOWA 3,75 KM NAC S420C WITAM. na moje to badziewie -mała moc
    -mała szerokość koszeni
    -silnik też szału nie robi ,nawet nie masz regulacji obrotów silnika (samoczynnie dodaje gazu )

Silnik jak silnik mimo że chiński to importowane od lat i wielkich problemów nie robi, MTD tez je wkłada do swoich kosiarek. Moja kosiarka niema 3KM i świetnie sobie radzi przy 46cm szerokości.
    Szerokość koszenia dopasowuje się do własnych potrzeb. Manetka do regulacji obrotów zbędny bajer bo optymalne obroty to około 2800/min. Poza tym każda kosiarka nawet ta z regulacją w manetce sama reguluje obroty inaczej by zgasła przy pierwszym kontakcie z wyższą trawą. Te z manetkami regulują w zadanym zakresie.
    Regulacja obrotów sprawdza się w kosiarkach ze sprzęgłem na nożu, gdzie nie musimy gasić silnika przy opróżnianiu kosza, puszczamy dźwignie nóż się zatrzymuje i zmniejszamy obroty do minimum.
  • PLFONPLFON
    zimny8
    Level 33  
    Dobrze że jest ten temat, moja wysłużona kosiareczka (dwusuw) dokonała żywota wczoraj.
    Przeczytałem cały wątek, i mam pytanie do kolegów którzy używają kos spalinowych, co myślą, zastanawiam się czy to nie lepsze rozwiązanie na pochyłej działce (10 ar) w dodatku obsadzonej drzewkami, krzewami i jeszcze skalniak.
    Ktoś wcześniej napisał że zwykłą spalinówką idzie szybciej, - no nie wiem bo ciągłe omijanie przeszkód to spora strata czasu i energii?
    Jak ktoś ma taką wiedzę to proszę o poradę, a jeśli się nie mylę, to jaką kosę jakiej firmy najlepiej kupić.
    płetwa
    Level 31  
    zimny8 wrote:
    Dobrze że jest ten temat, moja wysłużona kosiareczka (dwusuw) dokonała żywota wczoraj.
    Przeczytałem cały wątek, i mam pytanie do kolegów którzy używają kos spalinowych, co myślą, zastanawiam się czy to nie lepsze rozwiązanie na pochyłej działce (10 ar) w dodatku obsadzonej drzewkami, krzewami i jeszcze skalniak.
    Ktoś wcześniej napisał że zwykłą spalinówką idzie szybciej, - no nie wiem bo ciągłe omijanie przeszkód to spora strata czasu i energii?
    Jak ktoś ma taką wiedzę to proszę o poradę, a jeśli się nie mylę, to jaką kosę jakiej firmy najlepiej kupić.

Jedno nie zastąpi drugiego, kosą nie skosisz równo i nie zbierzesz. Kosiarka czterosuwowa nie pojedzie po rowach i wszystkich innych pochyłościach (twojej to nie dotyczyło).
    Ja posiadam obie maszyny, średniej klasy kosiarkę z silnikiem B&S około 3KM i tanią kose 1,2KM, znakomicie się uzupełniają.
    zimny8
    Level 33  
    Więc pewnie muszę teraz kupić dwie, na początek jakaś zwykła ale dwusuw, są takie jeszcze, ktoś pisał o używanej dobrej firmy, może tak?
    Jak się sprawuje Twoja kosa, co to za marka, widać w tym temacie że masz sporą wiedzę, kupię to samo.
    markon6543
    Level 1  
    Nabyłem kosiarkę marki Leader z silniekiem B&S, podaje link do allegro z tym sprzęcikem. Już troszkę skosiłem i muszę przyznać, że naprawdę bardzo wysokiej jakości kosiarka. Mam nadzieje że mi posłuży długo, ale myślę że sie nie zawiodę bo póki co działa rewelacyjnie. No i pojemniczek na piwko na kierwonicy :)

http://allegro.pl/kosiarka-spalinowa-bs-46cm-moc-4-2km-gratis-i2364603649.html
    płetwa
    Level 31  
    zimny8 wrote:
    Więc pewnie muszę teraz kupić dwie, na początek jakaś zwykła ale dwusuw, są takie jeszcze, ktoś pisał o używanej dobrej firmy, może tak?
    Jak się sprawuje Twoja kosa, co to za marka, widać w tym temacie że masz sporą wiedzę, kupię to samo.

NAC CG330(sam ją sobie sprzedałem :D ) lata piąty sezon, wymieniłem od razu głowicę i w tym sezonie membrany w gaźniku.

Kosiarki dwusuwowe są kosmicznie drogie, kupowanie używanej wiąże się z ryzykiem, brak części itp.
    szpas1
    Level 10  
    zimny8 wrote:

Witam, rozejrzałbym się za Sabo, albo Bolens lub John Deere, ten ostatni drogi, Bolens też do tanich nie należy, generalnie części dostępne - laweta najlepiej aluminiowa, ale jak coś to metalowa też może być.
    Ja posiadam jeszcze do tego kosę marki niby B...ss ale to chińczyk - i co z tego ale chodzi bez zarzutów :), miałem makitę ale jak się spsuła to za części musiałbym zapłacić prawie tyle co za drugą.
    cobrahak
    Level 10  
    kolego każda kosiarka z silnikiem brigs bo serwis zarówno stihl husquarna al-ko i grass prowadzą sprzedaż części oraz zapewniają serwis natomiast jeżeli chodzi o reszte to stihl czyli viking lub al-ko jestem serwisantem kosiarek i wiem co mówie einhel jest dobra ale serwisy jeszcze w polsce raczkują
    piterkra
    Level 10  
    Najlepiej kupić porządną kosiarkę spalinową tj. Stiga, żeby nie mieć z nią później problemów. Jak się oszczędza na takim sprzęcie to później trzeba często naprawiać. Ja już się wyleczyłem z kupowania byle czego, żeby później trzeba było ciągle naprawiać.
    marek 1871
    Level 15  
    Cześć.

Polecam Ci sprzęt Viking. To jest firma ściśle powiązana ze STIHL. Np kosiarka spalinowa MB443 moc 4KM, kosz 60 litrów, silnik Brigsa. To jest akurat jeden z mniejszych modeli ale firma generalnie robi świetny sprzęt.
    jasiuslodki
    Level 10  
    A ja słyszałem, że silniki B&S są bdb ale powyżej modelu 625, bo te mniejsze są wadliwe. A co sądzicie o firmie Oleo mac z silnikiem EMAK K600?? Kosiarka bez napędu o szerokości koszenia 46cm. Ewentualnie podobna z silnikiem Emak K500
    jasiuslodki
    Level 10  
    x-men99 ja kupiłem wczoraj Oleo- mac g48pk z silnikiem EMAK k600 bez napędu, za tydzień zobaczymy jak chodzi ale ma 3 lata gwarancji i gdzieś czytałem jak już pisałem, że silniki B&S poniżej modelu 625 są wadliwe. Dla tego padło na tę kosiarkę bodajże włoskiej firmy. Mam nadzieję że pochodzi troche;) Jej kosz na oficjalnym sklepie to 900+przesyłka ale znalazłem taniej o 50zł i to już z przesyłka.
    płetwa
    Level 31  
    jasiuslodki wrote:
    Dla tego padło na tę kosiarkę bodajże włoskiej firmy.

Zapewniam Cię kolego że jest to dalekowschodnia konstrukcja, a silnik to kopia górnozaworowego silnika Hondy produkowana rzecz jasna w chinach i pakowana w we wszystkich przeróżnych markach jakich pełno w sklepach internetowych i marketach.

http://sklep-victus.pl/50-kosiarka-oleo-mac-g-48-pk.html

co za podobieństwo (silnik)
    http://sklep.nac.com.pl/index.php/action_towa...a-bez-napedu-nac-3,75km---c460#prettyPhoto/0/
    jasiuslodki
    Level 10  
    Honda pewnie tez produkowana w Chinach jak wszystko. Ale podobieństwa to ja tutaj żadnego nie widzę przykro mi ale w NAC ma silnik 123cm3 i moc 3,75KM Oleo silnik 140cm3 i moc jakieś 4,5-5KM jiż nie pamiętam dokładnie ale podobieństwa to ja nie widzę. No chyba że obudowa ale raczej nie o to ci chodziło;)
    Bartosz_Kosiarz
    Level 1  
    Witam,
    Panowie z racji tego że widać iż znacie się na temacie kilka pytań
    zastanawiam się nad kosiarką która ma mi posłużyć wiele lat i być nie zawodna
    pod uwagę biorę na razie dwie firmy Wiking (do której nie do końca jestem przekonany) i Husqvarna. nie ukrywam że najbardziej podchodzą mi dwa modele LC 48 VE lub LC 53 EE (wydają się być bardzo solidne i mocne a i wyglądają efektownie) martwi mnie tylko jedno
    bardzo mało piszecie o tych firmach i nie wiem czy mam się bać i rozumieć to jako niezawodność Husqvarny jest już bardziej mityczna niż realna???
    Specyfikę terenu będę miał następującą:
    docelowo w przeciągu najbliższych 2 lat będę miał pod opieką około 1500 - 2000 m^2 trawnika gdzie wykorzystam kosz i czasem mulchowanie a oprócz tego drugie tyle łąki do koszenia gdzie nie będę używał kosza ani mulchowania i gdzie nie jest do końca równo. Stąd pomysł aby kupić właśnie np. Husqvarne. Podpowiedzcie czy będzie to kosiarka wytrzymała czy może celowo o nich nie piszecie bo nie prezentują już takiej niezawodności i wytrzymałości jak kiedyś???
    User removed account
    User removed account  
    monika-nowik
    Level 11  
    Najlepszym rozwiązaniem przy dużych trawnikach są roboty do koszenia. Mój mąż się niedawno temu żachną na Robota Autoclip ze Stigi. Co mnie osobiścicieszy robot jest bardzo cichy :) Wbrew powszechnej opinii nie ma też problemów na drobnych wzniesienaich i wybojach.
    czp01
    Level 9  
    Jak w temacie też wybieram kosiarkę spalinową bo moja wieloletnia B&S 375 jest już bardzo wyeksploatowana (oddam w dobre ręce z darmo a jeszcze dorzucę drugi stary silnik ).

Na początku swoich wyborów doszedłem do wniosku, że musi to być też silnik Briggs&Stratton - Silnik B&S 750EX DOV Series ( górnozaworowy). Niestety znaleźć z tym silnikiem godną kosiarkę było trudno . No znalazłem model MTD oraz yard man, ale jakoś nie przypadły mi do gustu. Oglądałem nawet ostatnio w Praktikerze ich firmową kosiarkę ale z silnikiem B&S 675 EX czyli dolnozaworowy. Kosiarka nawet dobrze wygląda ale jakoś nie jestem przekonany aby brać starszy model silnika.

W końcu dzisiaj jakoś przychylam się do kosiarki Hondy i mój wybór padł na kosiarkę Honda HRG 536C7 VKE seria IZY.

W sumie kosiarka Hondy prezentuje się dobrze ( no trochę kosztuje) - ma silnik górnozaworowy gdzieś 5 KM, ma napęd, podwójne ostrza. Szerokość cięcia 53 cm i jak wyczytałem to ma 5 lat gwarancji. . Nasunęły mi się jednak pewne uwagi co do tego wyboru:

1. Jedynie czego mi w niej brakuje to bocznego wyrzutu ( ale w sumie chyba nie będzie mi potrzebny,

2. Czy ten silnik Hondy jest cichszy od silnika B&S 750EX DOV czy głośniejszy - może ktoś ma na tym polu jakieś porównanie ?

3. Kosiarka ma tej samej średnicy przednie i tylne koła - czy to ma jakieś większe znaczenie i czy na pewno większe tylne koła kosiarki są lepsze ?

4. Kosiarka ma z tyłu pod koszem taki gumowy fartuch - czy nie będzie on przeszkadzał w czasie gdy będę chciał kosiarka normalnie cofnąć ?,

5. Honda nie ma centralnego regulowania (podnoszenia) wysokości cięcia a tylko regulację na 4 poszczególnych kołach - czy to rozwiązanie jest gorsze od centralnego mechanizmu ?

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i sugestie co do mojego wyboru kosiarki.
    Beata Zaborska
    Level 1  
    A co myślicie o tej kosiarce sklepalko.pl/trawniki-koszenie/kosiarki-spalinowe-bez-nap/classic-4-6-b.html jest akurat w promocji, muszę pomóc kuzynce, kupić jej, a akurat tego modelu nie znam (wiem wiem, większość rzeczy w al-ko jest super, ale akurat tego modelu nie znam). Wie ktoś coś na ten temat?
    czp01
    Level 9  
    Wybór dokonany i kupiłęm tą HONDĘ HRG 536C7 VKE seria IZY - 4,4 KM

tu reszta zdjęć kosiarki http://czp.pl/foto/moja_honda/ - tak czyściutko to ona już wyglądać nigdy nie będzie.
    Na ostatnich fotkach nowa kosiarka razem ze starą z silnikiem briggs&stratton 375 sprint. Pewnie za 10 - 15 lat ta Honda będzie identycznie wyglądać.

Pierwsze wrażenia:

Na plus:

- ładnie kosi, zero problemów w wyższej trawie,
    - zapala za pierwszym razem,
    - fajny płynny napęd typu Smart Drie,
    - lekko się prowadzi,
    - silnik górnozaworowy 4,4 KM automat,
    - solidnie zamocowane koła z mocnym mechanizmem grzebieniowym,
    - ogólnie całość kosiarki sprawia mocne i solidne wrażenie,
    - 5 lat gwarancji pod warunkiem, że się ją serwisuje,

Na minus:

- trochę waży ( cięższa od starej)
    - ostrze 53 cm to trudniej się manewruje koło krzaczków itp.
    - nie jest cichsza od B&S,
    - ten fartuch za tylnymi kołami jest wkurzający i albo się do niego przyzwyczaję albo go zdemontuje,
    - kosiarka nie ma bocznego wyrzutu ( ale o tym to wiedziałem)

Działka skoszona - kosiarka przykurzona to pozostało jedynie za 5 godzin pracy zmienić olej :)

Skorygowałem moc silnika kosiarki wg. producenta to 4,4 KM a nie 5,5 KM jak podają w serwisie - silnik Hondy to jednostka GCV 160A.
    Belik111
    Level 1  
    Witam, co sądzicie o takiej inwestycji ? Do sprawdzenia na allegro:
    kosiarka spalinowa 6km bs 5w1 musstang

Sporo ludzi ją kupuje, ale wiadomo, że za ilością nie zawsze idzie jakość.

Kosiarka ma służyć na około 10arach, raczej prostym, równym terenie.
    Wydaje mi się, że silnik o mocy 6km jest nawet zbyt mocny (4km powinny w zupełności wystarczyć - ale żaden ze mnie fachowiec). Ogólnie chciałbym się zmieścić w ok. 1000zł, ale jak będzie warto to mogę dołożyć kilka złotych.
    vinyl_24
    Level 9  
    Witam serdecznie!
    Ja również jestem na kupnie kosiarki tylko nie wiem z jakim silnikiem wybrać górnozaworowym czy dolnozaworowym?? Który silnik wybralibyście, który jest lepszy i dłużej będzie służył? Bo co jeden sklep z kosiarkami to sprzedawcy doradzają mi coś innego:( jakie jest Wasze zdanie? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Pozdrawiam
    czp01
    Level 9  
    Jako laik w tej dziedzinie kupiłem kosiarkę z silnikiem górnozaworowym tylko dlatego, że jest to nowsza konstrukcja od dolniaka i ma być trochę oszczędniejszy. Poza tym silnik dolnozaworowy B&S już miałem to teraz czas był na zmiany i stąd padł u mnie wybór na taki właśnie silnik czyli górnozaworowy.

Za parę lat okaże się czy wybór był słuszny :)