Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik dymu do wędzarni - sterowanie wentylatora

03 Maj 2009 11:07 3244 3
  • Poziom 15  
    Witam!

Wie ktoś jaki czujnik /układ można było by zastosować w małej wędzarni. Chciałbym aby w zależności od ilości dymu wewnątrz był sterowany wentylator nadmuchujący dym.

Sterownik oparty na Atmega8
  • Poziom 12  
    Cześć, widziałem kiedyś jakiś taki czujnik oparty na diodzie LED i fotorezystorze. Działał on następująco dioda świeciła na fotorezystor w jakiejś tam odległości, a jak dym naleciał pomiędzy diodę a fotorezystor(czyli dym przesłania światło diody) to zachodziła zmiana oporu, ale nie wiem jak to działa w rzeczywistości trzeba by porobić jakieś testy. Do atmegi tez było by łatwo podczepić, dzielnik napięcia z fotorezystorem i mierzyć napięcie na nim.

Chociaż nie wiem czy nie było by lepiej mierzyć temperaturę na wysokości kiełbasek czy tam mięska, jednak nie wiem czy są czujniki dla takich temperatur wiec można by spróbować zastosować termistor, (bo przecież nie interesuje nas temperatura z dokładnością 0.1 stopnia) i tez właśnie w dzielniku i tak samo mierzyć.
  • Poziom 15  
    Czujnikiem temperatury będzie DS18B20, nie jest aż tak drogim układem a mam dla niego już napisany program z innego urządzonka, wystarczy tylko dodać regulacje temperatury i wyrzucić dane na wyświetlacz (myślę że 4x7segmentowiec jest lepszym rozwiązaniem niż lcd).

Rozwiązanie z tą diodą może być dobre :) Będę musiał tylko nauczyć się obsługiwać przetwornik AC.