Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator w silniku od maszyny na napiecie 230V

SyriuszPL 03 Maj 2009 18:47 3707 3
  • #1 03 Maj 2009 18:47
    SyriuszPL
    Poziom 9  

Witam.
    Mam pytanie dotyczące silnika 1-fazowego. Wyjętego z maszyny do szycia. Mianowicie chodzi o to że silnik posiada nietypowy kondensator który podłączony jest do silnika jednym z trzech wyprowadzeń (niebieskie) w miejscu oznaczonym czerwonym kołem na rysunku poniżej:

SILNIK:
    Kondensator w silniku od maszyny na napiecie 230VKondensator w silniku od maszyny na napiecie 230V

KONDENSATOR:
    Kondensator w silniku od maszyny na napiecie 230VKondensator w silniku od maszyny na napiecie 230VKondensator w silniku od maszyny na napiecie 230V

Moje pytanie brzmi czy stanie się coś jeżeli włączę silnik do napięcia sieciowego?
    I do czego służy ten dziwny kondensator?
    Jestem początkujący jeżeli chodzi o silniki. Proszę o pomoc i z góry dziękuje.
    pozdrawiam

0 3
  • #2 03 Maj 2009 19:08
    mr.Sławek
    Poziom 31  

To jest filtr i sluży do eliminacji zakłóceń ( telewizory, radioodbiorniki i inne wrażliwe urządzenia) powodowanych przez komutator w czasie pracy silnika.
    Nic się nie stanie az takiego strasznego jeśli go nie bedzie choć zaleca się żeby był.

Stanie się natomiast, jeśli kolega nie poprawi tego postu!
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    [Akrzy]

0
  • #3 04 Maj 2009 21:47
    zubel
    Warunkowo odblokowany

Jeżeli nie podłączysz tego kondensatora to nie długo pocieszysz się jego pracą. Zniszczysz szczotki i komutator no i silnik do śmieci!. Ten kondensator jak pisali koledzy jest przeciw zakłóceniowy ale też zapobiega nadmiernemu iskrzeniu szczotek.

0
  • #4 05 Maj 2009 11:37
    SyriuszPL
    Poziom 9  

dzięki za pomoc. Na pewno zostawię kondensator podłączony do silnika;)

0