Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu Siemens Amilo Pi2540 - szwankujący napęd CD

paweljarz 03 Maj 2009 23:49 3480 7
  • #1 03 Maj 2009 23:49
    paweljarz
    Poziom 2  

Witam. Dziś mój laptop się zepsuł...
    Jako, że wyszła najnowsza polska wersja Ubuntu i wreszcie wszystko działa na moim laptopie (głównie chodzi mi o WiFi, bo na poprzedniej wersji nie bardzo to szło...), po wypróbowaniu Live Session zadecydowałem o zmianie systemu na Linuxa.
    Problem był taki, że miałem dysk dynamiczny (Windows Vista) i musiałem go "przerobić" na podstawowy, a co za tym idzie usunąć z niego wszystkie dane.
    Więc zabrałem się do zgrywania filmów. Nagrałem może 4-5płytki DVD i nagle zonk! napęd jakoś dziwnie się zachowuje. Nie czyta płyt i tak jakby nie działa.

Z tego co zaobserwowałem i według mojej myśli technicznej napęd nie kręci płyt. Laser działa bo się przesuwa ale z tego powodu, że płyta się nie kręci nic nie odczyta.
    Więc pytanie do Was drodzy forumowicze: Co mogło się stać? Jakieś rady? Ewentualnie naprawa, ile i dlaczego tak drogo. :)

Ps. Gwarancja raczej odpada bo preinstalowałem inny system niż ten który był więc chyba z gwarancją się nieświadomie kiedyś pożegnałem.
    Ps2. Laptop ma góra pół roku i napęd nie był katowany.

0 7
  • #2 04 Maj 2009 01:56
    mat_ed
    Poziom 43  

Sprawdzałeś na kilku płytach DVD oraz CD-R ? Z każdą płytą jest problem ? Płyt również nie nagrywa ?

0
  • #3 04 Maj 2009 11:49
    paweljarz
    Poziom 2  

Tak. Sprawdzałem z płytami DVD i CD. Żadnej nie rusza,ba! Żadna się nie kręci. Czy to możliwe, by tak nagle padł układ odpowiedzialny za kręcenie płytki?

0
  • #4 04 Maj 2009 12:21
    jokrasa
    Poziom 29  

A w ogóle to spróbuj, może uda Ci się zmienić firmware w nim:

http://pl.ts.fujitsu.com/support/downloads.html

Jeśli chodzi o gwarancję to możesz z niej skorzystać bez względu na dane na dysku i co na nim jest. Z zastrzeżeniem, że to nie jego dotyczy problem oraz w uwagach należy podać, aby podczas prac serwisowych nie ingerowali w dane na dysku. ( To tak na marginesie, kiedy to ja nie dawno oddawałem laptopa asus do serwisu w powodu wentylatorów.).

0
  • #5 04 Maj 2009 12:33
    paweljarz
    Poziom 2  

Nie da się zmienić firmware. Ściągnąłem ten program do zmieniania firmware odpalam go, klikam Flash i wyskakuje zaraz Update Failed i opcja Power Off.
    No chyba, że coś źle robię?

0
  • #6 04 Maj 2009 16:54
    jurek1980
    Poziom 26  

Daruj sobie firmwere i inne tego typu rzeczy bo jak zaczniesz kombinować to faktycznie możesz mieć problem z gwarancją - potem jak padnie napęd przy zmianie firmwere to gwarancji mogą Ci nie uznać. Gwarancja jest na sprzęt nie na oprogramowanie, możesz sobie instalować wszystko co chcesz.

0
  • #7 04 Maj 2009 18:10
    paweljarz
    Poziom 2  

No niby tak... Ale laptop był kupiony z preinstalowaną Vistą HBasic na którą dostałem też licencję i było tam coś typu Recovery (jakaś ukryta partycja, którą teraz widzę pod linuxem).
    I zastanawiam się czy gwarancja jest ważna, gdy zmienię system czy nie...

0
  • #8 04 Maj 2009 20:29
    jokrasa
    Poziom 29  

Problemu z oddaniem Laptopa do naprawy w ramach gwarancji nie będzie o ile powód nie dotyczy samego dysku i preinstalowanego tam właśnie systemu oper., a nawet w przypadku awarii dysku, gdzie Ty miałeś zainstalowany przykładowo system Linux to zgłaszasz wadę urządzenia a nie systemu i nie prosisz serwis o naprawę systemu tylko o naprawę urządzenia to dwie różne sprawy. Ty "ślubu" z systemem nie brałeś oraz nie podpisywałeś klauzuli, że będziesz używać wyłącznie systemu z Redmond.

Cytat:
    . . . Gwarancja ogranicza się do przywrócenia charakterystyk wydajności
    sprzętu oraz stanu, w którym oryginalny produkt znajdował się przed wystąpieniem wady. W tym
    celu wystarcza, że odpowiedni produkt spełnia wymagania testowe dla oryginalnego produktu
    według specyfikacji firmy Fujitsu Siemens Computers "Spezifikationen" zgodnie z danymi
    technicznymi dla tego produktu. Gwarancja firmy Fujitsu Siemens Computers nie obejmuje
    przywrócenia danych klienta lub oprogramowania.
    W ramach powyższych i następnie poniżej dokładniej opisanych gwarancji, w zależności od wyboru
    dokonanego przez firmę Fujitsu Siemens Computers, następuje naprawa produktu lub jego
    wymiana. Wymiana uszkodzonych części na nowe lub tak dobre jak nowe, następuje w przypadku
    występowania wad materiałowych i/lub błędów produkcyjnych. W razie konieczności, następuje
    wymiana produktu na taki sam lub produkt posiadający identyczne charakterystyki funkcjonalne. W
    każdym przypadku wartość świadczenia gwarancyjnego ogranicza się do wartości wadliwego
    produktu. . . .

Tak więc, o ile laptop jest na gwarancji, pomimo że Ty masz co innego zainstalowane na HDD i skasowaną partycje recovery (to ich nie musi interesować) to problem jest w napędzie optycznym i to podajesz jako usterkę.

Tu pełny tekst gwarancji

http://www.portabile.pl/download.php?id=1

0