Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alarm z opóźnieniem czasowym - ocena rozwiązania.

poorchava 04 May 2009 10:59 2418 3
 • #1
  poorchava
  Level 18  
  Wykombinowałem sobie taki oto prościutki alarm samochodowy:
  Alarm z opóźnieniem czasowym - ocena rozwiązania.
  Rl to przekaźnik od klaksonu, ew jakiś inny sygnalizator. Założenie jest takie, że po przerwaniu któregokolwiek z 3 kontaktów tranzystor zostaje wysterowany i puszcza prąd na obciążenie. Układy RC przy kontaktach mają na celu opóźnienie reakcji układu.  Problem jest następujący: symulowałem to w PSpice i LTspice i uzyskałem bardzo różne przebiegi czasowe po przerwaniu kontaktu (wg pspice przy układach RC 2kohm i 2000uF prąd obciążenie osiąga kilkanaście miliamperów po około 10 sekundach, natomiast w LTspice wychodzi, że prąd osiąga z czasie 30 sekund niecałe 2.5 miliampera).

  Jest jakiś lepszy sposób zrealizowania opóźnienia czasowego? w sumie jeszcze lepiej by było, gdyby prąd na obciążeniu zmieniał się skokowo, a nie powoli narastał jak przy użyciu takiego układu jak na rysunku. Myślałem o wykorzystaniu diody zenera, ale nie bardzo wiem jak ja zastosować w tym układzie.

  Za każdą pomoc z góry bardzo dziękuję
 • #2
  jony
  Electronics specialist
  A nie prościej zastosować MOSFET-a i jeden kondensator i rezystor i trzech kontaktronów połączonych szeregowo?
 • #3
  Alfax
  Level 28  
  Witam
  Do prostego realizowania funkcji opóźnienia czasowego z powodzeniem wystarczy układ z kondensatorem i rezystorem. A aby uzyskać skokową zmiana napięcia na wyjściu układu czasowego zastosuj komparator (przykładowy schemat poglądowy):
  Alarm z opóźnieniem czasowym - ocena rozwiązania.
  Układ działa w ten sposób: jeżeli wszystkie wyłączniki są zamknięte, to napięcie na wejściu nieodwracającym jest niższe niż na wejściu odwracającym (napięcie odniesienia), i na wyjściu jest stan niski - tranzystor nie przewodzi, przekaźnik nie jest załączony. Otwarcie któregokolwiek wyłącznika powoduje ładowanie kondensatora i w momencie gdy napięcie na nim przekroczy wartość napięcia odniesienia komparator zmieni stan na wyjściu na wysoki, tranzystor zacznie przewodzić, przekaźnik załączy się.
  Pozostaje dobrać wartości elementów i powinno działać.
  Pozdrawiam
 • #4
  Robewit
  Level 26  
  Takie rzeczy robi się troszkę inaczej. Przydałby się układ podtrzymania alarmu np. na 30 sekund. W Twojej propozycji powrót styków do stanu spoczynku wyłącza alarm. Można to zrealizować na bramkach lub sławnym NE555. Przykładów jest mnóstwo, wystarczy poszukać.