Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wejście Line IN Odseparowane galwanicznie

04 May 2009 12:46 9464 16
e-mierniki
 • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  User removed account
  User removed account  
  User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
 • e-mierniki
 • #2
  diodak32
  Level 12  
  A gdzie tutaj jest separacja galwaniczna skoro masy są połączone?
  Gdyby wykorzystać jak separator światłowód i rozdzielić w ten sposób wejście od wyjścia to wtedy można by mówić o separacji galwanicznej.
 • #3
  andre65
  Level 13  
  Muszę tylko dodać, że pokazany układ nie "wyciągnie" więcej jak z 8kHz. Do większych szybkości np. transmisji danych musimy zastosować zupełnie inne optoizolatory. Niestety, w tej chwili nie pamiętam ich nazw. Układy optoizolacji, generalnie posiadają dużą zastępczą pojemność i dość mocno ograniczają pasmo przenoszone.
  Pozdr
 • e-mierniki
 • #5
  mobak
  Level 13  
  Witam. Ten układ jest niprzemyślany :). Brak izolacji galwanicznej, niezabezpieczona fotodioda i te 10 kom w emiterze napewno wpływa "pięknie" na wzmocnienie ukladu. Przykład jak nie należy robić takich rzeczy. Kolega napewno przemyśli temat i poprawi układ.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  Mark II
  Level 21  
  Na pewno nie jest to układ do którego można doprowadzić bezpośrednio sygnał audio i sygnał ten zostanie zostanie przeniesiony bez zniekształceń. Dioda nadawcza jest elementem nieliniowym i bez linearyzacji układu nie ma mowy o transmisjach sygnałów analogowych. Jak Koledzy już wcześniej napisali, nie ma tu też mowy o separacji, właściwie układ może jedynie dopasowywać poziomy sygnałów. Do tego jednak nie jest potrzebny transoptor, w najprostszej postaci będzie to tranzystor pracujący w roli klucza lub jakakolwiek bramka z przerzutnikiem Schmitta zabezpieczona na wejściu przed zbyt dużym napięciem choćby diodą Zenera.
  Z danych producenta wynika oprócz tego, że wzmocnienie napięciowe będzie jeszcze wystarczające dla audio przy rezystancji obciążenia tranzystora 150Ω dla VCC 5V.
 • #8
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  heh totalny przerost formy nad treścią :) kolego co to za układ skoro jak koledzy zauważyli masy są połączone razem ?? to brak separacji! - Jeśli potrzebujesz izolacji galwanicznej do sygnałów cyfrowych o częstotliwości nie przekraczającej 6-8khz i o przebiegu piły lub prostokąta to możesz zastosować dobrej jakości transoptor oddzielając oczywiście ( KONIECZNIE ) masy od siebie! - Jesli potrzebujesz separacji galwanicznej dla przebiegów sinosuidalnych i przebiegów audio to lepiej zastosować transformator separujący o przekładni 1:1 i rezystancji dobranej do mocy żródła sygnału popularnie stosuje się takie transformatorki o rezystancji 600/600 om i na koniec jedna sugestia - jeśli czegoś nie wiesz i nie wiesz jak to zrobić to zapytaj na tym forum po to tu jesteśmy by sobie pomagać i uczyć się od siebie nawzajem wszak każdy z nas ma swoja dziedzinę w której jest dobry .... pozdrawiam
 • #9
  Adik C
  Level 25  
  Witam, wbrew opini,oraz uwag odnośnie braku separacji, twojego układu,nieczepiając się wad piątka za chęci,wykonanie też ładne chodzi dokładnie o minimalizacje,wykożystując elementy smd podobny układ robiłem kiedyś w technikum,był podobny do twojego,z tym że umnie niebyło transoptora,tylko dwa tranzystory pozdrawiam.
 • #10
  mosfet
  Level 25  
  Jeśli nie ma separacji, to może odpowiednie zabezpieczenie dałby po prostu ogranicznik na transilach, albo nawet prosty bufor (na zasadzie, że w razie W, to on pada a nie karta w kompie) Cały projekt jawi mi się jako 'kombinowanie nie tą stronę'.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  master_pablo
  Level 16  
  Zamiast tego calego ukladu daj szeregowy rezystor 1k, a za nim dwie diody LED (zolte, czerwone, zielone) polaczone przeciwsobnie i do masy. Bedziesz mial ograniczenie napiecia i pradu wplywajacego do wejscia bez znieksztalcen i bez koniecznosci zewnetrznego zasilania.
 • #13
  rubin714
  Level 15  
  Wydaje mi się, że jako zasilanie można by wykorzystać przetwornicę DC/DC ze starej karty sieciowej ze złączem BNC. Natomiast sygnał - tu wzorowałbym się na tv, gdzie masa nie jest galwanicznie izolowana od sieci, a producent zastosował wejście av z optoizolacją. Coś mi się kojarzy,że takie coś było w Hinari (stary Tajwan).
 • #14
  mosfet
  Level 25  
  LEDa może nie zdążyć, nie ma jak transil.
 • #15
  cooltygrysek
  Conditionally unlocked
  nie masz co się obawiać transformatorka 600/600 om o przekładni 1:1 bo karta ma już wbudowane zabezpieczenia i to najlepsze co możesz zastosować przy częstotliwości 20khz wiele modemów ma takie trafa....
 • #16
  Jacek31
  Conditionally unlocked
  No cóż trzeba przyznać że układ ma wiele błędów, ale sądzę że kolega początkujący. Co do samych transoptorów, to owszem są nawet do takich zastosowań, mają one wbudowany dodatkowo wzmacniacz operacyjny na wyjściu, lub wejściu, a nawet i tu i tu.
  Co do samego układu, no to faktycznie lepiej rozdzielić masy, dodatkowo na wejściu za opornikiem, między katodę i anodę fotodiody możesz sobie dodać kondensator, tworząc wejściowy filtr dolnoprzepustowy. natomiast na fototranzystorze, opornik powinien być między zasilaniem a jego kolektorem, wyjściem byłby kolektor, ale wtedy otrzymasz sygnał odwrócony w fazie o 90 stopni. Jak dobrze pamietam włączając opornik między bazę i kolektor takiego fototranzystora, można regulować czułość. Ogólnie na tak prostym układzie możesz fajnie sobie poeksperymentować z różnymi konfiguracjami wyjścia.