Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie aparatu przed napięciem lampy

04 Maj 2009 16:22 1005 3
  • Poziom 11  
    Witam, posiadam aparat cyfrową lustrzankę i lampę z aparatu analogowego. Lampa ma już swoje lata, chciałbym podłączyć lampę do stopki w aparacie, niestety obawiam się zbyt wysokiego napięcia na stopce lampy. Czy można zrobić jakieś proste zabezpieczenie przed wysokim napięciem? Coś co zamykało by oddzielny układ i wyzwalało lampę bez obawy spalenia podzespołów aparatu. Jeśli ktoś posiada prosty schemat, lub pomysł jak samemu taki podzespół skonstruować proszę o radę.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 25  
    Twoje obawy są słuszne, jest jakaś grupa nowych cyfrówek które to wytrzymają, ale ja bym nie ryzykował.
    http://ws.ps.pl/flash_synchronization/index.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic784758.html
    Osobiście preferuję do starych lamp fotocelę wyzwalaną lampą aparatu ustawioną u mnie na 1/64 pełnej mocy. W większości przypadków jej używam, można dowolnie ustawić i skierować światło.
    Mam też jedną lampę przerobioną zgodnie z ostatnim schematem z pierwszego linku. Napięcie z zasilania lampy 3V i tylko jeden optotriak z tyrystorem, ale ciężko było to zmieścić w lampie nawet po zrobieniu nowej płytki. Oczywiście nie zachęcam i nie biorę odpowiedzialności za szkody, zawsze istnieje jakieś ryzyko.
  • Poziom 11  
    Dzięki wielkie za pomocne linki. Nawet nie zależy mi na tym aby zmieścić układ do lampy, może być poza nią. Zależy mi na bezpieczeństwie, lecz niestety stu procentowe ono w tym przypadku nie jest, co trochę martwi. Nad fotocelą także myślałem, chciałem jednak pominąć błysk lampy wbudowanej. Znalazłem niedrogie wyzwalacze bezprzewodowe, i chyba one będzie najlepszym rozwiązaniem.
    Pozdrawiam serdecznie!
  • Poziom 25  
    Wyzwalacz bezprzewodowy też będzie wymagał jakiegoś układu separującego, nie sądzę żeby był przystosowany do starych lamp, ale mogę się mylić.