Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX 22-200-4 SC dziwne stukanie.

04 Maj 2009 21:21 1505 8
  • Poziom 17  
    Witam!
    Robię subwoofer na tym przetworniku, zrobiłem do niego paczkę 32L@40hz BR. Dzisiaj chciałem sobie posłuchać jak gra więc podłączyłem do mojego wzmacniacza (siedzi w nim jakaś kostka STK 2x30w), filtr dolnoprzepustowy ustawiłem na karcie dźwiękowej w komputerze i przy ok. 75% mocy zaczęło dziwnie stukać, jakby cewka o coś uderzała. Jak zatkałem wylot to było lepiej ale też stukało tylko że trochę poźniej. Czy to może być wina przesterowania? Bo już się zaczynam martwić że głośnik felerny. Wzmacniacz do subwoofera będę miał dopiero za dwa tygodnie. Dodam że jak naciskam delikatnie na głośnik to słychać ocieranie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 38  
    Nie dam glowy, ale prawdopodobnie ten wzmacnaicz jest za slaby do tego glosnika. Nie panuje nad nim i membrana "lata jak szmata" - przekroczony zostal pewnie zakres wychylenia sie cewki i stad bylo slychac stukanie. Moze tez z wzmacniacza poszedl przesterowany sygnal do ktorego glosnik nie jest przystosowany.

Cytat:
    Jak zatkałem wylot to było lepiej ale też stukało tylko że trochę poźniej

Zwiekszyles w ten sposob wytrzymalosc mocowa glosnika w tej obudowie. Glosnik musial dodatkowo pokonac opor powietrza (cisnienie) w zamknietej obudowie, co nie pozwolilo mu na maksymalne wychylenie sie.

Poczekaj na wzmacniacz i dopiero jak cos wtedy bedzie nie tak to zacznij sie martwic. Mozliwe ze glosnik jest wadliwy, ale wg mnie to wina zbyt slabego wzmacniacza. Przyjelo sie ze do GDNow daje sie tyle mocy ile maja w oznaczeniu (22-200-4 - ok 200 W), aczkolwiek nie jest to regula.
    Poczytaj zreszta o wytrzymalosci mocowej http://diyaudio.pl/portal.php?show=8
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Mocniejszy wzmacniacz dopiero składam, będzie gotowy za dwa tygodnie i wtedy wytestuje. Już myślałem że głośnik jest uszkodzony. A czy to nie jest dziwne że jak naciskam na głośnik to słychać jakieś tarcie, bo kolega powiedział że nie powinno być takiego czegoś?

• Poziom 25  
    Głośnik ociera jak naciskasz go z boku czy na środku? Jeżeli z boku to nie koniecznie jest to wada głośnika.
    Możliwe że przesterowanie powstaje w karcie dźwiękowej. Proponuję zmniejszyć wzmocnienie na programie na którym odtwarzasz muzykę, możliwe że za mocno masz podbite niektóre częstotliwości na korektorze.
  • Poziom 17  
    Faktycznie, tylko ociera jak naciśnie się z boku. Czyli raczej wszystko w porządku.
    Nie mam od kogo pożyczyć mocniejszego wzmacniacza, więc na razie muszę poczekać z testami. Jak ukończe prace to chyba pochwale się nim w dziale DIY.
    Dzięki za pomoc.