Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie w mobilnych stacjach

grabass 04 May 2009 21:38 4271 13
    grabass
    Level 11  
    Witam
    Jak w temacie chciałbym nawiązać do uziemienia w mobilnych rozdzielnicach czy stacjach elektrycznych (kontenery , przyczepy) które są wyposażone w agregat prądotwórczy i możliwość podłączenia się do sieci 230 V.
    Czy jest jakiś szybki sposób na uzyskanie dobrego uziemienia bez zakopywania bednarek czy wbijania tak zwanych ,,galmarów"?? gdyż stacja ma pracować kilka lub kilkanaście godzin w danym miejscu.
    Pozdrawiam
    andkiw
    Level 11  
    na polu powinno być 220~230V serwowane z uziemieniem, agregaty też zasadniczo powinny mieć bolec uziemiający i to zdaje się sam agregat trzeba uziemić jeśli go nie ma to niestety pozostaje ci tylko wbicie czegoś metalowego w ziemię jeżeli nie da się wbić głęboko to opór uziemienia możesz zmniejszyć przez polanie okolic szpicy wodą z np solą kuchenną tylko że wtedy musisz pilnować żeby toto było wilgotne no i w miarę możliwości nie chodzić po tym :)... choć teoretycznie..... Myślę że bezpiecznik różnicowy byłby w takich indiańskich warunkach baaardzo na miejscu. Zdecydowanie odradzam uziemianie "In Ventura" do istniejących instalacji typu płot, rura wodą etc. bo to karalne, ale to chyba wiesz :)
    grabass
    Level 11  
    Tak agregaty mają bolec uziemiający oraz złącze na przewód który trzeba uziemić uziemienie typu "In Ventura" mnie nie interesuje, polewanie słoną wodą metalowego elementu częściowo wbitego w ziemię też jest kiepskim rozwiązaniem potrzebuje pewnego uziemienia zabezpieczenie różnicowo prądowe nie zadziała bez niego a w tym przypadku może zaistnieć sytuacja gdzie o przyczepę która jest wyposażona w agregat opierać będzie się osobnik o element przewodzący.
    Ktoś może wie jakich sposobów używa wojsko gdzie np.: na polu walki trzeba uziemić centrum dowodzenia a nie ma czasu na zakopywanie bednarki i robienie pomiarów rezystancji gruntu
    ???
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wycieranie rzyci szkłem niespecjalnie się udaje.
    A wojsko korzysta z instalacji 24V
    grabass
    Level 11  
    Tak używa 24V ale ma sporo aparatury która jest czuła na działanie elektromagnetyczei żeby ją ochronić przed tym musi mieć uziemiony ekran
    ug40
    Level 18  
    Na wozach zasilania aparatury łączności [np.Uralach z dwoma agregatami 25kw każdy do R-412] były uziomy szpilkowe wykonane w postaci śruby długości około 1,5m, nie wbijało ich się lecz wkręcało w glebę jak wkręt w drewno.Na polskich wozach [Star 66 z dwoma 20-stkami do R-404]były szpile około 1-1,2m wbijane młotem poprzez ,,kapelusz''.Przy agregatach ciągnionych na przyczepkach[ np. PAD 8 , PAD 16]był kołek uziemiający ,dość krótki około 60cm ,wbijany młotkiem.
    Szybkie uziemianie musiało być proste i w miarę pewne, dlatego takie rozwiązania .
    grabass
    Level 11  
    Pewna firma chwaliła się że można uzyskać pewne uziemienie w szybszy sposób niż wkręcanie świdrów ale nie chciała zdradzić za darmo
    andkiw
    Level 11  
    Nie ma uziemienia bez uziemienia a kiedy stoisz na skale gdzie tylko miejscami jest 5-10 cm ziemi to pręta też ciężko wbić dlatego woda + jakieś jony najłatwiej dostępne i nieszkodliwe jest NaCl.
    Napisałeś że szybko i że na kilkanaście godzin max to ci napisałem jak sam to robię kiedy jestem przyczepą na rybach celem jest przede wszystkim właściwe działanie anteny radia CB.
    grabass
    Level 11  
    Akurat takie metody znam zaintrygowało mnie stwierdzenie tej że firmy że skuteczne uziemienie można uzyskać szybciej niż wkręcając świder w ziemie tak jak to robi wojsko a przynajmniej robiło do tej pory.
    sp5wcx
    Level 33  
    W www.tdm-electronics.com dostaniesz przenośne "kołki" uziemiające robione dla Bundeswehry. Wykonane w postaci stożkowatej rury, zwężającej się ku dołowi. Na samym dole świder. Całość pokryta grubą warstwą ocynku. Dodatkowo w rurze tej wykonano szereg otworów, coby po wkręceniu tego uziemienia wlewać do wnętrza słoną wodę w celu poprawy rezystancji uziemienia. Sam używam czegoś takiego i bardzo sobie chwalę.
    grabass
    Level 11  
    W końcu cos konkretniejszego obecnie nie mają takich kołków w ofercie
    Zapewne te kołki wkręca się ręcznie?? Ile to zajmuje czasu ??
    sp5wcx
    Level 33  
    Kołek ten może wkręcić jedna osoba, nawet w grunt dosyć zbity, kamienisty. Wystarczy tylko w lesie wyciąć kawałek kijka (lub wozić ze sobą kawałek rurki), przełożyć go przez otwory w "głowicy" kołka i wkręcić w Ziemię. Jako że kołek rozszerza się ku górze, wkręcając go coraz głębiej, coraz mocniej ścianki dociskane są do gleby, gleba w pobliżu kołka zostaje zagęszczona. Dzięki temu po wlaniu solanki do jego wnętrza, gleba wokół niego nie robi się "na papkę". Duża średnica zewnętrzna tego kołka zapewnia dużą powierzchnię styku z glebą, a co za tym idzie zmniejszenie rezystancji uziemienia. Długość kołka to około 1m. W górnej części posiada zacisk do podłączenia linki około 10 mm².
    Demontaż kołka odbywa się poprzez jego wykręcenie, co jest czynnością stosunkowo łatwą do wykonaniu w porównaniu do na przykład wyrwania z Ziemi wbitej młotem szpilki, która zapewniała by podobną rezystancję.
    grabass
    Level 11  
    Dosyć dobry sposób ale myślę że ta firma o której wcześniej wspominałem może mieć coś ciekawszego w zanadrzu
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    Do uziemienia agregatu wystarczy cynkowany pręt o średnicy 20 # 30 mm i długości 1metra wbija się go w ziemie na głębokość minimum 80cm i masz już poprawne i pewne uziemienie nie trzeba nic polewać wodą. Spotykałem takie kołki wbijane detonacyjnie .... Pozdrawiam