Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lutownica transformatorowa - grzeje za mocno.

skoti123 04 May 2009 23:51 7200 10
lampy.pl
    skoti123
    Level 22  
    Witam, posiadam Lutole (starą, po tacie) i ostatnio przetarłem papierem ściernym miedziane płaskowniki i teraz grzeje jak głupia (tu też przyczyniła się pewnie zmiana z 220 na 230), poluzowywałem śrubki, ale i tak jest za ostro, kalafonia wyparowywuje w sekunde, a elementy po chwili parzą.
    Jak obniżyć temperature? Nie chce regulatora, bo nie mam nigdzie pod ręką diaków i traików, jakieś inne rozwiązanie, może jakiś rezystor w szereg, żeby zbić z 20V, jakiejś większej mocy, albo może żarówka jakaś?
    Przydałby się autotransformator:P
  • lampy.pl
    etezet
    Level 26  
    Przyłączam się do pytania kolegi.
    Moja rozgrzewa sie w około 2-3 s. Najbardziej chodzi mi o to, że niektóre elementy są wrażliwe na taka temperaturę.
    skoti123
    Level 22  
    Może podejść do sprawy 'mechanicznie' i włożyć coś pomiędzy grot, a płaskownik?

Wcześniej, jeszcze na zabrudzonych płaskownikach też czasem grzała za mocno, kalafonia aż pryskała, ale po zmianie grota jakoś chyba to ustąpiło.
  • lampy.pl
    rumor
    Level 13  
    1) rodzaj grota -miedź miedzi nierówna!
    2) 220V na 230V jakiejś znacznej różnicy nie robi
    3) długość i grubość grota

a najwazniejsze jest to, że lutownica transformatorowa taka jest bo taka ma być -szybko, krótko i na temat

nie nadaje się do elementów elektronicznych!!! wrazliwych na pole elektromagnetyczne -czyli jak mówi fizyka do 70% elementów, które sa dzieki niej montowane :)

pozdrawiam
    ...i żadne podkładki, przekładki, pierdółki nie pomogą
  • Helpful post
    kondensator
    Level 36  
    Jak już musisz trochę zmniejszyć napięcie - transformator o mocy min. 1/5 odbiornika z uzwojeniem wtórnym włączonym "szeregowo-odwrotnie" aby napięcie się odejmowało np. 230-24=206V (będzie "pełnił obowiązki autotransformatora") <--UWAGA sprawdź najpierw woltomierzem !!! Jak nie masz doświadczenia i wiedzy to nie bierz się za urządzenia na 230V !
    Jak to lutownica transformatorowa 100W - to używaj ją do blachy, grubych kabli itp....
    Jak transformatorowa mniejsza - to i tak nie stosuj jej do elementów MOS (elementy w stylu TG70, BC107, 1N4001, UL7400 itp. raczej przeżyją silne pole magnetyczne i jego szybkie zmiany - o ile nie ugotujesz ich termicznie...).
    Nie próbuj "niedokręcania grota", skręcanych i przewężanych grotów itp. "metod"- ucierpieć mogą nie tylko elementy elektroniczne ale i monter (np. gorąca cyna w oko...) !
    remix1
    Level 18  
    Można by zamiast grotu z drutu fi 1mm zastosowac 2,5mm wtedy nawet byłby problem z rozgrzaniem jej , aczkolwiek straci ona resztki mobilności.
    skoti123
    Level 22  
    To czym mam lutować?
    http://www.allegro.pl/item618606431_lutownica_z_regulacja_temperatury_inny_grot.html
    Takie coś by się nadało?

Z drutem 2,5mm ciężko będzie lutować na płytce :(
    Taka zmiana o te 20V da różnice?

Kiedyś jak składałem wskaźniki wysterowania to tak fajnie mi lutowało, kalafonia się trzymała, luty świeciły, a elementy nie grzały się tak jak teraz.
    Teraz np. wlutowywuje rezystor 0,25W (dobrze, że sobie pocynowałem punkty lutownicze) zalewam cyną w sekunde, a on już jest gorący.
    Popróbuje jeszcze z długością grota.

220V 80VA 500*C - tak pisze, czyli pobiera prąd ~0,4A.
    Mam w domu garść rezystorów watowych, może by się dało coś wykombinować - 50Ohm 10W
  • Helpful post
    kondensator
    Level 36  
    skoti123 wrote:
    To czym mam lutować? (tu podany link do aukcji ze "stacją lutowniczą za 40zł")
    1. Używaj wyszukiwarek ogólnych i wewnętrznej na Elektrodzie (czasem nawet działa) :
    jaką lutownicę kupić, jaka lutownica, najgorsze lutownice, dobra lutownica, stacja lutownicza, elwik - itp. hasła.
    Dużo czytania co napisali (na różnych forach) użytkownicy, także z dużym stażem i doświadczeniem.
    2. Jak chcesz zrobić eksperyment (!) z ograniczaniem mocy lutownicy
    a. Grzałkowej zasilanej AC 230V (24V)
    a1- możesz użyć diody włączonej szeregowo 1N4007 (przy 24V wystarczy dioda na mniejsze napięcie np. 1N4002) -będzie grzało tylko przy połówkach sinusoidy prądu zmiennego, NIE MOŻNA tak zrobić przy lutownicy transformatorowej
    a2- lub odpowiedniej mocy ściemniacza do żarówek (żarówki wychodzą z użycia, zostaje ściemniacz - ale jest często jest źródłem zakłóceń
    b. Transformatorowej
    b1- szeregowo-odwrotnie włączony dodatkowy transformator (im więcej napięcia chcesz wytracić, tym musi mieć większą moc)
    b2- włączone szeregowo żarówki 100W, 200W po jednej lub po kilka równolegle (trochę głupio bo to rezystory nieliniowe, ale może bezpieczniej niż z rezystorami (porażenie, pożar)
    b3- podobnie jak z żarówkami, ale zamiast nich dławiki starego typu (duże) od świetlówek 40W, lamp rtęciowych 80-150W (nie kupuj bo drogie, ale może masz np. z demontażu)
    Sposoby a2, b2, b3 wybitnie tylko na jednorazowy eksperyment - trzeba jednak nazbierać na prawdziwą trwałą i bezpieczną lutownicę https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1006139.html
    scott37
    Level 9  
    Lutownica LT 75/45, czy długość płaskowników miedzianych do których przykręcany jest grot ma znaczący wpływ na pracę, pytam, ponieważ przez cały okres eksploatacji (30 lat) obciąłem już dwa razy końcówki (pewno będzie z 2 cm) w celu naprawy gwintów.
    alekt77
    Level 38  
    Tak jak napisał kolega "rumor". Stosując groty z drutu o różnej średnicy i długości można dopasować się do różnych elementów. Im cieńszy drut i dłuższy tym niższa temperatura grotu i nadaje się do lutowania delikatniejszych elementów. Im grubszy tym wyższa temperatura i trochę dłuższy czas rozgrzewania oraz bardziej grzeje się trafo w lutownicy.
    Wawrzyniec
    Level 37  
    scott37 wrote:
    Lutownica LT 75/45, czy długość płaskowników miedzianych do których przykręcany jest grot ma znaczący wpływ na pracę
    Nie ma żadnego wpływu poza tym że będzie troszkę krótsza.