Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dławiki do przetwornicy impulsowej.

05 Maj 2009 10:04 10175 37
  • Poziom 15  
    Tak zastanawiam się jakie będą odpowiednie. Nie chodzi mi o wartość induktancji tylko o rodzaj.

Czy na przykład coś takiego: Link ma prawo działać? Może ktoś orientuje się skąd wziąć jakieś dedykowane dławiki?
  • Poziom 42  
    Ale skąd mamy znać odpowiedź na Twoje pytania, skoro skąpisz informacji? Żeby wiedzieć, jakich dławików potrzebujesz - trzeba znać zastosowanie.
  • Poziom 15  
    Ok, jak z tematu Przetwornica impulsowa typu BUCK. Prąd wyjściowy 10A. Vin=22V, Vout=15VMAX. Z tej przetwornicy ma być zrobiona ładowarka akumulator(k)ów.
  • Poziom 42  
    Nie widzę tego tematu. A skoro chodzi o jakiś istniejący wątek, to dlaczego nie pytasz w nim, tylko zakładasz kolejny?
    Nie podałeś częstotliwości pracy. Dławiki DPU z TME to dławiki na rdzeniach proszkowych, nadające się do pracy ze stosunkowo niewielką częstotliwością.

Na szybko policzyłem, co wyszłoby na toroidalnym rdzeniu ferrytowym ze szczeliną TN26-A113. Przyjąłem prąd szczytowy 12A, co daje nam możliwość nawinięcia 13 zwojów i daje indukcyjność 19 uH.
    Przy 50 kHz, napięciu na wejściu 22V, na wyjściu 10V (początek ładowania skrajnie rozładowanego akumulatora) daje prąd 9A a przy 15V - 9.5A.

Przy zastosowaniu dwóch TN26-A113 złożonych razem uzyskamy indukcyjność 38 uH co da nam możliwość zejścia z częstotliwością do 37 kHz przy zachowaniu prądu wyjściowego 10A w pełnym zakresie napięć wyjściowych.
  • Poziom 15  
    O, to już coś więcej wiem. Będę jednak musiał odkopać wykłady z przetworników mocy. A może oszczędzisz mi kilku godzin i dasz link do wzorów? Nie żebym nie umiał z googla korzystać ale może zwyczajnie coś masz pod ręką na gotowo?
  • Poziom 42  
    Ale wzorów na co? Na indukcyjność dławika wykonanego na rdzeniu o znanym AL? L = AL * n^2
    Na indukcyjność dławika w przetwornicy step-down (buck)? http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/abw_smps_e.html
  • Poziom 42  
    Akurat te dławiki - serii DPU w TME - to niekoniecznie są dławiki przeciwzakłóceniowe. Za PDFem: "DP Series Power Inductors provide an excellent, low cost alternative to conventional chokes or inductors. Used in EMI filtering and energy storage, these compact, low radiation inductors are extremely effective in controlling AC output ripple of Switch Mode Power Supplies.". Link: http://zefiryn.tme.pl/dok/rozne/DPVGxUx.pdf

Przy tak wielkim asortymencie, jaki sprzedaje TME, wpadki z niepoprawnym opisem się zdarzają. Ot, choćby słynna afera z diodami BY500 vs. BY550.
  • Poziom 15  
    A jak to jest? Bo generalnie biorąc taki rdzeń mający Al=760nH to ze wzorów wychodzi, że dla I=50A, L=162uH przy 15 zwojach. Ale robiąc taką cewkę i puszczając przez nią prąd <=10A L nadal będzie 162uH?
    Może pytanie głupie ale już się zakopałem w tych obliczeniach i jakieś cuda mi w excellu wychodzą.
  • Poziom 42  
    Ulala... AL = 760 przy 50A i 162 uH - to niezły kawałek dławika musi być... Temu nawet PM114 nie podoła a to 2 kG ferrytu.
    Podałem Ci linka do strony przydatnej przy liczeniu przetwornic. Masz tam przycisk Help - skorzystaj z niego.
  • Poziom 15  
    No nie wiem czy taki duży. Link Ściślej w sumie 740 a nie 760 no ale różnica nie duża.

Niby nie za duży, w sumie to nawet malutki. A wzory znalazłem w katalogu elfy i indukcję w rdzeniu też liczyłem. A czy dobrze to inna historia.
    Z resztą mogę zapodać arkusz.
  • Poziom 42  
    TN10/6/4-3F3? Na rdzeniku o średnicy zewnętrznej 10mm chcesz nawinąć uzwojenie na 50A i to jeszcze 15 zwojów? Jaki materiał wytrzyma indukcję 78 tesli?

Nie otwieram załączników z MS Office - nie muszę posiadać takiego ustrojstwa.
  • Specjalista elektronik
    Nie podajesz jednostek - czy mam rozumieć, że masz indukcyjność 162µH i przy prądzie 50A indukcję 0.14T?
    To można policzyć przekrój rdzenia: S=L*I/(B*n)=162µH*50A/2.1T = 3857 mm^2 = 38.57 cm^2; z geometrii
    można przypuszczać, że objętość będzie nieco ponad 2 litry, i ważyć będzie 10 kilo. Taki to "malutki" rdzeń. ;)

A jeśli ma być rdzeń TN10/6/4-3F3, to średnią indukcję 0.14T będziesz miał przy strumieniu 1.1µWb, i przy AL=740
    to oznacza I*n=1.1/0.74 A, czyli I=0.1A, nie 50A. I energię magazynowaną w rdzeniu ćwierć miliona razy mniejszą.
  • Poziom 42  
    Z przekształcenia wzorów można wyciągnąć jeszcze jeden, bardzo przydatny:
    B=(AL * n * I)/Ae, gdzie:
    B - indukcja [mT]
    AL - wpsółczynnik indukcyjności [nH]
    n - liczba zwojów
    I - prąd magnesujący [A]
    Ae - przekrój efektywny rdzenia [mm^2]
    Oczywiście wzór jest również poprawny dla [T, H, A, m^2] ale osobiście wolę przyjaźniejsze jednostki :)
  • Poziom 42  
    Jasne - dzięki.
  • Poziom 28  
    Pragnąłbym zauważyć, że próbujecie panowie liczyć dławik na rdzeniu bez szczeliny, AL rzędu 760nH są nieosiągalne dla rdzeni przeznaczonych na dławiki (Nie spotkałem się z takimi potworami). Wy to wiecie, ale ddokupil chyba nie.
  • Poziom 42  
    Nie ma najmniejszego znaczenia, czy rdzeń ma szczelinę dyskretną, rozproszoną czy też nie ma jej w ogóle - wzory związane z indukcją nadal są poprawne.
    Odesłałem pytającego do helpa na stronie - tam jest wszystko o liczeniu dławików, energii gromadzonej w rdzeniu i szczelinie itd.
  • Poziom 33  
    -> michal.rogaczewski
    To nie jest tak że na rdzeniu ferrytowym bez szczeliny nie da się wykonać dławika. Jest to jak najbardziej możliwe, ale się nie opłaca. W rdzeniu ze szczeliną energia gromadzona w ferrycie jest znacznie mniejsza niż energia w szczelinie powietrznej. Rdzeń bez szczeliny będzie gromadził energii tyle co kot napłakał. Jest tego tylko jedna zaleta - do uzyskania dużej indukcyjności wystarczy niewielka ilość zwojów. Kiedyś nawijałem dławiki do filtra PI na ferrytach bez szczeliny. Uzyskiwałem całe mH indukcyjności, ale prąd nasycenia w miliamperach...
  • Poziom 28  
    No dać się zawsze da, ale my tu mówimy o prądach powyżej 10A
  • Poziom 33  
    Tu chodzi nie tyle o sam prąd dławika co o energię gromadzoną w rdzeniu. Prąd nasycenia można dopasować ilością zwojów ;) Ale przyznam, że 10A dla TN10 może stanowić problem nawet przy jednym zwoju. No i indukcyjność 0,74µH też nie będzie zadowalać :P
  • Poziom 42  
    Nie da się 10A - przy 4 A*zw masz już ok. 400 mT.
  • Poziom 33  
    Z obliczeń wychodziło mi prawie 1T, dlatego napisałem że 10A będzie problemem.
  • Poziom 42  
    3F3 nie podoła 1T - zachowa się już prawie jak powietrze...
  • Poziom 33  
    Oczywiście że nie, przecież on się nasyci przy 350mT. Zaczyna się robić OT :)
  • Poziom 15  
    Się kaszana w temacie zrobiła. Ale to od początku:

Ze wszystkich możliwych obliczeń i kalkulatorów ustaliłem, że potrzebuję coś w okolicach 100uH aby tętnienia mieściły się w granicach jakiejś tam przyzwoitości 10%, przy 10A i f=62.5kHz.
    teraz rozumiem, że muszę dobrać rdzeń (rozmiar i materiał) w ten sposób aby przy 10A nie przekroczyć jego wartości indukcji nasycenia. Jak dobrze rozumiem odpowiednio dla materiałów wynosi ona np. 3E25 - 350mT, 3F3 - 400mT, 4A11 - 270mT itp...

Znalazłem oto takie wzory:

Dławiki do przetwornicy impulsowej.

Jeśli teraz wyjdzie mi, że B dla którejś liczby zwojów i powierzchni skuteczniej jest niższa niż wartość indukcji nasycenia dla materiału z którego ten rdzeń jest zrobiony to wszystko powinno śmigać. Tak?
  • Specjalista elektronik
    Samo to, że mniejsza od indukcji nasycenia, może nie wystarczyć - przy dużym B (bliskim Bnas) rdzeń nagrzewa się,
    a wzrost temperatury zmniejsza Bnas - i w ten sposób B może przekroczyć Bnas, choć sama wartość B nie wzrośnie.
    Najlepiej sprawdzić w katalogu ferrytów, jaką wartość B w czasie pracy przewidywał producent dla danego ferrytu.
  • Poziom 33  
    _jta_ ma rację. W praktyce lepiej nie przekraczać 250-300mT.
  • Poziom 15  
    Czyli można przyjąć, że B powinno być niższe od B nasycenia o np 30%?
    Ale generalnie w dobrą stronę idę?

Znaczy przykładowo z tej specyfikacji materiału wynika, że dla 100°C nie przekraczać 230mT?