Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczący domofon

04 Maj 2004 18:48 11606 29
  • Poziom 13  
    Witam.
    Jest to nowa instalacja na zasilaczu EWD-10 i kasecie Mifon na cztery meszkania. Zaczep poprowadzony jest osobnym kablem, natomiast bramofon kablem czwórkowym. Długość kabla Bramofon - zasilacz 0k.45m. problem polega na tym, że w unifonach buczy jak cholera choc rozmowa przychodzi bardzo głośno ( da sie zrozumieć) . Zorientowałem się , że buczenie (50Hz) przychodzi od mic. w bramie, po wypięciu kabelka od mic. (kaseta) w zasilaczu następuje cisza, czyli na tej długości kabel coś zbiera. Po podmianie pary przewodów ( inna czwórka ) problem ustąpił- wydawałoby się sucesfull. Wystarczy wyzwolić rygiel i buczenie pozostaje na zawsze, aż do momentu wyłączenia zasilania. Nie bardzo wiem co dalej. Elektronika na stole działa dobrze i to na dwókrotnie dłuższych kablach. Może jest jakiś myk którego niewiem. Panowie pytajcie o cokolwiek i pomóżcie.......ja wymiękam, a dociągniecie osobnego ekranowanego kabla do mikrofonu jest już niemożliwe.
  • Specjalista elektryk
    Witaj
    czytałeś tutaj?? https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=119281&highlight=domofon
    miałem brum także w domofonie - zabrudzony był mikrofon, do tego nieumocowany poprawnie - poczytaj ten link (chociaż głównie piszą o sprzężeniu) to moze znajdziesz tam odpowiedź na problem
    jakieś przebicia obudowy do przewódów albo coś??? może po zamknięciu skrzynki coś się źle układa???
    więcej nie potrafie powiedzieć
    pozdro
  • Poziom 11  
    Moze trzeba zrobic mala konserwacje temu domofonikowi. Tak jak mowi Menka posprawdzac wszystkie styki na plycie wyczyscic dokladnie.
    powinno dac efekty
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Nie ma co tam czyścić , tak jak napisałem jest to nowa instalacja i nowe urządzenia. Urodziło się to wszystko wczoraj.
  • Specjalista elektryk
    Witaj
    zmierz jeszcze napięcie w bramofonie, zobacz, czy odbiega od normy
    może to przydźwięki sieciowe, czy obudowa bramofonu jest metalowa???? i łączy się bezpośrednio z jakąś konstrukcją także przewodzącą??? jeśli tak , to odseparuj (odkręć) potrzymaj w ręce i wtedy sprawdzaj
    powodzenia
  • Poziom 13  
    Witam.
    Obudowa jest metalowa i przykręcona jest do słupka betonowego. Buczy nie tylko jak jest skręcone, ale też jak wisi na przewodach. Dopiero po południu będę dalej walczył z tym. Wszystkie sugestie mile widziane.
  • Poziom 10  
    Witam

Odetnij jeden przewód mikrofonu w kasecie , jeżeli przestanie buczeć , to znaczy że tu jest przyczyna. Jeżeli po ponownym podłączeniu mikrofonu znów będzie buczał , poruszaj kablami i ułóż je tak aby nie stykały się ze sobą . W większości przypadków pomaga.
    ---------------------------------------------------------------------
    Można tę wtawić mikrofon węglowy , trochę gorsza jakość rozmowy ale przynajmniej bez przydźwięku

Dlaczego po 4 minutach piszesz kolejny post pod swoim postem ?
    Używaj przycisku "zmień".
    Posty scaliłem.
    ankuch.
  • Poziom 11  
    Dodaj kondensator elektrolityczny w zasilaczu domofonu jakieś 2200 uf napewno pomoże robiłem to wiele razy,powodzenia
  • Poziom 16  
    Witam !! Kondensator nie zaszkodzi w zasilaczu ale problem jest za zwyczaj prozaiczny sprawdz mase między kasetą domofonu a sterownikiem (jeszcze jakiego przewodu użyłes )Pozdrawiam!!!
  • Poziom 10  
    Może kabel sygnałowy jest ułożony w pobliżu kabla sieciowego. Może nie ma pożądnej masy, uziemienia czy ekranu. Moim zdaniem tutaj tkwi problem tym bardziej, że napewno jest ładnych kilka metrów kabla.
  • Poziom 2  
    mam ten sam problem z domofonem i nie moge sobie poradzic :(
  • Poziom 24  
    Witam!
    Sprawdź masę mikrofonu. Profilaktycznie delikatnie zagnij rant mikrofonu.
    pozdrawiam Piotrek
  • Poziom 11  
    jesli mozna to sie dołącze do tematu...
    u mnie problem z domofonem wyglada nastepujaco:

domofon buczy 24/h :) nawet wowczas jak sie go nie uzywa! /buczy oczywiscie w glosniku w kasecie przy bramie wejsciowej/
    czy to jest wina wylacznie zasilania, no bo przciez gdy sie go nie uzywa mikrofony sa odlaczone. dodam tylko, ze przy rozmowie tez buczy i wkasecie i w sluchawce, natomiast dzisiaj mialem okazje przebywac kolo kasety z lutownica transformatorowa i przy jej zalaczaniu w odleglosci ok 20 cm slychac wyrazna zmiane tonacji buczenia? czy wystarczy jakis wiekszy elektrolit w zasilaczu na wyjsciu? czy moze byc przyczyna rowniez to, ze zasilacz znajduje sie blisko centralki?
    za wszelkie podpowiedzi z gory dziekuje
  • Poziom 24  
    Witam!
    Delikatnie ściśnij rant mikrofonu.
    pozdrawiam
    Piotrek
  • Poziom 11  
    Witam!
    Postanowiłem odświeżyć temat i zapytać, jak rozwiązać temat z buczącym Urmetem 1129/2. Problem polega na tym, że jak podniosę jedną ze słuchawek to buczy w słuchawce jak i przy bramce. Zmienia się to wszystko, gdy wypnę napięcie z transformatora i podłącze bezpośrednio pod akumulator 12V,1.2AH wtedy rozmowa jest czysta jak przez telefon, zero buczenia. Nie znam się za bardzo na tych sprzętach ale wygląda mi to na złe filtrowanie przez transformator, czy można to jakoś rozwiązać.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    W jak sposób można wyfiltrować szumy z transformatora nr ref. 9000/230. Może jakiś kondensator tylko gdzie go założyć.
  • Poziom 34  
    1-na stole to to może działać -ale po rozłożeniu w przestrzeni nie chce.
    Oznacza to ,że brakuje w jakims miejscu masy -własciwie podłączonej.

Właściwie połączona masa -rozchodzi się gwiażdziście od centralki
    i nie powinny sie już detale umasione ,stykać z podłożem lub jakąś konstrukcją metalowa.Wtedy bowiem -przez "ziemie "i te konstrukcje metalowa tworzą sie drogi przepływu prądu.

2-proszę te instalację narysować .
    3-zdarza sie ,że czasami mikrofon pojemnościowy /korpus/ żle styka -
    wtedy trzeba go dognieść /krawedź/-jesli nie pomożę -wymienic.
  • Poziom 11  
    Z masami to wydawać by się mogło że jest wszystko w porządku. Gdy zamiast zasilania z transformatora wepnę akumulator 12V 1,2A to przestaje buczeć i wtedy rozmowa jest czysta, dlatego podejrzewam że to jest wina transformatora. Rozebrałem transformator i oprócz płytki na którym jest zamontowany jest jeszcze POZYSTOR ,PTC C860 i nic więcej.

Jutro zamieszczę zdjęcie środka transformatora.
  • Poziom 17  
    foniu2 napisał:
    Z masami to wydawać by się mogło że jest wszystko w porządku. Gdy zamiast zasilania z transformatora wepnę akumulator 12V 1,2A to przestaje buczeć i wtedy rozmowa jest czysta, dlatego podejrzewam że to jest wina transformatora. Rozebrałem transformator i oprócz płytki na którym jest zamontowany jest jeszcze POZYSTOR ,PTC C860 i nic więcej.

Ewidentna sprawa zasilacza...Sprawdź jaki to typ, bo nie wierzę, że instalacja zasilana jest prądem zmiennym... Musi być prostownik , kondensatory filtrujące i ew. stabilizator...
  • Poziom 11  
    To zdjęcia tego transformatora i nie widzę tych podzespołów o których pisze kolega @SEILOR oprócz tego niebieskiego POZYSTOR ,PTC C860. Można coś z tym zrobić aby wyeliminować z niego szumy.
    Buczący domofon
    Buczący domofon
    Buczący domofon
    Buczący domofon
    Buczący domofon
  • Poziom 17  
    Do zasilacza dodaj mostek prostowniczy ( minimum 1A) kondensator 4700uF/25V , stabilizator 12V 1A.... i po takiej przeróbce włącz zasilanie do domofonu...
  • Poziom 11  
    Nie znam się na tym za bardzo, mógłbym Cię prosić abyś mi rozrysował na ostatnim zdjęciu jak to wszystko połączyć ze sobą.
    Dzięki, Pozdrawiam :)
  • Poziom 11  
    Dzięki za opis. Mam rozumieć że tak gdzie są kółeczka +, - to tam podłączyć kabelki od domofonu, po wykonaniu tego schematu. I jeszcze jedno, Te kondensatorki po 0,1uf to są przeciw zakłóceniowe koło stabilizatora.
  • Poziom 17  
    Dokładnie tak, , zaciski plus i minus podłącz do domofonu, tam , gdzie poprzednio podłączałeś akumulator...
  • Poziom 33  
    Jaki kabel położyłeś do ziemi ma być żelowany(telekomunikacyjny).Na każdym innym będzie buczeć kabel nabrał wody,sprawdź megerem.Panowie trzeba myśleć a nie rozpisywać poematy nic nie wnoszące hihi
    73!
  • Poziom 17  
    dipol napisał:
    Jaki kabel położyłeś do ziemi ma być żelowany(telekomunikacyjny).Na każdym innym będzie buczeć kabel nabrał wody,sprawdź megerem.Panowie trzeba myśleć a nie rozpisywać poematy nic nie wnoszące hihi
    73!

Jeśli byłoby tak jak piszesz, t.zn. kabel byłby podziemiony , lub miałby słabą izolację, to buczałby również przy zasilaniu z akumulatora, a jak przeczytasz kilka postów wcześniej, domofon przy zasilaniu z accu nie buczał, czyli problem leży po stronie zasilania , a nie kabla....
  • Poziom 33  
    No i tu się mylisz -mało ćwiczyłeś ,ten temat mam dobrze przećwiczony w tym tygodniu gostki przewalali kable w trzech lokalizacjach temat stary jak świat.Zobacz co się dzieje jak kabel telekomunikacyjny jest uszkodzony i ma doziemienie -"buczy"-zasilany z centrali prądem stałym 48V hi. Świadczę usługi serwisowe dla telekomunikacji m/innymi pomiarami..Pytałem jakim kablem jest podłączony ,każdy wkłada instalacyjny (suchy) i po czasie jak kabel naciągnie wilgoci zaczyna się problem ma być ŻELOWANY !
    Pozdrawiam!
  • Poziom 11  
    Kabel jest zwykły nie żelowany, ale nie ma mowy aby nabrał wilgoci bo jest położony w rurce pcv. Po wykonaniu schematu który mi podał kolega @SEILOR problem całkowicie ustąpił.
    Pozdrawiam i dziękuje za wszelką pomoc.