Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon Lenco L450 - jaki nacisk na igłę?

adam2948 05 May 2009 15:20 1657 8
    adam2948
    Level 13  
    Witam Wszystkich! Posiadam stary gramofon Lenco L450 i nie wiem jaki ma być nacisk na igłę. Po wykonaniu pomiaru wagą wychodzi 2,4g.Natomiast w instrukcji piszą dziwnymi dla mnie jednostkami,że nacisk ma się mieścić w przedziale od 10 do 15mN?? Ile to jest gramów? Z góry dziękuje i pozdrawiam adam2948.

[color=red]
    Proszę poprawić temat.
    GM[/color]
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    LuckyDj
    Level 33  
    Polecam Google ;)

Miara siły

Gram-siła - podjednostka w tzw. układzie ciężarowym jednostek miar gram jest także jednostką siły - oznaczenie G (przez duże G). Jest to siła, z jaką Ziemia przyciąga masę 1 g w miejscu, w którym przyspieszenie ziemskie wynosi 9,80665 m/s2. Jest to pozaukładowa jednostka miary w układzie SI.

1 G = 1/1000 kG = 9,80665 mN - (cokolwiek to znaczy)

A tu ciekawy artykuł (punkt 3 - Tracking force) ->

http://www.rcm.com.pl/hobby/phono/kalibracja/kalibracja.php
    adam2948
    Level 13  
    Dziękuje koledze bardzo.Szukałem w Google,ale pod jednostką siły nic nie znalazłem. Zapytam się odrazu o drugą sprawę.Przy nacisku 2,4 g mam mniej trzasków i wysokie nie są takie krzykliwe.Czy mogę zostawić taki nacisk,czy muszę zmniejszyć do 1,5g?
    Pozdrawiam adam2948.
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    adam2948 wrote:
    ...Przy nacisku 2,4 g mam mniej trzasków i wysokie nie są takie krzykliwe.Czy mogę zostawić taki nacisk,czy muszę zmniejszyć do 1,5g?

Nie napisałeś najważniejszego. Jaką masz zainstalowaną wkładkę?

GM
    adam2948
    Level 13  
    Witam Cię! Originalną MC.Pozdrawiam.
    Grzegorz Markowski
    Jeśli to jest taka wkładka, jak ta tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1127466.html to na pewno nie jest to wkładka typu MC.
    Myślę, że nacisk 2-2,5g będzie odpowiedni.
    Im mniejszy nacisk tym więcej wysokich tonów. Zbyt mały nacisk, pojawią się zniekształcenia wysokich tonów.

GM
    adam2948
    Level 13  
    Witam! Tak to jest ta.Oznaczenie ma takie Jelco MC 12 D - MC12D , MC 12 E - MC12E.Któraś z tych.Ostatnio dokupiłem też samą igłę,bo Ortofon OMB5 niestety przegrał pojedynek z tą japońską wkładką. Na wejściu gramofonowym mam ustawione na 1,2V.Gra najgłośniej i najlepiej.Pozdrawiam adam2948.
  • Helpful post
    Grzegorz Markowski
    No to ustaw 2g. Dla igły MC12D producent podaje zakres nacisku 1,25-2,25g. Praktyka wskazuje, że optymalnie igła pracuje przy nacisku o 0,25g mniejszym, od górnej wartości nacisku podanej przez producenta.

GM
    adam2948
    Level 13  
    Dziękuje bardzo. I to by sie zgadzało,bo poniżej 2,0 gorzej chodzi. Pozdrawiam adam2948.