Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Mosfet 400 - pierwsze uruchomienie.

skoti123 22 Cze 2009 18:25 11436 74
  • Pomocny post
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    Jeśli masz napięcie koło maxymalnego to bron Boże ! Na 4 parach minimum to 4 OHM, na dwóch chyba z 16 OHM. Lepiej wlutuj wszystkie bo znowu będzie bum.
    Nie podoba mi sie przewod sygnalowy nieekranowany, przez to koncowka moze sie wzbudzac.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    skoti123
    Poziom 22  
    Tak czytałem ten artykuł, przeczytałem prawie wszystko o Holtonie, wiem, że prąd od nowa ustawić trzeba to też zrobiłem, ale od początku.
    Podłączyłem głośnik na jednej parze i grał, ale charczał, dałem inny sygnał i to samo, ale jak dałem ciut głośniej było już mniej charczenia - prąd 26mA.
    Teraz wlutowałem 4 pary, ustawiłem prąd na 140mA, DC na wyjściu 37mV, gra no ale charczy, jak dam głośniej to mniej, na razie nie dawałem dużo mocy, bo bezpieczniki 3,15A...
    Teraz przyszedłem po bezpieczniki 8A, a że mam je w pokoju napisałem też tą odpowiedź.
    Prąd rośnie, ale jak cofnę potencjometr to rośniej wolniej i tak parę razy aż w końcu się stabilizuje...
    Idę podkręcę prąd o jakieś 20mA i zobaczę czy dalej charczy, jeśli tak to co robić???

Zamiast bezpiecznika zworę? A co jeśli przepali się wtedy mosfet? Pójdzie bezpiecznik na stronie pierwotnej? To w takim razie po co są te bezpieczniki skoro bardziej zagrażają niż dają nadzieje na ocalenie ludzkości :D

Dowódca Armii: Teraz dam plamę, co znaczy, że się wzbudza?
    Przewody są tymczasowe, ale zaraz zmienię na ekranowany.

Co do charczenia to może filtracja? 2x3300uF puki co, bez żadnych dodatkowych ceramicznych.
    Napięcie pod obciążeniem 140mA spadło ok. 1,5V (nie wiem ile dokładnie bo miernik nie pokazuje stałej wartości...)

• Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Charczenie przy niskich sygnałach może być powodem zbyt niskiego prądu spoczynkowego.
    Kondensatory nie mają w tym przypadku znaczenia...
    skoti123
    Poziom 22  
    Podłączyłem głośnik 8Ohm i nie charczy, bez żadnych innych zmian, puki co gra i nic się nie dzieje, nagrzał się trochę, pogram jeszcze chwile i skoryguje prąd.
    Ale to mnie zadziwiło, nie charczy na 8Ohm, przy 4 przestawał charczeć jak dawałem głośniej.
  • Pomocny post
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    Wzbudzanie sie to wlasnie takie cyrki ze gra i nagle pali sie z niewiadomych przyczyn, albo grzeje niemilosiernie w spoczynku.
    Odnosnie napiecia to pytalem o te na zasilaczu (+/- xx V).
    Dziwne ze charczy, u mnie na pradzie i z 50mA na 4 pary nic nie charczalo.

Zauwazylem jeszcze, ze masz inaczej wlutowane tranzystory mje i bc, chyba, ze dales zamienniki? U mnie siedza BC546b i MJE240/340
    skoti123
    Poziom 22  
    MJE350 mam w plastikowej obudowie z obu stron.
    Zamiast BC mam MPSA.
    Wzmacniacz teraz gra i gra ładnie, boje się dać głośniej :/
    Jakieś pomysły czemu nie charczy przy 8 Ohm?
    To gdzie te mosfety kupić?
  • Pomocny post
    joy_pl
    W tme masz pewność za co płacisz :) po prostu teraz nawet oryginały robią na mniejszym kawałku krzemu i mogą się wydawać gorsze... Musiałbyś znaleźć mosfety jeszcze ze starych partii powyżej 12pln/sztuka.
    skoti123
    Poziom 22  
    1.A w TME dostane z jednej serii?
    2.Jakich zabezpieczeń przed DC używacie ?

Napięcie w spoczynku ciut ponad 82V, pod obciążeniem 140mA spadło do troche ponad 80V, prawie o 2V.

3.Jeśli nie dam bezpieczników po stronie wtórnej a spali się jakiś mosfet to co wtedy? Pójdzie bezpiecznik po stronie pierwotnej, ale co np. z mostkiem prostowniczym?
    4.To jeślibym miał zabezpieczenie przed DC na przekaźniku to nie musze się o nic bać?

_ige_ napisał:
    skoti123 jak masz znieksztalcenia tylko przy niskiem wysterowaniu a przy wiekszym jest ok to znaczy ze masz za niski prad spoczykowy.

Zwiekszaj delikatnie,mierzac go i sluchajac czy cos sie zmienia.

5.Też mi się wydaje, że to zbyt niski prąd spoczynkowy bo gdyby jakiś element był uszkodzony to na 8Ohmach też by charczało.
    A tak dla pewności, to jest normalne, że po wyłączeniu prąd spoczynkowy sam sobie rośnie do wartości ustawionej? Czy od razu powinien mieć tą wartość?

Wczoraj grałem torszkę Holtonem, jakieś 2 godziny i nic się nie działo, dźwięk ładny, dynamiczny, był wpięty amperomierz i najgłośniej jak dałem to pobór był ok. 700mA w impulsie, bałem się więcej, bo nie mam zabezpieczenia przed DC na Mildtona by mi było szkoda :P
    700mA i było głośno, a gdzie tu do 7A :D

EDIT: Charczenie przy 4Ohmach były winą głośnika (krzywo wklejona membrana) :P
  • Pomocny post
    _ige_
    Poziom 20  
    3.Jesli bedzie odpowiednio dobrany to takm,mostek w impulsie wytrzymuje kilkakrotnie wiekszy prad niz znamionowy.
    4.Jesli masz zabezpieczenie przed dc na wyjsciu to nie musisz sie bac o glosniki w przypadku uszkodzenia konca mocy.
    5.Tak to normalne.
  • Pomocny post
    joy_pl
    1. Tak
    2. Przecież juz założyłeś o tym temat...
    skoti123
    Poziom 22  
    dowodca_armii napisał:

_ige_ - co polecasz wywalic bezpieczniki z pcb holtona? To w takim razie zastosowac tylko na pierwotnym trafa? A co jesli wystapi zwarcie na wyjsciu? Poleca mosfety? :D A jesli sie przebije jakis mosfet, a bezpiecznik na trafie sie nie przepali?

Też bym chciał usłyszeć odpowiedzi...
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    Robimy tutaj offtop. ;)

ige - chcialbym konkretna odpowiedz odnosnie bezpiecznikow do Holtona...
    Moj zasilacz to toroid 1100VA 2x 55V AC i 12x 6800uF, 50A mostek.
    Jesli ktorys mosfet padnie to wystapi zwarcie na zasilaczu, czy kondensatory to przezyja?
    Co jesli zewre wyjscie wzmacniacza? Zazwyczaj przy krotkim kablu miedzy plytka a miejscem zwarcia wywalalo bezpieczniki, na dlugich kabalch nic sie nie dzialo, prad odkladal sie na przewodzie. Co sie stanie gdy zamontuje zwory?
    Prosze o odpowiedz.
    P.S. jaki bezpiecznik zastosowac do takiego trafa? Bez softu wywala 10A topiki, na 16A ostro swiatlo przygasa. Narazie jako soft start mam wpieta rownolegle do wlacznika zarowke.
    Mysle ze kolo 10A zwloczny bedzie ok, ale czy podczas przebicia mosfeta on zadziala?
    _ige_
    Poziom 20  
    Zeby zwierac sobie wejscie to trzeba miec albo zabezpieczenie przeciwzwarciowe/nadpradowe,albo odpowiedni zapas mocy w tranzystorach koncowych.
    To ze Pan Holton zadnych zabezpieczen nie przewidzial w swojej koncowce mocy w ktorej napiecia siegaja nawet +-80V to juz nie moja brocha i nie moj problem.
    Co sie stanie 'jak' to ja nie wiem bo szklanej kuli nie mam,a pozatym to zalezy od uzytych elementow i wykonania calosci.
    Do trafa tej mocy z taka bateria elektrolitow konieczny jest softstart i tyle.
    Stosowanie za duzych bezpiecznikow po stronie pierwotnej w celu unikniecia ich wybicia podczas wlaczania do sieci kiedy nastepuej przez chwile pobor duzego pradu to podcieranie d u p y szklem i druciarstwo pierwszej klasy.
    Do tego stosuje sie softstart tak samo jak do zabezpieczenia przed zwarciem stosuje sie odpowiednie uklady i tyle.
    dowodca_armii
    Poziom 30  
    Dwie odpowiedzi, jednak malo mi pomogly w moim problemie :(
    Czy po zastosowaniu softu na przekazniku (czy zarowka to nie soft?) starczy bezpiecznik 3,5A, szybki?
    Zakladajac ze bede posiadal full protecty.

Edit:

Dobudowalem softstart, zabezpieczenie przed DC z tematu skotiego, wszytsko dziala jak nalezy. Mysle, ze jako zabezpieczenie przed zwarciem moga sluzyc bezpieczniki na plytce holtona, czytalem ze zawsze je wywalalo podczas zwarcia, u mnie stalo sie to raz jak przez nieuwage zwarlem wyjscie. Nie wiem jednak jaki to ma byc bezpiecznik? Na schemacie holtona jest 8A, na altrona 6A, moze mozna dac mniejszy (taki ktory wytrzyma pelna moc) ? Mysle ze 6A starcza.