Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laserowy skaner 3D

Defenestrator 05 Maj 2009 17:28 13633 2
 • Laserowy skaner 3D

  Opisywany projekt składa się z dwóch części: triangulacyjnego laserowego skanera 3D oraz oprogramowania do sterowania i zapamiętywania danych napływających z urządzenia przez sieć ethernet. Część sprzętowa umożliwia wykonywanie skanów 3D dzięki obrotowej podstawce do skanowanego obiektu. W każdym położeniu tej podstawki przedmiot odwzorowywany jest liniowo, a gotowy model obiektu powstaje ze złożenia wielu takich częściowych obrazów. Dokładność skanowania poprawia zastosowanie posuwu liniowego.
  Podstawowa konfiguracja urządzenia składa się z laserowej diody emitującej światło w formie linii, kamery i obiektu. Odległość diody od kamery jest stała i znana. Skanowany obiekt jest oświetlany laserem, którego "ślad" obserwuje kamera. Dystans pomiędzy diodą a punktem obiektu (x) można obliczyć stosując prosty, trygonometryczny wzór x = d*tg(teta) (oznaczenia jak na rysunku). Gdy posuw liniowy się porusza, wyznacza mapę wartości x w zależności swego położenia. Jeśli dodatkowo założymy, że współrzędna pionowa każdego skanowanego punktu jest proporcjonalna do jego wysokości, oprogramowanie będzie w stanie zrekonstruować trójwymiarowy model skanowanego obiektu.

  Źródło
  Artykuł


  Link


  Laserowy skaner 3D Laserowy skaner 3D

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Defenestrator
  Poziom 14  
  Offline 
  Defenestrator napisał 148 postów o ocenie 82, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
 • #2
  HEYAH
  Poziom 13  
  Wykonanie pozostawia wiele do życzenia ;). Fajnie jest obserwować silnik krokowy, który jest przymocowany do całego urządzenia za pomocą własnej osi :), oraz stertę kabli wiszących w powietrzu. Ponoć geniusze tak mają :). Pomysł bardzo ciekawy :)
 • #3
  tekatom
  Poziom 11  
  Najfajniejsze jest, że to działa - odpowiedni soft.
  Sam cos podobnego mam w domku już od dawna - DAVID Laserscanner to się zwie :)