Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alton 110, uderzanie cewki o magnes w głośniku niskotonowym.

05 Maj 2009 20:34 5567 35
  • Poziom 10  
    Witam mam taki problem, a mianowicie w jednej kolumnie głośnik niskotonowy GDN 30/80/4 na podwójnym magnesie, przy większej mocy uderza mi o magnes. Oba głośniki regenerowałem sam(wymieniałem same zawieszenia na pianke) i jeden właśnie tak uderza i nie wiem czy było tak wcześniej ale raczej nie. Mój wzmacniacz to Unitra PA-428, który zaprezentowałem tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=U5XV65RB2gM (PS. Kolumny pod wzmacniaczem na sprzedasz cena 700zł) i wydaje mi się że wzmacniacz nie jest ani za słaby ani za mocny ma 2x 80W w sinusie więc dosyć idealnie do tych kolumn. Nie mam pojęcia na czym polega problem. Wzmacniacz na ok 70% bas na 0 (możliwość ustawienia +/- 5db) i wtedy głośnik wali cewką o magnes. Głośnik drugi daje rade normalnie jeszcze oba mogłby więcej gdyby nie ta cewka. Zastanawiam się nad sprzedażą obu głośników i zakupem nowych oryginalnych Tonsilków, czy to opłacalne? Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Też tak mam w moim Altusie 110 ... tak to jest jak sie na własna rękę regeneruje głośniki ... Kup nowe tonsile o takich samych znaczeniach lub bardzo zbliżonych , też tak zrobie w najbliższym czasie ... Ten głośnik nadaje sie tylko do ponownej regeneracji ...
  • Poziom 10  
    I też mi tak się wydaje właśnie, ale regenerowałem same zawieszenia co nie powinno mieć zbytniego wpływy na to bo to głównie dolny resor ustawia cewke w odpowiednim położeniu... a jego nie ruszałem jest oryginalnie przyklejony do cewki. Poczekam jeszcze na opinie innych do jutra do 15:00 mam czas by się zastanowić czy wydać 250zł na dwa nowe oryginalne głośniki i to zależy od Was ;) wiem tylko tyle, by chińszczyzny nie pakować lepiej zaczekać uzbierać kase i kupić oryginalne głośniki i to polecę każdemu!
  • Poziom 25  
    Możliwe, że dolny resor jest bardziej zużyty i to powód uderzana o magnes albo nie przyłożyłeś się przy regeneracji i źle wycentrowałeś cewkę.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    resor dolny jest sztywny, identycznie jak ten z głośnika który działa poprawnie. Cewke wycentrowałem bardzo dokładnie. Nawet tak, jeśli dociskam głośnik dobry tą samą siłą to nie uderza on o magnes dopiero jak użyje większej siły, a w głośniku który opisuje wyżej jest tak że naciskając dość lekko membranę to cewka uderza o magnes. Teoria o zużytym resorze dolnym jest dosyć prawdopodobna, co na to inni? Obecnie zamówiłem juz nowe głośniki te są na sprzedaż. Jeden głośnik jest idealny drugi... jeśli ktoś mieszka w bloku to głośno grać nie może więc te głośniki napewno spełnią jego oczekiwania ;) tak jak mówie wzmacniacz Unitry o mocy 80W w sinusie na kanał muże wysterować na jakieś 70-75% aby usłyszeć stuk a to jest bardzo głośno, a mało kto teraz tak słucha muzyki w bloku więc mógłby te głośniki odemnie kupić ;) cena myśle że 80zł to dobra cena za oba ;) Pozdrawiam

PS. Mam nadzieje, że ktoś jeszcze napisze czemu ta cewka tak wali w magnes, słyszałem że to dość częsty przypadek w tym głośniku, nieraz było nawet też że cewka wyskakiwała z magnesu ;)
  • Poziom 20  
    Musiałeś coś pokręcić. Przecież w 30/80 dno układu magnetycznego jest tak głebokie, ze nie powinno ci walić. Skok jest mały z tym głośniku.

Ja zregenerowałem dzisiaj właśnie 30/80/4 i wsadziłem tam cewke z 30/100. Myślę, ze z tego połączenia wyszedł 30/120/1 :D Bo skok membrany jest teraz chyba ze dwa razy większy przy dobrym wysterowaniu głośnik gra jak marzenie. Bas jest nie do opisania. I co najważniejsze, nic nie stuka, nie ociera. Głosnik został zregenerowany na orginalnej membranie z unifomu, przysłali membranę z bardzo grubym piankowym zawieszeniem górnym, mam u sibie takze orginalne samo zawieszenie bez membrany i jest mięciutkie. Ty kupiłes właśnie same zawiesznia górne - są za miękkie. To jest chyba główny problem.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    jakby cewka była źle wycentorowana to chyba uderzałaby o rdzeń magnesu znaczy sie o to co jest w środku cewki że tak to ujmę ;) pianki są rzeczywiście troche miękkie i gąbczaste ale głośniki oba robiłem identycznie i jeden jest jakby bardziej zużyty, hmmm jakby resor dolny był bardziej zużyty bo naciskajac dobry głośnik z tą samą siłą co głośnik stukający to nie dotyka on magnesu, ale gdy nacisne mocniej to już właśnie dotyka, w głośniku w którym cewka uderza o magnes potrzeba bardzo małej siły aby cewka uderzyła. Cóż chyba nada się on do wtórnej regeneracji, ale grać grają oba bardzo pięknie lecz ja lubie wykorzystywać całkowitą moc audio a to mi nie pozwala. Oba głośniki mam teraz na sprzedaż ;) Ale jakby nie patrzec cewka idealnie jest ustawiona tak samo jak w dobrym głośniku.
  • Poziom 10  
    zregenerowałem też głośniki od altonow 80 na identycznej piance znaczy sie materiał z którego była wykonana tylko że dopasowana do GDN 25/60 i one grają pięknie nic nie stuka.

PS. Mam pytanie Panowie, męczy mnie od zawsze i jeszcze nigdy nie nasyciłem się odpowiedzią. Co się stanie jeśli do wzmacniacza o impedancji 4ohm podłącze kolumny 8ohm i odwrotnie, kiedy do wzmacniacza o impedancji 8ohm podłącze kolumny 4ohm. Proszę o szczegółowe wyjaśnienie. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    dzięki Ci James ;) prosta i syta odpowiedź, punkt dla Ciebie. Pozdrawiam.

PS. A tak przy okazji zapytam jeśli można. Ile mógłbym dostać za wzmacniacz Unitra PA-428 w niemalże idealnym stanie? Gra cudownie 2x80W w sinusie. Tu zamieszczam link z filmikiem jak gra:
    http://www.youtube.com/watch?v=U5XV65RB2gM
    Ile fanatyk Unitry dałby aby mieć takie cacko na własność i delektować się bardzo czystym mocnym dźwiękiem? ;)
  • Poziom 10  
    a w życiu! niedość że nigdy nie widziałem tego wzmacniacza na allegro to jeszcze ktoś mi powie że 100zł to normalna cena za niego?! Niemożliwe! to dosyć rzadki wzmacniacz o ile się nie myle i nie jeden fanatyk by taki chciał mieć i napewno nie kosztuje 100zł skoro inne wzmacniacze znacznie gorsze od tego chodzą po 300zł. Ktoś bardziej "wtajemniczony" mógłby podać swoją propozycję?
  • Poziom 17  
    Towar jest tyle warty ile zapłaci klient, w przypadku takiej, mało popularnej, konstrukcji, trudno powiedzieć ile ludzie będą gotowi dać.
  • Poziom 10  
    Unitra Fonica taki znaczek widnieje na przodzie wzmacniacza. Wzmacniacz jest najmocniejszy ze wzmacniaczy Unitry z tego co się orientuję, no są jeszcze dwie estradowe końcówki mocy 150W i 200W na kanał ale to estrada takto nie ma ona sobie równych ;) Tu jest pełen opis szczegółowy dosyć http://unitra.eu.org/node/352 WARTO PRZECZYTAĆ ;) Dźwięku nie da się opisać wręcz doskonały idealny niczym wzmacniacz lampowy :) Pasmo od 10hz do 10.0000hz więc pięknie jest ;) Wzmacniacza za bardzo nie chcę sprzedawac ale interesuje mnie cena, jeśli by mnie naprawdę zadowoliła to i może bym sprzedał ;) Jeśli wejdzie tu jakiś fanatyk to może zostawić ślad po sobie ;) Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Nie wieże w Twoje słowa 200-300zł?! Niemożliwe, przecież np wzmacniacz Diora WS 504 B o znacznie gorszych parametrach i dużo większym poborze mocy, o wadze 7kg gdzie moja Unitra waży 17kg(co też o czymś świadczy) poszedł na allegro za 550zł.
    Np:
    Diora WS 504 B ma:
    - pasmo przenoszenia 10-50000 Hz
    - pobór mocy z sieci 420W przy mocy 2x80W
    - moc muzyczna 2x 100W
    - waga 7kg
    - odstęp sygnału od szumu 100db
    - regulacja barwy +/- 13db

mój Unitra Fonica PA-428
    - pasmo przenoszenia 10-100000 Hz
    - pobór mocy z sieci 250W przy mocy 2x80W
    - moc muzyczna 2x 115W
    - waga 18kg
    - odstęp sygnału od szumu 70db
    - regulacja barwy +/- 15db

I dlaczego pa-428 ma być tańsza od ws 504?
    Dlatego, że ws 504 jest młodszy bo produkowany od
    1993roku, a pa-428 od 1975 i ma 34 lata, a nie >15 ??
  • Poziom 32  
    marcinos227 napisał:
    w jednej kolumnie głośnik niskotonowy GDN 30/80/4

Witam
    Z tego co mi wiadomo to w Altusach 110 siedzi głośnik o średnicy 25cm a nie 30cm.
    Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Niechże kolega uważnie czyta tytuły, tak w A110 jest 25cm ale nasz autor ma 30cm z uwagi że to nie Altus 110 a Alton 110 ;]
  • Poziom 12  
    Przepraszam za archeologie, ale mam podobny problem. Kupiłem niedawno dwie nowe sztuki ze sklepu Tonsila i jeden z nich przy większej mocy wali cewką. Czy to może być wina nieszczelnej obudowy w altonach?
  • Moderator Akustyka
    Ale co kupiłeś ?
  • Poziom 12  
    2 x GDN 30/80 :)

edit: Wydaje mi się, że jeden z głośników[ten który stuka] miał jakby bardziej miękkie zawieszenie, albo bardziej "płytkie". Kiedy wciskam ręcznie oba głośniki przy jednym muszę użyć mniej siły aby uderzył o nabiegunnik niż przy drugim. Czy to może efekt złego wygrzania głośników? Czy to może się jeszcze "naprawić"? Czy może odesłać na gwarancję?
  • Moderator Akustyka
    Może po prostu dałeś za dużo basu. Lub jeśli ta nieszczelność jest duża, to powietrze, zamiast przez tunele, ucieka tamtędy i głośnik zachowuje się jak na wolnym powietrzu.

Jeżeli kupiłeś na kupglosnik.pl to napisz do Tonsilu, że występuje problem. Jeśli gdzie indziej, to pewnie głośnik z czasów protonsilu, więc o gwarancji możesz zapomnieć.