Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VTS - interfejs Room Unit - HMI Advanced ...

05 Maj 2009 21:48 9109 24
 • Poziom 36  
  Witam.

  Raczej nie będę mógł doprowadzić interfejsu Room Unit (VS 00 HMI Basic) do pomieszczenia które ma on obsługiwać (ze względów praktycznych i technicznych).
  To też mam pytanie. Czy mogę zamontować go w innym dogodnym miejscu, i osobno zastosować czujnik temperatury pomieszczenia (PT1000) ?
  Jak ewentualnie to wykonać ?
  Czy ten dodany czujnik miał by być jako B2, czy może B5 ?
  Jak skonfigurować sterownik (ACX-36), aby interfejs nadal funkcjonował, ale odczyt temperatury był nie z niego tylko z tego dodatkowego czujnika ?

  Pozdrawiam.
 • SterControlSterControl
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Czujniki wiodące wedle których będzie uzyskiwana temperatura zadana podczas konfiguracji się wybiera, może być to czujnik z kanału nawiewanego B1 Lub czujnik z kanału wywiewanego B2 albo wspomniany BASIC. Ja zasadę mam taką że jeżeli Basic-a nie mogę doprowadzić do pomieszczenia obsługiwanego to wybieram czujnik wiodący B1 nawiew (B2 wybieram jeżeli pomieszczenie obsługiwane posiada już jakieś inne źródła ciepła a centrala tylko dogrzewa).
  Jeżeli centrala nie posiada Panel sterujący zaawansowany VS 00 HMI Advanced to Basic-a podczas konfiguracji należy wybrać. Natomiast wcale nie musi być czujnikiem wiodącym. Wówczas przy takiej konfiguracji na basic-u dokonujemy nastaw temperatur , wyświetla nam temperaturę czujnika wiodącego oraz odczytów alarmów w formie kodu. Wszystko to co opisałem znajduje się w DTR-ce. Pozdrawiam
 • Poziom 36  
  DTR-kę cały czas mam przed sobą, ale mimo to pojawiają się od czasu do czasu pewne wątpliwości.
  A kolega problem wyjaśnił tu bardzo dokładnie.
  Wielkie dzięki.
 • Poziom 36  
  Witam ponownie.

  Szczęśliwe udało mi się uruchomić sterowania wentylacji z kolegi pomocą.

  Ale mam jeszcze jedno pytanie. Ponieważ są to trzy sterownice a posiadam do nich jeden interfejs HMI Advanced. Jak go połączyć i skonfigurować aby można było nim obsługiwać wszystkie trzy urządzenia ?
  Domyślam się, że wszystkie trzy sterowniki trzeba połączyć ze sobą wykorzystując złącze LON, a interfejs połączyć do gniazda HMI dowolnego sterownika .
  Ale co dalej, jak to skonfigurować ... ?
  Jakim przewodem mogę połączyć te sterowniki ?
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Nie kolego. Centrale będą sprawnie pracować bez HDMI i nie trzeba je ze sobą komunikować. LON w sumie służy do wizualizacji.
 • Poziom 36  
  Ach, czyli rozumiem, że jak będę miał potrzebę dokonywania zmiany parametrów, ponad to co umożliwiają HMI Basic w dowolnym ze sterowników, to pozostaje mi przełączać wtyczkę HMI Advanced do odpowiedniego sterownika.

  Montowałem dziś jeszcze siłowniki NABM1.2-05LN do nagrzewnicy wodnej i prosiłbym aby kolega upewnił mnie co do ich prawidłowego zamontowania na zaworach.
  Na poniższym rysunku zobrazowałem ustawienie zaworu w stosunku do występującego napięcia sterującego.
  Sprawa raczej jest oczywista, ale pojawiła się u mnie pewna wątpliwość, gdyż po pojawieniu się napięcia 0V, zawór ustawi się w takiej pozycji w której całkowicie zamknie obwód wody dla pompy. Ale domyślam się, że sterownik przy takim położeniu zaworu automatycznie wyłączy pompę.
  Czy kolega może to potwierdzić ?

  VTS - interfejs Room Unit - HMI Advanced ...
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Tak jeżeli kolega zasila pompę ze sterownicy od centrali pompa się zatrzyma przy braku wysterowania siłownika.
 • SterControlSterControl
 • Poziom 15  
  Tak być nie powinno,chyba że medium to glikol.
 • Poziom 36  
  dario0 napisał:
  Tak być nie powinno,chyba że medium to glikol.

  Kolego dario0, mogę prosić o coś więcej na ten temat.
  W moim przypadku medium jest woda.
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Po zamknięciu zaworu (podmieszanie)pompa musi mieć obieg na nagrzewnicy bo w przypadku usterki siłownika klapy świerzego powietrza w zimie woda mogła by zamarznąć jeśli będzie stała w miejscu.Przed zaworem trójdrogowym powinna być zrobiona spinka na podmieszaniu żeby woda miała swobodny obieg od zasilania do powrotu ze źródła ciepła lub cały układ na zaworze czterodrogowym.
  Kombinacji jest dużo ,możesz w programie sterownika ustawić że przy ujemnych temp.zewnętrzych pompa się nie wyłączy w ogule ,albo zawór trójdrogowy ma min.zamknięcie 10% tak zrobiłem centrale wentylacyjne umieszczone na dachu na większości Makro Casch w Polsce.
  (Vitroserwis wtedy dopiero raczkował )


  Poprawiłem pisownie.[b][mod="serwisant73"]
 • Poziom 22  
  Zgadzam się z kolegą lecz na schemacie jest wyraźnie pokazane że obieg czynnika będzie na nagrzewnicy ponieważ jest tam pompa a zawór jest zamontowany baypasem w kierunku nagrzewnicy więc jeżeli pompa pracuje a zawór jest zamknięty wówczas czynnik krąży tylko w obiegu nagrzewnicy jeżeli chodzi jak w takim razie zabezpieczyć czynnik przed zaworem wówczas wystarczyła by grubsza izolacjia. Ja bynajmniej taki mam patent na to.
 • Poziom 36  
  pawka_pk napisał:
  na schemacie jest wyraźnie pokazane że obieg czynnika będzie na nagrzewnicy ponieważ jest tam pompa a zawór jest zamontowany baypasem w kierunku nagrzewnicy więc jeżeli pompa pracuje a zawór jest zamknięty wówczas czynnik krąży tylko w obiegu nagrzewnicy

  Ale z mojego schematu wynika raczej, że w sytuacji gdy zawór będzie zamknięty (0V), obieg czynnika przez nagrzewnicę będzie właśnie zamknięty.

  Czy może w takim razie to rozwiązanie będzie bardziej prawidłowe ?

  VTS - interfejs Room Unit - HMI Advanced ...
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Dokładnie tak powinno być.Teraz jeszcze w zależnośc jak daleko jest do źródła ciepła stosuje sie spinkę (bypas np.z zaworem róznicowym cisnienia)przed zaworem trójdrogowym po to żeby ciepła woda była cały czas tuż pod zaworem dla prawidłowego dziłania układu bo inaczej jeśli układ po otwarciu zaworu musiał by czekać na ciepłą wodę to układ falował by regulacyjnie i zawór będzie chodził tam i zpowrotem .
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Kolego Dario0 masz racje a dokładnie chodzi mi o te spinki (baypas) Może jak na budowach będzie to stosowane wówczas za mrożeniówki w zimie tak często wyzwalać nie będą. Muszę się temu bliżej przyjrzeć. Bo nie sztuka jest zabezpieczyć wodę przed zaworem truj drogowym przed zamarznięciem ale jeszcze utrzymać jej stałą temperaturę.
 • Poziom 36  
  Dzięki za podpowiedzi. W takim razie pozostaje mi tylko przestawić siłowniki na zaworach trójdrożnych.
  Co do dodania spinki to niema już takiej możliwości, (pomijając, że nie do końca wiem jak to praktycznie powinno wyglądać).
  Sytuacja wygląda tak, że gdy zostałem zawołany do podłączenia automatyki trzech central, to cała instalacja hydrauliczna była już wykonana a do rozruchu pozostało nie całe dwa tygodnie. Chyba dopiero zima pokaże jak ta regulacja temperatury będzie wyglądać w praktyce.  Skoro nikt nie kontynuuje wątku,temat zamykam.[mod="serwisant73"]
 • Poziom 36  
  Pojawił się pewien problem.

  Nie mogę uzyskać połączenia między sterownikiem ACX36 a PC-tem.

  Wczoraj po wielu kolejnych próbach nagle uzyskałem połączenie i trwało ono już przez dłuższy czas.
  A dziś próbuję ponownie i niepowodzenie.
  W czym może być problem. Przewód zrobiłem ze skrętki komputerowej 5 kat. (ok. 2,5m).

  Wczoraj po wielu próbach nagle uzyskałem połączenie, a dziś jak na razie nic.

  Może coś koledzy poradzą.

  VTS - interfejs Room Unit - HMI Advanced ...
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  A czy kolega czasem sobie niechcący sterownika nie wyczyścił. Proszę podpiąć do ACX-a interfejs HMI aby się upewnić. Jak HMI sie nie połączy ze sterownikiem to ma kolega problem ze sterownikiem a ściślej się rozprogramował.
 • Poziom 36  
  Też tak się zastanawiałem nad ew. rozprogramowaniem sterownika. Chociaż starałem się być niezwykle ostrożny. Korzystałem jedynie z funkcji HMI emulator. No i to, że pierwszego dnia też już były spore trudności z połączeniem się, ale po wielu próbach w końcu udało się.

  Obecnie nie mam dostępu do interfejsu HMI Advenced stąd cały kłopot. Chyba będę musiał go pożyczyć.

  Dodam, że na sterowniku pulsuje zielona dioda. A na HMI Basic mam wyświetlaną temperaturę 0 st. i pojawia się E15 i następnie C1.

  A tak profilaktycznie zapytam, w przypadku rozprogramowania sterownika to ratuje mnie tylko serwis firmowy, czy można samemu program przywrócić ? ...
  I jeszcze jedna sprawa, czy mogę dokonywać przywrócenia nastaw fabrycznych (mikroprzełącznikiem na sterowniku), czy jest to bezpieczne dla zasadniczego oprogramowania.


  Dodano po 4 [minuty]:

  A może ten mój program SaphirScope jest nie jakiś kiepski. A czy kolega ma taki pewny sprawdzony program ?
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Właśnie kolego dobrze że przypomniałeś o tych mikroprzełacznikach zupełnie o niech zapomniałem widać za dużo działam z poziomu kompa. Tak włącz zasilanie i kolenie przełącz przełącznik na 5 sekund jest to bodajże pierwszy z skraju już nie pamiętam. I ponownie spróbuj połączyć się. Wystarczy wybrać tylko sterownik w PC taki z jakim się łączymy więc pewnie jest to ACX36 i nacisnąć zieloną ikonkę conect i jak się połączy wcisnąć start aplikaction zielony trójkącik i powinno działać. Jeżeli nie to obawiam się najgorszego. Z tym "wyczyszczeniem" sterownika to zależy od tego co się zrobiło. Mi się raz udało wyczyścić wersję oprogramowania więc mój trener z VTS-u wgrał mi ją z powrotem za darmo do sterownika. Ja sam już też mam uprawnienia do takiego manewru posiadam także plik najnowszej wersji. No ale jak wykasowałeś oprogramowanie to niestety nowa wersja ci nie wejdzie. A można to sprawdzić w ten sposób że sterownik powinien ci się łączyć z PC za pomocą przycisku conect a jeżeli w ten sposób ci sę nie łączy to mogło polecieć oprogramowanie. Ale kolego bądźmy optymistami na pewno jest to wina kabelka :-) jeżeli kolega używał tylko emulatora a nim nic zepsuć nie można. Ja nacisnąłem raz ładuj plik i załadowałem pusty. A jak skasowałem oprogramowanie to już sam nie wiem. Trza uwarzyć niestety. Jak się coś zepsuło w sterowniku to proszę się odezwać na pv.
  Ja mam wersje scopa 5.2.0.1
 • Poziom 36  
  Dzięki za odpowiedz.
  To w tej sytuacji pozostaje mi wypożyczyć interfejs HMI Advanced i wtedy wszystko się wyjaśni. Ale to za kilka dni gdy będę miał już wszystko zmontowane. Może jeszcze zrobię to przywracanie ustawień fabrycznych, ale to i tak raczej nie powinno mieć wpływu na brak połączenia z PC.

  A co do kabelka to zapytam, kolega posiada jakiś oryginalny czy samoróbkę ? Jak on ewentualnie powinien dokładniej wyglądać... przewód ekranowany czy nie koniecznie ?

  Co do jeszcze jednej kwestii to już na pw.
 • Poziom 26  
  Mi to wyglada na problem z kompem, w przypadku braku polaczenia ze sterownikiem wyskakuje inny blad.
  pawka_pk: Wiesz moze jaka jest mozliwosc wgrania oprogramowania do sterownika ktory nie odpowiada ?
  (dostal zly wsad)

  Pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  Wsadów nie mogę udostępniać do tego sterownika. Zapraszam na pw.
 • Poziom 1  
  witam potrzebuje opisu podłoczenia czujników do wejść oraz wyjść w sterowniku ponieważ nie dostalem załacznika i mam tylko dtr rozdzielnicy centrala jest nawiewna z nagrzewnicą wodną pozdrawiam jest to dla mnie bardzo pilne wiec prosze o pomoc
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  W ogłoszeniach masz plik z DTR.