Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komparator fazy do PLL (XOR i układ LM339)

05 Maj 2009 21:55 2043 2
  • Poziom 9  
    Próbuję zrobić komparator fazy do PLL Syg wej okres 64us, czas trwania impulsu 5us. jak narazie kombinowałem cos z bramka XOR i układem LM339. Jeżeli chodzi o bramkę to nie daje ona takiego efektu do jakiego dążę.
    Na rysunku przedstawiam mniej więcej do czego dążę.
    nie jestem pewny czy taki sygnał otrzymam z gen VCO ale tu chodzi o schematyczne podejście do sprawy.
    W przypadku LM339 otrzymałem cos takiego

schemat w PSPICE

symulacja
    Zielony przebieg to z tego markera na +15 V co tez trochę mnie dziwi ale mniejsza o to.
    Widać że układ reaguje w ten sposób. Gdy stany sa różne daje logiczne 1. w pewien sposób daje to żądany efekt. z tym ze ja potrzebuje żeby reagował tylko na jedno ze zboczy a nie na obydwa jak w tym przypadku. Czytałem ze takie cos można zrobić na przerzutnikach lub bramkach ale z techniki cyfrowej to ja nie jestem najlepszy. Proszę o pomoc i jeżeli ktoś ma takie rozwiązanie lub może podpowiedzie będę bardzo wdzięczny.
  • Poziom 9  
    Może się komuś przyda się moje rozwiązanie.

detektor na dwóch przerzutnikach D z bramką NAND, do tego jakiś układ żeby wzmocnić sygnał, na wyjściu prosty filtr dolnoprzepustowy
  • Poziom 34  
    stoper19: Popatrz na napięcia zasilania. Pin 3 opampa ma wiązanie oznaczone +15, a zasilanie +15 ma wiązanie oznaczone +12. W ten sposób pin nie jest podłączony do zasilania.