Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD1600BEVS-07RST0 - wymiana elektroniki

05 Maj 2009 22:37 5946 28
  • Poziom 13  
    Witam,
    mam posiadam dysk, który został zalany sokiem (wraz z laptopem), efektem tego jest fakt, iż dysk jest całkowicie niewykrywalny przez komputer. Po rozkręceniu go i dokładnym oglądnięciu elektroniki widać uszkodzenia w okolicach układu U1 (zwarcia, nadpalenia). Głowice dysku próbują wystartować, lecz bez efektów.
    Pytam, czy wymiana elektroniki uratowałaby ten dysk, chodzi mi o odzyskanie danych.

Dane dysku:
    WD1600BEVS-07RST
    DCM: HHNTJHNB
    s/n: WXE807266291

elektronika:
    2060-701450-011
    REV A

oraz na naklejce:
    2061-701450-Z00 AF XT 3W27 6P4A 3 0002110 8 112

Jakich zamienników elektroniki szukać, na co zwracać uwagę, czy w każdym przypadku konieczna jest wymiana ROM'u?

Pozdrawiam.
  • PCBway
  • PCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam,
    W przypadku tego dysku (Aries) nie ma możliwości samodzielnej wymiany elektroniki...
    ROM w tym dysku zapisany jest w procesorze (Marvell 88i6745) !!!
    Elektronika powinna być taka jak oryginalna: 2060-701450-011 REV A
    Trzeba będzie w niej jednak przeprogramować ROM !!!

Mikippp

PCB Aries
  • Poziom 13  
    A więc tak,
    uszkodzenia elektroniki widać głównie w okolicach układu U1, jak się domyślam jest to driver silnika. Zastanawiam się czy nie prościej byłoby może wymienić sam ten układ? Czy nie są zapisane w nim jakieś strategiczne informacje?
    Druga sprawa, jeśli zdobyłbym już drugą identyczną elektronikę, to aby odzyskać dane musiałbym procesor (88i6745m) oraz rom (k4s641632k), tak?
    Czy bez wymiany tych elementów bałoby się odzyskać pełną sprawność dysku, ale z utratą danych?
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Na czerwono zaznaczyłem 'nóżki', które są uszkodzone, lub ich nie ma.
  • Poziom 13  
    Więc należy tylko przelutować procesor na nową elektronikę o takich samych oznaczeniach i powinno działać?
    Dobrze zrozumiałem?

W jakich modelach dysków mogę się spodziewać takiej samej elektroniki, jakich dysków szukać na aukcjach?
  • Poziom 13  
    Czyli mam rozumieć, że muszę znaleźć taką samą elektroniką, podłączyć ją beż żadnej modyfikacji, następnie zgrać przez nią ROM z SA, a potem wgrać go ponownie do ROM'u na płycie?
    Tylko czy bez poprawnych informacji w ROMie uda się zgrać SA z dysku?
    Witam,
    Sprawa niestety nie jest taka prosta...
    ROM oczywiście można odzyskać na podstawie modułów SA, niestety w SA ROM rozbity jest na kilka oddzielnych modułów...
    Trzeba więc wiedzieć jak te informacje połączyć...
    Trzeba również wiedzieć jak przeprogramować ROM w sprawnej elektronice...
    Wszystko by było zdecydowanie prostsze, gdyby kolega odczytał ROM z dysku (np. za pomocą Mavr_fl ) gdy był on jeszcze sprawny...

Mikippp
  • Użytkownik usunął konto  
    Nirvanowiec napisał:
    Tylko co nam przeszkadza odczytać rom image z modułu 109...

Witam,
    Przeszkadzać to raczej nic nie powinno...
    Problem jest jedynie taki, że sama zawartość SA modułu 109 do uruchomienia dysku nie wystarczy...
    Potrzebna jest również informacja z innych SA modułów 10x

Mikippp
  • Poziom 9  
    Witam,
    kolega Mikippp chyba pomylił moduł 109 z modułem 107. W module 107 mamy nie pełny ROM image,brakuje mapy translatora SA i adaptywów SA, a w 109 pelny obraz ROM-u. Wiec wystarczy zgrać obraz z modułu 109, i porównać z zawartością ROM-u odczytanego z flasha. Na końcu musisz wyeliminować nagłowek 512 byte, chyba że użyjesz skryptu mhdd, to automatycznie bedzie wyeliminowany.
    streamdata.pl napisał:
    Witam,
    kolega Mikippp chyba pomylił moduł 109 z modułem 107. W module 107 mamy nie pełny ROM image,brakuje mapy translatora SA i adaptywów SA, a w 109 pelny obraz ROM-u. Wiec wystarczy zgrać obraz z modułu 109, i porównać z zawartością ROM-u odczytanego z flasha.

Nic się nie pomyliłem!
    Moduł 107 ma długość 1 sektor (512B) i zawiera informacje o modułach ROM i ich położeniu w ROM.
    Moduł 109 zawiera bazową część ROM-u
    Moduł 109 nie zawiera danych adaptacyjnych głowic (ROM module 47)...

PS Radzę Koledze, aby następnym razem Kolega najpierw sprawdził a dopiero potem pisał.

Mikippp
    Witam,
    Link do strony yura.projektas.lt

Mikippp
  • Poziom 13  
    Witam ponownie,
    przepraszam za dłuższą nieobecność, ale tymczasowo utknąłem na poszukiwaniu sprawnej elektroniki w przyzwoitej cenie (na popularnym portalu aukcyjnym).
    Ograniczam się do szukania dysków z serii WDx00BEVS, a następnie patrzę na wersję PCB.
    Zastanawiam się czy mogę też szukać dysków z interfejsem PATA, ale wtedy będzie inna wersja PCB.
    Czy mógłby ktoś uprzejmy nakierować mnie jakich konkretnie wersji dysków mogę szukać, wraz z oznaczeniami PCB.

P.S.
    Widzę że w temacie rozpoczął się 'mały' spór o możliwość naprawy dysku od strony programowej :D
  • Poziom 13  
    Jestem świadom że należy jeszcze przeprogramować ROM, ale jak mam tego dokonać jeśli nie mam jeszcze nowej elektroniki?
    Mój plan jest taki aby jeśli się da to najpierw (gdy już będę miał mową elektronikę) spróbować na niej przywrócić kopię ROM'u z SA, a jak się nie uda to przelutować cały procesor ze starej pcb na nową.
  • Poziom 13  
    Witam ponownie,
    mam już dysk z badsector'ami który ma posłużyć jako dawca elektroniki do mojego dysku.
    Obydwie elektroniki pochodzą z takiego samego dysku (wd1600bevs) i maja takie samo PCB.
    Prosiłbym o dalsze wskazówki co mam teraz zrobić.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 13  
    Dziękuję za szybką odpowiedź,
    lecz narazie problem leży w innym miejscu, a mianowicie po zamianie elektronik (sprawna elektronika w miejsce uszkodzonej) żaden komputer/program nie wykrywa dysku/elektroniki (nawet mhdd).
    Gdzie może być problem, czy może robię coś źle?
  • Poziom 13  
    okzo napisał:

3. zgrać zawartość ROM z procesora uszkodzonego pcb , lub zgrać potrzebne moduły .
    2. jeżeli zgrane były moduły zebrać obraz ROM odpowiadający naszemu hda.
    1. nagrać ROM do procesora na pcb dawcy .

Co kolego może zrobić z tego? a czego nie może ?
    Numeracja postawiłem tak dla tego ze, ostatni punkt skreśli wszystko, jak tego nie możesz zrobić reszta punktów nie ma żadnego znaczenia .

3. Nie rozumie poprostu jak mam zgrać zawartość ROM z uszkodzonego PCB, skoro ta elektronika nie działa.
    Następna możliwość to zgranie kopii ROM'u z SA, ale wg mnie aby to zrobic za pomocą skryptów MHDD, dysk musi zostać wykryty, a tak nie jest ;/
    2. jeśli udałoby mi się już zgrać wszystkie moduły z SA do odtworzenia ROM'u to w podanych przez Was opisach i linkach jest opisane jak je złożyć :D
    1. Wgranie jak i zgranie czegokolwiek według mnie może odbyć się tylko w przypadku gdy elektronika jest wykrywana (programy 'widzą' co gdzie i jak).

Od początku wiem, że temat nie jest na tyle prosty aby wystarczyło zamienić fizycznie tylko elektroniki i by wszystko działało, ale dla kogoś kto 'nie jest w temacie' na bierząco, niektóre opisy są nie do końca zrozumiałe.

P.S.
    Usługi jedynej słusznej firmy specjalistycznej są daleko poza moim zasięgiem, a czytając To forum jakość tych usług też daje wiele do życzenia... :D
  • Poziom 13  
    To w takim razie ostatnie pytanie:
    zakładając że na uszkodzonej elektronice procesor jest sprawny (w nim jest rom), to czy po zamianie procesorów dysk będzie działał?

Pozdrawiam Wojtek!
  • Poziom 1  
    Hello,

I need to switch a damaged PCB on a WD1600BEVS-07RST0. The notebook got water damage and as following the WD got a electronic damage. The disc was still be able to run for ca. 30 seconds after reset and then it made *clack* and the disc didnt worked anymore until reset. The most important data is saved already.
    However I would like to swap the PCB and already have 2 more identical disc to use here.
    But with PCB swap alone it did not work.

I think I have to extract some information of the CPU FLASH from the damaged PCB and then put it into the good PCB CPU FLASH to make the good PCB work with the old disc. Is this right?

If yes, could you maybe help me with the commands that I need to do it with MHDD?

BTW, the mentioned scripts in topics above use "reset" but MHDD command is RST. Are they for a older version of MHDD?

BR ans Thanks in advance.
    Robert