Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak załączyć przekaźnik czasowy w obwód sterowania silnikiem

06 Maj 2009 08:04 6575 12
  • Poziom 9  
    Jak i gdzie wpiąć przekaźnik czasowy w układ stererowania silnika 3 fazowego start / stop (ze stycznikiem zasilanym 220V oraz 380V)

Myślałem o wrzuceniu go obwód z wyjscia stycznika (z fazy potrzymujacej cewke stycznika) - wtedy po nacisnieciu czerwonego START nastepuje krotkie zalaczenie stycznika i z jednej z faz na wyjsciu napiecie idzie na cewke stycznika ale po wlaczeniu przekaznika czasowego (z caly czas trzymanym przyciskiem START oczywiscie do chwili zalaczenia sie przekaznika czasowego), wtedy dopiero moglbym chyba wlaczyc obwod cewki stycznika i sam silnik). Co o tym myslicie? Dobry pomysl? Chodzi o to ze silnik ma sobie pracowac zalozmy 5 minut i 20 sekund, a potem sie wylaczyc sam.

Nie wiem jak dzialaja te przekazniki czasowe, bo jakos nigdy nie mialem potrzeby ich uzywania.
    Jaki bedzie najlepszy pomysl wpiecia w taki uklad sterowania silnikiem przekaznika czasowego (chodzi glownie o to zeby bylo w razi awarii mozliwe szybkie odlaczenie silnika z przycisku STOP, a takze "nie latwe zalacznenie"-taka jakby blokada na niepowolane osoby czy dla laika)?

Z gory dziekuje za podpowiedzi :wink:
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Zależy jaką masz tą czasówkę.
    Ja bym ją dał w obwód startu.
    Naciskam start, i musze trzymać zadany czas (np 3sek) aby czasówka załączyła stycznik główny. Obwód stopu jako podtrzymanie cewki stycznika.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    jesli mozesz narysuj schemat, bo chyba mam jedno ale...
    chyba rozumiem START z czasowka w jeden obwod i z czasowki dopiero wyjscie na cewke stycznika?
  • Poziom 28  
    Cytat:
    chyba rozumiem START z czasowka w jeden obwod i z czasowki dopiero wyjscie na cewke stycznika?

dokładnie
  • Poziom 9  
    Widze siedzisz w temacie przekaznikow czasowych. Zadam pytanie: Zasilanie maja napieciem stalym 24V i drugie 2 styki na "przejscie fazy"? Dobrze mysle? A i jeszcze jedno, jaki prad zasilania? czym go najlepiej zasilic? Jak duzy ma byc prad tego zasilania 24VDC, ile A?

taki mam zamiar zakupic.
    http://www.allegro.pl/item618326207_crouzet_przekaznik_czasowy.html#gallery

Dodano po 6 [minuty]:

a moze polecisz jakis inny przekaznik czasowy?
  • Poziom 20  
    Witaj
    Tu masz Link do Poradnik Fachowca 'Moeller Wiring Manual'

Tam znajdziesz wszystkie tematy z przykładami z zakresu automatyki.
    W dodatku w jezyku polskim. :D
  • Poziom 28  
    Masz specyfikację tego przekaźnika

http://www.crouzet-usa.com/catalog/syrelec/Chr2225mm.pdf

Wychodzi, że przekaźnik pobiera 25mA.
    Do zasilenia tego wystarczy mały zasilacz na 24V

Co do poradnika "fachowca" Moellera to byłbym ostrożny.
    Spotkałem sięz przypadkiem, że do silnika 5kW dobierają stycznik na 3kW, trochę pochodzi i niedługo będzie trzeba kupić nowy :)
  • Poziom 9  
    Można prosić o konkret? Prosty przekaznik czasowy... dla funkcji wylacznia po czasie, czy mam czytac ksiazki? Szczerze to za bardzo nie mam czasu na to teraz :D

Czy ktos wie gdzie podlaczyc dla tej funkcji styki wyjsciowe dla takiego przekaznika czasowego ktory pracuje w funkcji "wylacznia po czasie"

Wiem tylko ze A1 i A2 to zasilanie 24VDC, a gdzie pozostale dwa styki? Na pewno jest ktoś na forum kto to podłączał..., ktore sie zwieraja na jakis tam zaprogramowany czas?
  • Poziom 28  
    Akurat do takiego rozwiązania jak ty potrzebujesz, to ten twój TCR1 się nie nadaje. Tam jest tylko opcja C, czyli wyłączenie po czasie. Ty chcesz załączenie po czasie, więc wg manuala musi być funkcja A.
    Na podobnej aukcji jest przekaźnik TAR1 tej samej firmy. On ma tą opcję.
    Taki problem przejrzeć manual?
    Wtedy przez swój Start zasilasz przekaźnik (wejście A1) oraz robisz mostek na wejście 15. Po zadanym czasie (trzymając cały czas Start) masz sygnał na 18, który podajesz na cewkę stycznika.
    Dodatkowo przez styk pomocniczy stycznika robisz podtrzymanie na cewkę.
    Przycisk Stop dajesz w obwód cewki stycznika
  • Poziom 9  
    nie nie nie... kolego wylaczenie po czasie mi potrzebne, opcja H kolego, czyli TUR4, albo THR1
    ale nie koniecznie musi byc to ten przekaznik, moze byc wogole innej firmy... to malo istotne

ja chce go tylko podlaczyc szeregowo do przycisku START wyprowaedzenia z przekaznika czasowego (WYJSCIE JEGO) ktore maja sie zwierac i rozwierac-dla rozlaczenia obwodu po czasie... Musze tylko wiedziec ktore dwa styki, jak oznaczone na nim zalaczyc szeregowo do przycisku START (wszystkie pozostale polaczenia sterowania silnikiem 3 fazowym ze stycznikiem juz mam dawno zrobione uklad START STOP ze stycznikiem (jest z podtrzymaniem, raz naciskam start i dziala poki nie nacisne stop).

Przecinam przewod 1 fazowy kolo przycisku start i daje go na styk w przekazniku czasowym 15 i teraz 16 styk czy 18 podpinam do drugiego przewodu? A zasilanie przekaznika czasowego daje na A1 i A2 24VDC?

OK poprawie te bledy ortograficzne
  • Poziom 26  
    dlaczego przekaźnik ma być wysterowany napieciem 24 V a nie 230 ?? przecież to by było duzo prościej wykonac tu sa wszelkie czasówki na różne napiecia
    http://www.elektrogielda.com/sklep/pokaz_plik.php?plik=images/pdf/karta/kol.pdf
    a jak je podłaczyć to już kol.Maly wczęsniej napisał

Cytat:
    swój Start zasilasz przekaźnik (wejście A1) oraz robisz mostek na wejście 15. Po zadanym czasie (trzymając cały czas Start) masz sygnał na 18, który podajesz na cewkę stycznika.

Jak załączyć przekaźnik czasowy w obwód sterowania silnikiem
    PC to przekaźnik czasowy
    Ws to styk pomocniczy wyłacznika silnika np M250 f-my Legrand
    S to cewka stycznika
    bo mam nadzieje że nie zapomnialeś o zabezpieczeniu termicznym ??
  • Poziom 14  
    Zajżyj na stronkę F&F. Znajdziesz wszystkie występujące czasówki wraz ze specyfikacją techniczną.
  • Poziom 9  
    dzieki kolego, tak myslalem ze 15 i 18 to te, beda sie zwierac i rozwierac w przekazniku czasowym z funcja wylaczenia po czasie (H)

tylko gdzie mozna taki zamowic? stad---> http://www.elektrogielda.com/sklep/pokaz_plik.php?plik=images/pdf/karta/kol.pdf to bedzie (21) - czyli opoznione rozłączanie

KOL 321

Niestaranna pisownia, kasowanie wpisów moderacyjnych, ponowne linki do Allegro...
    Regulamin p.8.1, 6, 10.11, 15 > zamykam temat!
    [Akrzy]