Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner, Radmor, 5102-TE, naprawa krok po kroku

piotr.grad 06 May 2009 11:33 8389 4
 • #1
  piotr.grad
  Level 18  
  Witam. Mam problem z przestrojeniem Radmora. Wlutowałem kawałek kabla(5m) jako antenę do pinu nr 13, aby pominąć filtry. Wylutowałem kondensatory C102, C113, C117. C118 wylutowałem, ale było jeszcze gorzej, tzn. nie mogłem wyregulować cewkami L5,L6 (trzeba by je skracać). Dlatego C118 wlutowałem z powrotem. Wylutowałem też C124 ale to też nic nie dało. Co robić? Radio odbiera wszystkie stacje, tylko, że są one przesunięte w prawą stronę. Czyli na początku skali mam częstotliwości 104-108,87.5-104. O co chodzi? Co zrobić żeby to było normalnie? Jest jakiś potencjometr, czy coś co reguluje położenie częstotliwości na skali?  Potencjometry od regulowania częstotliwości wszystkie otworzyłem i zregenerowałem (nic nie pływa, itd.) Sygnał dochodzi na niektórych stacjach na max i świeci się stereo. W trybie mono usterka występuje tak samo (ale to chyba oczywiste). Problem jest na wszystkich potencjometrach programatora.

  I ostatnie moje pytanie. Po co są te wszystkie filtry pasmowe skoro radio odbiera dużo lepiej bez nich (L105,L106,C112, C119)?
 • Helpful post
  #2
  shadow0013
  Level 34  
  Na temat przestrajania poszukaj na stronach poświęconych radmorowi (jest pełny opis, więc nie sensu przepisywać), a filtry pasmowe są potrzebne gdy występuje dużo stacji na podobnych częstotliwościach a jeśli Ci przeszkadzają znaczy są źle przestrojone.
 • #3
  piotr.grad
  Level 18  
  Właśnie chodzi o to, że jak ustawię te filtry najlepiej jak się da, to i tak jest troszeczkę gorzej niż bez nich. Problem z przesunięciem skali rozwiązałem (kondensator C124-nie należy go wylutowywać. Informację o tym żeby go usunąć przeczytałem w innym temacie na elektrodzie). Niestety nie mogę objąć całego pasma. Maksymalnie co mi się udało ustawić to od 92-104MHz, ale to już wiadomo że muszę się jeszcze trochę pomęczyć i na pewno obejmę całe pasmo.
 • #4
  shadow0013
  Level 34  
  Przestrajałem kilka radmorów 51XX wg opisu z Serwisu Elektroniki (też na na stronie radmorowo) i nigdy nie miałem problemu z objęciem całego pasma (napięcie przestrajania 3-25V) - zakres przestrajania możesz zmienić ściskając lub rozciągając cewkę heteredony.
 • #5
  piotr.grad
  Level 18  
  Już przestroiłem. W moim radmorze zrobiłem tak:
  Po pierwsze wywaliłem kondensatory:
  C102, C113, C117, C118, C124 (jednak jego też trzeba było wywalić)
  Następnie w miejsce C117 wlutowałem 4.7pF, a w miejsce C124 można wlutować kondensator 2-3pF . Podlutowałem kabel o długości kilku metrów do pinu nr13 (zamiast anteny). Najpierw szukałem stacji która nadaje na najniższej częstotliwości. Po jej "złapaniu" kręciłem cewką L107 oraz pokrętłem programatora tak żeby dojechać jak najbliżej początku skali. Później ustawiłem sobie stację która jest na najwyższej częstotliwości jaką uda się złapać. Podczas kręcenia C120 będą się zmieniać stacje. Należy kręcić aż do usłyszenia stacji o najwyższej częstotliwości. Pozostaje tylko korekta miejsca pozostawionego na brzegi skali (najwyższe i najniższe częstotliwości). Można teraz sprawdzić maksymalny sygnał odbieranej stacji (większego nigdy nie będzie). Następnie odlutowywujemy kabel robiący za antenę i podłączamy normalną antenę do wejścia antenowego.
  Następnie regulacja cewkami i kondensatorami tak jak w instrukcji ze strony:http://www.control.slupsk.pl/radmor5102/

  Przesunięcie skali będzie występować gdy wbijemy się cewką L107 w złą częstotliwość i nie będzie wlutowany kondensator 2-3pF w miejsce C124.

  Mogę jeszcze dodać że rdzeń L107 wkręciłem z 3-6 milimetrów (u innych pewnie będzie podobnie). Mam nadzieję że ta instrukcja pomoże niektórym, tym bardziej że nie trzeba lutować przy delikatnych elementach. Rdzeń L106 też musiałem wkręcić do środka kilka mm.

  Po przestrojeniu tunera należy wyregulować "zero detektora" (o ile cały czas pali się jedna czerwona dioda mimo perfekcyjnego odbioru stacji). Należy ustawić na stację z najlepszym odbiorem i w stereo. Obok płytki z głowicą FM znajduje się płytka z potencjometrem R222, a na następnej płytce znajdują się dwa piny K24 i K26 i potencjometr R421. Piny należy ze sobą zewrzeć. Teraz należy za pomocą potencjometru R421 wyregulować diody czerwone tak aby świeciły równo. Następnie likwidujemy zworę na pinach. Regulujemy potencjometrem R222 tak aby dioda zielona świeciła jak najmocniej, a czerwone równo. W razie potrzeby można delikatnie regulować też R421. Po poprawnym wyregulowaniu powinno działać wyciszanie FM, Arcz i powinna świecić się zielona dioda w "zerze detektora".

  Gdyby stacje "pływały" należy zdemontować panel z potencjometrami programatora, następnie rozkręcić (4śrubki). Zdjąć górną część obudowy (za pomocą paznokcia, lub cieniutkiego śrubokrętu płaskiego, itp.) od potencjometru programatora. Psiknąć do środka sprayem do PR-ek, i kilka razy zmienić położenie na maksymalne i minimalne, następnie założyć obudowę z powrotem. Podobnie można zrobić z pozostałymi potencjometrami i isostat'ami które trzeszczą, itp (np. od głośności).

  Następnie można wstawić nową skalę FM. Najlepiej wydrukować kilka kopii na folii i je ze sobą skleić. Nowa skala jest dostępna tutaj:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1594146#1594146

  Kolejną rzeczą jest stereo-dekoder FM. Pewnie zauważyłeś, że stereo w Radmorze jest krótko mówiąc liche. Nowy stereo-dekoder można wykonać samemu i wpiąć go w miejsce starego układu UL1601. Poniżej jest schemat tego urządzenia wraz z obsługą dla przełącznika MONO/STEREO.


  Następną rzeczą jaką można zrobić to zregenerowanie gałek. Wystarczy wyjąć z zepsutego (z każdego innego też może być) tulejkę, wsadzić do wiertarki i na to gałeczkę założyć. Posmarować pastą do zębów gałkę, włączyć wiertarkę i powoli zwiększać obroty - w tym samym czasie przyciskając do powierzchni szmatkę. W ten sposób wypolerujemy gałkę, tak, że będzie można się w niej przeglądać. Jeżeli są głębsze rysy, to trzeba to zrobić kilka krotnie. Wiertarka musi posiadać regulowane obroty.

  Jeżeli kolor obudowy drewnianej jest taki stary, wypłowiały, po prostu brzydki, to można zmatowić tą obudowę papierem ściernym (około 120). Następnie wyczyścić wilgotną szmatką i wytrzeć papierem toaletowym, lub ręcznikiem papierowym do sucha. Jak deski wyschną można je będzie pomalować specjalnym lakierem do renowacji mebli. Ja kupiłem taki w hipermarkecie budowlanym (0.25L/około 18zł). Jeżeli masz głębsze zarysowania, plamy, to ręcznie też da się to usunąć papierem ściernym, ale można się zamęczyć. Dlatego nie polecam tego robić bez szlifierki oscylacyjnej. Należy pamiętać że obudowa Radmora nie jest z drewna, tylko z płyty wiórowej i jest pokryta fornirem. Dlatego trzeba uważać żeby go nie "przetrzeć na wylot", lub nie przegrzać. Obudowa po takim zabiegu (o ile nie posiada ubytków forniru) będzie wyglądać jak nowa.