Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

cieknący zawór na kaloryferze żeliwnym

swid 06 May 2009 13:34 44099 27
    swid
    Level 11  
    Witam

Zaczął przeciekać mi zawór regulujący w kaloryferze żeberkowym (żeliwnym). Chciałbym go odkręcić i wymienić, ale nie wiem jak zrobić abym nie zalał pokoju. Proszę o informacje.

Pozdrawiam

Jarek
    Zbych034
    Level 38  
    Aby go wymienić trzeba spuścić wodę z instalacji. Często pomaga uszczelnienie dławicy zaworu. Odkręcasz nakrętkę pod pokrętłem i nawijasz tam len. Dokręcenie nakrętki i powinno być po wycieku.
    jokrasa
    Level 28  
    Przed rozpoczęciem procesu wymiany zaworu grzejnika powinniśmy wykonać kilka niezbędnych czynności.

Zaczynamy od zakręcenie głównego zaworu C.O. a następnie spuszczamy ciecz (najczęściej wodę) z całego układu centralnego ogrzewania.

Wymiana zaworów i śrubunku.

Wykręcamy stary zawór na jego miejsce montujemy nowy.

Właściwe zabezpieczenie miejsca połączenia instalacji wymaga zastosowania uszczelniacza w postaci np. pakuł z teflonem lub sznurka teflonowego.
    swid
    Level 11  
    Dzięki za info. Wiem, że należy spuścić wodę z instalacji, ale nie wiem jak to zrobić. W mieszkaniu posiadam piec dwufunkcyjny Termet oraz 4 kaloryfery. Ten z cieknącym zaworem jest ostatni od pieca. Wiem jak opróżnić piec z wody, ale jak opróżnić instalację ?

Pozdrawiam
    jokrasa
    Level 28  
    Nie masz zrobionego odpływu z dołu? lub na powrocie ?
    Może nie będziesz zmuszony do opróżnienia całego układu tylko do pewnego momentu.
    swid
    Level 11  
    Kaloryfer nie ma żadnej części którą mógłbym odkręcić aby zeszła woda.
    Kaloryfer na górze ma odpowietrznik i dwie żeliwne zakrętki na końcu, które chyba służą do dostawiania żeberek.
    k750i
    Level 17  
    Witam!
    Osobiście nie lubię takich odpowiedzi ale chyba będziesz zmuszony poprosić o pomoc jakiegoś fachowca w tej branży bo z doświadczenia wiem że praca ze starymi grzejnikami i piecami co to jedna wielka loteria, albo się uda albo po kilku, kilkunastu nieudanych prubach i tak się wzywa fachowca.
    W poniedziałek miałem podobną sytuację- chciałem pomalować za grzejnikiem , no to sobie go zdemontowałem pomalowałem i żeby go założyć tak żeby nie ciekło to uszkodziłem 2 śrubunki 3/4'' bo rurki były krzywo wspawane. Po kilku próbach na szczelność układu poddałem się i wszystko zalepiłem POXILINA bo na jesień będzie wymieniane całe centralne ogrzewanie.
    Morał z tego taki, weź fachowca niech Ci to zrobi i będziesz mógł spać spokojnie bo jak źle zrobisz to może za jakiś czas coś się rozszczelnić i zalejesz pokój (taki temat też przerabiałem i nie polecam)

EDIT:
    Jeżeli juz koniecznie chcesz to sam wymienić to wodę "spuszczasz"
    przy piecu co w kotłowni.
    Pozdrawiam
    jokrasa
    Level 28  
    Tak do złączania żeberek, ale przy piecu nie ma zaworu na powrocie?

Jak nie ma, no to pierwszy dolny grzejnik - odkręcasz do pewnego stopnia zawór, woda zlatuje po mału (kubełki odstawiasz), a w tym grzejniku co masz zamiar wymienić zawór sprawdzasz czy można już całkowicie odkręcić.

Nie musisz wszystkiego spuszczać.

Tak to jest jak nie ma zaworów na odcinkach porobionych.
    Zbych034
    Level 38  
    Uszczelnienie zaworu bez jego wymiany jest dużo szybsze i na dłuższy czas pomaga.
    swid
    Level 11  
    Rozumiem, że "na powrocie" oznacza rurę wchodzącą do pieca (kończącą obieg wody CO). Nie ma mnie teraz w domu, ale podejrzewam, że zawór tam jest. Przyjmijmy więc, że jest. I co dalej ?

Zawór nie przecieka na łączeniu z rurą, tylko przy pokrętle, więc wymiana jest chyba konieczna.
    Zbych034
    Level 38  
    Właśnie o uszczelnianiu przy pokrętle pisałem. Zdejm pokrętło i sam zobaczysz jak to wygląda. Czasami wystarczy tylko dokręcić nakrętkę.
    swid
    Level 11  
    OK. A czym to się uszczelnia i czy muszę coś tam odkręcić pod pokrętłem regulatora ?
    Zbych034
    Level 38  
    Ja stosuje len ale jak brak to może być grubsze nici. Jak zdejmiesz pokrętło to zobaczysz czym dokręcić. Jak robisz to pierwszy raz to samo dokręcenie powinno wystarczyć.
    Powodzenia
    swid
    Level 11  
    OK. Po pracy sprawdzę jak to wygląda z bliska.
    Dzięki za info.
    User removed account
    User removed account  
    szopen32
    Level 10  
    Witaj
    oto kilka porad:
    1wyłacz piec,2grzejnik napewno posiada śróbunki na zasileniu i powrocie,3odkręć odpowietrznik napoczątku zejdzie woda pod ciśnieniem ,4gdy przestanie wyciekac odkręć dokny śróbunk(podstaw pod niego np. miednice) jeżeli woda będzie pryskać na ścianę okręć go jakąś szmatą,5następnie odkręć górny śróbunek wykręć stary zawór wstaw nowy zakręć górny śróbunek ,następnie to samo zrób z dolnym następnie napełnij instalację wodą ,przez odpowietrznik odpowietrz instalację. Załącz piec. gotowe.
    przemekjasiu
    Level 14  
    a na piecu nie masz rurki w duł z zaworkiem musi byc taka rurka jaki to jest piec ???

Proszę o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy

ortograficzne nie będą tolerowane, regulamin pkt 15.
    "Poprawna polszczyzna źródłem sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym!"
    Zdania rozpoczynamy wielką literą.
    Oj, bo będzie upomnienie!
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    Proszę to poprawić.
    [_P_]
    jokrasa
    Level 28  
    przemekjasiu wrote:
    ...jaki to jest piec ???

Przecież autor napisał:

piec dwufunkcyjny Termet
    swid
    Level 11  
    Dzięki za duże zainteresowanie i szereg rozwiązań.
    Wieczorem zamieszczę zdjęcie zaworu dla lepszego uwidocznienia problemu. Są dwie opcje usunięcia problemu: wymiana zaworu i uszczelnienie (dokręcenie) zaworu.
    Wymiana wydaje się być pewniejsza, ale są problemy z opróżnieniem instalacji z wody, piec Termet AR-MSC 20 (GCO-DP-23/07) posiada chyba tylko jeden zawór do opróżniania i napełniania wody, ale myślę że tylko tyczy się to samego pieca, bo nieraz opróżniałem piec z wody i nie trwało to długo. Jest jeszcze zawór kulowy na rurze (w/g instrukcji) dochodzącej do pieca, rozumiem, że tzw. "na powrocie", ale to chyba nie to.
    Rozkręcanie śrubunku przy kaloryferze nie wchodzi w grę, tydzień temu robiłem remont, żona się nie zgodzi :)

Jeśli idzie o dokręcenie zaworu w środku, dostałem już specjalny śrubokręt i po południu spróbuję. Ale uszczelniać nie będę, bo jak odkręcę całkowicie, to poleje się woda przecież.
    Wieczorem dam zanać co i jak poszło.

Dzięki i pozdrawiam
    Zbych034
    Level 38  
    Jak odkręcisz nakrętkę to woda będzie tylko kapała. Mieszkania na pewno nie zalejesz.
    Zbych034
    Level 38  
    Tak to co na zdjęciu trzeba dokręcić albo uszczelnić.
    User removed account
    User removed account  
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Spróbuj jeszcze kilkukrotnie wciskać i puszczać bolec spod którego jest wyciek. Mało prawdopodobne, ale może przestanie kapać.
    Jeżeli nie, tylko wymiana.
    Skoro nie wiesz jak się do tego zabrać i się boisz (żony też), to zaproś kogoś kumatego do jego wymiany
    jokrasa
    Level 28  
    mirrzo wrote:
    . . . to zaproś kogoś kumatego do jego wymiany

Tym kimś będzie hydraulik.
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Jeśli to zawór termostatyczny, to rzeczywiście WYMIANA. Trzeba jednak spuścić wodę z pionu. Gwinty uszczelniać należy pakułami konopnymi wraz ze specjalną pastą do gwintów (to lepsze niż taśma teflonowa). Trzeba też zwrócić uwagę, by przy montażu zawodu nie uszkodzić stożka śrubunku, gdyż jest on "na szlif", bez żadnych uszczelek i pakuł. Uszkodzenie gładzi uniemożliwi szczelny montaż.
    jszwejk
    Level 2  
    Jak skończył się problem z cieknącym trzpieniem? Dokręcenie czy wymiana? Jakie narzędzie do dokręcenia?
    swid
    Level 11  
    Było to trochę lat temu, nie pamiętam za bardzo.
    Na pewno nie wymieniałem zaworu, od tamtej pory nic nie cieknie.