Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rejestrator ciśnienia atmosferycznego

encore 06 Maj 2009 16:13 3728 13
  • #1 06 Maj 2009 16:13
    encore
    Poziom 17  

Projektuje rejestrator ciśnienia atmosferycznego. Dokładnie mówiać bedę mierzył róznice ciśnień w budynku i na zewnątrz. Czujik musi reagować na róznice ciśnień rzędu 5Pa.
    Co mozecie polecić?

0 13
  • #2 06 Maj 2009 18:24
    kolanopan
    Poziom 12  

polecam przetwornik piezoelektryczny MPX4115, jest wersja z dwoma wejściami pozwalająca mierzyć ciśnienie różnicowe, dokładność spełnia podana przez ciebie z zapasem

0
  • #3 07 Maj 2009 00:26
    encore
    Poziom 17  

Czujnik o którym napisałeś ma za małe dV/dP= 0,045 na 1000Pa.

0
  • #4 07 Maj 2009 08:10
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    W Elfie są czujniki z zakresem 1000 Pa , stosowałem je ale cena była koło 540zł netto, jeśli jesteś zainteresowany typem to mogę pogrzebać w starych fakturach lub zerknij na Elfę, tam nie było zbyt wielu typów i szybko to znajdziesz.
    Piotr

0
  • #5 07 Maj 2009 11:25
    DosinskY
    Poziom 18  

Rozejrzyj się za innymi czujnikami serii MPX. Freescale oferuje czujniki różnicowe (integrated differential) o znacznie mniejszym zakresie pomiarowym, a co za tym idzie o znacznie lepszej czułości. Ja używałem MPX5010, co prawda do większych Δp ale byłem z niego bardzo zadowolony. Wadą tych sensorów może być wpływ zmian napięcia zasilania na wartość napięcia wyjściowego oraz przy bardzo dokładnych pomiarach wpływ siły grawitacji na wynik pomiaru (odchylenie silikonowej membranki).

PS

zobacz MPX5004
    http://www.freescale.com/webapp/sps/site/prod...eId=M98716&nodeId=01126990368716&fromPage=tax

jeżeli dobrze liczę to możesz uzyskać ΔV/Δp ≈ 0,8mV/Pa

0
  • #6 04 Cze 2009 07:44
    wdogli
    Poziom 18  

Witam.
    Chciałbym sie podłączyć do tego tematu bo mam problem z czujnikiem ciśnienia typu MPX.
    Jakiś czas temu zakupiłem czujnik MPX4250GP z zamiarem zainstalowania go w domowej stacji pogody. Zakładałem że czujnik ten będzie mierzył ciśnienie absolutne. Jednak wydaje mi się że popełniłem błąd kupiłem czujnik mierzący ciśnienie względne względem ciśnienia atmosferycznego. W związku z tym chciałbym was prosić o rozwianie moich wątpliwości. Czy taki typ czujnika nadaje sie wogule do pomiarów ciśnienia atmosferycznego??
    Zakupiony przeze mnie czujnik

0
  • #7 04 Cze 2009 08:33
    DosinskY
    Poziom 18  

1) Zakres pomiarowy 250 kPa (2500 hPa) to zakres zbyt duży żeby uzyskać dobrą rozdzielczość pomiaru przy bezpośrednim dołączeniu czujnika do przetwornika A/C. Możesz próbować kondycjonować napięcie, żeby wyłuskać i wzmocnić odpowiedni zakres ale będziesz walczył ze sporymi szumami.

2) Dokumentacja podaje, że mierzy on ciśnienie i absolutne i różnicowe. Masz czujnik z jednym portem więc powinien mierzyć absolutne. Jakie masz napięcie na wyjściu przy ciśnieniu atmosferycznym? Napisz dla jakiego napięcia zasilania podajesz napięcie wyjściowe.

0
  • #8 04 Cze 2009 09:08
    wdogli
    Poziom 18  

Policzyłem i wyszło mi że gdyby ten czujnik mierzył ciśnienie atmosferyczne bezwzględne to powinienem mieć na Vout ponad 2 V przynajmniej wg wykresu z dokumentacji jak policzę wg wzoru to wychodzi mi około 1,85V Ale to jest nie ważne gdyż ja na Vout otrzymuję 0,2 V czyli napięcie spoczynkowe wg wykresu.
    Jeśli chodzi o sposób podłączenia to wykonałem je zgodnie z dokumentacją.
    Jeśli chodzi o sam czujnik to niestety on ma dwa porty jeden jako wyjście do którego można podpiąć sie rurka a drugie jest po prostu otworkiem od frontu czujnika.
    Napięcie zasilania 5.1V
    W załączeniu jego fota

0
  • #9 05 Cze 2009 07:24
    DosinskY
    Poziom 18  

Jeżeli tak, to po mocnym ;) dmuchnięciu w wyprowadzony port powinieneś otrzymać zwiększone napięcie na wyjściu. W takim przypadku to na 100% czujnik różnicowy...

0
  • #10 05 Cze 2009 15:27
    wdogli
    Poziom 18  

Jest dokładnie tak jak mówisz :/
    W takim razie mam inne pytanie. Do czego można zastosować taki czujnik. Oczywiście nie biorąc pod uwagę urządzenia do sprawdzania ciśnienia w kołach :)

0
  • #11 05 Cze 2009 18:35
    Klima
    Poziom 30  

Mój też ma taką dziurkę oprócz "głównej", a mierzy ciśnienie bezwzględne.

0
  • #14 07 Cze 2009 18:09
    DosinskY
    Poziom 18  

Dziurka dodatkowa może być...po prostu obudowy są te same. Od tego czy jest dziurka, czy też nie ważniejsze jest to, co jest podawane na silikonową membranę czujnika z obu jej stron. Gdyby Wdogli miał czujnik MPX4250A, to też by miał czujnik ciśnienia absolutnego tylko o szerszym zakresie pomiarowym niż MPX4115A. Sensory z literką A na końcu mają "dziurkę" w nosie :) i podają na membranę z jednej strony niby-próżnię a z drugiej to co jest na wyprowadzonym porcie. MPX4250GP zamiast próżni podaje na membranę przez "dziurkę" ciśnienie otoczenia i po zawodach. Moja wypowiedź do odkrywczych nie należy ale stawia kropkę nad i :)

PS A to wszystko wyczytałem z najnowszej dokumentacji :D Starsza nie precyzuje tak fajnie przeznaczenia czujnika.

0