Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego ładowarki biurkowe gorzej ładują akumulatory?

06 Maj 2009 17:29 3216 10
  • Poziom 21  
    Witam. Dlaczego ładowarki biurkowe gorzej ładują akumulatory niż samo urządzenie które jest podłaczone do ładowarki bezpośrednio?
    . Posłużę się przykładem telefonów: można go podpiąc bezpośrednio do ładowarki sieciowej i tą do prądu lub ładowarkę podpiąć do drugiej ładowarki stojącej elegancko na biurku np. do noki 6310i używam DCH-9 (ładuje telefon i można też niezależnie ladować drugą baterię).

Dlaczego ładowarki biurkowe gorzej ładują akumulatory?

Ładowarka transformatorowa Nokia ACP-7E wyjście - 3.7 prąd zmienny 350mA
    Bateria to Nokia BPS-2 3.6V litowo-polimerowa 1100mAh
    Jeśli tel. ładuje się z ładowarki biurkowej bateria trzyma tylko 7 dni.
    Jeśli tel. ładuje się z ładowarki sieciowej bateria trzyma więcej bo aż 8-9 dni.
    Dlaczego tak sie dzieje?
  • Poziom 38  
    Może mało prawdopodobne ale w biurkowej ładowarce akumulator gorzej oddaje ciepło do otoczenie (prawie polowa jest schowana w ładowarce) a telefon kontroluje ładowanie na kilka sposobów , wzrost napięcia, temperatury , deltaT... więc telefon może stwierdzić na podstawie zwiększonej temperatury że akku jest pełny...

W instrukcji telefonu jest napisane żeby podczas ładowania nie wystawiac telefonu na bezpośrednie słońce albo nie zakopywać pod sterta ubrań..
  • Poziom 21  
    dość ciekawa teoria jestem ciekaw czy ktoś ma jeszcze jakies inne obserwacje
  • Poziom 29  
    Ładujesz jednocześnie 2 baterie ?
  • Poziom 21  
    nie, zazwyczaj ładuję sam telefon w ładowarce biurkowej. Akurat to zdjęcie jest poglądowe, rzadko tak robię aby dwie baterie ładować.
  • Poziom 35  
    Ładowarka biurowa zakładam że jest to tzw ładowarka inteligentna która mierzy wiele czynników ładowania takich jak temp i napięcie w chwili gdy wg niej osiąga bateria max taka ładowarka zmniejsza częstotliwość impulsów które docierają do baterii, ładowarka sieciowa zakładam znów że jest to najzwyklejsza ładowarka która cały czas wali pełnym impulsem do baterii powiedzmy w chwili osiągnięcia wybitnego max dalsza energia zamieniana jest w ciepło co skraca żywotność baterii ale właśnie poprzez mocne upakowanie ładunków i naładowanie baterii do wybitnego max bateria taka jest w stanie wytrzymać dłużej. Coś za coś baterie ładowane ładowarką biurową będą trochę krócej trzymały ale ich żywotność się wydłuża. Sam ładowałem do pewnego czasu baterie do muszki ładowarką którą dostałem z myszką (inteligenta) w czasie gdy dawała pełny impuls było widać jak dioda ładowania prawie nie gaśnie z czasem naładowania dioda migała raz na powiedzmy 10sek później raz na minutę dopiero po dłuższym czasie dioda ta się już nie zaświecała wtedy było to tak na 100% naładowane i baterie trzymały zauważanie dłużej jeżeli baterie wyciągnąłem odrazu po tym jak dioda zapała się rzadziej trzymały one krócej. Teraz jednak zakupiłem sieciową i widzę że potrafi ona jeszcze mocniej naładować jednak jak się o nich zapomni czuć znaczne ciepło od baterii co im jednak nie służy. Wykres ładowania baterii można porównać do wykresu ładowania kondensatora na początku (prąd udarowy) jest bardzo duży z czasem nachylenie charakterystyki maleje.
  • Poziom 21  
    Kiedyś słyszałem opinię że ładowarki transformatorowe ładują lepiej - dłużej i wolniej (mniejszym prądem) , natomiast impulsowe szybciej ale gorzej - bateria trzyma krócej
  • Specjalista elektronik
    Cała "inteligencja" ładowania jest w telefonie - "ładowarka" to tylko prosty zasilacz.
  • Poziom 21  
    A inaczej: W takim razie jeśli mam standardową baterię w telefonie 1100mAh ale wymienię ją na 3000mAh (uwaga: prawdziwa pojemność - bateria jest 3-4 razy grubsza od pierwotnej - jest taka specjalistyczna bateria) to telefon nie naładuje do maksymalnego poziomu wielką baterię a stanie przy 1100mAh? Czy może naładuje do pełna tą wielką baterię?
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Wydaje mi się, że działa to na takiej zasadzie, że pusta bateria pobiera więcej prądu a w miarę ładowania prąd spada. Telefon wie, że prąd się zmniejsza i kiedy osiągnie jakąś minimalną wartość, odłącza ładowanie.

Stąd też myślę, że Twoja bateria zostanie normalnie naładowana (do pełna)

Ciekawą sprawą jest też to, że rozebrałem kiedyś baterię od jakiegoś tel, a tam spotkałem jakiś 8 nóżkowy układzik w wersji SMD i kilka elementów biernych.
  • Specjalista elektronik
    To zależy od układu ładowania - "baterie" litowo-jonowe zwykle mają jeszcze swój własny, może układ telefonu "dogaduje się"
    z tym w akumulatorze, i dowiaduje się, ile trzeba ładować? A może jest "głupi" i ładuje zawsze tak samo, niezależnie od tego,
    jaki jest akumulator? A może samodzielnie rozpoznaje stan akumulatora? Wynaleziono różne rozwiązania, a które tam jest?

Ten 8-pinowy SMD to może być np. DS2438 - układ do monitorowania stanu akumulatora, potrafi mierzyć temperaturę, napięcie,
    prąd, zliczać ładunek, jaki przepłynął przez akumulator, i ma pamięć na szczegółowe dane o typie i pojemności akumulatora.