Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik, układ odwracający polaryzację - pytanie

06 Maj 2009 20:18 2487 3
  • Poziom 12  
    Mam pytanie, w sumie to układ prosty ale taki schemat znalazłem tu na forum. Jakie zadanie mają diody w tym układzie, tzn do czego są? Myślę że układ działał by i bez nich ale proszę o wyjaśnienie.

Robię sterowanie CZ (odwracanie z - na +). Wiem że skoro na cewkę jest na stałe podane zasilanie (+) i alarm steruje podając masę (-) to w chwili otwierania/zamykania alarmu przekaźnik powinien się zamknąć (styki zwarte) i plus (+) do sterowania CZ powinien pojawić się na wyjściu (lub odpowiednio -). Czy jeśli nie będzie tej diody to układ nie zadziała? Jaką rolę ona spełnia?

Układ to:
    Przekaźnik, układ odwracający polaryzację - pytanie
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze

• Moderator Zabezpieczeń Pojazdów
    Bez tych diód układ też zadziała, ale warto je zastosować.
    Pamiętaj tylko, że mają być włączone równolegle do cewki przekaźnika w kierunku zaporowym.
    Na Allegro znajdziesz gotowe podstawki pod przekaźnik samochodowy z kablami i diodą zabezpieczającą. Musisz wtedy zwrócić uwagę na polaryzację wyprowadzeń takiego przekaźnika.
  • Poziom 12  
    Aha, czyli już wszystko jasne. Dziękuję za odp. Zrobię układ sam bo chyba zwykłe diody (do 3A chyba takie dostałem w sklepie elektronicznym) powinny wystarczyć.

Pozdrawiam