Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak obliczyć moc W.Cz.???

RTX-Service 05 May 2004 11:05 4833 6
    RTX-Service
    Level 18  
    Normalnie już z tym wszytskim głupieje, jak to jest z tą mocą wychodzącą z nadajników, wykonałem nadajnik "veronica 1W", mierze na wyjsciu napięcie przy pomocy sondy wychodzi 14 V, i teraz znalazlem w necie 2 wzory do obliczenia mocy 1. P= U^2/R 2. P=(0,707*U+0,1)^2/R i jak obliczam to wychodzą dwa rózne wyniki, a zeby bylo jeszcze smieszniej podłączam watomierz (ten od CB ale przeskalowałem go sobie za pomoca REXONA 102 na f=135.000 bo w orginalnej wersji gdy byl przystosowany do CB to pokazywal 3 razy za duzo) i pokazuje mi 0,25 W. Nadajnik wykonałem na końcówce 2N4427, a i tak z ciekawosci wyciągnałem moduł końcówki mocy z murzynka na 160 MHz i podlaczylem ten dadajnik to wychodzi prawie 5W (pomiar na mierniku, sondą jescze nie mierzyłem) i Czy ktoś jest mi w stanie wyjasnic jak to w rzeczywistosci jest, dlaczego te wzory do obliczen nie pokrywają sie z tym co pokazuje miernik bo ja w tym wypadku zakladam ze najblizszy i wiarygodny pomiar byl jednak za pomocą tego watomierza ( bo jak sprawdzalem zasieg to majac antene na dachu 4 pietrowego budynku i na wysokosci 4 metrów masztu to bylem slyszalny w granicach 400 metrów z tej oczywiscie mocy 0,25W), takze od razu dziekuję za pomoc
    frohme
    Level 21  
    Oba wzory są poprawne, ale... w pierwszym mówimy o wartości skutecznej napięcia, a w drugim o wartości amplitudy plus jakaś korekcja?. Ponieważ masz moc 0,25W (sądzę, że mierzone na obciążeniu w.cz. 50 lub 75 Ohm) to napięcie w.cz. jest w okolicy 3,5-4,3 Vsk wtedy można zapomnieć o nieliniowości charakterystyk diody pomiarowej w sondzie. To co mówisz o pomiarze sondą i 14V to dawałoby moc ponad 3W!!!!! na obciązeniu oczywiście. Jeżeli watomierz pokazuje na jednym zakresie moc ileś tam, a na innym wartość różną od poprzedniej to nie wierz w to co pokazuje (traktuj raczej jako wskaźnik, lub w konwencji mniej lub więcej ale nigdy naprawdę)
    Dykus
    Level 27  
    Co to jest za watomierz CB? Mierzyłeś na obciążeniu rezystancyjnym?
    Czy masz dobrze wyskalowaną sondę w.cz.? Jeśli masz podwajacz napięcia, to napięcie jest równe ~2*Um (Um - amplituda napięcie wejściowego), dla jednopołówkowego jest to ~Um, przy obliczaniu mocy nie możesz operować amplitudą...
    RTX-Service
    Level 18  
    Dykus wrote:
    Co to jest za watomierz CB? Mierzyłeś na obciążeniu rezystancyjnym?
    Czy masz dobrze wyskalowaną sondę w.cz.? Jeśli masz podwajacz napięcia, to napięcie jest równe ~2*Um (Um - amplituda napięcie wejściowego), dla jednopołówkowego jest to ~Um, przy obliczaniu mocy nie możesz operować amplitudą...

nie pamietam modelu watomierza CB a wtej chwili top mam do niego ponad 100 km ale ja go przeskalowywalem na reczniaku na 135 MHz bo normalnie to pokazywal na tych czestotliwosciach duzo za duzo, schematu sondy juz tez nie pamietam ale wiem ze byly 2 diody, jedna w szereg z przewodem sygnalowym a druga rownolegle i chyba 2 ceramiczne kondensatory, jako obciazenia uzywalem 2 rezystorow polaczonych rownolegle po 100 omów i nie byly to rezystory drutowe a mialy chyba 2 waty kazdy z nich albo wiekszy dokladnie tez nie wiem, ale ostatnio kupowalem w sklepie troszke mniejszej wielkosci (gabarytowe wielkosci oczywiscie) to mialy po 2 waty , takze zakladam ze te co uzylem mniej niz 2 waty nie maja
    Dykus
    Level 27  
    Myślę, że nie mówimy tu o (stosunkowo) tanich wskaźnikach typu K135 i podobne. Napisz w jaki sposób przeskalowywałeś ten miernik - jeśli to reflektometr połączony z watomierzem, to czy tylko zmieniłeś wartość jakiegość rezystora(-ów), czy może od nowa budowałeś układ?

Sonda z dwoma diodami to najczęściej układ podwajacza napięcia, jeśli więc zmierzyłeś napięcie 14V, to wartość skuteczna napięcia w.cz. będzie ~5V (po drodze powinno być jeszcze kilka założeń, ale je pominiemy:), co dla rezystora 50 Ohm daje 0.5W.

Zwróć też uwagę na konstrukcję swojego obciążenia - czy rezystory które kupiłeś nie mają nacinanej warstwy oporowej (przykrytej zwykle pod lakierem). Dla (amatorskiego) sztucznego obciążenia stosuje się rezystory metalizowane (cała powierzchnia jest węglowa), lub takie (nazwy nie pamiętam), gdzie cała objętość rezystora jest materiałem oporowym. Przy rezystorach z spiralnie nacinaną warstwą masz tak na prawdę R+L i to do pomiarów się nie nadaję... :( Pewnym rozwiązaniem jest też odpowiednie połączenie rezystorów SMD, dla 2W będzie to 8x0.25W. Oczywiście połączenia możliwie krótkie, a sonda wpinana tak, by nie wpływała na wynik pomiaru.
    RTX-Service
    Level 18  
    NIestety jest to reflektrometr podobny do K-135 (takie same wymiary tylko ze w plastikowej obudowie), przeskalowywalem go w taki sposob ze wstawilem perek w pewnym miejscu (dokladnie nie pamietam w ktorym jak bede w domu to moge zrysowac) i ustawilem perkiem 2,5 albo 2,0 wata ( tez juz nie pamietam dokladnie, ale tyle co podaja w katalogu dla rexona 102 na Medium) poznej sprawdzilem na Low i na Hight to miernik wskazywal tak jak podają dane dla tego RTX

co do rezystorow to stosowalem te bez naciec , bynajmniej na nig nie widac, wgladaja tak jakby byly metalowe (podobne do tych ruskich tylko gabaryty mniejsze),
    Dykus
    Level 27  
    Reflektometr w plastkiowej obudowie - brzmi strasznie. :) Nie sugeruj się więc jego wskazaniami i traktuj je luźno. Jeśli na wyjściu reflektometru (ANT) podłączysz sztuczne obciążenie 50 Ohm (rezystor), to nadajnik z pewnością nie będzie widział czystej impedancji 50 Ohm, gdyż dojdą składowe reaktancyjne wprowadzane przez "linie główną"i "linie sprzęgające", czyli zrobi się np. R+L, dlatego przy strojeniu korzystaj z sondy w.cz. i dobrego obciążenia rezystancyjnego.
    Przy słabym sprzężeniu bierze się pod uwagę impedancję kondensatora sprzęgającego i oblicza wg dzielnika napięcia...

A co do rezystorów, to musiałbyś jeden poświęcić by sprawdzić, czy są nacinane - odrapać dokładnie warstwę lakieru aż do warstwy oporowej i to na większej powierzchni, bo skok nacięcia może być duży. Większość z dostępnych obecnie w sklepach są nacinane.
    Poniżej masz zdjęcia dwóch rezystorów 0.25W (w większej mocy jest podobnie) - widać w czym rzecz. To nie jest rezystor (R), ale cewka (R+L), trzeba więc uważać.