Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki piec kondensacyjny na 150m2?

szopen32 06 Maj 2009 23:09 15950 21
  • #1 06 Maj 2009 23:09
    szopen32
    Poziom 9  

Jaki piec kondensacyjny na domek parterowy z mieszkalnym poddaszem. Ogrzewanie mieszane podłogówka + grzejniki tradycyjne.

Poprawiono spacje!
    [_P_]

0 21
  • #2 07 Maj 2009 07:23
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Polecam: Vitodens 333 19 kW
    http://www.viessmann.pl/pl/products/gas-brennwertkessel/vitodens_333.html
    (z pogodówką cena katalogowa: 16500 + VAT)

lub Vitodens 222-W 19 kW

http://www.viessmann.pl/pl/products/gas-brennwertkessel/Vitodens_222-W.html
    (z pogodówką cena katalogowa: 11445 + VAT)

Oba kotły mają system "Lambda pro control":
    Zasada działania tego rozwiązania - w załączeniu.

1
    Załączniki:
  • #3 07 Maj 2009 23:09
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Immergas puścił ostatnio kocioł kondensacyjny o mocy w zakresie 1,9 - 14 kW
    Może takie coś ? - Wystarczy na pewno

1
  • #4 08 Maj 2009 21:06
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

A ja dla odmiany proponuję Termeta MiniMex turbo.O wiele tańszy w eksploatacji na dłuższą metę.A jeśli masz do obsługi cwu,to może deDietrich MCR II?

0
  • #5 08 Maj 2009 22:08
    wawrzeczko_t

Pragnę zauważyć, że zaproponowane przez mnie kotły Viessmann poza systemem lambda... (dopasowanie mieszanki gazowo-powietrznej na bieżąco w czasie pracy kotła) uzyskują efekt kondensacji przy podgrzewie wody użytkowej.

0
  • #6 08 Maj 2009 23:13
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Również i Windsor Termet kondensuje w cyklu produkcji cwu. Nie udało się mi zatrzymać kondensacji w produkcji przepływowej. Zresztą sporo innych kotłów również.

Dodano po 24 [sekundy]:

Cóż, takie czasy i technologia

Dodano po 1 [minuty]:

Może wybierz sobie wspomniany tu Windsor, lub "lodówkę" Junkersa, Cerasmart Modul

0
  • #7 08 Maj 2009 23:13
    wawrzeczko_t

OK. ale lambda nie ma :)

0
  • #8 08 Maj 2009 23:20
    mirrzo

Moderator na urlopie...

To może Vaillant, bo ma sondę CO, która bierze czynny udział w sterowaniu kotłem. Tak mniej więcej to to samo :D

0
  • #9 11 Maj 2009 05:12
    olmartech
    Poziom 10  

.. a ja bym się zastanowił nad tym kiedy taki kocioł kondensuje, czyli jaki parametrami musiał by pracować. Jeżeli kocioł na zasilaniu ustawimy na + 50 C i wyżej zapomnijmy o kondensacji. Nasz cudowny kocioł zaczyna pracować jak zwykły 1F lub 2F :), inną kwestią jest rozwiązanie c.o. czyli poprawne dobranie systemu grzewczego do takiego kotła.

0
  • #10 11 Maj 2009 08:13
    wawrzeczko_t

Nieprawda. Zamontuj sobie w domu kocioł zwykły i kondensacyjny. Nawet przy wysokich parametrach kondensat kondensuje, a temp. graniczna kondensacji przy GZ50 to 57 st.C a nie 50 st.C (na powrocie rzecz jasna), Poza tym obniża się emisję NOx do atmosfery przy korzystaniu z kondensa.

Jasne, że im mniejszy parametr tym lepiej, ale atmosferyki za rok czy dwa wypadną z obrotu. To już przeżytek, szczególnie że np: kocioł Termet kondensacyjny kosztuje już coś ok. 3 tys. zł !

0
  • #11 11 Maj 2009 16:25
    olmartech
    Poziom 10  

Nie neguję tego, że przy wyższych parametrach nie kondensuje , ale optymalny zakres to 39-45 C czyli jest uzyskiwana ta dodatkowa " sprawność " , powyżej 55 polemizowałbym czy kocioł kondensuje czy zachowuje się jak zwykły 1f lub 2 F :) ale nie będę się kłócił z fachowcami :) Nie sztuką jest kupić kocioł kondensacyjny , sztuką jest to żeby tak wykonać instalację aby ten kocioł mógł mi jednak kondensować, bo chyba o to chodzi aby oszczędzać na grzaniu na gazie i odczuwać z tego tytułu jakiś tam komfort.

0
  • #12 16 Lut 2010 12:16
    jarlew1
    Poziom 9  

Ja proponuję immergas zeus victrix 20 plus kaloryfery regulus. Te tradycyjne to mam nadzieję, że nie żeliwne. Koszt ogrzewania to max 450 do 500 zł w najzimniejszych dniach zesonu grzewczego. Oczywiście jest to koszt łącznie z podgrzewaniem wody użytkowej.

2
  • #13 29 Mar 2010 09:37
    Ekim
    Poziom 10  

Ja posiadam właśnie tego vaillanta 186 + zasobnik 120. Parter z poddaszem łącznie 135 m2 po podłogach. Parter podłogówka, poddasze - grzejniki. Zeszły sezon zamknął się w 3800PLN, ten sezon w najzimniejszym miesiącu pociągnął 430 PLN/mies za ogrzewanie + ciepła woda + gotowanie. Dodam, że mam 2- letnie dziecko zatem w domu musi być cieplutko.

:)

Ostatnio dokupiłem sobie jeszcze zdalne sterowanie VR-81, tak aby temperatura na parterze była zależna od programatora tam umieszczonego, a temperatura na poddaszu będzie uzależniona od wskazań tego nowego programatora na piętrze.
    Może jeszcze taniej będzie?

PS. Żeby nie było że tak słodzę, to w vaiilancie bardzo denerwują mnie niedoróbki oprogramowania w sprzęcie. Najgorsze to:
    - kiedy ciepła woda w zasobniku przekroczy wartość zadaną w programatorze (nie na kotle) to układ włącza cyrkulację aby "oziębić" wodę w zasobniku. U mnie cyrkulacja całkowicie wyłączona.
    - programator pozwala na zaprogramowanie 3 (słownie TRZECH!!!) okienek czasowych dziennie do programowania temperatury. Minimalny czas okienka 10 minut. Nie za bardzo da się na tym operować.
    - W okienkach czasowych da się programować różne wysokości temperatur ale w programowaniu zasobnika z wodą już nie. Trochę przeszkadza gdy wiem że wieczorem potrzebuję gorącej wody do kąpania a w ciągu dnia tylko ciepłej do mycia, zmywania itd.

Kontaktowałem się w związku z powyższym z infolinią Vaillant - totalna olewka.

Pozdrawiam,
    Ekim

0
  • #14 29 Mar 2010 14:10
    mauri_b

Co chciałeś uzyskać tym kontaktem z infolinią Vaillant? Modyfikację oprogramowania automatyki pod Twoje dyktando, czy o co chodzi?

0
  • #15 29 Mar 2010 14:18
    Ekim
    Poziom 10  

Swoim kontaktem z linią Vaillanta chciałem się dowiedzieć dlaczego oprogramowanie pozwala na włączanie cyrkulacji poza wyznaczonymi oknami czasowymi i czy dostępne są update'y Firmware'u?

Twoja odpowiedź sugeruje, że po zakupie pieca nie mam prawa do żądania żadnych update'ów firmware'u w moim sterowniku kotła? A może uważasz że większość ludzi pragnie aby cyrkulacja załączała się automatycznie aby schłodzić zasobnik? Jakoś ja tego nie pragnę.

Rozumiem, że nie kupiłem Rozwiązania z najwyższej półki i dlatego mam ograniczenia, ale wydaje mi się że od "firmy która sprzedaje najwięcej kotłów odbiorcom indywidualnym na świecie" (przeczytałem gdzieś na forum) mogę żądać wyższej jakości.

Pozdrawiam ciepło i serdecznie,
    Ekim

0
  • #16 29 Mar 2010 14:34
    mauri_b

Moja odpowiedź właśnie sugeruje to, że nie masz możliwości update`u firmware`u w Twoim sterowniku. Co do cyrkulacji - skoro jej nie używasz, to po prostu odłącz pompę i po sprawie.

0
  • #17 29 Mar 2010 14:46
    Ekim
    Poziom 10  

Cyrkulację odłączyłem na stałe już jakiś czas temu (w tej chwili myślę o jakimś zaawansowanym układzie sterowanym zapalaniem światła w łazience).
    Jeśli zaś chodzi o firmware to myślałem że skoro w sterowniku calorMATIC 430 mam wypisaną wersję firmware'u to istnieje również możliwość jego update'u, ale zgodnie z Twoją odpowiedzią (mauri_b) nie ma takiej opcji?

Pozdrawiam serdecznie,
    Ekim

0
  • #18 30 Mar 2010 07:45
    macwiej
    Poziom 9  

Podepnę się do tematu, kocioł na 120m2 bez podłogówki na pierwszym piętrze w budynku bez ocieplenia.
    Wybrałem Termet MiniMax DYNAMIC TURBO- TYP GCO-DP-21-03 moc 7KW-24KW.
    W tym modelu charakterystyczna jest niższa moc początkowa niż w nie jednym kondensacyjnym. Jeżeli jeszcze będzie spalał w podobnych warunkach tylko o około 10% więcej gazu od kondesatów to biorę go w ciemno. Większość na forum przekonuje do kondensatów bo taki "trynd" ale czuję żę mam rację.
    Serwisanci Termetu... i nie tylko, co Wy na to?

0
  • #19 30 Mar 2010 08:10
    mirrzo

Moderator na urlopie...

macwiej napisał:

Serwisanci Termetu... i nie tylko, co Wy na to?

Jeden lubi dropsa, drugi - czekoladę.
    Może i trend, czy trynd; jak wolisz. Wiele zależy od tego, jak masz zbudowaną instalację. Jednak precyzja sterowania spalania jest tu nieporównywalna.

0
  • #20 03 Gru 2010 11:55
    tomasz01PL
    Poziom 2  

Witam wszystkich.
    Od jakiegoś czasu staram się znaleść jakieś praktyczne informacje od uzytkowników lub serwisantów na temat kotła kompaktowego vitodens 343f. Znikoma ilość informacji wynika może z niedługiego okresu urzytkowania tego produktu.
    Aktualnie jestem na etapie wyboru kotła. W grę wchodzi tylko ogrzewanie gazowe bo niemam miejsca na kotłownie a ten kompakt dobrze się prezentuje. Powierzchnia domu to 160m2 rozłożonych na 3 piętrach (ocieplenie 12cm). Chciałbym aby każde piętro miało osobna instalacje tzn. niezależne od pozostałych. Sumując rozdzielacze, pompy i solara(bez grzejniów) wyszło ok 40000 zł więc się zaczołem zastanwiać czy dobrze inwestuję wydając te pieniądze. Sam niejestem specjalistą więc przepraszam jeśli coś zle napisałem i liczę na pomoc
    pozdrawiam

0
  • #21 03 Sty 2015 13:07
    wojto197703
    Poziom 2  

Witam. Jaki kocioł obecnie polecacis, bo padł mi kocioł kndensacyjny jednofunkcyjny Viessmann Vitodens 200 WB2B z tego co wiem nuż go nie produkują. Mam kubature 600m3 130m2 podłogówka na 32 m2 zbiornik cwu połaczony z kotlem i solarami. Ten pracował 9 lat i rozszczelniła się komora grzewcza (wymiennik ciepła) naprawa ok.3000 pln. Mam też sterownik na ścianie przewodowy Euroster 2000. Prosze o poradę jakie obecnie kotły nadawałyby się pod moją instalację?

0