Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matryca RGB z diod jednokolorowych

mi_ma 07 Maj 2009 08:57 9544 12
 • Matryca RGB z diod jednokolorowych

  Windell z Evil Mad Scientist laboratories przerobił nieco kit Peggy 2. Peggy 2 to matryca diod świecących o wymiarach 25 na 25 diod. Jest kompatybilna z arduino i wykorzystuje duże 10 milimetrowe diody. Większość osób buduje ją w oparciu o diody jednokolorowe, ale Windell postanowił zbudować na jej podstawie matryce wielokolorową. Stało się to możliwe poprzez umieszczenie kolo siebie diod o różnych kolorach (czerwonych, niebieskich, zielonych i białych). Efekt jest dosyć ciekawy i najlepiej widać go na załączonym poniżej filmie.

  Matryca RGB z diod jednokolorowychMatryca RGB z diod jednokolorowychMatryca RGB z diod jednokolorowych  Źródło http://www.evilmadscientist.com/article.php/peggyRGB

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  mi_ma
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
  Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
  Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
  mi_ma napisał 831 postów o ocenie 743, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
 • #2
  naelektryzowany
  Poziom 17  
  Właśnie się kiedyś zastanawiałem czemu ludzie robią matrycę z diodek RGB tak jest przecież jest taniej a efekt z większej odległości jest prawie taki sam.
 • #3
  Kamil 1
  Poziom 16  
  naelektryzowany napisał:
  Właśnie się kiedyś zastanawiałem czemu ludzie robią matrycę z diodek RGB tak jest przecież jest taniej a efekt z większej odległości jest prawie taki sam.


  No tak tylko jak sam napisałeś efekt jest widoczny dopiero z większej odległości. A po drugie to matryca z diodami RGB jest mniejsza od matrycy z czterema osobnymi kolorami, gdyż tu za jeden pixel odpowiadają aż 4 diody.

  Pozdrawiam.
 • #6
  Jacek31
  Warunkowo odblokowany
  Fajne, ale w profesjonalnych rozwiązaniach pixel buduje się też z 4 diod RGB, tylko że w skład piksela wchodzą 2 czerwone, zielona i niebieska, a nie tak jak tutaj WRGB.
  Dlaczego 2 czerwone? Bo czerwone diody mają mniejszą skuteczność świetlną, to po pierwsze, a po drugie taki układ powoduje że powstaje między 4 sąsiednimi (w ich środku) pikselami, 5 nadmiarowego piksela co zwiększa rozdzielczość optyczną ekranu, i daje możliwość poprawy przejść barwnych za pomocą specjalnych algorytmów sterowania takiej matrycy.
 • #7
  HeloMelo
  Użytkownik obserwowany
  Wlasnie o takim czyms ostatnio myslalem jako obraz do mojego przyszlego baru :) Tylko niestety nie mamk pojecia o programowaniu :( Jesli ktos by znalazl troche czasu i checi to prosilbym o zaprojektowanie takiego pieknego obrazu :) co do ceny to sie oczywiscie dogadamy :)
 • #8
  Jacek31
  Warunkowo odblokowany
  Najpierw poszukaj sobie gotowych paneli, bo im większe wymiary matrycy tym ona bardziej skomplikowana. Może się okazać że gotowe rozwiązanie jest jednak tańsze, i prostsze, bo dostaniesz od razu do tego oprogramowanie i kable, wystarczy podłączyć do kompa i gotowe.
  PS. fajne efekty daje też coś takiego
  http://www.youtube.com/watch?v=Ps2xMpaPfMk
  Wyświetlacz na LEDach w 3D. Ale to trzeba sobie już samemu zbudować.
 • #9
  KJ
  Poziom 31  
  Tylko że taki led cube pochłania ogromne ilości ledów z czego nie każdy sobie zdaje sprawę w pierwszej chwili. Żeby zrobić taką kostkę 25x25x25 potrzeba prawie 16 000 ledów... Niemniej efekty wizualne są bardzo ciekawe zwłaszcza jak mamy diody RGB ;) ale chyba mając tyle diod wolał bym z nich zrobić matrycę ;)
 • #11
  andrzejlisek
  Poziom 28  
  Obojętnie, co ma być wyświetlane na ekranie, nie mogę zrozumieć, po co kombinować z diodami jednokolorowymi. Może to prawda, że dioda czerwona ma mniejszą skuteczność świetlną i dlatego na piksel muszą byc dwie, ale z drugiej strony, dioda RGB jest tak skonstruowana, że jak się włączy wszystkie 3 kolory, to świeci na biało, więc siła światła diod jest zrównoważona.

  Moim zdaniem lepiej, dużo lepiej zastosować diody RGB, bo po pierwsze wyższa rozdzielczość ekranu i lepsze przejścia tonalne obrazu, a po drugie, nie trzeba wymyślać jakiś specjalnych algorytmów poprawiających obraz, ze będzie udawać, że jest w wyższej rozdzielczości niż jest (chodzi np. o ten piąty piksel, który powstaje na środku 4 sąsiednich pikseli).

  Wtedy taki ekran bylby bardziej zblizony do plazmy, czy OLED tylko, ze piksele byłyby większe, jeden piksel = jedna dioda. nawet lepiej niż w plazmie, bo w plazmie mamy oddzielne subpiksele, a w diodzie RGB barwy podstawowe zlewają się ze sobą.

  Wtedy też można dobierać odstęp między diodami chcąc otrzymać ekrany różnej wielkości tej samej rozdzielczości.
 • #12
  Jacek31
  Warunkowo odblokowany
  To akurat jaka konstrukcja, zależy od konkretnego przeznaczenia danej matrycy. Wiadomo że taniej i łatwiej zbudować małą matryce która będzie oglądana z niewielkiej odległości na diodach RGB w jednej obudowie. Ale jak napisałem matryce na 4 ledkach stosuje się w dużych telebimach, gdzie obraz ogląda się przeciętnie z odległości nie mniejszej niż 6-10m, i piksel może być duży. Zresztą zbyt duża rozdzielczość też jest w pewnym momencie problemem, bo trzeba do niej reskalować obraz, a to wymaga sporej mocy obliczeniowej bo proste powielanie pikseli się nie sprawdza i trzeba stosować algorytmy z filtrami anizotropowymi, które jak wiadomo potrzebują odpowiedniego proca.
  Więc wszystko zależy od konkretnego zastosowania, wymagań klijenta i aplikacji.
 • #13
  OldSkull
  Poziom 27  
  A ja nie bardzo widzę sens (poza wygodą) budowy wyświetlacza na diodach RGB - mają one słabszą jasność niż zwykłe diody, oraz koszt jednego piksela jest dużo wyższy (za cenę niezbyt jasnej RGB da się już szukać kompletu diód wysokiej jasności). Szczególnie, że piksel wielkości diody i tak jest spory i tai obraz jest sens oglądać tylko z daleka - lub po przesłonięciu jakąś matową powierzchnią.

  Led cube wymaga o wiele zbyt duzej liczby diód - nie robiący duzego wrażenia 10*10*10 to 1000, większę - o wiele więcej, prawo potęgowania.