Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator sinusoidy na n555

tro.ol 07 May 2009 17:43 7986 8
    tro.ol
    Level 11  
    Hey,

realizuje układ generatora sinusoidy na n555 (muszę koniecznie na n555, nie moze być vco, ani z mostkiem Wien'a itd)
    Parametry układu, jakie muszę otrzymać:
    *zmienna częstotliwość: 100-10kHz
    *zmienna amplituda: 0-5V

układ wydaje się błachy, ale w rzeczywistości nie mogę sobie z nim poradzić. Układ który zrobilem:
    Generator sinusoidy na n555
    Zmiana częstotliwości (potencjometrem POT) w n555 zmienia długości ładowań/rozładowań kondensatorów (Cf1..3), i tym samym na wyjściu(Vout) nie ma już sinusa, trzeba znow zmieniac rezystancje(Rf1..3) albo kondensatory(Cf1..3).
    Nie wiem jak całkiem jak rozwiązać ten problem

proszę bardzo o pomoc, jakieś wskazówki, może całkiem inaczej to trzeba zrobić. dziekuję
    -RoMan-
    Level 42  
    Tego się nie da zrobić po prostu.
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Wszystko można zrobić, tylko czy to się opłaca :?: . Poszukaj gotowych schematów na wzmacniaczach operacyjnych i spróbuj jakoś wpleść ten nieszczęsny 555.
    tro.ol
    Level 11  
    -RoMan- wrote:
    Tego się nie da zrobić po prostu.

o psia kość.. :(
    Taki temat dostałem od doktora, to jak ja mam go zrealizować, skoro to jest prawie awykonalne.

Jak ja mogę tam wpleść jakokolwiek ten uklad 555, aby była zmienna sinusoida 100-10kHz.

Jakiś pomysł, proszę. Bo już całkiem nie wiem, jak to ugryść.
    -RoMan-
    Level 42  
    Ten Twój doktor chyba testuje Twój zasób wiedzy i sobie z Ciebie zakpił.
    adam_es
    Level 29  
    Można ten problem rozwiązać trochę inaczej: pobrać sygnał zbliżony do trójkątnego z wyprowadzenia 6/2 (elementy muszą być dobrane do współczynnika wypełnienia 50%) i dołożyć konwerter diodowy trójkąt - sinus stosowany w starych generatorach funkcyjnych. Powodzenia!
    tro.ol
    Level 11  
    RoMan, no ale ja musze to oddac na zakonczenie :/

Adam_es, a czy stosujac twoj pomysl, zmiana częstotliwości czasami nie będzie 'psuć' fali sinusoidalnej?
    adam_es
    Level 29  
    Nie będzie znacząco wpływać na kształt przebiegu wyjściowego. Takie konwertery pracują od ułamka Hz po 1-2 MHz. Przykłady są tu:

1. Link;
    2. Link;

Moderated By Kuniarz:

Proszę poprawić linki

Ponadto w Radioelektroniku z początku lat 80-tych jest syntezator muzyczny wykorzystujący taki układ.
    prezeswal
    VIP Meritorious for electroda.pl
    adam_es wrote:
    Można ten problem rozwiązać trochę inaczej: pobrać sygnał zbliżony do trójkątnego z wyprowadzenia 6/2 (elementy muszą być dobrane do współczynnika wypełnienia 50%) i dołożyć konwerter diodowy trójkąt - sinus stosowany w starych generatorach funkcyjnych. Powodzenia!

Rozwijając ten wątek: gdzieś czytałem, że ICL8038 to taki 555 uzupełniony o konwerter "trójkąt/sinus". Jest w tym sporo prawdy :D
    Można pomyśleć o zastąpieniu rezystorów ładujących/rozładowujących kondensator w generatorze astabilnym na 555 - źródłami prądowymi tak, jak jest to zrobione w generatorze funkcyjnym ICL8038.
    Pozdrawiam.