Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz do diodowego oświetlenia akwarium

speedeecat 07 May 2009 18:02 6251 36
    speedeecat
    Level 10  
    Witam.
    Chciałbym kupić zasilacz do oświetlenia akwarium. Nie mam pojęcia gdzie w ogóle czegoś takiego szukać a może ktoś z forumowiczów pokusiłby się o zbudowanie czegoś takiego i odsprzedanie mi?
    Chodzi o zasilacz który miałby obsługiwać 36 diod mocy Xlamp firmy CREE XP-E bin Q5 z płytką MCPCB (X-RE bin Q5 o mocy 3W). Prąd zasilania: od 350mA do 1000mA, spadek napięcia na jednej strukturze to około 3,3-3,9V.
    Zasilacz chyba musiałby posiadać wyświetlacz po to aby nastawiać czas świecenia oraz porę załączania oraz wyłączania oświetlenia. Bardzo ważne jest dla mnie aby zasilacz posiadał symulację zmierzchu i świtu.
    Wiem że jest skalar ale on mi jest w ogóle niepotrzebny bo nie mam zamiaru kupować czegoś co będę wykorzystywał tylko w 10%ach. Zależy mi tylko na sterowaniu oświetleniem.
    Proszę o namiary na coś podobnego albo chętnych do zbudowania takiego zasilacza.
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Nie za dużo światła do akwarium :?: . Przy 350mA osiągniesz 36x107=3852 lumenów a przy 700mA 6500 lumenów.W pdf nie ma nic o 1000mA. Dla porównania, jedna zwykła żarówka 100W daje 1100 lumenów. Drogie LEDy wymagają dobrych rozwiązań (drogich), łączysz w szereg 6 LEDów i do tego przetwornica STEP-DOWN 700mA/350mA jako źródło prądowe, potrzeba ich 6 sztuk. Transformator toroidalny 24V 100W a nawet 150W, jak chciałbyś długo świecić na pełnej mocy. Włączanie i wyłączanie za pomocą sterownika z zegarem.
    speedeecat
    Level 10  
    Akwarium 160cmx50cmx60cm 480 litrów. Przy wysokości 60cm to nie za dużo światła (sądzę że w sam raz). Oświetlenie ma się składać z 2 segnentów po 18 diod i fajnie by było abym mógł w razie czego wyłączyś jeden z segmentów w dowolnej chwili. Świecić chcę max 12h.
    W ogóle jest wykonalne zrobić takie zasilanie?
    Jaki mniejwięcej koszt byłby takiego zasilacza?
    Doominus
    Level 34  
    Jakie świetlówki są oprócz tych ledów ?
    W przypadku akwa liczymy Wat przez litr *.Standardowe oświetlenie w pokrywach ma 0,5 W/l co pozwala na zobaczenie co jest w akwa i hodowlę niewymagających roślinek.

Najważniejsze pytanie to jakie rośliny chcesz mieć w akwa ?

* Przelicznik dla świetlówek i żarówek energooszczędnych ; bo one generują odpowiednie spektrum światła.
    speedeecat
    Level 10  
    Własnie chodzi o to że świetlówek nie będzie wcale. Świecić chcę tylko diodami.
    Z roślin wiekszość trawnikowate - lileopsis i podobne no i czerwone rośliny.
    Co do mocy to zawsze można zmniejszyć ilość diod do 30 szt. i podzielić je nie na 2 segmenty tylko na 3.
    Co do świetlówek to ne chcę ich wymieniać co roku czy co 6mcy. Mało tego 0,5W/litr to by mi wyszło 240W! - niezły piekarnik i wtedy musoałbym myśleć o chłodzeniu wody w akwarium latem.
    Diody poświecą mi z 10lat i nie pobierają tyle prądu co świetlówki.
    Dar.El - taki by był dobry? http://allegro.pl/item619208404_transformator_toroidalny_230v_1x24v_300va.html
    speedeecat
    Level 10  
    Jak dla mnie to te diody są wystarczające 6500K to w zupełności wystarcza...
    Potrzebuję zasilacza który będzie sterował właśnie takimi diodami jakie opisałem.
    Dar.El
    Level 40  
    Nie wieżę w ten przelicznik 0,5W/litr. Przy 240W świetlówek które dają 60 lumenów/W wychodzi 14400 lumenów a to jest równoważnik 1,3kW światła żarowego. Pewnie jest to przelicznik do zwykłych żarówek, to wtedy potrzeba na twoje akwarium 2640 lumenów, powiedzmy minimum, więc bez problemu poradzą sobie twoje LEDy. Transformator trochę za duży, wystarczy 150W, ale większy nie przeszkadza. Za trzy tygodnie będę miał przetworniczki prądowe do 1A z regulacją i wejściem PWM, specjalnie do takich celów. Przewidywana cena jednej to około 20zł.
    Doominus
    Level 34  
    Niet 05W/l to przelicznik dla świetlówek , pokrywy fabryczne tak mają choć jest to wystarczające dla najmniej wymagających roślin.

speedeecat wrote:
    Własnie chodzi o to że świetlówek nie będzie wcale. Świecić chcę tylko diodami.
    Z roślin wiekszość trawnikowate - lileopsis i podobne no i czerwone rośliny.

Te dwa zdanie są sprzeczne , czerwone roślinki są bardziej wymagające lepszego oświetlenia.

Nie napisałeś jaką barwę (w K) mają te diody

Dodano po 9 [minuty]:

Nie zapominaj ze świetlówka sieje też światło niewidzialne dla nas a potrzebne rośliną.
    speedeecat
    Level 10  
    Podaję link - o takie diody mi chodzi - mają 6000 do 6500K.
    Nie wykluczają się - pamietaj że takie diody dają o wiele silniejsze światło niż taka świetlówka i świecą tylko w jednym kierunku z kątem 110 stopni natomiast świetlówk świeci dookoła swojej osi gdzie są duże straty.
    Co do przelicznika o,5W/litr to jest raczej mit bo gdybym zainstalował pod pokrywą świetlówki o mocy łącznej 240W gdzie kazda będzie dawać światlo 10000K to niezły halogen by wyszedł.
    Nie o diodach czy świetlówkach chcę tu dyskutować bo nie o to proszę. Proszę o pomoc w zbudowaniu zasilacza jak opisałem wyżej lub chętnię odkupię taki od konkretnej osoby która się podejmie wyzwania.
    Pozdrawiam.
    Dar.El
    Level 40  
    Tak jak już napisałem, za 3 tygodnie będą profesjonalne przetworniczki do LED. Mając wejście PWM w nich można płynnie sterować jasność, albo podzielić LEDy na sekcje i włączać je wg potrzeby. Dla 36 LED będzie 6 sekcji. Niestety, sterownika nie posiadam, choć mógłbym taki skonstruować.
    speedeecat
    Level 10  
    No to super gdybyś skonstrułował coś takiego dla mnie :) jestem cierpliwym czlowiekiem i poczekamy te 3 tygodnie. narazie moglimyśmy sięskupić na tym jak by to wyglądało w praktyce.
    Wychodzi na to że było by 6 sekcji po 6 diod - jak mam to rozumieć? Łączę diody szeregowo po 6sztuk? I następnie każda z sekcji będzie niezaleznie zasilana (sterowana)?
    Doominus
    Level 34  
    speedeecat wrote:
    Podaję link - o takie diody mi chodzi - mają 6000 do 6500K.

>>Trochę mało optymalnie 8000 K ale chyba ujdzie
    Nie wykluczają się - pamietaj że takie diody dają o wiele silniejsze światło niż taka świetlówka i świecą tylko w jednym kierunku z kątem 110 stopni natomiast świetlówk świeci dookoła swojej osi gdzie są duże straty.
    >Dlatego używa się odbłyśników
    Co do przelicznika o,5W/litr to jest raczej mit bo gdybym zainstalował pod pokrywą świetlówki o mocy łącznej 240W gdzie kazda będzie dawać światlo 10000K to niezły halogen by wyszedł.

Niektóre rośliny są bardziej wymagające. Dość sporo też zależy od głębokości akwa. To nie jest mit już by go hodowcy roślin na handel obalili dawno.

Poprosiłbym o recenzje i ocenę tego układu po jakiś 2 miesiącach ale musiałbyś mieć jakiś układ odniesienia . Najlepiej by było przedzielić akwa na pół w jednej połowie zalecane świetlówki w drugiej twoje diody , woda ma swobodny przepływ miedzy połówkami , monitorowanie składu wody.
    Dar.El
    Level 40  
    Jak chcesz aby diody poświeciły przez 50kh, to potrzeba dobrego chłodzenia dla nich. Proponuję blachę aluminiową 2mm na całą powierzchnię akwarium, z otworami wentylacyjnymi. W ten sposób wychodzi ponad 200cm² na jedną diodę, niestety poziomej blachy, mamy w ten sposób nawet mały zapas chłodzenia. Stosując LEDy z światłem zimnym, może trochę brakować światła czerwonego dla roślin, może dokup trochę czerwonych LED dużej mocy, najlepiej firmy CREE.
    speedeecat
    Level 10  
    Myślałem o tym aby kupić kwadratową rurę aluminiową bądź miedzianą, osadzić na niej diody i puścić przez nią wodę wypływającą z filtra a następnie do deszczowni. W ten sposób w dzień grzałka nie włączała by się za często a diody miały by odpowiednie chłodzenie. Co do diod z inną barwą to chyba będę musiał tak zrobić - dobry pomysł dzieki ;)
    Począdkowo chciałem je zamocować bezpośrednio do pokrywy (pokrywa aluminiowa) jednak rura kwadratowa i woda z akwarium przepływająca przez nią (ryrę) bardziej mi odpowiada.
    Dar.El
    Level 40  
    Bardzo dobry pomysł, ale lepiej miedzianej nie stosuj, za szybko koroduje i może to mieć zły wpływ na rybki. Aluminium może być, kiedyś nawet były garnki aluminiowe dla ludzi, ale nadmiar aluminium dla nas jest szkodliwy. Ryby nie muszą żyć 100 lat :D .
    speedeecat
    Level 10  
    Co do miedzi to zdawało mi się że nie jest tak szkodliwe... ale spoko aluminium przynajmniej tanie w porównaniu do miedzi.
    Dzięki za link odnośnie świetlówek ale mnie już się nie przyda chociaż wiedzy nigdy za wiele :)
    Dominus - ja naprawdę nie chcęjuż słuszeć o świetlówkach :)
    Skupiam się na ledach i kiedy już będzie wszystko działać (mam nadzieję sprawnie) to wtedy wyjdzie na jaw czy warto było :)
    Doominus
    Level 34  
    Chodzi mi tylko o porównanie parametrów , jak koleś pisze waty no nie są dobre lumeny też takie super nie.
    Napisał i co i ile jest potrzebne dla roślinek , teraz korzystając z tej wiedzy należy dobrać ledy.

A co do miedzi w akwarystyce jest wykorzystywana jako atomówka. Wyciąga się z akwa żyjątka które są nam potrzebne i stosuje miedź :D Po takiej kuracji trzeba kilkakrotnie wymienić wodę w akwa zanim zwierzątka się włoży. Miedź najsilniej oddziałuje na skorupiaki , truje się ją niepożądane ślimaki i ich jajeczka , niestety niszczy też dobre ślimaczki (świderki i innych czyścicieli akwa).

Krewetki są szczególnie wrażliwe na miedź , u nie których ludzi padały bo mieli oni w budynku instalację wodną miedzianą.

Aluminium też super nie jest.

Dodano po 2 [minuty]:

http://www.twenga.pl/cena/63855379.html
    Trzeba by się wywiedzieć z czego ten wymiennik jest zrobiony.

Dodano po 1 [minuty]:

Stop tytanowy , tylko nie podano jaki :/
    speedeecat
    Level 10  
    Skoro aluminium ma działanie trujące na żyjątka wodne to muszę jakoś inaczej wykombinować chlodzenie diod wodą z akwarium. A może da się jakoś zabezpieczyć rurę aluminiową aby nie miała bezpośredniej styczności z wodą?
    Dar.El
    Level 40  
    Miedź jest szkodliwa, nie aluminium. Ale jeżeli ktoś ma informacje o szkodliwości aluminium, to chętnie poczytam. Puść wodę (ale nie z akwarium) przez tą rurę aluminiową, niech trochę skoroduje, to już nie będzie aktywna chemicznie.
    Na powierzchni wody, przy maksymalnej mocy wszystkich Led, osiągniesz ponad 7000 lx a to już jest sporo.
    Doominus
    Level 34  
    Wot też myślałem że aluminium jest nieszkodliwe , zapuściłem teraz googla i mamy

Quote:
    Toksyczność aluminium nie jest jeszcze w pełni poznana, jednak dane jednoznacznie wskazują, że zwiększona zawartość aluminium w tkankach organizmu jest zawsze niekorzystna dla zdrowia. Aktualne badania wskazują na znacząco zwiększone narażenie środowiskowe na aluminium. Ujawniają się objawy nadmiernej kumulacji aluminium w tkance mózgowej, głównie w postaci zaburzeń pamięci i zaburzeń równowagi. W przeważającym stopniu uszkodzenie neuronów (komórek mózgowych) jest nieodwracalne. Współczesne dane naukowe wskazują, że glin zmniejsza aktywność centralnego układu nerwowego blokując potencjały czynnościowe komórek nerwowych. Glin wiąże się. z DNA komórek nerwowych, blokuje ważne enzymy centralnego układu nerwowego jak: ATP-azę Na/K oraz heksokinazę ponadto zmniejsza wchłanianie zwrotne podstawowych neurotransmiterów mózgu: dopaminy, nor adrenaliny, serotoniny. Wielu uczonych podkreśla związek kumulacji aluminium z chorobą Alzheimera oraz z chorobą Parkinsona. Źródła glinu:- warzywa pochodzące z gleb zakwaszonych, w Polsce ok. 60% gleb jest zakwaszonych, przy niższym pH aluminium, które jest stałym składnikiem gleb, ulega w większym stopniu zjonizowaniu, powoduje to zwiększoną asymilację aluminium przez system korzeniowy roślin. Dodatkowo proces ten jest nasilony przy niedoborach glebowych magnezu i potasu. Aluminium występuje w napojach w puszkach aluminiowych, w pokarmach pieczonych w folii aluminiowej w lekach alkalizujących zawierających związki aluminium, w wodzie z wodociągów (jeśli zawiera zwiększone ilości aluminium ) w pieczywie jeśli zawiera tzw. proszek do pieczenia, w soli kuchennej jeśli zawiera związki aluminium zapobiegające jej wilgotnieniu, aluminium zawiera również wybielana sztucznie mąka związkami glinu, oraz naczynia aluminiowe, jeśli używa się fluorowanej wody która sprzyja a uwalnianiu glinu w trakcie gotowania.
    Dawka

Dawka z pożywieniem 2-45 mg/dzień, dopuszczalna 60 mg/dzień. Średnia dzienna dawka glinu pobierana przez dorosłego człowieka wynosi około 45 mg.

A wracając do tematu jeśli dla roślin jest ważne spektrum światła i liczba fotonów na sekundę to wypytaj się o to producenta czy importera.
    Temacik się robi ciekawy ; a ty masz jeszcze trochę czasu.

Jak już grzebiesz pod pokrywą i wymyślasz różne rureczki i inne wynalazki to może zrób pokrywę do hydroponiki >filtr hydroponiczny.
    Tylko trzeba by wyszperać materiał przewodzący ciepło i dopuszczony do kontaktu z żywnością.
    speedeecat
    Level 10  
    Z tym filtrem mogę pomyśleć ale nie wiem czy chcę mieć hodowlę roślin nad akwarium.
    Narazie zastanawiam się czy to aluminium rzeczywiście jest tak szkodliwe dla ryb czy roślin tzn. czy skuteczne będzie truć mi florę i faunę czy dadzą radę żyć w takich warunkach.
    Wracając jeszcze do tego filtru hydro... - masz na myśli to że woda chłodziłaby diody a następnie przepływała przez filtr i dopiero do akwarium?
    Dar.El
    Level 40  
    Nie ma co przesadzać, kiedyś robiło się jedzenie w garnkach aluminiowych, po których skrobało się łyżką, i jakoś jeszcze żyję. Podłączyć kranówę do tego bloku chłodzącego, niech aluminium trochę z pasywuje.
    Właśnie zrobiłem płytkę prototypową przetwornicy prądowej, działa jak należy, a nawet lepiej.
    dipol
    Level 34  
    Pan Bóg tak skonstruował świat że aluminium praktycznie nie występuje w przyrodzie jako czysty metal dopiero człowiek to wyciągnął na wierzch -aluminium jest b/ toksyczne !!!!Zlikwidowano gotowanie w garnkach aluminiowych jak się przekonano jaki jest wpływ na człowieka.Jak ludzie chorują i jak zdegradowane jest środowisko w pobliżu hut aluminium.
    Dar.El
    Level 40  
    Ale daj jakiś przykład chorych ludzi i opisy w internecie. Jadłem z garnków aluminiowych przez ćwierć wieku i jak na razie jeszcze żyję. Na pewno zjadanie aluminium jest szkodliwe, ale metal ten pasywuje i nie wchodzi potem w reakcje z otoczeniem.

p.s.
    Zaprojektowałem już płytkę PCB do przetwornicy, ma 3,2cm x 2,1cm. Wejście DIMMER i synchronizacji z innymi przetwornicami a potencjometrem wieloobrotowym można regulować prąd od 100mA do 1000mA.
    speedeecat
    Level 10  
    Dar.El dzięki że podejmujesz się wyzwania i daj jakiś opis jak ma to działać ale tak dla laika bardziej :) Chodzi o to żebyś napisał mi ile segmentów będzie obsługiwał zasilacz i czy będzie sterował automatycznie oświetleniem. Napisałeś potencjometr z zakresami... Chcę aby zasilacz włączał i wyłączał oświetlenie o zadanych czasach no i symulował zmierzch i świt.
    Co do aluminium to pozostaje rura kwadratowa (prostokątna) aluminiowa z przepływem wody z akwarium i tego już nie będe zmieniał.
    dugi.1985
    Level 20  
    Pomyśl nad stalą nierdzewną stosowaną w przemyśle spożywczym. Swego czasu pracowałem w browarze. Bało tam wiele odpadków stali nierdzewnej która można by było wykorzystać. może i ty masz dostęp do jakiejś firmy gdzie się to używa? Takie stopy na pewno nie reagują z wodą i nic nie będą truć. Albo wykorzystaj rurkę z tworzywa przez którą będzie przepływać woda.