Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC i wyswietlacz diodowy

07 Maj 2009 20:24 3717 16
  • Poziom 16  
    Cześć,
    mam projekt do zrobienia.. czysto teoretyczny tzn tablice informacyjną nad autostradę.. ale ma byc sterowana przez PLC..
    teraz moje pytanie.. jak podłączyć tablicę diodową do plc.. szukałęm różnych dotowych w internecie.. ale zadna nie moglabys obslugiwana przez plc.. tylko przez zwykle kompy..
    moze ktos robic cos podobnego i jest w stanie mi pomoc..
    dzieki z gory
    pozdrawiam
    W.

Po kropkach zdania piszemy z jakiej litery?
    Proszę w swoich wypowiedziach używać polskich znaków diakrytycznych - ą, ę, ś, ł itd.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Znaki_diakrytyczne
    Proszę to poprawić!
    [_P_]
  • PCBway
  • Poziom 18  
    Tablica diodowa graficzna? Nie do zrobienia.
    Tablica na wyświetlaczach 7-segmentowych wielkogabarytowych? Tu już można się bawić.

Moderowany przez _PREDATOR_:

Szanowny Userze!
    Tekst User mógł sam poprawić, moje informacje/ uwagi są kopiowane, więc nie może być mowy o braku ogonka przy e!
    A nie wykonanie mojego polecenia, może skutkować upomnieniem!

• PCBway
  • Poziom 24  
    tos18 napisał:
    Fatek robi do swoich sterowników specjalne moduły sterujące diodami i wyświetlaczami LED oznaczone FBs-7SG1 i FBs-7SG2informacje tutaj

Raczej zapomnij o tym w jego przypadku. Promotor raczej nie szuka gotowca ale chce "zmusić" studenta do wydumania czegoś.

Dodano po 4 [minuty]:

student_Wojtek napisał:
    Cześć,
    mam projekt do zrobienia.. czysto teoretyczny tzn tablice informacyjną nad autostradę.. ale ma byc sterowana przez PLC..
    teraz moje pytanie.. jak podłączyć tablicę diodową do plc.. szukałęm różnych dotowych w internecie.. ale zadna nie moglabys obslugiwana przez plc.. tylko przez zwykle kompy..
    moze ktos robic cos podobnego i jest w stanie mi pomoc..
    dzieki z gory
    pozdrawiam
    W.

Czy promotor/psor narzucił jakiś konkretny model PLC czy tylko teoretycznie to chce rozwiązać?

Jeśli tylko teoretycznie, to możesz założyć, że Twój teoretyczny PLC ma dedykowane wyjścia do matrycy.

Pytanie podstawowe - jak duża ma to być ta "matryca"?
    Ile znaków / pikseli
    Czy napisy będą ruchome czy tylko wyświetlane konkretne komunikaty?

Bo jeśli masz mieć zestaw gotowych komunikatów to rozwiązanie jest banalnie proste.
  • Poziom 16  
    mam zupełną dowolność w działaniu.. a na wyświetlaczu napisy nie musza być ruchome tylko wyświetlane na stałe... komunikaty
    rozmiar tablicy hmm 3 linie po 15 znaków.. nawet mniej.

pozdrawiam
  • Poziom 24  
    student_Wojtek napisał:
    mam zupełną dowolność w działaniu.. a na wyświetlaczu napisy nie musza być ruchome tylko wyświetlane na stałe... komunikaty
    rozmiar tablicy hmm 3 linie po 15 znaków.. nawet mniej.

pozdrawiam

do tego zadania PLC jest zbyteczne a wręcz szkodliwe.
    Jeśli już, to jakiś uC np. ATMEL albo Microchip.
    Jeśli komunikaty są statyczne, czyli nie zawierają wartości zmiennych/rejestrów a jedynie dokonujemy wyboru, to nawet nie trzeba uC a jedynie wystarczy wykonać matryce diodową. Sygnał zasilający na wejście np. A1 zostanie rozesłany przez diody do odbiorników(tutaj LED'y).
    Układ banalnie prosty. Wady: mnóstwo diod w dekoderze oraz zmiana tekstu lub dodanie nowego to mnóstwo pracy.

Wersja z uC to prosty programik obsługujący matrycę LED'ową.

Zastosowanie typowego PLC do tego zadania jest NIELOGICZNE, nierozsądne i rozpatrywanie tego (nawet teoretyczne) jest bezcelowe.

Jeśli już MUSISZ to zrobić na PLC(współczuję) to wymagane będzie duuuuużo wyjść. Wewnątrz PLC w programie będziesz musiał zbudować ów dekoder napisów.

Zapytaj psora czy na pewno masz to zrobić na PLC.
  • Poziom 16  
    tak, chodzi o plc..
    jemu chodzi bardziej o sam sens projektu elektronciznego niż o to czy będzie plc czy go nie będzie..
  • Poziom 24  
    student_Wojtek napisał:
    jemu chodzi bardziej o sam sens projektu elektronciznego niż o to czy będzie plc czy go nie będzie..

Nie rozumiem tego zdania. Napisz inaczej. Chyba za późna pora na mnie :(
  • Poziom 16  
    to jest przedmiot Podstawy konstrukcji Maszyn.. a ze studiuje na wydziale elektrycznym to nie robimy projektu z maszyn tylko z elektroniki.. no i mamy zrobic tablice informacyjną sterowaną przez plc..
    tu bardziej chodzi o prawidłowość wykonania projektu niz sluszność działania tego zestawu plc i wyswietlacz

Zdania rozpoczynamy wielką literą, a kończyny?
    Proszę w swoich wypowiedziach używać polskich znaków diakrytycznych - ą, ę, ś, ł itd.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Znaki_diakrytyczne
    Proszę to poprawić.
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    [_P_]
  • Poziom 19  
    Ja jak widzę zdanie, że "macie zrobić tablicę informacyjną sterowaną przez PLC" to rozumiem, że macie zrobić tablicę informacyjną (czyli elektronika, diody LED, etc...) z odpowiednim wejściem (np. ModBus, etc.), które można podpiąć do jakiegoś sterownika PLC i sterować jego zachowaniem (poprzez to łącze szeregowe).

Wg. mnie jest to jedyne sensowne zrozumienie tematu, ponieważ nikt o zdrowym rozsądku nie będzie budować sterownika LEDów na PLC...

Ja uważam, że to ma być tablica LED z wejściem szeregowym pod które można podpiąć PLC, który będzie tą tablicą sterować...
  • Poziom 24  
    Luklukowaty napisał:
    Ja jak widzę zdanie, że "macie zrobić tablicę informacyjną sterowaną przez PLC" to rozumiem, że macie zrobić tablicę informacyjną (czyli elektronika, diody LED, etc...) z odpowiednim wejściem (np. ModBus, etc.), które można podpiąć do jakiegoś sterownika PLC i sterować jego zachowaniem (poprzez to łącze szeregowe).

Wg. mnie jest to jedyne sensowne zrozumienie tematu, ponieważ nikt o zdrowym rozsądku nie będzie budować sterownika LEDów na PLC...

Ja uważam, że to ma być tablica LED z wejściem szeregowym pod które można podpiąć PLC, który będzie tą tablicą sterować...

Tam myślimy my - praktycy. Psor z uczelni ma bardzo często inne pojęcie o świecie realnym.

student_Wojtek:

Masz dwa rozwiązania
    1. zaproponowanie matryc diodowych sterujących ledami - rozwiązanie proste jak drut ale pracochłonne
    2. zaproponowanie sterownika na układach scalonych
    - 2a. mikrokontroler
    - 2b. zaprogramowanie matryc na układach GAL lub czymkolwiek co zapewni wystawienie odpowiednich sygnałów wyjściowych na podstawie jednego sygnału wejściowego.

Wersja z układami GAL wydaje się byc optymalnym rozwiązaniem.
    Dzięki temu PLC będzie tylko wybierało, który komunikat chce pokazać.
    Według mnie poczytaj ten wątek
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic603724.html

Luklukowaty:
    Według mnie na Wojtka wydziale nie będa oczekiwali takiej technologii.
    Poza tym jeśli to ma być prosta tablica nad autostradę, to należy też zadbać o jej niezawodność w działaniu. Domniemuję, że ów PLC nie byłby zaimplementowany wewnątrz samej tablicy i ten nasz RS czy ModBus busiałby pokonac oooogromne odległości. Stąd szukałem sposobu sterowania mniej czułego na zakłócenia.
  • Poziom 21  
    A może coś takiego: PLC steruje jakąś logiką, programem drabinkowym od warunków, itp, a do porcesora podłączony jest gotowy wyświetlacz diodowy (taka tablica informacyjna), PLC steruje co wyśweitlac, jak, itp. a wyświetlacz tylko wyświetla. Myślę że to jest rozsądne rozwiązanie, Allen-Bradley ma coś takiego.
  • Poziom 16  
    ok, to może tak jeszcze napiszę
    mam tablice ze strony
    http://www.eltin.com.pl/tablice_informacyjne.php
    można ją podłączyć za pomocą RS232 lub RS485

do tego mam sterownik od kolegi z góry
    http://www.fatek.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=79&Itemid=34

jak to ładnie podłączyć ?.. projekt zaczyna mnie trochę dobijać... on ma mieć charakter normalnego.. ale faktycznie nie musi do końca działać poprawienie. chodzi o sam sens projektu.. pytanie, czy mogę sobie to tak ładnie podłączyć do RS 485 ktore są w niektórych PLC.. tak prosto.. do tego tylko zasilanie i koniec projektu..
    nie interesuje mnie dalsze tego programowanie itd

Zdania rozpoczynamy wielką literą, a jak kończymy?
    Proszę to poprawić.
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    [_P_]
  • Poziom 24  
    Jeśli sterownik ma RS485 i Twoja tablica ma RS485 i nie interesuje Ciebie oprogramowanie tego a jedynie teoretyczne spięcie, to - tak, można spiac bo oba urzadzenia mają zdogne interfejsy. Pozostaje tylko pytanie czy dany sterownik będzie mógł sięgnąć tych szczytów i wysąłć do tej tablicy kody sterujące.

Jedna uwaga(co jest napisane na stronie producenta
    Cytat:
    Sterowanie
    Sterowanie tablic odbywa się z komputera PC.
    Możliwe jest zastosowanie następujących sposobów komunikacji w komputerem:

Śmiem podejżewać, że w pececie instalujesz predefiniowany soft do zarządzania takimi matrycami.

Według mnie jedyne co możesz to spiac je po RS485 wtyczkami, ale PLC polegnie bo nie wygenerujesz ciagu sterującego pracą tablicy.

Chyba, że się mylę.
  • Poziom 14  
    A przypadkowo otworzyłem książkę i znalazłem tam bloczek dla sterowników OMRON wyświetlacza siedmiosegmętowego.

Funkcja nazywa się SDEC .
    Dla jednej cyfry potrzeba 7 wyjść.
  • Poziom 16  
    dzieki !! to mi wystarczy :)

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Podziękowanie jest równoznaczne z zamknięciem tematu!