Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka 3 fazowa jak ją wykonać najlepiej.

Quniuś 07 Maj 2009 21:32 2592 3
  • #1 07 Maj 2009 21:32
    Quniuś
    Poziom 13  

Chcę w przyszłości zmodzić takie cudo bo na zasilaniu międzyfazowym cudów nie ma. Mam następujące pytania :

1.)Rdzeń:

- z czego go wykonać (wiem że pozyskanie blach krzemowych do łatwych zadań nie należy, a nie chcę robić badziewu z odzysku blacharskiego)
    -czy można użyć transformatora 3 fazowego ?
    - jakim przekrojem powinien się cechować ?
    - jakie wymiary przyjąć dla okien jeżeli chciałbym uzyskać prąd ok. 250A
    - jaką moc uzyskać aby spawarka stała się nie do zajechania (250A mógłby być cykl 70%) ?
    - jakie wymiary dla rdzenia będą optymalne
    -czy jest możliwośc przeróbki rdzenia spawarki transformatorowej międzyfazowej o wymiarach okna wewnętrznego 220x215 co trzeba będzie zrobić ? Czy jest w ogóle możliwość wydłużenia?

2.) Uzwojenia:

a.) Jaką regulację wykonać :
    - odczepy (jest taka możliwość ?)
    - po stronie pierwotnej (u209b, u2008 ?)
    - po stronie wtórnej (3 diody 3 tyrystory ?)

b.) W zalezności od regulacji jakim drutem nawijać pierwotne a jakim wtórne:

-pierwotne nawijać równolegle np 4/5 przewodami 2mm^2 czy jednym płaskownikiem ?

-wtórne nawinąć płaskownikiem 40mm^2 jakie napięcie jałowe VAC uzyskać ?

c.)Dławik
    Tak zadecydowałem że mimo małych tętnień na 3 fazach będzie dławik, skoro ma to być pożądna spawarka to być musi.

-Jaki przekrój rdzenia dla niego przyjąć ?
    -Ile zwoji nawinąć ?
    -Jaką szczelinę przyjąć ?
    -Czym różni się od takiego 1 fazowego ?

3.)Bajery
    Czyli układ łatwego zajażania łuku. Tutaj jest możliwość zrobienia czegoś takiego ? Swoją spawarką chcę osiągnąć jakość spawu porównywalną do Bester SPF-250T. Czy jest możliwość podpięcia dodatkowego mostka prądu pilotującego ? W takim razie transformator dodawczy również musiałby być 3 fazowy ? Czy jest możliwośc sterowania takiego transformatorka (chodzi o napięcie biegu jałowego i czas trwania jego pracy od zaczecia spawania)

0 3
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Maj 2009 22:03
    akexander_m
    Poziom 15  

A nie lepiej kupić za grosze SPB i wyremontować??

0
  • #4 07 Maj 2009 22:14
    Quniuś
    Poziom 13  

Z tego co wiem SPB nie ma bajerku w postaci hot start. Nie zależy mi na mocy 250A w zupełności mi wystarczy w końcu stoczni nie otwieram. Lechoo dziękuję za lekturę :)

Scaliłem posty. Korzystaj z przycisku "zmień"!
    [Akrzy]

Jadąc dalej, słyszałem, że rdzenie dla spawarek powinny być wysokie, ale chude. Co się przez to uzyskuje ? Czy dla zrobienia migomatu z takiej spawarki wystarczy zrobić odczep na wtórnym 35V ?

0