Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Półautomatyczny Coilgun

mi_ma 08 Maj 2009 07:35 7564 27
  • Półautomatyczny Coilgun

Daniel Eindhoven przesłał do serwisu wwww.hackedgadgets.com swoją ostatnią konstrukcję. Jest to całkiem ciekawy coilgun. Z przezroczysta obudową, podświetleniem diodowym i celownikiem laserowym robi niesamowite wrażenie. Pistolet jest półautomatyczny i wyposażony w magazynek z czternastoma nabojami. Energia kinetyczna pocisku wynosi 18J, co pozwala 42-gramowym nabojom osiągnąć prędkość 110km/h. Ładowanie na akumulatorach trwa 90 sekund. Gdy jednak pistolet podłączony jest do sieci, ładowanie trwa zaledwie 8 sekund.

Półautomatyczny CoilgunPółautomatyczny Coilgun
    Półautomatyczny CoilgunPółautomatyczny Coilgun

Źródło http://hackedgadgets.com/2009/05/07/mv-coilmaster-mark1-coil-gun/#more-2062

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 762, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
    Mihas66
    Poziom 22  
    Ciekawa zabawka tylko pamiętajmy że moc 18J to lepiej niż nie jedna wiatrówka i takie cudo trochę potrafi... A co najlepsze znając dosyć niskie sprawności coliguna to ładna energia jest zmagazynowana w kondensatorach:D
    Grejzen
    Poziom 12  
    Co innego nadać 8 gramowej śrucinie 18J a co innego 42 gramowemu bolcowi.
    Czybyszew
    Poziom 20  
    Grejzen napisał:
    Co innego nadać 8 gramowej śrucinie 18J a co innego 42 gramowemu bolcowi.

A co za różnica ?
    Energia taka sama, taka sama praca wykonana na rozpędzenie pocisku,
    tylko prędkości inne.
    Efekt końcowy także taki sam choć wolał bym dostać bolcem o energii 18J niż śrutem 18J ( większe ciśnienie i głębiej wejdzie :)
    Woytek130
    Poziom 16  
    powyżej 17J już trzeba zezwolenie,tak ? :)
    cranky
    Poziom 26  
    Co za różnica?
    Grawitacja szybciej upomina się o bolec niż o śrucinę wiatrówki ;)
    maxkosmo
    Poziom 9  
    Jak by zastosować układ wielocewkowy i profesjonalne kondensatory to już na pewno nie była by to zabawka.
    ccessiuu
    Poziom 12  
    nie mam pojęcia jak coś takiego działa. Może ktoś mi to wytłumaczyć?
    matam
    Poziom 13  
    Przydałby się waga "pistoletu" oraz długość "naboi" :)

PS: Wiem, że można se to policzyć, ale można by podawać od razu.

A i jeszcze jedno. Jakie to ma wymiary w ogóle. To chyba podpada już pod cięższy sprzęt. A ponadto pomimo, ze skupiono się na mobilności to warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie.
    OldSkull
    Poziom 27  
    waga naboju jest podana: 42g

@Czebyszew: lżejszy pocisk jest szybszy, więc o wiele trudniej przekazać mu energię: cewki muszą być odpowiednio sterowane, aby nie przewodzić prądu, kiedy pocisk już z nich wyleciał - a indukcyjność skutecznie temu przeszkadza. Chyba najlepszym pociskiem byłaby dłuższa igła. Poza tym szybszy pocisk jest lepszy, gdyż ma większy zasięg i lepszą celność.
    chemicalkash
    Poziom 19  
    cranky napisał:

Jakieś nowe prawo fizyki? Od kiedy przyspieszenie grawitacyjne jest inne dla przedmiotów o różnej masie? Galileusz obalił tą teorię już jakieś 400 lat temu. Link
    wlw_wl
    Poziom 38  
    arturkaszuba napisał:
    cranky napisał:

Jakieś nowe prawo fizyki? Od kiedy przyspieszenie grawitacyjne jest inne dla przedmiotów o różnej masie? Galileusz obalił tą teorię już jakieś 400 lat temu. Link

Obawiam się, że kolega nie zrozumiał. Cięższy (wiekszy kaliber) pocisk mocniej opada nie ze względu na to, że ciało o większej masie ma większe przyspieszenie w kierunku gleby, ale ze względu na opory powietrza.
    No i zostaje jeszcze zdolność penetracji, większy kaliber ma ją mniejszą, ale za to ma większy przy*****ol :ok:
    OldSkull
    Poziom 27  
    Cytat:
    Cięższy (wiekszy kaliber) pocisk mocniej opada [...] ze względu na opory powietrza.

to juz zależy tylko i wyłącznie od kształtu - z jednej strony cięższy ma zwykle większą powierzchnię, ale z drugiej strony lżejszy szybciej leci i przez to działająca na niego siła tarcia jest większa.
    Co nie zmienia faktu, że lżejszy pocisk (o zbliżonym kształcie) dalej doleci, bo na poczatku będzie szybszy od cięższego.
    wlw_wl
    Poziom 38  
    OldSkull napisał:
    Cytat:
    Cięższy (wiekszy kaliber) pocisk mocniej opada [...] ze względu na opory powietrza.

to juz zależy tylko i wyłącznie od kształtu - z jednej strony cięższy ma zwykle większą powierzchnię

Zaznaczyłem explicite że chodzi mi o większy kaliber a więc większą powierzchnię czołową. Oczywiście mówimy o cięższym i lżejszym ale o tej samej gęstości (z tego samego materiału), więc dziwnym pomysłem byłoby robienie cięższego pocisku bez zmiany kalibru, bo wtedy tylko jego długość ulegałaby zmianie. Tym niemniej zakończmy już ten temat.
    tymek95
    Poziom 15  
    wracając do tematu to on ma troszke mało zwoi na cewce bo tylko 100 w 4 warstwach a dużą pojemność kondów 4*2200uf
    a i jeszcze jedno zasila to wszystko z przetwornicy lampy błyskowej.
    Jak to możliwe
    A i jeszcze jedno kupiłem rurke alu 8 mm ile dać zwojów drutem 1mm i jaką poj kondów nap będzie ok 300
    Pozdrawiam
    Tymek
    Michal_b1
    Poziom 18  
    Projekt dopracowany pod względem wizualnym i nic więcej.
    Zastosowanie przetwornicy napięcia z aparatu to nic innego jak pójście na skróty i jeszcze ta żarówka...
    Jedynie co mogę pochwalić to stosunkowo dużą sprawność (około 2,5% zakładając, że dobrze zmierzył prędkość i masę pocisku).

tymek95 napisał:
    A i jeszcze jedno kupiłem rurke alu 8 mm ile dać zwojów drutem 1mm i jaką poj kondów nap będzie ok 300
    Pozdrawiam
    Tymek

Rurka aluminiowa to zły pomysł (poszukaj informacji o prądach wirowych).

Nie ma jakiegoś określonego wzoru czy czegoś na obliczenie ilości zwojów dla działek magnetycznych. Trzeba dobrać eksperymentalnie.

P.S.
    Zapoznaj się z punktem 1/15 regulaminu tego forum.
    Dragas
    Poziom 26  
    Po pierwsye to super zabawka, sam chciałbym taką mieć. Jakiś czas temu chciałem sam zbudować działo magnetyczne, ale jakoś odeszła mi ochota na to.

Pytania odnośnie: http://myzlab.pl/eim/coilgun/

1. Może jeszcze raz spróbuję zabrać się za zrobienie tego. W związku z tym mam pytanko, czy rurka może być z miedzi, jeśli nie, to z czego powinna być zrobiona (oprócz szkła), a może plastikowa?

2. Czy jeśli zastosuję kondensator o większej pojemności, ale o mniejszym maksymalnym napięciu, to czy moc działa będzie większa.

3. Mam jakiś stary zepsuty transformator (230V->12V). Czy jako zwój mogę zastosować cewkę z transformatora z uzwojenia pierwotnego(te grubsze druty).
    Michal_b1
    Poziom 18  
    Dragas napisał:
    1. Może jeszcze raz spróbuję zabrać się za zrobienie tego. W związku z tym mam pytanko, czy rurka może być z miedzi, jeśli nie, to z czego powinna być zrobiona (oprócz szkła), a może plastikowa?

2. Czy jeśli zastosuję kondensator o większej pojemności, ale o mniejszym maksymalnym napięciu, to czy moc działa będzie większa.

3. Mam jakiś stary zepsuty transformator (230V->12V). Czy jako zwój mogę zastosować cewkę z transformatora z uzwojenia pierwotnego(te grubsze druty).

ad.1. Pisałem już wyżej na ten temat. Jeżeli lufa jest z materiału przewodzącego to zmienne pole magnetyczne, wytwarzane przez cewkę, indukuje w niej prądy wirowe które spowodują powstanie pola magnetycznego o liniach skierowanych przeciwnie do tych pochodzących od cewki. Efekt tego będzie taki, że wypadkowe pole magnetyczne będzie słabsze. Można to zjawisko zniwelować nacinając lufę wzdłuż w kilku miejscach.
    Najlepszy pomysł to chyba lufa z tworzywa sztucznego.

ad.2. Generalnie im wyższe napięcie zasilania cewki tym lepiej ale ważna jest też ilość energii zgromadzonej w kondensatorach.

ad.3. Nie.
    Dragas
    Poziom 26  
    To za co lepiej jest się zabrać, aby energia pocisku była większa, czy za większe napięcie czy za większą pojemność?

Czy dobrze mi się wydaje: Drut w cewce musi być izolowany?
    kulmar
    Poziom 27  
    Ponieważ energia zgromadzona w kondensatorze (i przekazan potem cewce) wyraża się wzorem:

E = ½CU²

więc wniosek jest taki, że należy zwiększać i napięcie i pojemnosć kondensatora.

Pozdrawiam

Mariusz
    Michal_b1
    Poziom 18  
    Dragas napisał:
    Czy dobrze mi się wyje: Drut w cewce musi być izolowany?

Jaki sens miałoby nawijanie cewki niezaizolowanym drutem? Przecież to stanowiłoby zwarcie. :| Drut musi być izolowany.

Przypominam, że zabawa ze źródłami wysokiego napięcia stałego o dużej mocy (jakim są kondensatory) jest niebezpieczna. W przypadku porażenia dochodzi do elektrolizy krwi i innych płynów ustrojowych. Efektem tego może być powstanie pęcherzyków gazu w naczyniach krwionośnych i toksycznych dla organizmu związków chemicznych.
    tymek95
    Poziom 15  
    Michal_b1
    troszke poczytałem na temat prądów wirowych żeczywiście aluminium nie jest dobrym pomysłem, ale autor tego coilguna wykonał lufe z aluminium.
    A co do cewki to moglibyście podać mi chociaż+/- ile mam nawinąć a później już sobie pokombinuje.
    Myślicie, że kond ze wzmacniacza 2 f będzie sie nadawać?
    A i jeszcze sprawa przetwornicy taka z aparatu jednorazowego wydoi?
    No i jeszcze jedno pytanie co myślicie o tym, żeby zamiast tyrystoa zastosować MOSFETA sterowanego bramką IR jak pocisk dociera do połowy cewki to bramka odłącza prąd, co o tym myślicie?
    Pozdrawiam

Tymek
    Michal_b1
    Poziom 18  
    tymek95 napisał:
    A co do cewki to moglibyście podać mi chociaż+/- ile mam nawinąć a później już sobie pokombinuje.

Plus/minus kilkaset.

tymek95 napisał:
    Myślicie, że kond ze wzmacniacza 2 f będzie sie nadawać?

Jaka pojemność i napięcie maksymalne?

tymek95 napisał:
    A i jeszcze sprawa przetwornicy taka z aparatu jednorazowego wydoi?

Tak ale czas ładowania może być bardzo długi (zależy jaki kondensator pod nią podłączysz).

tymek95 napisał:
    No i jeszcze jedno pytanie co myślicie o tym, żeby zamiast tyrystoa zastosować MOSFETA sterowanego bramką IR jak pocisk dociera do połowy cewki to bramka odłącza prąd, co o tym myślicie?

Pomysł dobry tylko z jego realizacją może być gorzej.
    tymek95
    Poziom 15  
    No pojemność 1Farad a napięcie nie jest napisane
    Michal_b1
    Poziom 18  
    To bardzo duża pojemność i zapewne dlatego ten kondensator jest na niskie napięcie. Nie nada się.

Przyjrzyj się projektom działek magnetycznych umieszczonych na różnych stronkach. Zobacz jakich kondensatorów tam używają i takich szukaj.
    tymek95
    Poziom 15  
    dobra nawinąłem cewke 320 zwoi w 8 warstwach drutem 1mm teraz tylko dobrać kondy