Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CAD 460 Error-13 Przy próbie odczytu karty SD jak i pendrive

Gumis_sx 08 May 2009 10:13 9106 5
 • #1
  Gumis_sx
  Level 10  
  Witam.  Jakiś czas temu borykałem się z problemem odczytu karty SD Toshiba 2GB, jak i kilku pendraków w radiu CAD 460. Znalazłem na forum manual do tego radia:
  http://www.denver-electronics.com/UploadetFiles/154/25/CAD460_-_english.pdf
  Za wiele się z niego nie dowiedziałem prócz tego że wszelkie problemy errory itp. może rozwiązać przycisk reset który jest widoczny po zdjęciu panelu.
  Tak też zrobiłem, lecz to nie pomogło.
  Gdzieś na jakimś forum wyczytałem również że może to być błąd przez rozmiar jednostki alokacji podawanej przy formacie, tylko pytanie jaka powinna być prawidłowa. Przeczytałem też o tym że karty do radia powinny być sformatowane z systemem plików FAT 16 czyli jak na chłopski rozum będzie to pod Windą zwykły FAT bez 32. Podczas dalszego szukania, znalazłem poradę by sformatować kartę programem SDFormatter, lub włożyć ją np. do aparatu i dać z jego menu -> Format. Obie te opcje nic nie dały. Niby można słuchać muzyki z płyt i na nich mp3 działa bez problemu, ale z kartą byłoby dużo wygodniej.

  Z góry dzięki za pomoc jak i wszelkie sugestie.
  Pozdrawiam.

  PS Po włożeniu karty lub gwizdka wyświetla się odpowiednio Mem - Card/USB Device trochę mieli, jakby chciał czytać i potem wyskakuje ten błąd.
 • #3
  Gumis_sx
  Level 10  
  Nowe sugestie raczej nie, ale powiem jak to u mnie wyglądało.
  Porozmawiałem na ten temat ze znajomym elektronikiem.
  Gościu może starszy, ale idzie z biegiem techniki i na prawdę zna się na tym co robi, bo pomógł mi w niejednej sytuacji w której nie potrafiłem sobie poradzić.
  Powiedział mi tylko: "To prawdopodobnie wina softu (gdzieś jest błąd) ale głowy nie dam sobie uciąć. Tylko w tym wszystkim jest mały problem - te radia to składaki ze wszystkiego co tylko wpadnie w ręce więc i z softem będzie ciężko." Po tym co powiedział dałem sobie spokój, używałem go może jeszcze z kilka miesięcy i przy nagłym przypływie gotówki kupiłem coś lepszego. Jakbyś znalazł soft mógłbyś się pobawić w tym kierunku, zawsze to jakiś trop.

  Pozdrawiam.
 • #4
  psooya
  Level 38  
  Na razie znalazłem zwarcie na płycie CD obok układu który obsługuje USB, na opornikach leżał jakiś odprysk cyny. Dziwne, że przedtem działało i nagle przestało. Jakbym wiedział co to za proc i czym go odczytać to bym zrobił programator jakiś i zgrał wsad chociaż. Choć mi się wydaje ,że cała obsługa FATu i USB jest na płycie CD w tym procku a główny procek tylko wydaje polecenia i wyświetla co trzeba na LCD. Jeszcze coś po walczę bo dopiero zaczynam.
 • #5
  alan98
  Level 11  
  mam cad-490 i ten sam problem.
  Przed chwila rozebrałem to radio. I wydaje mi się, że poprostu zjarał się układ TMC51F-G. Ma na samym środku taki biały nalot. Ciężko powiedzieć, czy to kalafonia (pełno jej wszędzie) czy popiół :) Daje sobie spokój z tym sprzętem.
  Póki działało, było trochę irytujące, bo opuszczało piosenki z usb i sd a z płyty szły niemiłosierne szumy ale człowiek sobie wmawiał, że w końcu tanio było. Niestety potwierdza się po raz kolejny, że kupując taniej płacisz dwa razy.
  Pozdrawiam innych, którzy również wtopili pieniążki w podobny badziew.