Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toyota Avensis wymiana tulei wahacza

08 Maj 2009 14:11 13074 8
  • Poziom 17  
    Witam.
    Mam pytanie odnośnie wymiany tulei tylnej wahacza w Toyocie Avensis 1,6 B kombi 1999r. Chodzi mi o stopień trudności, skomplikowania i kwestię potrzebnych narzędzi. Chciałem to zrobić we własnym zakresie, czy jest to możliwe. Tuleje gumowe są u mnie pozrywane zarówno w lewym jak i prawym wahaczu. Liznąłem już amatorsko trochę mechaniki w poprzednim samochodzie, niestety niższej klasy. Zawieszenie renówki 21 wraz z wyciąganiem silnika wymianą skrzyni biegów, sań pod silnikiem i doszczętnym przełożeniem elementów zawieszenia w spartańskich warunkach potrafiłem zrobić w ciągu 1,5 dnia-włącznie z doprowadzeniem samochodu do stanu użytkowania. Podaję to dla znających się na temacie w celu oceny czy jestem w stanie poradzić sobie z problemem wahaczy w mojej Toyocie. Zakład mechaniczny za wymianę obydwu wraz z częściami krzyknął 560 zł. Interesują mnie również regulacje jakie trzeba wykonać po tej operacji-nie mam dostępu do specjalistycznych narzędzi więc koszt usługi też jest nie bez znaczenia. Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedzi.

mniej więcej tak to wygląda
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Bez prasy się nie obędzie.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Wiem że ciężko jest dostać takie tuleje .Mój znajomy miał z tym problem w swoim avensis i były chyba z dwa rodzaje.Pozatym tak napewno można wymienić takie tuleje bez prasy (jest z tym więcej roboty) Ja z reguły mam czas i wymieniałem takie tuleje w różnych autach za pomocą porządnej śruby.Stare tuleje wycinam brzeszczotem lub wybijam młotkiem( po wcześniejszym pozbyciu się środkowej tulei z gumą)Jest to pracochłonne ale przynosi pożądane rezultaty. A jeśli chodzi o regulacje zawieszenia to proponuje poszukać na necie lub dobry warsztat który ma o tym pojęcie.Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Dzięki za podpowiedzi. Tuleje mam dostępne po 49zł szt.-nie wiem jakiej jakości. Ale dzisiaj zaglądnąłem pod samochód i stwierdziłem że nie będę się do tego zabierał. Nie mam prasy a i koszty dodatkowej regulacji też mnie trochę zniechęcają (jeżeli by była potrzebna)
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Dodatkowa regulacja po tym zabiegu/zbieżność/ nie jest wymagana-wahacz wróci przecież na swoje oryginalne miejsce.Zakładając że ten wahacz umiesz wyjąć samodzielnie to tuleję wymienisz już bez problemu-potrzeba imadła,kilku pierścieni do podłożenia i kumpla do pomocy.
  • Poziom 17  
    No właśnie nie wiem jak mocno jest to skomplikowane, ile rzeczy i co trzeba odkręcić (sworznie końcówki kierownicze łącznik(i) stabilizatora itd. Druga sprawa to odkręcenie, czy nie jest to zapieczone i jak się odkręca. Dzisiaj próbowałem czyścić klimatyzację, zajrzałem pod samochód ale nie miałem czasu na dokładne obejrzenie. Na pierwszy rzut oka jest tego jakoś dużo.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Wygląda na to że bezpieczniej będzie jeśli zlecisz to komuś bardziej doświadczonemu-a za usługę powinieneś zapłacić nie więcej niż 150 zeta.
  • Poziom 17  
    Mechanik, który prowadzi zakład mechaniki pojazdowej japończyków, z częściami orginalnymi koszt za dwie szt to 560zł, z częściami typu podróbki 320zł. Nie wiem czy warto w te podróbki iść, ale z drugiej strony jak mu udowodnię że założył te części niby orginalne i zapłacę ponad 200zł więcej.

Wymiana tulei u mechanika zakończyła się niepowodzeniem-urwane śruby. nie można było odkręcić śrub mocujących wahacze, czego następstwem była konieczność rozcięcia wahaczy, celem ich wyjęcia i wykręcenie resztek pozostałości po śrubach. Koszt kompletnych wahaczy to 220 zł za sztukę. Koszt robocizny to 150zł.

Chciałem poinformować że po wymianie ustało telepanie przy próbie szybkiego wyhamowania z większych prędkości. Może komuś ta informacja się przyda.
  • Poziom 10  
    Szkoda wymieniać większą wymienisz ale po wprasowaniu może w czasie jazdy wyskoczyć z oprawy wahaczy.Miałem taki przypadek. Tą mniejszą tuleję przewalone wymienić. Lepiej kup całe kompletne ok 200zł za sztukę. bo ten co ci będzie wprasowywał te tuleje to je przeklnie .