
Chciałbym przedstawić system audio multizone wykonany i zaprojektowany całkowicie przeze mnie. Całość składa się z dwóch części. Jedną z nich jest odtwarzacz Cd , a drugą stanowi amplituner wielokanałowy z dekoderem sorround oraz funkcją multizone. Obydwa urządzenia posiadają innowacyjne obudowy wykonane z akrylu. Panel sterowania udostępniany jest poprzez odsuwanie się , elektrycznie sterowanej , górnej części obudowy.
Odtwarzacz:
Jego budowa oparta została na komputerowym cd-romie firmy Lite-on. Napęd sterowany jest całkowicie poprzez interfejs Atapi. Wszystkie informacje o aktualnie odtwarzanej ścieżce ,czasie utworu , trybie odtwarzania są wyświetlane na wyświetlaczu FSTN negatyw 2 x 16 zgodnym ze sterownikiem HD44780. Sterowanie wszystkimi funkcjami odbywa się z górnego panelu. Do zmiany ścieżek słuzy impulsator którym wybieramy kolejne utwory. Pod przyciskami zrealizowane są funkcje: Play,stop , przewijanie do przodu ,przewijanie do tyłu,pause, zmiana trybu odtwarzania , rodzaj wyświetlania czasu oraz eject.
Wszystkie funkcje zrealizowane zostały na trzech mikroprocesorach (2x Atmega 8 oraz at90S8515). Za obsługę klawiatury , impulsatora , mechanizmu panelu, LCD słuza układy Atm8 które za pomocą At90S8515 sterują CD-romem. Odtwarzacz posiada odbiornik oraz nadajnik podczerwieni i zdolny jest odbierać kod RC% oraz opracowany nie gdyś prze zemnie i mojego kolegę protokół transmisji dwukierunkowej. Wyjście audio zrealizowano poprzez wzmacniacz i mamy również wyprowadzone wyjście cyfrowe. Z tyłu urządzenia jest tez port synchronizujący z amplitunerem. Urządzenie odtwarza płyty audio Cd.
Amplituner Multizone:
Jest to wysokiej klasy amplituner z mozliwoscia obsługi systemu Multiroom.
Budowa:
Wzmacniacz oparty został na układach Lm 3886. Zasilane są one z zasilacza o napięciu +- 39 V. Zasilacz zrealizowano w oparciu o 150 W transformator na rdzeniu EI firmy Sony. Sekcja zasilania została podzielona na zasilacz niestabilizowany z soft startem oraz rozbudowany zasilacz stabilizowany. Urządzenie umożliwia podpięcie 3 źródeł sygnału audio oraz dwóch źródeł obrazu. Źródła sygnału można wybierać oddzielnie lub synchronizować z wejściami audio. Urządzenie posiada wyjście subwooferowe , wyzwalacz 5v zsynchronizowany z trybem movie umożliwiający podczas seansu filmowego opuszczanie elektrycznie sterowanych żaluzji lub sterowanie ściemniaczem światła. Wyjście I-Com uruchamia automatycznie odtwarzacz cd przy uruchomieniu amplitunera. Jest tez złącze usb które umożliwia automatyczne uruchomienie całego systemu i ustawienie wejścia audio i wideo na tryb Pc po włączeniu komputera. Jest tez wyjście słuchawkowe oraz wyjścia z dekodera surround oraz multizone do podłączenia dodatkowych końcówek mocy.
funkcje:
Panel sterujący jest taki sam jak w odtwarzaczu. za pomocą przycisków wybieramy pomiędzy takimi funkcjami jak: tryb movie lub music, trybem dekodowania dźwięku dookolnego, trybem pure audio , trybem multizone(zależny ,niezależny) sterowaniem wejściami audio/video ,obsługa radia oraz wyborem rodzaju brzmienia. Sterowanie głośnością odbywa się za pomocą impulsatora a wyłączanie głośników poprzez naciśniecie pokrętła zmiany głośności. Włączenie całego systemu odbywa się poprzez wciśniecie przycisku w górnej części obudowy. Nastepuje po tym odsuniecie obu paneli zakrywających sterowanie w amplitunerze oraz odtwarzaczu.
Dane wyświetlane są na takim samym LCD jak w odtwarzaczu. Wyświetla on aktualna głośność od 0 do 20 oraz ilustruje graficznie. Wszystkie aktualnie używane wejścia oraz tryb pracy są wyświetlane również na lcd. Tryb oraz aktualnie obsługiwana strefa ilustrowana jest na diodach led w okół pokrętła vol.
Dźwięk:
Selektor wejść zrealizowany został na przekaźnikach. Sygnał trafia na potencjometry cyfrowe DS1802 po czym trafia na filtr cyfrowy którym wybieramy rodzaj brzmienia. Na końcu wybieramy czy korzystamy z trybu stereo czy dekodowaniem ma zająć się układ uPc1892 firmy Nec. Każdy kanał posiada własny przedwzmacniacz po czym trafia na końcówkę mocy.
Multizone.
Tryb ten umożliwia nie rozstawanie się z nasza ulubiona płyta lub stacją radiową obojętnie w którym pomieszczeniu jesteśmy. Posiadając głośniki np montowane w suficie możemy cieszyć się muzyka w każdym pomieszczeniu. Nasza obecności urządzeniu sygnalizują czujniki używane w np alarmach. Może to być obojętnie jaki rodzaj czujnika ponieważ możemy ustalić czy system reaguje na zbocze narastające czy opadające.
przykład:
Słuchając płyty cd w pokoju nr1 po przejściu do np pokoju nr2 zostanie ona wyłączona w pokoju nr 1 a odtwarzana dalej w pokoju nr2. Tak możemy obsłużyć do 4 pokoi. W trybie nie zależnym z dodatkowa końcówka mocy możemy np oglądać film w trybie sorround w pokoju nr 1 a słuchać odtwarzacza cd w pokoju nr2. Sterowanie może odbywać się przewodowo (specjalne dla trybów multizone włączniki na ścianach) lub np radiowo. W trybie niezależnym możemy obsłużyć 2 trefy po 4 pokoje razem lub w trybie mieszanym po 1 strefie dla każdego trybu. Opcji może być dużo więcej ponieważ zamiast bezpośredniego sterowania stref przez system można zastosować centrale multizone i komunikować się przez interfejs 4 bitowy. Ilość stref wtedy zależy tylko i wyłącznie od ilości końcówek mocy. Fizycznie ograniczenie to może nastąpić po zapełnieniu pamięci wewnętrznej układu Atm16.
Za całość odpowiadają 3 układy atm8 oraz Atm16.
Radio zostało zrealizowane w oparciu o głowice fabryczna firmy Alps.
Amplituner jest i tak dopiero w wersji beta ponieważ w planie jest jeszcze wiele funkcji multimedialnych oraz zaawansowany sterownik multimedialny. System posiadał będzie jeszcze pilot z własnym protokołem transmisji obustronnej.
Obudowa została zaprojektowana i wykonana całkowicie przeze mnie. Konieczne do tego elementy zostały wykonane w firmie zajmującej się obróbka tworzyw sztucznych. Wszystkie napisy oraz panel wykonany metoda sitodruku.
Wszystkie płytki zostały zaprojektowane oraz wykonane również przeze mnie. Schemat urządzenia nie był nigdzie wcześniej publikowany i jest całkowicie autorski. Oprogramowanie zostało napisane w całości w języku C.
System wygrał szkolna wystawę w technikum elektronicznym w Toruniu. Całość będzie przedstawiana również w zagranicznym technikum elektronicznym oraz zostało zgłoszone na konkurs w Centrum elektronicznym w St Gallen w Szwajcarii.
Jest to bardzo ogólny opis całości, czekam na pytania zainteresowanych o szczegóły

Filmik z działania części mechanicznej paneli wrzucę przy okazji
Pozdrawiam











Cool? Ranking DIY