Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Innowacyjny system audio z funkcją multizone

Cersunited 07 May 2009 01:02 16188 40
Altium Designer Computer Controls
 • Innowacyjny system audio z funkcją multizone

  Chciałbym przedstawić system audio multizone wykonany i zaprojektowany całkowicie przeze mnie. Całość składa się z dwóch części. Jedną z nich jest odtwarzacz Cd , a drugą stanowi amplituner wielokanałowy z dekoderem sorround oraz funkcją multizone. Obydwa urządzenia posiadają innowacyjne obudowy wykonane z akrylu. Panel sterowania udostępniany jest poprzez odsuwanie się , elektrycznie sterowanej , górnej części obudowy.

  Odtwarzacz:
  Jego budowa oparta została na komputerowym cd-romie firmy Lite-on. Napęd sterowany jest całkowicie poprzez interfejs Atapi. Wszystkie informacje o aktualnie odtwarzanej ścieżce ,czasie utworu , trybie odtwarzania są wyświetlane na wyświetlaczu FSTN negatyw 2 x 16 zgodnym ze sterownikiem HD44780. Sterowanie wszystkimi funkcjami odbywa się z górnego panelu. Do zmiany ścieżek słuzy impulsator którym wybieramy kolejne utwory. Pod przyciskami zrealizowane są funkcje: Play,stop , przewijanie do przodu ,przewijanie do tyłu,pause, zmiana trybu odtwarzania , rodzaj wyświetlania czasu oraz eject.

  Wszystkie funkcje zrealizowane zostały na trzech mikroprocesorach (2x Atmega 8 oraz at90S8515). Za obsługę klawiatury , impulsatora , mechanizmu panelu, LCD słuza układy Atm8 które za pomocą At90S8515 sterują CD-romem. Odtwarzacz posiada odbiornik oraz nadajnik podczerwieni i zdolny jest odbierać kod RC% oraz opracowany nie gdyś prze zemnie i mojego kolegę protokół transmisji dwukierunkowej. Wyjście audio zrealizowano poprzez wzmacniacz i mamy również wyprowadzone wyjście cyfrowe. Z tyłu urządzenia jest tez port synchronizujący z amplitunerem. Urządzenie odtwarza płyty audio Cd.

  Amplituner Multizone:
  Jest to wysokiej klasy amplituner z mozliwoscia obsługi systemu Multiroom.
  Budowa:
  Wzmacniacz oparty został na układach Lm 3886. Zasilane są one z zasilacza o napięciu +- 39 V. Zasilacz zrealizowano w oparciu o 150 W transformator na rdzeniu EI firmy Sony. Sekcja zasilania została podzielona na zasilacz niestabilizowany z soft startem oraz rozbudowany zasilacz stabilizowany. Urządzenie umożliwia podpięcie 3 źródeł sygnału audio oraz dwóch źródeł obrazu. Źródła sygnału można wybierać oddzielnie lub synchronizować z wejściami audio. Urządzenie posiada wyjście subwooferowe , wyzwalacz 5v zsynchronizowany z trybem movie umożliwiający podczas seansu filmowego opuszczanie elektrycznie sterowanych żaluzji lub sterowanie ściemniaczem światła. Wyjście I-Com uruchamia automatycznie odtwarzacz cd przy uruchomieniu amplitunera. Jest tez złącze usb które umożliwia automatyczne uruchomienie całego systemu i ustawienie wejścia audio i wideo na tryb Pc po włączeniu komputera. Jest tez wyjście słuchawkowe oraz wyjścia z dekodera surround oraz multizone do podłączenia dodatkowych końcówek mocy.

  funkcje:

  Panel sterujący jest taki sam jak w odtwarzaczu. za pomocą przycisków wybieramy pomiędzy takimi funkcjami jak: tryb movie lub music, trybem dekodowania dźwięku dookolnego, trybem pure audio , trybem multizone(zależny ,niezależny) sterowaniem wejściami audio/video ,obsługa radia oraz wyborem rodzaju brzmienia. Sterowanie głośnością odbywa się za pomocą impulsatora a wyłączanie głośników poprzez naciśniecie pokrętła zmiany głośności. Włączenie całego systemu odbywa się poprzez wciśniecie przycisku w górnej części obudowy. Nastepuje po tym odsuniecie obu paneli zakrywających sterowanie w amplitunerze oraz odtwarzaczu.

  Dane wyświetlane są na takim samym LCD jak w odtwarzaczu. Wyświetla on aktualna głośność od 0 do 20 oraz ilustruje graficznie. Wszystkie aktualnie używane wejścia oraz tryb pracy są wyświetlane również na lcd. Tryb oraz aktualnie obsługiwana strefa ilustrowana jest na diodach led w okół pokrętła vol.

  Dźwięk:
  Selektor wejść zrealizowany został na przekaźnikach. Sygnał trafia na potencjometry cyfrowe DS1802 po czym trafia na filtr cyfrowy którym wybieramy rodzaj brzmienia. Na końcu wybieramy czy korzystamy z trybu stereo czy dekodowaniem ma zająć się układ uPc1892 firmy Nec. Każdy kanał posiada własny przedwzmacniacz po czym trafia na końcówkę mocy.

  Multizone.
  Tryb ten umożliwia nie rozstawanie się z nasza ulubiona płyta lub stacją radiową obojętnie w którym pomieszczeniu jesteśmy. Posiadając głośniki np montowane w suficie możemy cieszyć się muzyka w każdym pomieszczeniu. Nasza obecności urządzeniu sygnalizują czujniki używane w np alarmach. Może to być obojętnie jaki rodzaj czujnika ponieważ możemy ustalić czy system reaguje na zbocze narastające czy opadające.

  przykład:
  Słuchając płyty cd w pokoju nr1 po przejściu do np pokoju nr2 zostanie ona wyłączona w pokoju nr 1 a odtwarzana dalej w pokoju nr2. Tak możemy obsłużyć do 4 pokoi. W trybie nie zależnym z dodatkowa końcówka mocy możemy np oglądać film w trybie sorround w pokoju nr 1 a słuchać odtwarzacza cd w pokoju nr2. Sterowanie może odbywać się przewodowo (specjalne dla trybów multizone włączniki na ścianach) lub np radiowo. W trybie niezależnym możemy obsłużyć 2 trefy po 4 pokoje razem lub w trybie mieszanym po 1 strefie dla każdego trybu. Opcji może być dużo więcej ponieważ zamiast bezpośredniego sterowania stref przez system można zastosować centrale multizone i komunikować się przez interfejs 4 bitowy. Ilość stref wtedy zależy tylko i wyłącznie od ilości końcówek mocy. Fizycznie ograniczenie to może nastąpić po zapełnieniu pamięci wewnętrznej układu Atm16.
  Za całość odpowiadają 3 układy atm8 oraz Atm16.

  Radio zostało zrealizowane w oparciu o głowice fabryczna firmy Alps.
  Amplituner jest i tak dopiero w wersji beta ponieważ w planie jest jeszcze wiele funkcji multimedialnych oraz zaawansowany sterownik multimedialny. System posiadał będzie jeszcze pilot z własnym protokołem transmisji obustronnej.
  Obudowa została zaprojektowana i wykonana całkowicie przeze mnie. Konieczne do tego elementy zostały wykonane w firmie zajmującej się obróbka tworzyw sztucznych. Wszystkie napisy oraz panel wykonany metoda sitodruku.

  Wszystkie płytki zostały zaprojektowane oraz wykonane również przeze mnie. Schemat urządzenia nie był nigdzie wcześniej publikowany i jest całkowicie autorski. Oprogramowanie zostało napisane w całości w języku C.

  System wygrał szkolna wystawę w technikum elektronicznym w Toruniu. Całość będzie przedstawiana również w zagranicznym technikum elektronicznym oraz zostało zgłoszone na konkurs w Centrum elektronicznym w St Gallen w Szwajcarii.

  Jest to bardzo ogólny opis całości, czekam na pytania zainteresowanych o szczegóły :)

  Filmik z działania części mechanicznej paneli wrzucę przy okazji

  Pozdrawiam  Innowacyjny system audio z funkcją multizone Innowacyjny system audio z funkcją multizone Innowacyjny system audio z funkcją multizone Innowacyjny system audio z funkcją multizone Innowacyjny system audio z funkcją multizone Innowacyjny system audio z funkcją multizone Innowacyjny system audio z funkcją multizone Innowacyjny system audio z funkcją multizone Innowacyjny system audio z funkcją multizone Innowacyjny system audio z funkcją multizone Innowacyjny system audio z funkcją multizone

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Cersunited
  Level 16  
  Offline 
  Cersunited wrote 317 posts with rating 145, helped 4 times. Live in city Toruń. Been with us since 2007 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Dziub-Dziub
  Level 28  
  Jak zrealizowałeś odsuwanie górnej pokrywy?

  Poprawiłem.
  /Faces/
 • #3
  bsw
  Level 18  
  1. Co właściwie innowacyjnego jest w tym systemie ?

  Zestaw CD + wielokanałowy amplituner z funkcją multiroom to nic nowego.

  2. Odtwarzacz tylko CD-audio odtwarza ?
  Na dodatek przez własny DAC to nic ciekawego...
  Chyba że ten protokół komunikacyjny - ale nie napisałeś o co w nim chodzi...

  3. Kostki LM3886 i DS1802 też do najnowszych nie należą...
  Jak rozumiem tylko dwie końcówki są wbudowane (stereo)
  ale zasilacz z trafem 150W jest zbyt słaby...

  4. Innowacyjna być może jest obudowa czy wygląd ale nie można tego stwierdzić na podstawie kilku niewyraźnych fotek...
 • #4
  Cersunited
  Level 16  
  Kolego poczytaj o różnicy pomiędzy multizone a multiroom.
  A sam na czym robisz na tda 7294? To pochwal się lepszymi kostkami w tej cenie. Co do protokołu to jak napisałem "obustronna transmisja" czyli w7ymiana danych pomiędzy pilotem a urządzeniem a co do szczegółów to jak ktoś będzie zainteresowany to wyjaśnię dokładniej. Jak nic innowacyjnego to pokaz takie sam na elektrodzie :P a co do niewyraźnych zdjęć to chyba czas do okulisty:P

  Dodano po 1 [minuty]:

  a co do górnej pokrywy jest to mechanizm przerobiony ze starych cd-romow:)
 • #5
  bsw
  Level 18  
  Starałem się pisać konstruktywnie.
  To forum nie służy do ach-ech - jeśli tego się spodziewałeś.

  1. O tym pilocie chętnie bym się dowiedział czegoś więcej - sam coś podobnego próbuję wymyślić.
  2. Co do końcówki to pisałem że jak na 2x70W to transformator 150W jest za mały. A kostka stara (czyt. nieinnowacyjna :-)
  3. Co do kostek na przedwzmacniacz to np PGA 2310 - oprócz potencjometru ma wbudowany selektor.
  4. Zdjęcia są bardzo niewyraźne - telefon służy do dzwonienia, a do robienia zdjęć służą aparaty fotograficzne. Na dodatek nic istotnego na nich nie widać. Poza jednym na którym jest plątanina kabelków - jak na 1 nagrodę to nie wygląda za dobrze.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #6
  Cersunited
  Level 16  
  heheh na oh ah to mi nie zależy a nagrody nie ja przyznaje :) to juz pozostawmy tym co oceniali:)

  Co do końcówek nie chodziło tu o jakis nie wiadomo jaki wzmacniacz!!!
  To ma być mini system a Lm max osiąga 68 watt a mi na mocy maksymalnej nie zależało. Dlatego padło na LM bo są wysokiej w miarę jakości a brzmienie zależy tu głownie od wyboru filtra itp. System miał mieć dużo ciekawych funkcji a brzmienie miało być dobrej jakości a nie wielkiej mocy. A LM do tego sa odpowiednie:)

  Co do kabelków to zauważ ze to zdjęcie z prac projektowych i to leży na biurku heheh:P wiec nie przesadzaj. A co do pilota to może co dokładniej byś chciał zrobić?

  To jeżeli zdjęcia takie są złe to powiedz co byś chciał widzieć bardziej szczegółowo? Bo może nie uchwyciłem wiec możesz napisać

  Pozdrawiam

  Dodano po 4 [minuty]:

  Co to PGA to selektor wiadomo zawsze będzie lepszy na przekaźnikach wiec na tym mi nie zależy a sam DS nie jest zły choć już jest nowy układ regulacji głośności w planach:) Rozwiązanie podobne znane z Gryphonow kto obeznany wie o co chodzi:)
 • #7
  bsw
  Level 18  
  1. Co zdjęć.
  Jeden obraz jest wart więcej niż 1000 słów.

  Dobra rada na przyszłość: Mniej opisów, mniej zdjęć - za to lepszej jakości.
  Wynieś te klocki na zewnątrz - i zrób parę fotek lepszym aparatem w pełnym świetle - ale nie w ostrym słońcu. Obudowa jak pisałem jest chyba ładna - chyba bo jej nie widać za wiele. Ale chciałoby się zobaczyć też wnętrze - zmontowane bo to jest zawsze najciekawsze.

  2. Co do pilota.
  Żonglowanie płytami CDA jest niepraktyczne. Zwłaszcza w dobie powszechnego mp3 i coraz popularniejszego bezstratnego flac.
  Ja buduję sobie odtwarzacz - serwer muzyczny.
  Będzie to urządzenie oparte na bebechach PC-ta ale z zoptymalizowanym oprogramowaniem pod kątem muzyki. Jednak zarządzanie sporym zapasem muzyki na dysku zwykłym pilotem jest niewygodne.

  Dlatego kombinuję z łącznością dwukierunkową i inteligentnym pilotem w którym programujemy playlistę i na pstryk przesyłamy do serwera.
  Pilot musi mieć więc własny kontroler, pamięć , wyświetlacz, no i oczywiście łączność dwukierunkową. Stąd moje zainteresowanie tym waszym protokołem.
 • #8
  lord_blaha
  Level 33  
  W sumie to wzmacniacz na przeciętnych kostkach z odtwarzaczem CD z CD-Romu... czyli pomysł znany i realizowany od kilku lat. Na uwagę zasługuje jednak obudowa- wygląda jak fabryczna, ale więcej będzie można o niej napisać jak dorzucisz lepsze fotki.
  Może warto tez pomyśleć nad polakierowaniem tacki CD-romu tak, żeby była pod kolor całości?
 • #9
  sobieraj_100
  Level 12  
  Konstrukcja jakich dużo na rynku. Czy mógłbyś zamieścić zdjęcia zmontowanego wnętrza ? Jak dla mnie to ni pies ni wydra wygląda ta biała tacka cd-rom. Ogólna ocena 3/6.

  P.S. Obudowa też wydaje się średnio wyglądająca . Te postrzępione brzegi na tylnej ściance ujmują wiele z estetyki .
 • #10
  Dawid_20
  Level 17  
  Quote:
  Konstrukcja jakich dużo na rynku


  Jak autor pisał, całość jest jego rozwiązaniem i wykonaniem, a nie sprzętem kupionym na rynku;] Obudowa rewelacyjna, zwłaszcza że wykonana samemu. Ogólnie najciekawsze jest to jako system, podpiąć to pod resztę sprzętu w sieci ID i korzystać:)
 • #11
  uniok
  Level 12  
  Nie wiem skąd ta wielka fala krytyki wobec Kolegi. Konstrukcja może nie jest jakaś rewolucyjna, ale porównując do tych do bólu oklepanych wzmacniaczy na TDA, zegareczków i innych odpustowo-diodkowo-mrugających zabaweczek (oczywiście nie ujmując autorom tych prac) budowa tego zestawu audio wymagała naprawdę sporo pracy, poświęcenia i wiedzy. Doceńcie to!

  A co do wątku dotyczącego jakości zdjęć to faktycznie mogłyby zrobione czymś innym niż telefonem.

  Pozdrawiam
 • #13
  mielik6
  Level 17  
  Jestem pod wrażeniem.Całość estetycznie wykonana.Na początku nie wiedziałem o co chodzi z tym systemem multizone , ale po przeczytaniu Twojego artykułu już wiem.Jakie wyniosły Cie koszta tej konstrukcji ?
  Pozdrawiam
 • #14
  wojtasmaj5
  Level 13  
  ja również jestem pod wrażeniem.
  Obudowa jest świetnie zrobiona.
  bsw przyczepiłeś się zdjęć, a to nie miejsce na gadanie o jakości fotek, wystarczy jak raz napiszesz.
  Piszesz również, że zastosował mało innowacyjną kostkę. Ale po co stosować coś nowszego skoro to jest sprawdzone i dobre. Napisałeś również o stosowaniu mp3, ale to jest pogorszenie jakości i to dość znaczne. Ja osobiście wolę słuchać plików audio, bo ich jakość jest o niebo lepsza od mp3.
  Ogólnie konstrukcja wg mnie bardzo udana tylko przydałoby się pomalować tą tackę, bo wygląda okropnie na tle całości.
 • #15
  drzejk0b
  Level 11  
  Tak jak koledzy wyżej napisali - dobrze że ktoś jeszcze przedstawia tutaj coś ciekawego, a nie kolejne niestarannie wykonane wzmacniacze na TDA7294 czy mrugające serduszka z diodek.
  Co do samej konstrukcji. bsw wspomniał o przetworniku D/A. Jest to bardzo ważna rzecz jeśli budujesz odtwarzacz CD więc tutaj mogłeś bardziej się popisać. Dobrze grający PCM1796 kosztuje zaledwie 20zł.
  LM3886 to dobra kostka w odpowiedniej aplikacji. Widać że autor raczej bardziej postawił na wygląd i funkcje multimedialne niż jakość dźwięku, ale to już są jego preferencje.
  Ktoś wspomniał o PGA2310 - ta kosta bardzo szumi, w przeciwieństwie do DS1802 z którego szumów nie słychać. PGA2310 nie posiada wbudowanego selektora wejść jak ktoś wcześniej błędnie napisał.
  Prośba do autora - wrzuć jakieś fotki ze środka sprzętu (w dobrej jakości)
 • #16
  andrzej_obibok
  Level 12  
  Obudowa fajna, ten rozsuwany panel to raczej niepotrzebny bajer. Za dużo świecidełek to bardziej jest do oglądania niż do słuchania. Fotki tragedia, wyczyść obiektyw i zrób jeszcze raz(takie wielkie a niewiele na nich widać).
 • #17
  wzmak123
  Level 18  
  Piękna obudowa , a pomalować taką obudowa to każdy może tak pomalować w domu i nie trzeba żadnych firm , wystarczy kupić papier ścierny, bazę jakąś perłe :), lakier bezbarwny i podkład, oczywiście wszystko można kupić spreju, nitro, i szpachel wykończający na grubsze rysy,
  reszta jest w google,
  osobiście też malowałem w taki sposób i bardzo ładnie wyszło tylko trzeba pamiętać o polerce na końcu:) i o dokładności


  co do pga2310 to faktycznie szumi ale już pga2311 już nie szumi tylko zasilanie ma +-5V, układ wyprowadzeń mają ten sam, steruje sie je też tak samo

  a przetwornik na pcm1796 to niestety za 20zł nie zrobimy, trzeba liczyć jakieś 100zł oczywiście plus porządne zasilanie, filtry i drobnica,
  jeśli oczywiście chcemy aby kość zagrała
  zbudowałem DAC na tej kości i gra naprawdę powalająco
  tylko ja dałem 2 kości w trybie monoural koszty większe ale coś za coś.


  chętnie bym zobaczył dokładniejsze fotki obudowy a najbardziej środka
 • #18
  Cersunited
  Level 16  
  Chętnie wrzucę zdjęcia wnętrza ale najpierw załatwię aparat by tym razem były dobrej jakości :) Co do obudów to muszę przyznać ze sporo się namęczyłem przy nich. Sam projekt ich jest dość skomplikowany bo są jeszcze elementy których nie widać na zewnątrz a stanowią element konstrukcyjny. Co do panelu to powiem ze to porostu bajer i może na fotkach nie widać tego ale wstawię filmik jak to działa:) Naprawdę fajny bajer jak jedno urządzenie włączymy i oba się rozsuwają :) Po prostu coś nowego. Czy każde urządzenie to musi być oklepana bryła w standardowej obudowie ze sklepu???A tu jakiś kolega napisał o świecidełkach- na diodach w amplitunerze wybieramy obsługiwana strefę , a animacja to ich podrzędne zadanie:) Nad Dac sa plany jak już napisałem chyba wyprowadzone jest wyj cyfrowe w odtwarzaczu . W planach jest rozbudowanie układu obróbki dźwięku i dodanie układu automatycznej odpowiedzi na kubaturę pomieszczenia realizowanej przy pomocy pilota dzieki transmisji obustronnej.
 • #19
  profesorek_96
  Level 16  
  Czy mógłby pan zamieścić schemat ideowy lub wzór płytki drukowanej?
  Dziękuje.
 • #20
  Cersunited
  Level 16  
  jak już napisałem system idzie na jeszcze na dwa konkursy w tym jeden zagraniczny i dlatego teraz wole nie udostępniać. Ale jeżeli ktoś jest zainteresowany to chętnie to zrobię już po konkursie. Mam pełna dokumentacje planów obudów, schematy ideowe ,wzory płytek, opisy transmisji jaki i pełen kod w języku C. Pozdrawiam
 • #21
  skaktus
  Level 37  
  Fotografie są b.słabe. Jakim telefonem je robisz ? Może warto w telefonie wyczyścić soczewki ? Bo co jak co ale już stare W800i strzelało fotki wielokrotnie lepsze od twoich.

  Gdzie robiłeś obudowę ? Ile cie kosztowała ? Jaki był koszt całego zestawu ?

  Jak możesz opisz dokładnie projekt obudowy. Sam teraz grzebię w plexi i jestem ciekaw ja ty wykonywałeś obudowę.
 • #22
  Cersunited
  Level 16  
  Fotki robiłem Nokia n93 i 95 8 gb ale wszystkie bez flesha dlatego taka jakosc:/ Flesh niestety zbyt odbija się na obudowie i na zdjęciu praktycznie nic nie widac. W ładny dzień zrobię to będą może lepsze to wstawię. Co do kosztu to za obie obudowy to okolo200 zl z okładem całym:) W sumie jest to prawie sama cena za m kwadratowy akrylu firmy Repsol. Koszt całego zestawu ciężko ocenić bo wiele miałem a tez wiele rzeczy dojdzie lub już jest w produkcji. Co do opisu obudowy to chodzi Ci o projekt tak? Akryl to nie to samo co plexi
 • #23
  satanistik
  Level 27  
  Ten pomysł z Multizone trochę mało praktyczny - jak w domu mieszka z pięć osób to grało by zawsze i wszędzie.

  Nie wiem czemu wszyscy się czepiają tak tej estetyki - nie każdy dysponuje takimi narzędziami i maszynami żeby zrobić 100% fabryczne. Sądzę że ludzie z dostępem np do wtryskarek którzy mogą sobie pozwolić na zakup form na zamówienie lub cięcie wodą nie stanowią większości konstruktorów z DIY.

  Co do "takie rzeczy już były" - to nie jest forum młodych wynalazców - nie chodzi przecież o to aby stworzyć coś czego jeszcze nie było tylko to co jest nam potrzebne - skoro autor chce mieć odtwarzacz cd bez prądożernego PC w środku to trzeba to uszanować.

  Moim zdaniem konstrukcja o niebo lepsza od tego co na co dzień widzimy na forum pod względem estetyki.
 • #24
  bsw
  Level 18  
  wojtasmaj5: nie przyczepiłem się do zdjęć bez powodu. Jako pierwszy napisałem że są niewyraźne na co autor wysłał mnie do okulisty... :|
  Ale widzę że nie tylko ja źle widzę...

  Co do cda/mp3: pisałem o wygodzie. Przecież dla wygody robi się takie multizony rozmaite. Ale cóż z tego skoro źródło to jedynie 70 min.

  Co do jakości mp3: Wszystko zależy od bitrate i DAC. Mp3 o standardowym bitrate 128 brzmią kiepsko nie ma o czym dyskutować. Ale między 320 a cda ja różnicy nie słyszę. Powiem więcej - mp3 z dobrej karty muzycznej będzie brzmieć dużo lepiej od cda z daca wbudowanego w cd-rom.

  Z tego projektu najbardziej mnie zainteresowała ta łączność dwukierunkowa ale to chyba tylko taki klucz bo autor nie chce zdradzić szczegółów.
 • #25
  Cersunited
  Level 16  
  satanistik >> no wiadomo ze tak to by bylo bez sensu ale to zalezy od uzytkowania:P Majac mini wieze i grajac na maxa tez przeszkadzamy sasiadom hehe xD A na serio to jezeli jest taka sytuacja jak mowisz to lepiej uzyc urzadzenia do rozsylania sygnalu do kazdego pomieczenia innego.

  bsw>> już zapytałem co Ciebie dokładnie interesuje w tej transmisji? Kod mogę udostępnić ale już mi się nie chce kolejny raz pisać kiedy i dlaczego! Na ta chwile jest jeszcze dopracowywany z powodów problemu ze sczytywaniem danych po wyłączeniu zasilania(nagle) oraz kilka innych drobiazgów.

  Jak już napisałem Dac będzie mimo ze akurat jakość nie jest najgorsza a po wzmocnieniu zaraz za Cd romem amplituda jest jak w odtwarzaczu mogę powiedzieć ze bije na głowę dźwiękówkę Creativa -bo taka mam. Jeśli Ty nie słyszysz miedzy mp3 z kompa a Cda z dobrego odtwarzacza różnicy to już zakończmy ta dyskusje :) Rożnicę słychać nawet na nagranej audio z kompa a oryginalnej płycie!! Twój bitrate tu nic nie da. Ja specjalnie nagrywam 2x i mimo to słyszę różnice na mojej segmentowe serii ES Sony:)
 • #26
  bsw
  Level 18  
  Cersunited
  Co do transmisji:
  Pisałem do czego jej potrzebuję. Natomiast nadal nie wiem do czego u Ciebie służy. Nie interesuje mnie konkretna implementacja tylko ogólna zasada działania, prędkość transmisji, ewentualne kodowanie, stopa błędów i.t.d

  Co do kart muzycznych:
  Creativ Creativovi nie równy...
  Programy typu foobar czy mój faworyt mpxplay odtwarzają cda przez tzw. 'ripp and play on the fly' i wg. mnie brzmi to zdecydowanie lepiej niż bezpośrednio z CD-ROM ale to kwestia użytych komponentów. Być może mechanika i DAC w Twoim CD-ROM jest z tych lepszych.

  Fajnie że słyszysz różnicę między oryginałem i kopią CDA.
  Podobno są też tacy co nawet markę płyty-kopii słyszą :D
  I miło że tym razem mnie do laryngologa - dla odmiany - nie odsyłasz.
 • #27
  Cersunited
  Level 16  
  Ty no nie rób ze mnie lekarza rodzinnego hehe xD skierowań nie wydaje :)

  No co do kopii to jak dla mnie jest to różnica kolosalna jak i duża jest miedzy nagraniem zrealizowanym np 48x a 2x. Co do Lite ona to jest on moim zdaniem bardzo dobry,. Wcześniej siedział tu Creative tez ale tylko ze względu ze był czarny i tacka była czarna lecz niestety padl:/ To tez wyjaśnienie dlaczego aktualnie tacka biała do reszty pasuje jak ..:) Lite-On w starszych napędach stosował znany w całej serii CDX ow Dac Sony. Optyka tez pochodziła od Sony stad jego reaktywacja bo miałem jeszcze w domu kss 240a bodajże o ile pamiętam wiec napęd jest w sumie jak nowy. Niestety tu Cie zmartwię bo ta karta to jakis platinum edition czy jakoś tak i jeszcze 2 lata temu gruba kase kosztowala:/ Ja ja w sumie dostałem wiec do filmów jest oki ale w porównaniu z nawet z X222ES wypada baaaardzo blado. W domu mam sporo sprzetu i kolumn znanych marek jak B&W ,Castle ,Visaton ,JBL oraz trochę lepszej elektroniki jak stary najwyższy Es , sprzęcik Revoxa ,Pioneera. Miałem tez długi kontakt z Bose i B&O wiec mam jak porównywać. I ucho już tez osłuchane jest eheh:P Wiec co jak co ale nigdy nie przekona mnie nikt o wyższości jakiejś karty do kompa nad ważącym 22 kilo Cd kiem z ruchomym serwem a nie laserem i Daciem o wielkości płyty głównej :) (Revox)

  Tez chyba cos pisales ze Multizone to nic nowego ale zobacz ile chce np Opus lub Bose za takie rozwiazania:) Uwierz nie stac nas:P Chyba ze Ty mylisz Multizone z tandetnie wykonana funkcja Multiroom z tanich amplitunerów!!??.

  Co do pilota. 2 lata temu wykonywałem z kolego pewien wzmacniacz do zastosowań multimedialnych. Jest on na elektrodzie lecz pod innym userem bo zapomniałem hasla:/ znajdę link to Ci wstawię. Pilot tamten już miał obustronna transmisje lecz nie działało to tak do konca jak miało. Był LCD i duzo fajnych funkcji lecz samo urządzenie miało sporo wad. Teraz powróciłem do tamtego pomysłu i całkowicie przebudowałem(wtedy oprogramowanie pisał kolega tym razem musiałem sam). Pilot oczywiście wysyła wszystkie dane to amplitunera i Cd to już o tym nie będę pisał bo to wiadomo play stop vol up ,vol down ,st-by itp. Urządzenie wysyła dane dotyczące stref obsługiwanych(dlatego w pilocie dla strefy 2 i 3 będzie odbiornik reakcyjny firmy Motorola by całkowicie bez przewodowo rozsyłać dane po mieszkaniu) przez Ir oraz radiowo. Moduł radiowy będzie raczej zewnętrzny bo boje se trochę zakłóceń w środku urządzenia(akryl=obudowa nieuziemiona) Tak to jeżeli chodzi o sterowanie całością z innych pokoi. A co do Ir to głównym zadaniem jest obsługa opracowanego dawno juz w sumie przez zemnie układu automatycznej kalibracji do warunków pomieszczenia. Procesor dźwięku będzie dopasowywany automatycznie do wyliczeń za pomocą echolokatorów w pilocie. Głownie chodzi tu o nastawy w zakresie niskich tonów oraz wyjścia subwooferowego. Dlatego do takiej operacji i jak np do wyświetlania szczegółowych ostawień aktualnie zapisanych w pamięci jest potrzebna transmisja obustronna. I inicjalizacja tez oczywiście tego wymaga(pilot wie kiedy nie ma łączności optycznej z urządzeniem i się wyłącza)

  Co do błędów czyli takiej stratności danych to radiowo raz testowałem jak już mówiłem jest pilot w fazie produkcji:) Przez podczerwień to wielkiej szybkości nie osiągniemy ale tez nie jest tu potrzebna. Co do problemów to jedyny mam trochę z inicjalizacja ale jest to spowodowane uboga jak na razie korekcja błędu a synchronizacja w nadawaniu i odbieraniu tych samych paczek(ub podobnych) na takiej samej częstotliwości jest najważniejsza dla poprawnego działania.

  Dodano po 14 [minuty]:

  A i jeszcze co do Mp 3 to naprawdę wole słuchać 70 tylko lub aż 70 min dobrej muzyki w dobrej jakości niż ileś godzin czegoś co przypomina dynamikę odtwarzania z jamnika :) A dla Lm zaloze sie ze polowa tych co je wykonali jedyne zrodlo jakie im zafundowali to właśnie jakaś miernota z kompa:/ Posluchal bys tych kostek na dobrym odtwarzaczu i z płyta np Phila Collinsa lub Celine Dion a zmienił bys zdanie:P
 • #28
  bsw
  Level 18  
  Jakoś nie trafiają do mnie argumenty o niższej jakości cyfrowej kopii. To jakieś audiofilskie voodoo jest...

  W głównym temacie nie była mowa o firmowym odtwarzaczu CD lecz o komputerowym CD-ROMie. Odtwarzacz CD to specjalizowana mechanika - ciężkie odlewy, gumowe amortyzatory i.t.d. CD-rom to tylko komputerowy czytnik danych - z kompromisową plastikową mechaniką i optyką, kompaktowym rozmiarem, przystosowany do czytania z dużą prędkością, dużej ilości danych. Odtwarzanie płyt CD-audio 1x to dla niego funkcja uboczna, marginalna.
  Nie wspominam tu pozostałych kluczowych elementach CD: DAC (modne ostatnio sigma-delta), buforach wyjściowych (nierzadko lampowych) - to już całkiem inna kwestia i traktując CD-ROM tylko jako napęd można to dorobić.

  Tak samo kwestia wzmacniaczy. Wymieniłeś kilka marek sprzętu - czy któryś z nich ma końcówki na układach scalonych? Scalona końcówka mocy to również kompromis. W jej aplikacji nie ma się wpływu na szereg parametrów w tym na klasę w ktorej pracuje wzmacniacz. LM był opracowany z myślą o miniwieżach i booboxach. Choć podobno w starannej aplikacji (GainClone) potrafi zaskoczyć.
  I są firmy którym udaje się sprzedać CD-ROM i LM w ładnym opakowaniu i to za ciężkie pieniądze.
  przykład: http://audio.com.pl/index.php?page=testy&act=html&katId=2&id=134

  Płyta audio jest przestarzała - i nie ma się co kłócić z faktami. Jej parametry: pasmo przenoszenia, rozdzielczość bitowa, i pojemność są już mocno anachroniczne.
  Obecnie większość kart muzycznych do komputera oferuje dużo lepsze parametry - 24bitową rozdzielczość, częstotliwość próbkowania 96kHz oraz dźwięk wielokanałowy. O przewadze pojemności nośników komputerowych i łatwości dostępu też nie muszę wspominać. Oczywiście że że możliwości te traci się używając przestarzałego formatu mp3. Ale mp3 ma już następców (np. flac) które mimo kompresji nie są formatami stratnymi i nie mają ograniczeń technicznych. Ja wspomniałem o mp3 bo to nie tylko format ale słowo klucz. I nie mówię o piractwie (choć z tym również się niestety kojarzy), ale o łatwości dostępu do muzyki. Już nie trzeba płyty szukać, wkładać i przeskakiwać do utworu który się podoba aby za chwilę zmienić płytę (gdzie ona jest...) Chyba że masz tylko 2 [ulubione] płyty :-)

  Oczywiście używanie klasycznego pc tylko do muzyki wygodne nie jest... I producenci sprzętu też o tym wiedzą. Są w sprzedaży urządzenia które mają wbudowany twardy dysk oraz dobrej jakości przetworniki.
  przykład: http://www.arcam.pl/index.php?x=022
  Niestety póki co są drogie i nie do końca funkcjonalne. Stąd wiele osób buduje specjalizowane komputery audio samodzielnie lub używając do tego np. XBOX (XBMC) Jako pilota do tego stosowany jest z powodzeniem PDA z WiFi.

  Ja chcę spróbować trochę innego podejścia do tematu zarówno oprogramowania jak i pilota...

  Napisałeś że u Ciebie transmisja jest radiowa.
  Czy mógłbym więcej szczegółów dostać ? (schematy?)
 • #29
  Cersunited
  Level 16  
  Oczywiscie ja tym cd romem nie chce scigac sie w jakosci z audiofilskimi klockami!! Tu mi chodziło o funkcjonalność i wiele funkcji a jednoczesnie z dobrym brzmieniem. I sam dobrze napisales. Lm do mini wiez a mojo system to właśnie taki mini zestaw. Ale niestety widać nie masz obycia z budowa sprzętu markowego;) Na czym budował bodajże Azura Cambridge audio? Znasz ta firme?? Jest to klasyka budżetowego audiofilizmu. Podpowiem Ci ze właśnie na Lm 3886. Kazdy Audiofil wie co to Cambridge Audio. Tu tez Cie zmartwię bo Bose w chyba 123 stosowało tez scalaki( symbolika coś jak SVI dla Technicsa) Kojarzysz może stara mini wieże segmentowa Technicsa z Variable Gain która została uznana za jedno z najlepiej brzmiących urządzeń tej firmy mimo ze było mini zestawem? Końcówka na RSN. Wymieniać dalej? Poprostu każdy myśli ze końcówka na tranzystorach to juz nie wiadomo co:) A uwierz ze taki Cambridge Audio na Lm brzmi lepiej niż jakakolwiek diora na tranach!! Oczywiście ze na tranzystorach się wyciśnie więcej ale samo ich użycie w kiepskim projekcie lub średniej polki nie ma żadnej przewagi. Liczy sie tor audio a nie tylko końcówka mocy.nie wierzysz mi?:P posłuchaj :)

  Jeżeli nie słyszysz różnicy miedzy kopia a oryginałem to temat dobrego brzmienia zakończmy:) Rozumiem nie słyszeć miedzy kablem za 100 zl a za 500 dolców:P to jest voo doo :) ale kopii??!! Widać ze słuchasz z kompa. Co do płyt to mam ponad 400 oryginałów w domu i jakieś 200 przegrywanych:P a nie 2 ulubione hehe:p Nie chce sie mi za bardzo kłócić ale akurat nie chwalć się na dobrym sprzęcie sie wychowałem nie koniecznie swoim bo jeździłem za granice na wakacje do rodziny i słuchałem muzy na B&O i Bose w cenie dobrego samochodu w czasach jak u nas sie szpanowało się Diora Ws ileś hehe xD Dlatego darujmy sobie dyskusje o wyższości multimedialnych centrów lub jakichś formatów z kompa nad CD i Audiofilskim sprzętem. A jedno trochę bawi hehe :P Co z tego ze CD jest stare??:P Czyli może gorsze niż jakiś najnowszy format?:) Na to Ci powiem posłuchaj muzy na obojętnie jakim multimedialnym kompie w nie wiadomo jakim formacie a potem tej przestarzałej Cd na Linn sondeck 12 :) I odpowiedz będziesz znał sam.

  Transmisja jest i przez podczerwień a radio z myślą o multizone. Radio to w sumie testuje bo jest to podstawa mojego nowego projektu wiec jest mi potrzebne. Schemat odbiornika to w sumie niezbyt dużo bo wiesz jak wygląda taki odbiornik reakcyjny połączony do głównego procesora. Nadajnik jest złożony bardziej bo nadajnik Motoroli jest częścią pilota/centrali Multiroom. Zasada działania podobnie jak opisałem pilot bo transmisja ta sama. Schemat jak już wyśle dokumentacje to mogę Ci na PW wysłać. Kod niestety jest całością wiec narazie nie mogę. Ale po wszystkim jak już pisałem i kody i schematy zainteresowanym mogę udostępnić.
 • #30
  januss73
  Level 32  
  Witam

  System nieco odmienny od większości prezentowanego, więc chyba zasługuje na pochwałę, choć osobiście tych gadżetów nie uznałbym za zbyt przydatne. Nie wnikam też czy projekt zasłużył na te nagrody czy też nie, skoro je zdobył musiał być lepszy od konkurencji.
  Na pewno sporo się na nim nauczyłeś i chwała ci za to.

  A teraz krytyka i pytania.
  Niebieskie jasne ledy kojarzą mi się bardziej z tirami na autostradzie, jeśli już ze sprzętem audio to raczej nie tym lepszym.

  Cersunited wrote:

  umożliwia podpięcie 3 źródeł sygnału audio oraz dwóch źródeł obrazu.

  Mógłbyś wyjaśnić o co chodzi z tym źródłem obrazu?
  Cersunited wrote:

  Selektor wejść zrealizowany został na przekaźnikach. Sygnał trafia na potencjometry cyfrowe DS1802 po czym trafia na filtr cyfrowy którym wybieramy rodzaj brzmienia. Na końcu wybieramy czy korzystamy z trybu stereo czy dekodowaniem ma zająć się układ uPc1892 firmy Nec. Każdy kanał posiada własny przedwzmacniacz po czym trafia na końcówkę mocy.

  Nie doszukałem się w opisie jaki to filtr cyfrowy? Jeśli udało ci się taki zrobić proszę koniecznie o szczegóły. Jeśli natomiast tym filtrem jest upc, to to zdanie wprowadza w błąd, bo jest to układzik z raczej taniego telewizora, który z cyfrową obróbką dźwięku wiele wspólnego nie ma.
  Poza tym jeśli już go zaaplikowałeś, powinieneś moim zdaniem wsadzić jeszcze jeden przekaźnik, który umożliwyłby obejście tegoż scalaka. A to dla tego, że lm3883 to całkiem dobra końcówka.

  Cersunited wrote:

  W planach jest rozbudowanie układu obróbki dźwięku i dodanie układu automatycznej odpowiedzi na kubaturę pomieszczenia realizowanej przy pomocy pilota dzieki transmisji obustronnej.

  Mógłbyś wyjaśnić na czym polagałyby te ustawienia w zależności od kubatury?
  Cersunited wrote:

  Sekcja zasilania została podzielona na zasilacz niestabilizowany z soft startem

  A po co softstart do transformatora 150W?

  bsw wrote:

  Płyta audio jest przestarzała - i nie ma się co kłócić z faktami. Jej parametry: pasmo przenoszenia, rozdzielczość bitowa, i pojemność są już mocno anachroniczne.
  Obecnie większość kart muzycznych do komputera oferuje dużo lepsze parametry - 24bitową rozdzielczość, częstotliwość próbkowania 96kHz oraz dźwięk wielokanałowy. O przewadze pojemności nośników komputerowych i łatwości dostępu też nie muszę wspominać.


  Zgodzę się z tobą. Płyta audio to wynalazek, którego ciągła racja bytu jest conajmniej zastanawiająca, tyle że wszystko jedno jaki format sciągniesz sobie z sieci, będzie to na 99% przeformatowany track z cda, możesz też mieć na hd mp3 w 320kBit, które ktoś wcześniej przekompresował np ze 128, tego nie wiesz nigdy.
  To fakt, że w kartach siedzą przetworniki 24/96, to nie zmienia faktu, że muzykę zapisaną w takiej rozdzielczości raczej trudno. Poza tym nie gra sam przetwornik. Równie ważne są filtry i ich zasilanie, a te w komputerze zdane są na atx, i wszystkie śmieci jakie sieje płyta główna i reszta komputera. Dla tego pewniejszym rozwiązaniem jest moim zdaniem klasyczny cdplayer, ewentualnie jakieś sacd.