Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pobór mocy kompresora w przenośnym klimatyzatorze

08 Maj 2009 15:40 4235 16
  • Poziom 14  
    Witam,

jakis czas temu kupilem klimatyzator przenosny. Wyrob malo markowy (zapewne chinski), ale dziala i charakteryzujacy sie spora moca - co jest naprawde odczuwalne. Jego wielka wada jest natomiast spory halas ktory generuja oba wentylatory (zarowno wentylator chlodnicy jak i nagrzewnicy - kompresor jest w miare cichy).
    Mysle wlasnie o ingerencji w ten sprzet i sztuczne obnizenie obrotow wentylatorow. Nie znam sie jednak zbytnio na technice chlodniczej, stad chcialbym Was zapytac o nastepujace kwestie:

* Czy zmniejszenie obrotow obu wentylatorow (a co za tym idzie zmniejszenie przepompowywanego ciepla) wplynie jakos na zuzycie pradu przez kompresor?
    * Czy ryzykuje uszkodzenie sprzetu? (np. poprzez zbytnie wychlodzenie chlodnicy powietrza? - zauwazylem, ze do chlodnicy przymocowany jest kawalek rurki miedzianej z wprowadzonymi kablami, podejrzewam ze znajduje sie tam jakis uklad pomiaru temperatury)
    * Inne sugestie/problemy ktore moga wyniknac?
  • MetalWork
  • Poziom 23  
    jeśli nie przegrzejesz sprężarki to i tak spadnie drastycznie sprawność...
  • MetalWork
  • Poziom 14  
    A co gdyby tylko zmniejszyc obroty wentylatora strony zimnej?
  • Poziom 23  
    A nie ma regulacji szybkości nawiewu ? W splicie są przeważnie trzy stopnie regulacji obrotów wiatraka, a jak jest w przenośnym to nie wiem. Jeśli chodzi o skutek to pewnie będzie po prostu słabiej chłodzić pomieszczenie...
  • Poziom 14  
    Jest regulacja, aczkolwiek juz nawet pierwszy stopien robi niezly przeciag.
  • Poziom 23  
    Nie chcę wiedzieć jak chodzi na najwyższym...
    Sprawa wygląda w ten sposób: większa moc chłodnicy = większa wymiana powietrza, żeby oddać ciepło. Generalnie te urządzenia nie należą do cichych. Jeśli uda ci się zmniejszyć prędkość to sam zauważysz jak reaguje sprężarka, a to zależy od umieszczenia czujnika pomiaru temperatury powietrza.
  • Poziom 14  
    Czy zmniejszony przeplyw powietrza moze cos uszkodzic? (chlodnica zbytnio sie wychlodzi albo cos?)
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Jak się wychłodzi to sprężarka się wyłącza.
  • Poziom 14  
    Rozumiem, ze pobierana przez kompresor moc bedzie taka sama? Inwertera to tu raczej nie ma :P
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    2kec napisał:
    Rozumiem, ze pobierana przez kompresor moc bedzie taka sama? Inwertera to tu raczej nie ma :P

Moc pobierana lekko spadnie, moc chłodnicza również, niestety pogorszy się też wskaźnik efektywności EER.
    O ile nie zamrozisz parownika...
  • Poziom 14  
    Zamrozenie parownika = sprzezarka na zlom?
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Zamrożenie parownika = koniec chłodzenia.
    Sprężarki nie padają od razu.
  • Poziom 14  
    Jaka temperature musialby miec R407a zeby zamrozic parownik? (nie wiem jakie tam cisnienie panuje).
    Zastanawia mnie, jak to jest rozwiazywane w autach z klimatyzacja manualna - w przypadku niskiego przeplywu powietrza i niskiej temperatury zewnetrznej?
  • Pomocny post
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    2kec napisał:
    Jaka temperature musialby miec R407a zeby zamrozic parownik? (nie wiem jakie tam cisnienie panuje)

Woda zwykle zamarza przy 0C więc zależnie od przepływu powietrza odpowiednio mniej ;)
    Poza tym masz raczej R407C
  • Poziom 15  
    Zawsze możesz dołożyć zawór KVC Danfoss , zawór rozprężny i odcinający i masz zajebist... regulację wydajności ,
    wymienić skraplacz na wodny i bedzie ciche
    wtedy praktycznie możesz zjechać z obrotani na parownku do 0 i nic ci nie zamarznie ;]

a tak poważnie to jak zmiejszysz obroty na skraplaczu to podniesiesz ciśnienie skraplania, przy niewielkich zmianach nic się nie stanie ale niewielkie nic nie nie dadzą , jak zabardzo zmniejszysz to pewnie uszkodzisz sprężarkę

jak zmniejszysz na parowniku to spadnie ciśnienie parowania i oblodzi sie parownik , przy dużym oblodzeniu oberwie łopatki wentylatora i to chyba wszystko
  • Poziom 13  
    Podsumowując lepiej nic takiego nie robić w tych przenośnych urządzonkach:)są one przeznaczone raczej do chłodzenia miejsc w których nie można założyć klimy stacjonarnej.Ale i tak nie wiem kto te przenośki kupuje:)raz że jest to głośne a dwa że rura odprowadzająca gorące powietrze nie jest izolowana i tak się nagrzewa że zimne schłodzone powietrze i tak miesza się z gorącym które oddaje gorąca rura otoczeniu:)także koło tu się zamyka:)

Tym razem poprawiłem ale w przyszłości może mi zabraknąć cierpliwości.
    [mod.serwisant73]
  • Poziom 2  
    Tez mi sie zdaje ze TZR z MOP em powinien dac rade, wydajnosc sprezarki mozna min innymi regulowac start stop, i czynnika chlodzacego skraplacz, jak obnizysz na skraplaczu to podniesie Ci sie cisnienie czasami pomoze ale uwazaj