Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór diod LED do tablicy zewnętrznej

08 Maj 2009 16:10 2589 8
  • Poziom 19  
    Witam.

Mam problem - chciałem zbudować tablicę LED, która będzie działała na dworze i nie wiem jakie diody wybrać.

Czy ktoś z Was orientuje się jaką jasność powinny mieć diody oraz kąt świecenia, tak aby były widoczne przy bezpośrednim nasłonecznieniu?

Chciałem zastosować dwukolorowe diody LED czerwono/zielone o jasności 4.2/5.8cd i kącie 30 stopni, jednakże nie wiem, czy wystarczą (OSRP5131AH-2 firmy Optosupply). Szukałem jaśniejszych dwukolorowych ale nie znalazłem - może ktoś z Was ma namiary na jaśniejsze czerwono-zielone diody?

Zaznaczam, że nie będę stosować multipleksowania, dlatego jasność będzie maksymalna.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    Witam,
    z jakiej odległości tablica ma być widoczna / obserwowana?

Z tego co się orientuje, diody dwukolorowe występują przeważnie w obudowach mlecznych (dyfuzyjne), co ogranicza ich jasność.
    Może na przykład zastosować diody RGB 5mm w przezroczystych soczewkach? Albo w obudowie FLUX, wtedy światło będzie widoczne z większych kątów patrzenia.

Pozdrawiam, aleexander
  • Poziom 19  
    Odległość to maksymalnie około 30 może 40 metrów, ale to chyba bardziej zależy od wielkości całej tablicy.

Co do diod RGB też się zastanawiałem, żeby takie zastosować, jednakże niepotrzebnie podrożeje cała matryca, bo potrzebuje jedynie koloru zielonego, czerwonego i pomarańczowego...
  • Poziom 14  
    Znalazłem jeszcze coś takiego:
    dioda czerwono - zielona, przezroczysta soczewka, 5mm, 24°
    LINK

Najlepiej byłoby chyba kupić kilka różnych rodzajów i wybrać najjaśniejszy.

Pozdrawiam, aleexander
  • Poziom 19  
    Nie chciałbym Cię zmartwić, ale dioda z Twojego linku ma jedyne 150mcd przy 24 stopniach, to jest dużo za mało (ta co ja znalazłem ma maksymalnie 7000mcd wg. PDF'a)...
  • Poziom 14  
    Faktycznie, nie spojrzałem. Przepraszam.

Alternatywą jest użycie dwóch diod, jednej zielonej i jednej czerwonej, ale pewnie takiego rozwiązania nie chciałbyś stosować.

Piszesz, że nie będziesz stosował multipleksowania. A gdyby np. kluczować wszystkie diody, wtedy można je zasilać większym prądem. Zwiększyło by to jasność.

Diody które podałeś są rzeczywiście najjaśniejszymi dostępnymi u nas. Teraz najlepiej zrobić testy i zobaczyć co i jak widać.
    Miałem do czynienia z tablicą sportową, umieszczoną co prawda na hali ale niejednokrotnie świeciło na nią pełne słońce. Zastosowane w niej diody nie należały do najjaśniejszych, bo miały już sporo lat (tablica z 95 roku). To były diody czerwone, dyfuzyjne. Mimo to, były doskonale widoczne z każdej strony. Dużo też dawało czarne, kontrastowe tło.
    Dlatego najprawdopodobniej te diody o jasności ponad 4000 mcd będą wystarczające.
  • Poziom 19  
    Hmm... no zobaczymy. Są diody troszkę mocniejsze, ale nie mogę ich znaleźć w Polsce do kupna - są to OSRP5131AH-C też firmy Optosupply.

Może ktoś z Was spotkał się z nimi, albo wie gdzie je można dostać?
  • Poziom 11  
    Luklukowaty napisał:
    Hmm... no zobaczymy. Są diody troszkę mocniejsze, ale nie mogę ich znaleźć w Polsce do kupna - są to OSRP5131AH-C też firmy Optosupply.

Może ktoś z Was spotkał się z nimi, albo wie gdzie je można dostać?

http://www.tme.eu/pl/katalog/?art=OSSV53E1A#id_category%3D100134%26

tu coś jest ale pod inna nazwą OSRP5131AH-2 zamiast c 2...
  • Poziom 19  
    Tak, tylko to nie jest to samo - w elektronice jedna literka, czy cyferka oznacza całkowicie inny element.

Link, który podałeś wskazuje na diodę o której wspominałem na samej górze...