Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Plasma Speaker-głośnik plazmowy

08 May 2009 18:54 15832 26
Altium Designer Computer Controls
  • About Author
    User removed account
    User removed account  
    User removed account wrote 0 posts with. Been with us since 1978 year.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    Jarosx9
    Level 35  
    Fajne. Tylko ta obudowa w środku mogłaby nieco lepiej wyglądać.

    PS. Ja też lubię ten klej na gorąco w sztyfcie.:D
  • #3
    User removed account
    User removed account  
  • #4
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Termoglut w obudowie, schemat... CO TO JEST ?? sterowanie mosfeta jest do kitu (pewnie się gotuje) i ogólnie układ jakiś ruski jest :/

    Eee... radiator przyklejony termoglutem ? brawo za odwagę....
  • #5
    User removed account
    User removed account  
  • Altium Designer Computer Controls
  • #6
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Sterowanie nie jest złe.... JEST TRAGICZNE !! Tl494 musi mieć wtórnik emiterowy aby sterować mosfetem. Inaczej tranzystor jest prawie cały czas włączony i jak wspomniałeś nawet minuty nie może pracować, zresztą scalak mu w tym nie pomaga bo pracuje prawie max wypełnieniem (około 90%) który jest minimalnie zmieniany przez sygnał audio, dalej co robi niby ten potencjometr 10k ? zwiera sygnał do masy ? i po kiego grzyba jest podłączony do wzmacniacza błędu ?
  • #7
    User removed account
    User removed account  
  • #8
    drozda86
    Level 13  
    Jak dla mnie super sprawa. Moim zdaniem teraz trzeba to tylko dopracować elektronicznie jak i estetycznie. Trzymam kciuki za autora i życzę coraz to lepszych pomysłów w dziedzinie DIY. Pozdrawiam
  • #9
    Woytek130
    Level 16  
    mały OT,to srebrne na 1szym zdjęciu to rejestrator dźwięku? :) czy zwykły empegraj?
  • #10
    User removed account
    User removed account  
  • #11
    Frog_Qmak
    Level 25  
    zrobiłem wg tego schematu
    Plasma Speaker-głośnik plazmowy
    Dwie modyfikacje: irf640 i 10 zwojów na trafku (tak pracuje lepiej). Problem w tym, że przy zasilaniu 17V działa, ale gdy podłączyłem pod wyprostowane 24V z kondensatorem, mosfet eksplodował. Przypuszczam, że przebiło bramkę [napięcie wyższe, niż 20V], to spowodowało zwarcie, a dalej...

    W jaki sposób można temu zaradzić?
  • #12
    slu_1982
    Level 26  
    Jak widzisz masz dwa osobne zasilania. Na 12V od tl494 podaj napięcie ze stabilizatora 18-15V by mosfet był lepiej wysterowany a na mosfeta podaj resztę napięcia z przed stabilizatora.

    Dodano po 7 [minuty]:

    Pewnie tl494 padł
  • #13
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Nic ci nie da podwyższanie napięcia, jak już mówiłem to jest DO BANI ! Jeśli chcesz zmniejszyć straty na mosfecie to daj przed nim komplementarny wtórnik emiterowy i na pewno będzie lepiej (jeszcze jakiś rezystor 1k z pinu 9 do masy)

    P.s. a Tl494 działa spokojnie do jakichś 41V
  • #14
    slu_1982
    Level 26  
    Ale podanych jako napięcie zasilania a nie napięcie na wyjście czyli bodajże kolektor. Napiecie zasilania jest równe koło 60% amplitudy na wyjściu.
  • #15
    Frog_Qmak
    Level 25  
    ok, spróbuję podnieść napięcie, nie zaszkodzi.
    Kol. michal.rogaczewski, mógłbyś rozrysować, albo zaznaczyć na innym przykładzie, ale z podanymi wartościami? Bo o wartości głównie chodzi.
    pozdrawiam
    EDIT: skoro tl494 wytrzymuje napięcie, to może zrezygnować ze stabilizatora i zasilać go również z tych dwudziestu kilku VDC, bezpośrednio? albo przez diodę + kondensator dla filtracji?
  • #16
    lukasb9
    Level 28  
    Frog_Qmak - michal.rogaczewski ma całkowitą rację, nie podnoś napięcia bo to nic nie da uszkodzisz kolejnego mosfeta. Proponuje Ci zerknąć w kartę katalogową układu TL494 - zobaczysz tam, że układ ma wyprowadzone na zewnątrz kolektory i emitery dwóch tranzystorów wyjściowych.W Twojej aplikacji kolektor podłączyłeś do zasilania, emiter zaś do bramki mosfeta. Zauważ, że w momencie zatkania wyjściowego tranzystora w układzie TL494 bramka niema możliwości się rozładować. Najprostszym rozwiązaniem jest dodanie opornika od bramki mosfeta do masy o wartości rzędu 330ohm. Oczywiście najlepszym wyjściem będzie zastosowanie jak kolega wyżej wspomniał wtórnika komplementarnego.
  • #17
    .krzychos7
    Level 11  
    Naprawdę ciekawa sprawa, tylko mam pytanie ile taki głośnik żre prądu, że się tak kolokwialnie wyrażę :-).
  • #18
    Frog_Qmak
    Level 25  
    więc dodałem opornik i mosfeta irf740. Pobawiłem się pół godziny, chodziło pięknie, transformator nie "skrzeczał", po jakimś czasie znowu zwarcie. Wymieniłem na irf640, poszedł momentalnie, wkrótce po nim stabilizator 7806. Co może być przyczyną? Przegrzany nie był.
    .krzychos7, póki działał, przy wyprostowanych 24VAC [nie mierzyłem napięcia pod obciążeniem] pobierał jakieś 1,6~2A
  • #19
    Michal_b1
    Level 18  
    Masz rdzeń i jedną z końcówek uzwojenia wtórnego podłączone do uziemienia? Jeżeli nie to możliwe, że dochodzi do przebicia i wysokie napięcie pojawia się w układzie generatora.
  • #20
    Frog_Qmak
    Level 25  
    nie, nie mam podłączonego, ale przy pracy z 16V nie pamiętam, żeby kiedykolwiek mi przebiło; problemy zaczynają się przy 24V [zwykły, masywny transformator, nie impulsowy] bez kondensatora, z filtracją do dzisiaj mało co się bawiłem, bo pali wszystko...
  • #21
    Frog_Qmak
    Level 25  
    robiąc coroczne porządki, odkryłem gdzieś na dnie szuflady zapomniany schemat... czy układ R2-R3-R4-T1-T2 byłby tutaj odpowiedni?
    SCHEMAT
  • #22
    msichal
    Level 20  
    próbowałem dzisiej użyć tego schematu i jedyne co uzyskałem do dosyć ładną iskrę i cichy dźwięk, po tym chyba padł mi KA7500 (zamiennik TL). Ale i tak super że to działało. Mogę dodać że tranzystor prawie się nie grał...
  • #23
    Frog_Qmak
    Level 25  
    dosyć ładną, znaczy ile mm przy jakim napięciu zasilającym? Próbowałeś dla porównania bez, tzn wg schematu na górze? Jest różnica?
  • #24
    msichal
    Level 20  
    Robiłem od razu wg tego który podałeś (ten z tl-em oczywiście) I przy zasilaniu z małego aku 12V i używając dwóch wtórnych na jednym rdzeniu miałem chyba jakieś 0,5 łuku rozciągliwego może do 1cm. niestety grało cicho i poza tym dochodził do tego pisk trafa.

    Składałem to wg. schematu z instructables.com (http://www.instructables.com/id/Build_A_Plasma_Speaker/?ALLSTEPS) - to taki sam jak twój.

    Napisali tam żeby częstotliwość wyregulować na taką wartość żeby nie było słychać pisku - niestety nie udało mi się tego zrobić gdyż po zwiększeniu częstotliwości łuk niemal zanikał(brak rezonansu) i tak oto uzyskałe tylko pisk i cichy dźwięk.
  • #25
    Frog_Qmak
    Level 25  
    skrzeczenie trafka udało się zlikwidować dodaniem opornika, o którym wcześniej wspominał jeden z kolegów. Podniesienie napięcia również pomoże :) Jeżeli masz wybór, spróbuj zastosować trafo WN o dużym uzwojeniu wtórnym zamiast trafopowielacza.

    W końcu połowicznie udało się rozwiązać problem- zastosowałem stabilizator lm350 ustawiony na niecałe 19V- grzeje się co prawda okrutnie, ale wentylator załatwił sprawę, łuk dłuższy, układ pobiera ok 2A. Gdy nabiorę dość desperacji, by uszkodzić kolejnego mosfeta, spróbuję dodać neonówkę na uzw. pierwotnym- podobno zabezpiecza przed wyindukowanymi napięciami.
    Może i nie jest optymalny, ale wystarczy, żeby się pobawić
  • #26
    User removed account
    User removed account  
  • #27
    msichal
    Level 20  
    Akurat teraz powielacza nie używałem tylko jak pisałem dwóch uzwojeń wtórnych na jednym rdzeniu połączonych szeregowo. Z doświadczenia wiem że po dodaniu powielacza łuk będzie się zapalał przy ok 1.5cm a rozciągał się nawet do 3. Powielacz mam fabryczny z jakiegoś otv.

    Na razie nie mogę sprawdzić co będzie po jego dodaniu bo nie wiem jak, ale uszkodziłem KA7500(to samo co tl) i juz nie generuje impulsów... Poza tym przez to uszkodzenie KA spaliłem 2 mosfety o których nie napisałem...

    Jednym był nie pamiętam jaki model, a drugi to chyba 2sk2232. Od wujka z anglii zajmującego się elektroiką dostałem chyba ze 20 mosfetów. Większość właśnie tych 2sk2232, troche jakichś innych, jakiś TOP i IRF 1404 (202A przy 10V o_O).

    Ten 2232 mimo niezbyt dobrych parametrów dobrze się trzymał gdyby nie to uszkodzenie scalaka. Na razie tyle, jak będe w elektroniku (do którego mam niestety 20km) to kupie kilka sztuk tl-a i zobaczymy :D


    EDIT: wygląda na to że używanie tego schematu grozi poparzeniem :D
    Plasma Speaker-głośnik plazmowy

    Wybaczcie za beznadziejny sposób montażu do radiatora ale niestety nie mam odpowiedniego wiertła by można go było przykręcić... Co ciekawe wszystko bylo ok dopóki nie podkręciłem tego potencjometru przy źródle dźwięku (chyba troche za daleko)... Dźwięk był ok tyko tranzystor natychmiastowo z zimnego zmienił się w grzałkę...

    EDIT2: pot na sensownej wartości i ładnie gra nie nagrzewając się... Jedyne co sie grzeje to kable WN, czyli ma dużą moc ale niskie napięcie... zaraz dodam powielacz i zobaczymy jak bedzie gralo ;>