Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ceramiczne mazenia - regulacja silnika

TheSyndiCate 05 Maj 2004 18:58 13489 29
  • #1 05 Maj 2004 18:58
    TheSyndiCate
    Poziom 10  

Czesc ;)

Mam taki problemik ;). Jaki zastosowac silnik mocy zedu 500 - 600 W, aby byla plynna regulacja obrotow. Chcialbym sobie zrobic kolo garncarskie i wiem ze tam stosowane silniki sa pradu stalego. Sterowane sa za pomoca pedala takiego jak od maszyny do szycia tylko ze po zwolnieniu pedala silnik sie zatrzymyje, w miare docisku silnik zwieksza obroty. Jakis sterownik do tego jest potrzebny ?. Bardzo bym prosil o jasna odpowiedz, sposob polaczenia, potrzebne elemety itp. Silnik musi bardzo cicho pracowac. Jaki silnik najlepiej do tego by sie nadawal ?

Podaje parametry kola garncarskiego:

- zasilane silnikiem prądu stałego
    - regulacja obrotów z możliwością zmiany momentu obrotowego
    - obroty lewe/prawe
    moc: 0,75 kW najlepiej 500 - 600W
    napięcie: 230 V
    obroty/minutę: 0-250 (chyba nie obroty silnika, jakas przkladnia kolowa 3:1 ?)

Prosilbym tez o jakies linki zwiazane z tymi elementami: silnik, prostownik do tego silnika itp ;)
    Dziekuje za zainteresowanie, wszelkie opinie i wskazowki sa mile widziane ;)
    THX ;)
    Pozdrawiam ;)
    Narazie ;)

0 29
  • #2 09 Maj 2004 23:54
    sokmarcin
    Poziom 20  

Widzialem u kolegi taki sprzet, regulacja obrotow byla rozwiazana mechniecznie. Byla tam zwykla przekladnia cierna o zmiennym przelozeniu. Wyglda to tak ze jest jednao duze kolo ktore wspolpracuje z dugim mniejszym, to mnijsze przesuwa sie promieniowo wzdluz boku tego duzego, w ten sposob zmienia sie obroty. Tyle ze musza byc z odpowiednich materialow te kola zrobione zeby zapewnic odpowiednie tarcie.
    Jak by to mialo byc na silniku DC to zmiana kierunku obrotow - zmiana biegunow.

Zrobienie regulatora obrotow na silnik DC takiej mocy nie jest proste (jeszcze zalezy jak jest podlaczone uzwojenie wzbudzenia). W silniku AC obroty mozna regulowac zmieniajac czestotliwosc. Ale to juz nie sa takie proste uklady. Przynajmniej dla mnie :) dlatego nic wiecej nie napisze na ten temat :)

pozdrawaim

0
  • #3 10 Maj 2004 00:21
    Vic384
    Poziom 19  

Czesc
    Mam takie pytanie:
    Po co tak duza moc?
    Na obwodzie kola nie potrzeba wiecej jak 2Kg , przy kole o srednicy
    60cm i predkosci 3 obr/sek , potrzeba nie wiecej jak 250 W, i to
    zakladajac pewne straty na przekladni. Jest tez duzo latwiej zrobic
    regulator na ta moc. Silniki pradu stalego na ta moc , maja od 1800
    do nawet 6000 obr/min, przynajmnie ja takie spotalem, przekladnia
    wiec musi byc co najmniej 1 : 10.
    Pozdrowienia

0
  • #4 10 Maj 2004 12:13
    TheSyndiCate
    Poziom 10  

Czesc ;)

Dzieki, za zainteresowanie ;)
    To kolo garncarkie musi byc na silniku pradu stalego ;). I teraz powiedzcie mi co jest potrzebne ;).

Otoz plynna regulacja obrotow do 0 do 250 musi byc z pedala podobnego do maszyny (to sie nazywa konfort pracy ;)). Nie wiem po co tak duza moc ;), ale tak wszystkie firmy robia ;). Kolo garncarskie sluzy do obrobki gliny, wiec moze dzialaja duze sily ? Male kolo (toczek) na ktorym sie obrabia gline ma srednice 24-30 cm. Vic384 najlepiej opisz jak ty to widzisz ;), co ty bys zrobil z tym fantem ;). Jaka moc powinien miec silnik, jakiego rodzaju on powinien byc i jaka przekladnia oraz jaki uklad do regulacji obrotow ;). Byc moze znasz jakies firmy z wyborem silnikow ?

Pozdrawiam ;)
    Jeszcze raz dzieki ;)

0
  • #6 11 Maj 2004 00:30
    TheSyndiCate
    Poziom 10  

;)

Dzieki za linka ;)
    o tego linka chodzi ? : http://www.solorb.com/elect/pwm/index.html

Sorki, ale przy mocy 500 W na jakie napiecie sa silniki pradu stalego (48 V, ... ?, i jaki transformator bede potrzebowal do tego (musi wytrzymac pradowo i napieciowo, czy jakis wiekszy ) byc moze jakas przejsciowka (mostek)?
    Moze znacie jakis producentow ?

PS: Pierwszy raz cosik takiego robie i nie znam sie za bardzo, ale jestem wytrwaly ;)

Pozdrawiam ;)

0
  • #7 11 Maj 2004 06:07
    Vic384
    Poziom 19  

Czesc
    Do " TheSyndiCate ".
    Ja probowalem taki silnik jako naped do pntonu. Moc ciagla 150W,
    10 minut - 350W. Ze wzgledu na to , ze nie zalezalo mi na stabilizacji
    obrotow, jako kontroler zastosowalem zmodyfikowany stabilizator napiecia .
    Silnik 48V , 2450 obr/min. Panu chyba tez nie zalezy na
    stabilizacji obrotow, bo takie jakie beda potrzebne, to Pan bedzie mial
    naciskajac z odpowiednia sila pedal - regulator.Jako przekladnie,
    radzil bym paskowa, dwu stopniowa. Pierwsza 1 : 4, a druga
    dwukolowa 1 : 2 lub zmiana na 1 : 6. Razem dadza 1 : 8 lub 1 : 24.
    Dlaczego paskowa. Po pierwsze latwosc wykonania a po drugie
    cicho chodzi. Ostatni plus , gdy sie "pracuje " nad wiekszym
    " kawalkiem" nie trzeba 250 obrotow, ale za to troche wiekszej sily.
    Przy mniejszej " porcji" - odwrotnie, i dla tego powodu mowilem
    o slabszym silniku.
    Silnik taki mialem nawet w niedziele w rece, ale moglby byc problem
    dla Pana, jesli chodzi o jego kupienie. Ja mieszkam w Toronto w Kanadzie
    a ten sklep to "Activ Surplus", oni nie sprzedaja wysylkowo.Ja gdybym
    chcial cos takiego wyslac, to ze wzgledu na wage, koszt by byl okolo
    40 $ CAD plus silnik okolo 25. Nie wiem czy to by sie Panu oplacalo.
    Tyle by bylo na dzisiaj
    Pozdrowiena

0
  • #8 11 Maj 2004 13:16
    TheSyndiCate
    Poziom 10  

Dzien dobry ;)

Coz, wysylka nie wchoddzi w rachube ;), z powodu dodatkowych kosztow. Regulacja obrotow, zalezy co ma Pan na mysli "stabilizacja obrotow". Mi chodzi o to aby ta regulacja byla plynna (0-250) tzn. aby silnik pracowal z ta sama predkoscia (ktora ja zmienial bede za pomoca pedala, a w pedale zastosuje jakis potecjometr ?). Ten pedal nie jest jakis specjalny tzn potecjometr i za pomoca przekladni bede nim regulowal stopa ;). Nie wiem czy tak moze byc, dlatego prosze mnie poprawic wrazie czego ;). Byc moze jest jakies inne rozwiazanie ? ;)
    Przekladnia, oczywiscie paskowa ;), tylko za bardzo nie wiem jak to sobie wyobrazic ? ;) tzn. (1:8, to jest stosunek ?, drugie kolo jest wieksze o 8x ?)
    Z tego co Pan proponuje wynika, ze musialbym zastosowac jakies biegi ? do przekladu z 1:8 na 1:24, lub odwrotnie ?
    Bardzo przepraszam, ale ja wyobrazalem sobie silnik, pasek, kolo i to wszystko, dlatego prosze byc wyrozumialym ;). Nie mialem nigdy nic o przekaladniach ;(, wiec troche sie mieszam w temacie ;)

Pozdrawiam i dziekuje za wszelkie propozycje i cierpliwosc ;)

PS: Jesli to Panu nie przeszkadza mowmy sobie po niku (czyli Ty), jak to obowiazuje w spolecznosci internetowej ;)

0
  • #9 11 Maj 2004 16:17
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Temat jest mi znany bo kilka lat temu wykonywałem taki napęd.Konstrukkcja jego oparta była na silniku 2/16 biegunów z prądnicą tachometryczną (2800/320 obr/min) od polarowskiej pralki.Do tego celu wykorzystane było tylko jedno uzwojenie 2p=16 (320obr/min - wykonuje w pralce ruch rewersyjne prania).Silnik był sterowany napięciem z regulatora (fazowo) przez triak współpracujący z układem TDA1085 i regulatorem oporowym od maszyny do szycia.Uzyskałem regulację z jednoczesną stabilizacją obrotów od 100-320obr/min.Gośc,któremu to wykonałem był zadowolony.
    Sam tego nie wykonasz.W związku z tym proponuję
    abyś zastosował taki silnik o obrotach ~300obr/min i zastosował przekładnie pasową a sterowanie wykonac najprościej wyłącznik (zal - wył).
    A co do mocy to do tych celów nie jest taka potrzebna.Potrzebny jest "wiekszy" moment rozruchowy i krytyczny.

0
  • #10 12 Maj 2004 04:17
    Vic384
    Poziom 19  

Czesc
    " Niech Mu bedzie Wojtek" mowmy - piszmy - per Ty.
    Tutaj kazdemu mowie Ty, ale myslalem , ze wPolsce jest
    troche inaczej. Do rzeczy. Prosze poogladac wiertarke
    stolowa, tam jest 3 lub 4 przelozena. Przekladnia, to
    najprosciej , stosunek srednic kol pasowych.
    " POLO2 " zrobil zakres regulacji 1 - 3.2 i taki zakres jest
    stosunkowo latwo wykonac, no i silnik zawsze dysponuje
    jakimis obrotami. Dla zakresu 0 - 10 , nawet z przekladnia
    1 do 20, beda problemy. Silnik nie bedzie mial mocy, tzn
    mozna zrobic specjalny uklad z encoderem do kontroli
    obrotow, ale tu juz w gre wchodzi mikrokontroler, czyli
    koszty i skomplikowanie rosnie. Zreszta, nie wiem jak
    w Polsce, ale tutaj , dobry encoder przemyslowy (aby sie
    nie zepsul po miesiacu) kosztuje 35 do nawet 75 USD.
    Jak z tego wynika, trzeba z czegos zrezygnowac. Jesli
    musza byc obroty rzedu 5 czy 10 na minute, musi byc
    3 biegi, np 5 - 20, 20 - 80, 80 - 250. Jesli sie upierasz
    to przygotuj sie na wydatek kiiilkuuuuu stoweczek, ale
    i tak bedzie truuudno zrobic zakres regulacji wiekszy jak
    1 - 10 na jednym biegu, czyli 2.5 - 25 pierwszy bieg
    i 25 - 250 drugi. Pozostaje silnik synchroniczny lub krokowy,
    ale dla tej mocy i obrotow, to tez dosc duzy wydatek.
    No i tez dochodzi sterowanie.
    Pozdrowienia

0
  • #11 12 Maj 2004 12:02
    TheSyndiCate
    Poziom 10  

"Niech mu bedzie Patryk" ;)
    Jest mi przyjemnie Ciebie poznac ;)

Ceny takich kol garncarskich u producentow wynosza ok 1500 zl netto ;(. Dla mnie cena kosmiczna. Tak sobie myslalem ze calkowity koszt materialow wyniesie z 500 zl. Ta cena bylaby do zniesienia przez moj portwel ;). Ale cos mi sie wydaje, ze jak coraz bardziej brne w kosztorys ;), to Twoje posty podnosza moja wymazona cene ;). Coz mam zrobic ? tego nie wiem. Silnik moze kosztowac z 300 zl (moze jakis specjalny silnik ?), jestem na to gotowy ;). Moze skupmy sie tylko na sterowaniu ;).
    W regulatorze silnika musi byc potecjometr (abym mogl wykonac ten pedal ;)). Kolega "Jacur" powyzej napisal, ze pozostaje tylko regulacja obrotów tupu PWM, wiec moze w ten sposob ?
    Jesli chcesz moge zamiescic linki do tych kol garncarskich ?
    Zawsze mi sie wydawalo ze sterowanie w silnikach pradu stalego jest prostsze. W silnikach produ przemiennego, autotransformator koszt nie maly ;)
    Silnik nie moze byc szczotkowy ze wzgledu na glosna prace.

Pozdrawiam ;)
    Dzieki ;)

0
  • #12 12 Maj 2004 13:06
    jozefg

:arrow: A ja bym zastosował silnik z pedałem od jakiejkolwiek polskiej maszyny do szycia + przełącznik lewo-prawo :D
    Tanio i prosto - bez kombinacji...

0
  • #13 12 Maj 2004 15:25
    mobak
    Poziom 13  

Chcesz robić regulator, proszę bardzo oto namiary Radioelektronik 9/90r.
    Jest to regulator obrotów silnika prądu stałego obcowbudnego 600W.
    Jest to regulator tyrystorowy, dosyć skomplikowany z regulatorami typu PI.

0
  • #14 17 Maj 2004 23:13
    tomano
    Poziom 11  

Ja bym to zrobil na silniku szczotkowym pradu przemiennego (lub stalego jakl kto woli). Wyrywasz taki na przyklad z jakiegos elektronarzedzia lub sprzetu AGD. Proste sterowanie predkosci i zmiany kierunku wirowania. Predkosc zmieniasz przez zmiane napiecia poprzez jakis prosty uklad z tranzystorem i potencjometrem, a kierunek np. przez zamiane zaciskow obwodu wzbudzenia. Ja taki silnik kupilem na bazarze u goscia ktory sprzedaje takie szmelcowate elektronarzedzia za 30 zl. Jest to silnik od jakiejs wiertarki 500W razem z regulatorem obrotów.

0
  • #15 18 Maj 2004 06:07
    Vic384
    Poziom 19  

Czesc
    Mysle, ze " tomano" ma racje. Wystarczylo by tylko dorobic przekladnie
    pasowa tak , aby uzyskac 250 obrotow stolu przy pelnej predkosci wiertarki. Wymontowac regulator z rekojesci, wsadzic do pedalu,
    dorobic dzwignie w pedale tak , aby 5 czy 6 czy nawet 10cm ruchu
    pedalu dawalo pelny ruch regulatora - przycisku.
    No i sprawa z glowy i chyba najtaniej jak tylko byc moze.
    Pozdrowienia

0
  • #16 18 Maj 2004 07:14
    tarnowski
    Poziom 22  

Vic384 napisał:
    Czesc
    Mysle, ze " tomano" ma racje. Wystarczylo by tylko dorobic przekladnie
    pasowa tak , aby uzyskac 250 obrotow stolu przy pelnej predkosci wiertarki. Wymontowac regulator z rekojesci, wsadzic do pedalu,
    dorobic dzwignie w pedale tak , aby 5 czy 6 czy nawet 10cm ruchu
    pedalu dawalo pelny ruch regulatora - przycisku.
    No i sprawa z glowy i chyba najtaniej jak tylko byc moze.
    Pozdrowienia

Wszystko ok, tylko nikt nie pisze o kompensacji mocy,proste regulacje od wiertarek się nie nadają ponieważ przy obciążeniu będą gubiły obroty. poza tym są głośne.Musi to być regulacja ze sprzężeniem zwrotnym. Sprawa druga to BHP,Tam się leje woda 8O .

Pozdrowienia

0
  • #17 18 Maj 2004 10:27
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam serdecznie!

Ponieważ w całym tym zamieszaniu chodzi o jak najniższe koszty wykonania urządzenia, tylko silnik komutatorowy wchodzi w rachubę. Regulator fazowy do zmiany obrotów takiego silnika jest bardzo prosty do wykonania nawet przez początkującego amatora (np. układ U2008 lub podobny przystosowany do regulacji obciążeń indukcyjnych -"miękki start", do tego parę elementów biernych i triak dostosowany do mocy silnika). Zmiana kierunku obrotów - przełącznik mechaniczny - aby nie komplikować elektroniki. Silnik powinien być oddalony od koła garncarskiego i połączony z nim przekładnią pasową (wstępne zmniejszenie obrotów). Ponieważ koło garncarskie musi mieć solidną konstrukcję jak mi się wydaje, a więc i będzie miało sporą masę (bezwładność) - w związku z tym napęd z pierwszej przekładni powinien być przenoszony na główne koło garncarskie w sposób bardzo elastyczny np. przy użyciu dodatkowego kółka ciernego, które również może pełnić rolę sprzęgła i następnej przekładni (wystarczy, że kółko cierne będzie przesuwane wzdłuż promienia dużego koła garncarskiego). Myślę, że tego typu rozwiązanie będzie optymalne przy założeniach jakie przyjąłeś.

Pozdr. sj

PS Niestety silnik taki będzie trochę "hałasował", ale nie można mieć wszystkiego, jak się chce mieć coś taniej ;-)

0
  • #18 18 Maj 2004 16:22
    pllmisp
    Poziom 17  

Witam

A co by kolega powiedział na zastosowanie silnika prąduu stałego szeregowego , gdzie regulacja jest prosta ,obrotyt stabilne a moc liniowa.
    Jeżeli ma byc ze stabilizacja obrotów ,to trzeba zastosować sterownik lecz gdy nie jest to konieczne to wystarczy - dwa prostowniki i mały autotransformator.

Jestem w posiadaniu sterownika firmy LENZE typ 33.514
    Uzas. 230V 50/60Hz
    Urog. 160V 4A
    Uwzb. 200V 0,6A
    Utacho. 0-30V

Do tego potrzeba jeszcze potencjometr 10k i przycisk start/stop

Pozdrawiam - powodzenia

0
  • #19 19 Maj 2004 17:42
    TheSyndiCate
    Poziom 10  

czesc ;)
    Silnik nie ma stycznosci z woda. Dla lepszego zobrazowania zamieszczam troche linkow ze zdjeciami i opisem kol garncarskich.

http://www.claysupply.com/catalog/default.php...74_75&osCsid=c26889666e8b555108417cc1ca0e949f
    http://www.handsnclay.com/wheels.htm
    http://www.baileypottery.com/Wheels/baileywheelfeatures.htm !!!!!!!!!!
    http://www.baileypottery.com/Wheels/wheelaccessories.htm
    http://www.claytimes.com/CBCWheelDiagram.htm

Mam nadzieje ze te materialy pomoga Wam w podjeciu decyzji ;)
    Pozdrawiam ;)
    Narazie ;)

0
  • #20 19 Maj 2004 17:54
    jozefg

Jest prosty sposób - 2 lata temu robiłem podobne urządzenie z regulacją.
    Wziąłem silnik z pralki automat ( z rozbiórki) ale taki z tacho ! , kupiłem płytkę regulacyjną od tego samego typu , do tego potencjometr .
    Silnik na obroty małe (ok 300) i jest regulacja praktycznie od zera do max i można zmieniać kierunek obrotów a do tego jest cichy.

1
  • #21 20 Maj 2004 13:33
    spros
    Poziom 17  

w tego typu napedach sprawdza sie doskonale pradnica od Zuka - piekny u wdzieczny silnik pradu stalego (obcowzbudny) a przy tym bardzo tani i nietrzeba uzywac silnika od pralki. regulacje napiecia klasyczna : 1-24V na prostym ukladzie prostownika mostkowego z potencjometrem. uklady dostepne w sieci: gotowe schematy z wypisem elementow i nawet plytek drukowanych. i nawet przekladni nie za bardzo trzeba stosowac. dodatkowa rzecz niestety niezbedna: transformator 220/24V

0
  • #22 21 Maj 2004 00:01
    TheSyndiCate
    Poziom 10  

spros mogl bys podac prametry tego silnika (obr., moc itp ) ?
    Ile kosztuje taki silnik, plytka oraz transf ?, bo ja sie nie orietuje w cenach ;)
    Prosze o namiary tego schematu ;)

PS: Transf ze 100zl bedzie ?, ale oki ;)
    PS2: Niestety nie umiem wytrawiac plytek itp., ale cosik przykabinuje ;)
    Dzieki ;)
    Pozdrawiam ;)

0
  • #23 21 Maj 2004 14:29
    spros
    Poziom 17  

po weekendzie odpowiem na te pytania narazie musze wyjechac na pare dni. pozdrawiam. aha cena bedzie gdzies do max 100 zl

0
  • #24 24 Maj 2004 21:32
    _Tomaszz
    Poziom 16  

Przychylam się do wypowiedzi kolegów tarnowskiego, sprosa i pllmisp. Przy prostym sterowaniu obrotami zastosowałbym silnik prądu stałego ze względu na jego lepsze charakterystyki regulacyjne. Aby silnik komutatorowy prądu przemiennego trzymał obroty przy zmiennym obciążeniu musi mieć sprzężenie zwrotne, a to komplikuje układ(chyba,że gotowe). Regulacja częstotliwości nie wchodzi w rachubę ze względu na koszty... Także kiedyś robiłem taki układ na prądnicy od Żuka. Pracuje z 12 lat i są zadowoleni, ale potrzebna jest spora przekładnia (1:20). Proponuję coś jeszcze prostrzego: silnik z przekładnią do napędu trzech wycieraczek z ciężarówki (24V DC) i regulowany zasilacz prądu stałego z wyprowadzonym potencjometrem w pedale. Obroty odpowiednie i zmieścisz się na peeewno w 500 zł za nowe elementy.

0
  • #26 29 Maj 2004 10:46
    _Tomaszz
    Poziom 16  

Oczywiście - szczotkowe ! Ale jak się nie ma co się lubi... Nie widzę możliwości taniego wykonania takiego układu na silniku bezszczotkowym, chyba, że jakiś gotowy, używany. Silniczek trochę głośniejszy można wsadzić w wygłuszoną obudowę (nie zapominając o wentylacji) zrobioną samemu. Powodzenia !

0
  • #28 03 Cze 2004 22:38
    TheSyndiCate
    Poziom 10  

Nic dodac, nic ujac Dziekuje ;)
    Rozeznam sie w kosztach i dam znac ;)

Jeszcze raz Dzieki ;)
    Pozdrawiam ;)

0
  • #29 16 Kwi 2006 12:02
    Iwan
    Poziom 10  

nic prostrzego jak zakupić silnik 3fazowy 0.75 kW z przekładnią oraz falownik
    np. Telemecanique Altivar 11 podłączasz do falownika 220v na wyjściu silik 3 fazowy potencjometr do sterowania prędkością i nic prostrzego oraz lepsego nie wymyśliszz cena na allegro za falownik ok 500 zł z silnik z przekładnią 150 zł koszta warte efektu .pozdrawiam

0
  • #30 16 Kwi 2006 20:12
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Ludzie kol Spros ma rację ''niestety ja nie mogę naciskać magicznego przycisku'' hehe. Prądnice jakiekolwiek 12v można zasilić z 24V . Sam mam napęd do sprawdzania alternatorów z prądnicy. Regulator na 555 i BUZ44, koszty ok 50zł :).

0