Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik 3 biegowy jednofazowy 230V- sterowanie 2-biegowe

matrix1185 08 May 2009 20:39 16039 9
 • #1
  matrix1185
  Level 13  
  Witam wszystkich!

  Mam silnik wentylatora 3 - biegowy chce zrobić sterowanie wykorzystując tylko 2 biegi.
  Na zdjęciu przedstawiam schemat połączeń
  Proszę również o wytłumaczenie jak działa zmiana biegów w silniku 1-fazowym. Przepraszam za kłopot ale nie mogę znaleźć w żadnej książce informacji na ten temat i jestem początkujący

  Silnik 3 biegowy jednofazowy 230V- sterowanie 2-biegowe
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • #2
  mr.Sławek
  Level 32  
  A to jest silnik indukcyjny? Bo bardziej wyglada na jakis komutatorowy.
 • #3
  matrix1185
  Level 13  
  silnik wentylatora używany w wentylacji mechanicznej centrali nawiewno-wywiewnej. Jest kondensator więc raczej indukcyjny.
 • #4
  matrix1185
  Level 13  
  Jest to wentylator firmy VTS. Na rysunku jest przedstawiony schemat połączeń w silniku jednofazowym. Chciałbym zrobić sterowanie prędkością obrotową tylko na pierwszym i drugim biegu, nie wykorzystując trzeciego biegu. Nie rozumiem do końca tego schematu, czy może ktoś mi wytłumaczyć zasadę działania. Proszę o pomoc
 • #5
  Dioda52
  Level 27  
  Jest to silnik indukcyjny malej mocy, stosowanych w wentylatorach przenosnych i sufitowych. Konstrukcja uzwojen glownych silnika jest typowa dla silnika indukcyjnego, z uzwojeniem rozruchowym pomocniczym z kondensatorem szeregowym. Ta czesc pracuje na wysokich obrotach. Pozostale dwa uzwojenia nawijane sa w odwrotnym kierunku do uzwojenia glownego. W zaleznosci od ilosci uzwojen silnik bedzie zwalnial max predkosc obrotowa.
 • #6
  matrix1185
  Level 13  
  Dziękuje za wyjaśnienie. Nie wiem dlaczego w katalogu było napisane że silnik jest zasilany napięciem 2x230V, moc też była podana 2x0,25kW. Czy ten silnik jest zasilany dwiema fazami? Nie rozumiem, ze schematu wynika że jest tylko faza i zero.

  Dodano po 2 [minuty]:

  P.S. Czyli nie muszę załączyć silnika podczas rozruchu na najszybszym biegu? Zależy mi żeby, można było tylko sterować wolniejszymi biegami czyli 1 i 2.
 • #7
  Dioda52
  Level 27  
  Silniki z uzwojeniem rozruchowym jednofazowe, czasami nazywa sie silnikami dwufazowymi, poniewaz drugie uzwojenie rozruchowe przesuniete jest w czasie ( dzieki temu silnik zaczyna sie krecic ). Wlanczac mozna na kazdej predkosci do zasilania tylko , ze silnik bedzie mial mniejsza moc na wale.
 • #8
  mr.Sławek
  Level 32  
  Jak uzwojenie moze byc przesuniete w czasie?? Moze byc przesuniete o pewien kat wzgledem czegos np. innego uzwojenia, ale w czasie??
 • #9
  matrix1185
  Level 13  
  Czyli na biegu 1 można uzyskać najmniejszą prędkość a na 3 biegu najszybszą prędkość?