Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rysunek techniczny. Rysunek zgodny z normami. Tolerancja wymiarowa.

Tanis20 09 Maj 2009 11:36 22506 22
  • #1 09 Maj 2009 11:36
    Tanis20
    Poziom 9  

Proszę o pomoc w stworzeniu rysunku technicznego oto tej rzeczy. Nie potrafie narysować odpowiedniego rysunku zgodnego z normami itd. : [ Już trzecią pracę oddaje...

Link
    Link
    Link

Jedna z moich prac. Przekrój i wymiarowanie. szkic i elementy, które muszę nanieść na rysunek...

Edit: dwa otwory: jeden nawiercony do połowy, drugi prześwitujący + do tego przez cały podstawowy otwór ma przebiegać gwint. Do tego zaznaczyć tolerancję wymiarową, kształtu i jedną powierzchnię chropowatą.

Link

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

0 22
  • #2 09 Maj 2009 12:48
    fuutro
    Poziom 43  

Zdaje mi się, że gwint źle zaznaczyłeś, nie ma wymiarów gabarytowych (całkowita długość), wymiary podaje siew mm bez podawania jednostek, liczba niemal zawsze jest nad linią wymiarową jakoś zakończoną, prawda? Jeśli tam masz otwory w środku to zaznacz ich oś a nie jakąś niewidoczną krawędź, jeśli ten wzdłużny otwór ma mieć gwint to musisz go zaznaczyć a nie pisać o nim na rogu kartki. No właśnie - grubości linii.
    Masz jakąś książkę do rysunku technicznego czy poradnik mechanika? Warto by się z nim zapoznać, bo tam jest sporo informacji, które są więcej warte niż czasem te z norm.

2
  • #3 09 Maj 2009 13:03
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Mam nadzieję, że ten ostatni link to nie jest coś co oddałeś prowadzącemu jako skończoną pracę? Gwintu się tak prawie nigdy nie rysuje, oś symetrii nie może tak daleko wystawać i ma być zrobiona linią punktową a nie kreskową. Sześciokąt masz przewymiarowany bo z wymiaru pod klucz wynika ten wymiar 50. Linie kreskowania masz raz w lewo raz w prawo. Nie masz głownych lini wymiarowych i grotów strzałek. Tak brzydko nie wolno nawet na szkicu pisać. Nie masz podanego położenia otworów ani wymiaru gwintu. Nie masz podanych średnic otworów. Nie masz długości elementu. Brakuje ci na przekrojach krawędzi otworów. Brakuje ci symboli średnic. Niepotrzebny ci jest pełny przekrój. Wystarczy półprzekrój. Wymiary masz malutkimi cyferkami powciskane zaraz przy rysunku, tak sie nie robi. Nie wiem co ten 1cm znaczy. Nie wymiaruje sięw centymetrach. 1cm to jest 10mm a taki wymiar już masz powyżej.
    No i zrzutowałeś to po amerykańsku zamiast po naszemu.

0
  • #4 09 Maj 2009 17:06
    Tanis20
    Poziom 9  

Moglibyście narysować na szybko szkic w paincie albo w innym programie? BYłbym bardzo wdzięczny :|

0
  • #5 09 Maj 2009 17:33
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Nie. Narysuj jeszcze raz, tym razem starannie, bo nie wierze, że nie umiesz gumką kawałka linii wymazać ani czytelnie cyfr technicznych pisać. Pozycz/kup sobie książkę Dobrzańskiego albo inną dobrą i sobie poczytaj o wymiarowaniu gwintów, chropowatościach i tolerancjach. Zobacz jakiś przykładowy rysunek gwintowanego elementu. Narysuj jeszcze raz poprawiając wszystkie wymienione błędy. Jak będziesz miał porządny zwymiarowany rysunek to dorobienie jakichś tolerancji i chropowatości to będzie chwila.

0
  • #6 09 Maj 2009 18:11
    199693
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 09 Maj 2009 22:40
    leonow32

Poziom 30  

8-O 8-O 8-O okura... u mnie koleś dostał naganę do dziekana za coś podobnego. Pozdrawiam dr Moskalewskiego :)

1) Obróć wszystko o 90 stopni, żeby pół kartki nie zostało białe
    2) Gwint oznacza się linią cienką ciągłą
    3) Masz jeden element więc jedno kreskowanie /////////
    4) Przy łbach sześciokątnych podaje się wymiar pod klucz, czyli tu 45
    5) Średnice oznaczamy literką Φ fi
    6) Linie wymiarowe zakończone są strzałkami
    7) Wymiar gwintu podaje się razem z profilem (np. metrycznym) czyli np M26
    8) Górna i dolna część przekroju powinny być ze sobą połączone z lewej i prawej strony linią grubą (w tym przypadku dotyczy również kładu) bo rysunek się rozpada na dwie częsci
    9) Nie narysowałeś fazowania widocznego na końcu tulei, gdzie nie ma gwinu
    10) Otwórz jakąś książkę i tam będzie napisane.

Poza tym mam wrażenie, że to jakaś kpina. Życzę powodzenia na sesji. Przyda się.

0
  • #8 10 Maj 2009 09:41
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 10 Maj 2009 11:10
    Marian B
    Poziom 35  

Moja rada jest też taka, że zawsze powinno być zdroworozsądkowe podejście do problemu, a wtedy wszystkie unormowania techniczne związane z rysunkiem same się rozwiążą. Projekt/rysunek trzeba "czuć". Trzeba się postawić w roli wykonawcy, który ma Twój rysunek i kawałek metalu z którego trzeba wykonać detal. Rysunek nie powinien pozostawić wątpliwości co do kolejności czynności związanych z obróbką, doboru wielkości tego kawałka. Dobrze zrobiony rysunek nie pozostawia wątpliwości, które wymiary są ważne/najważniejsze, a które mogą mieć mniejsze znaczenie.

0
  • #10 10 Maj 2009 12:37
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...

Marian B napisał:
    Trzeba się postawić w roli wykonawcy, który ma Twój rysunek i kawałek metalu z którego trzeba wykonać detal.

Wszystko się zgadza. Tylko w tej sytuacji " trzeba się postawić w roli oceniającego/zaliczającego rysunek". Rysunek powinien byś wykonany zgodnie z zasadami i normami.

1
  • #11 10 Maj 2009 13:12
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Z tego co widać , to kolega nie ma prawie żadnego pojęcia o rysunku technicznym, co oznacza, że należałoby teraz na forum przekazać całą wiedzę powiedzmy na poziomie pierwszych klas zawodowych, a od tego są podręczniki...

0
  • #12 10 Maj 2009 13:29
    fuutro
    Poziom 43  

No tak, książki można tu przemalować, dorobić rysunki z przykładami a w efekcie i tak mało kto na to popatrzy z racji tego, że mu się nie chce poszukać a nawet jak znajdzie ogrom wiadomości go przerazi i zobaczymy post jak ten na początku albo jeszcze gorszy.

0
  • #13 10 Maj 2009 17:23
    Tanis20
    Poziom 9  

Prawde mówiąć profesor rzucił nas na głęboką wodę :P W liceum nigdy nie miałem tak zawansowanego rysunku technicznego :P

0
  • #14 10 Maj 2009 18:37
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 10 Maj 2009 18:42
    199693
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 10 Maj 2009 20:38
    Tanis20
    Poziom 9  

elektrit napisał:
    Tanis20 napisał:
    tak zawansowanego rysunku technicznego :P

Co to jest?
    W pierwszej klasie technikum jako pierwsze zadanie musieliśmu narysowac w trzech rzutach półpanew dolną. Wcześniej były jedynie omówione generalne zasady sprządzania rysunku zawodowego ze żmudnym ćwiczeniem pisma technicznego, rysowania linni ukośnych (na dwie ekierki).
    Zaręczam Ci że najorszy miał lepsze efekty niz ty.

Zawsze można tak pwoiedzieć "Co to jest" :P Ktoś inny może powiedzieć co tam rzut półpanewi dolnej: Ja musiałem zaprojektować budynek :P I tak w kółeczko :D

0
  • #17 10 Maj 2009 20:46
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Popraw ten rysunek na podstawie uwag kolegów, i wtedy postaramy Ci pomóc, jęśli będą jakieś błędy.

A metoda na głęboką wodę jest dobra , bo pomaga w ocenie kto potrafi kombinować, rozwiązywać problemy samodzielnie-ja to nazywam naturalną selekcją.

0
  • #19 11 Maj 2009 22:18
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 11 Maj 2009 22:23
    Tanis20
    Poziom 9  

Zamiast jedynki powinno być średnica 10mm, a przy 5 mm, wymiary wymiarami bardziej chodzi mi o rysunek : ]

Dodano po 6 [sekundy]:

Zamiast jedynki powinno być średnica 10mm, a zamiast 0,5 - 5 mm, wymiary wymiarami bardziej chodzi mi o rysunek : ]

0
  • #22 11 Maj 2009 22:47
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Za dużo masz wymiarów na długości. Któryś z nich wywal, ten najmniej ważny. Masz gwinty niezwymiarowane. Te wymiary 3mm nie powinny tak powciskane być. Nie wiem czemu gwint wewnętrzny masz narysowany linią kreskową. To co jest linią kreskową powinno być namalowane grubą. Ta część wewnętrznego gwintu namalowana linią grubą powinna być zrobiona linią cienką. Kreskowanie ma wchodzić na gwint. Czemu całość nie jest pokreskowana? Czemu z pododawania wymiarów wychodzi, że element ma długośc 56 a wymiar gabarytowy to 58? Dalej masz po amerykańsku zrzutowane. Gwint z tego co pamiętam przy patrzeniu na niego wzdłuż osi zaznacza się robiąc 3/4 okręgu cienką linią, nie cały okrąg.

Rysunek techniczny. Rysunek zgodny z normami. Tolerancja wymiarowa.

0
  • #23 12 Maj 2009 23:09
    Tanis20
    Poziom 9  

Ok, narysuje od nowa : )

Dzięki za wszelką pomoc :)

0
  Szukaj w 5mln produktów