Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja zaworu trójdrożnego

roberto_b 09 Maj 2009 12:22 30031 10
 • #1 09 Maj 2009 12:22
  roberto_b
  Poziom 8  

  Witam wszystkich i proszę o pomoćJ jak zainstalować zawór w istniejącym już systemie grzewczym? Chciałbym osiągnąć mniejszą temperaturę na grzejnikach, przy zachowaniu temperatury na kotle w granicach 55°C. W którym miejscu nalezy zainstalować zawór i jaki? Trój- czy cztero - ?
  Załączam poglądowy schemat instalacji grzewczej w moim domu. Pozdrawiam. Instalacja zaworu trójdrożnego

 • #2 09 Maj 2009 12:54
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  Przy kotłach na paliwo stałe - czterodrogowy. Miejsce montażu przy kotle (i to dotyczy bardziej ochrony kotła). Ustawiasz ręcznie lub poprzez napęd sterowany z automatyki (zalecane).
  Instalacja zaworu trójdrożnego
  PS: Nie wiem jak sterujesz temp. wody użytkowej przy tym schemacie.

 • #3 09 Maj 2009 21:59
  Usunięty
 • #4 10 Maj 2009 11:39
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  No nie tylko. Ale najlepiej. Tak, czy inaczej trzeba ciąć rury i przerabiać kotłownię. Brak ochrony temperatury kotła to błąd instalatora bądź sprzedawcy kotłowni (bardzo częsty błąd). Do dzisiaj większość kotłów na paliwo stałe "chodzi" bez ochrony.

  A jak będzie 3-drogowy to trzeba mieć właśnie tą dodatkową rurę, a po co?

 • #5 12 Maj 2009 22:10
  roberto_b
  Poziom 8  

  Witam i bardzo dziękuję za zainteresowanie moim problemem. Może jescze kilka wyjaśnień z mojej strony rozjaśni trochę temat. Ta cieńsza rura na schemacie to pewnie błąd w rysunku gdyż przerabiałem go po prostu z jakiegoś znalezionego w sieci i zapewne przeoczyłem usunięcie tego szczegółu. Jeżeli chodzi o jakieś parametry, które mogły by nam pomóc coś wymysleć to wyglądają następująco: piec DEFRO Optima komfortplus ze sterownikiem ST22, pompa obiegowa szt.1 spalanie węgla 1t/m-c. Pytaliście Panowie jak reguluję temp.wody - nie ma takiej możliwości, po prostu mam sytuację taką, że ile na piecu tyle samo na grzejnikach oraz w kranie więc sami widzicie jakie to niewygodne. Dlatego też szukam jakiegoś optymalnego rozwiązania. Jeżeli któryś z Kolegów mógłby np coś dorysować do tego mojego schematu to byłbym bardzo wdzięczny gdyż same suche uwagi nie bardzo potrafię jeszcze wdrożyć w czyn. Jeszcze raz wiekie dzięki i czekam na dalsze instrukcje.

 • #6 13 Maj 2009 14:23
  Usunięty
 • #7 13 Maj 2009 15:02
  mirrzo

  Moderator - Systemy Grzewcze

  Zastanawiam się, czy bolą was ręce przy rysowaniu naczyń wzbiorczych.
  Polacy są narodem wzrokowym, zatem należało by zawsze je rysować.

 • #8 13 Maj 2009 19:27
  roberto_b
  Poziom 8  

  Trochę mi się teraz sytuacja zagmatwała ponieważ poprzednio polecaliście Panowie zawór czterodrogowy, a teraz otzrymałem projekt z zaworami trójdrogowymi. Poza tym ( wiem że sie na tym za bardzo nie znam ale... ) z tego schematu , który otrzymałem to wg mnie umiejscowienie tych zaworów nadal nie będziemiało wpływu na obniżenie temperatury na gzrejnikach. Dodam jeszcze , ze zaworów termostatycznych przy grzejnikach nie posiadam lecz tylko zwykłe takie pokrętła. Naczynie wzbiorzcze oczywiście jest w instalacji, macie Panowie rację , że zapomniałem go dorysować.

 • #9 13 Maj 2009 20:27
  Usunięty
 • #10 13 Maj 2009 21:23
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  roberto_b napisał:
  Trochę mi się teraz sytuacja zagmatwała ponieważ poprzednio polecaliście Panowie zawór czterodrogowy, a teraz otzrymałem projekt z zaworami trójdrogowymi.


  Jaki schemat otrzymałeś? Jaki zawór trójdrogowy. Przecież obstawiam od początku zawór czterodrogowy. Schamat znalazłem gdzieś na necie i załączam go poniżej. A jak chcesz schemat tylko dla Ciebie, to trzeba zajść do jakiejś kumatej firmy i poprosić (czyt. zapłacić).

  Instalacja zaworu trójdrożnego

 • #11 02 Cze 2009 09:54
  roberto_b
  Poziom 8  

  Witajcie ponownie. Przepraszam, że się nie odzywałem ale wyjechałem na czas jakiś. Panowie ! proszę się nie obrażać, jestem po prostu w tych sprawach niedoświadczony i szukam pomocy oraz dobrego rozwiązania. Gdyby kolega Krzysio_sr mógł zamieścić na powrót swoją opinię byłbym bardzo wdzięczny przecież to nie o to chodzi , że ja nie chcę z niej skorzystać tylko po prostu nie wiem co wybrać. Liczę na dalsze konsultacje i pozdrawiam wszystkich.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME