Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odgłosy 'tykania' i 'stukania' z wnętrza zasilacza od HP 530

09 Maj 2009 12:22 5938 12
 • Poziom 9  
  Witam,
  W zasilaczu Notebook HP 530 pojawiło się nierównomierne tykanie/stukanie, tylko w czasie podłączenia pod komputer.
  Poza tym zasilacz działa.
  Nie wiem czy mogę z niego nadal korzystać, czy za chwilę coś się spali....?

  Pozdrawiam,
  Joey33
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 33  
  To na pewno przetwornica próbkuje. Takie charakterystyczne tykanie.
  Próbkowanie przetwornicy oznacza, że jest przeciążona, lub ma problem z wydajnością prądową.

  Przede wszystkiem pomież napięcia i prądy. (znamionowe parametry masz z tyłu na odwrocie)
  Z uwagi iż to zailacz laptopowy - częste przenoszenie upadki i wzloty sprawdz wszystkie połączenia - zimne luty
  Wymień wszystkie elektrolity po stronie wtórnej (po pierwotnej też nie zaszkodzi). Na końcu sprawdz stabilizatory będą przynajmniej 2.


  Jeśli stwierdzisz że sprawa cię przerasta to oddaj zasilacz do serwisu.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedź i radę, niestety jestem tylko użytkownikiem i nie bardzo potrafiłbym przeprowadzić takie operacje:)

  Natomiast czy w takim stanie mogę jeszcze korzystać z tego zasilacza czy radziłbyś go wymienić (bo może np. spalić notebooka itp)?
 • Poziom 33  
  Spalić to spali się sam zasilacz (przetwornica, jeśli nie wyeliminujesz przeciążenia). Laptop ma odpowiednie zabezpieczenia w postaci bezpiecznika. Nigdy nie można przewidzieć do końca skutków ubocznych ewentualnego przepięcia ponieważ zanim zabezpieczenie zadziała (odpowiedni prąd zwarciowy-przepięciowy) to może dojść do uszkodzenia czegoś w torze zasilania. Radziłbym wymianę zasilacza jeśli nie masz pojęcia jak go naprawić. Zakładam że zasilacz długo nie pociągnie z racji, że przeciążona przetwornica drastycznie traci swoją żywotność.
 • Poziom 20  
  Tak jak Kolega Redgy radzi usunąć bezwzględnie przeciążenie ale w Twoim przypadku może być uszkodzony notebook a nie zasilacz , bez sprzętu np zasilacza warsztatowego trudno "wywróżyć" usterkę , proponuję podejść i zdiagnozować uszkodzenie w serwisie - szkoda kasy na zasilacz - może okazać się dobry.
 • Poziom 9  
  Z możliwością uszkodzenia notebooka to mnie trochę zmartwiliście... Brany był na działalność więc chyba gwarancja była na 1 rok. A użytkuję go prawie 1,5, muszę znaleźć kartę.

  W każdym razie dziękuję Wam za informacje i pomoc. Oddam go w najgorszym wypadku do serwisu, bo nawet zasilacza nie da rady samemu rozebrać, wszystko jest zalane, żadnych śrubek.
 • Poziom 32  
  Rewelacyjne rady koledzy! BRAWO! Skąd Wy takie wieści bierzecie? Z rozgłośni ojca prowadzącego? Zasilacz posiada obwody zabezpieczające przed przeciążeniem więc jeśli popłynie w jego obwodzie wyjściowym zbyt duży prąd to odetnie wyjście. Laptop również kontroluje przepływ prądu z zasilania sieciowego, jeśli będzie zbyt duży to także rozerwie obwód.
  Wybaczcie mój ostry język, ale tego się po prostu czytać nie da. Po co siejecie panikę? Sprzęt jest w pełni sprawny, a piszczą zwoje w transformatorze i mają prawo jeśli nie zostały poprawnie zalane żywicą.
 • Poziom 9  
  nie wymądrzam się, bo jak pisałem jestem po prostu użytkownikiem laptopa ale piszesz o 'piszczeniu', to może masz na myśli inny problem? bo u mnie zasilacz nieregularnie 'tyka' (jak w temacie)
 • Poziom 20  
  Żeby nie podgrzewać atmosfery i nie wprowadzać chaosu - podejdź do serwisu lub znajomego elektronika - diagnoza rozwieje wątpliwości - przez internet, bez narzędzi, podstawowego doświadczenia nic nie zdziałasz.
 • Poziom 33  
  przekrent napisał:
  Rewelacyjne rady koledzy! BRAWO! Skąd Wy takie wieści bierzecie? Z rozgłośni ojca prowadzącego? Zasilacz posiada obwody zabezpieczające przed przeciążeniem więc jeśli popłynie w jego obwodzie wyjściowym zbyt duży prąd to odetnie wyjście. Laptop również kontroluje przepływ prądu z zasilania sieciowego, jeśli będzie zbyt duży to także rozerwie obwód.
  Wybaczcie mój ostry język, ale tego się po prostu czytać nie da. Po co siejecie panikę? Sprzęt jest w pełni sprawny, a piszczą zwoje w transformatorze i mają prawo jeśli nie zostały poprawnie zalane żywicą.


  Zgadzam się z tobą, ale trudno coś wywnioskować skoro nie wiadomo co to jest - stukanie tykanie brzęczenie przydźwięki. Ale skoro uważasz, że pomiar napięć i prądów + sprawdzenie kondensatorów filtrujących + ewenetualnie zalanie epoksydem elementów impedanyjnych(twoja myśl słuszna) jeśli to jest wysokoczęstotliwościowy brzdęk (przydzwięk wręcz pisk)+ sprawdzenie czy stabilizatory działają poprawnie+ stwierdzenie przeciążenia przetwornicy w razie gdy tyka lub nie wydala prądowo i stwierdzenie że w laptopie są odpowiednie zabezpieczenia - a w zasilaczu nie koniecznie - NIE WIEMY czy to oryginalny zasilacz czy podróbka typu EASY POWER gdzie wszystko made in Kup i w razie jak coś nie działa wyrzuć czytaj CHINA - To zła porada, to ja dzwonie do Rydzyka :)

  Od tego jest forum żeby się wypowiedzieć :)
 • Poziom 9  
  Problem rozwiązany - pomyślałem, że warto napisać gdyby ktoś trafił na podobny przypadek.

  Otóż posiadam za regałem gniazdko, z którego korzystam przez przedłużacz na stałe tam wetknięty. Tak było od lat.

  Ostatnio zauważyłem takie samo stukanie i ciche syczenie w telewizorze lcd. Chciałem go już reklamować gdy postanowiłem sprawdzić na innym gniazdku i o dziwo - wszystko gra. Sprawdziłem zasilacz od laptopa - również w innym gniazdku żadnego pykania/stukania.

  Dostałem się więc do gniazdka za szafą - jeden z bolców we wtyczce był przysmażony, dziurka w gnieździe również. Z tego gniazdka pobierana była nieraz duża moc - żelazka/suszarki/ksero itp.

  Nie wiem co to za zjawisko, iż od przysmażonego gniazda zasilacze wydawały dziwne dźwięki ale dzięki temu przypadkowi być może zapobiegłem pożarowi. Boję się pomyśleć co by się stało, gdyby nagle gniazdko zapaliło się za wielką i ciężką szafą - drewnianą i pełną książek...

  Pozdrawiam
  Joey33
 • Poziom 33  
  Jeszcze raz potwierdza się złota myśl, którą każdy elektryk/elektronik zna i szanuje : "Bez sprawnego zasilania urządzenie nie jest w stanie pracować prawidłowo"

  Dodatkowo: Nie wiem gdzie ty mieszkasz ale sprawność instalacji elektrycznej i pomiary tejże instalacji powinny być wykonywane systematycznie (okresowo) i taki problem z gniazdkiem od razu zostałby zauważony.
  Jest to problem niedopuszczalny i krytyczny ze względu na ochronę przeciwpożarową


  Wystarczyło zrobić pomiar napięcia na wejściu (przed zasilaczem laptopa) założę się że wartość napięcia skutecznego była w granicach 210 V (nie 230). Spadek napięcia poprzez zwęglenie (nadpalenie zestyku) spowodował nieprawidłową prace zasilacza w laptopie (jak już podkreślałem wielokrotnie - niewydolność prądową przetwornicy - dostawała za mały prąd i napięcie) i każdego urządzenia podpiętego do tego gniazdka.

  Wniosek prosty: bez pomiarów ani rusz
 • Poziom 9  
  Z tego gniazdka korzystam nadal, oczywiście bez zniszczonego przedłużacza - podłączyłem tam teraz listwę antyprzepięciową - teraz wszystko jest jak należy. Samo gniazdko też zamierzam wymienić, jest lekko utopiony plastik wokół dziurki.

  Co do pomiarów, w naszej spółdzielni mieszkaniowej niestety takich systematycznych pomiarów nie ma. Chyba sam sobie takowe będę przeprowadzał:)

  Na koniec, dzięki za wyjaśnienie - nurtowało mnie czemu to upalenie miało taki akurat wpływ na pracę zasilaczy.

  Pozdrawiam,
  Joey33