Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki wysokotonowe a basy

Frog_Qmak 09 Maj 2009 15:19 774 1
  • #1 09 Maj 2009 15:19
    Frog_Qmak
    Poziom 25  

Witam, chcę nagłośnić domową imprezę i spotkałem się z "logistycznym" problemem. Pytanie jest proste, ale nie jestem obeznany jeśli chodzi o głośniki. Mianowicie: mam dwie kolumny, Panasonica, w każdej głośnik średnio-niskotonowy i głośnik (nie piezo) wysokotonowy. Każdy ma po "70W imput power"... to znaczy RMS ?

Chcę je podłączyć do zbudowanego przez siebie wzmacniacza, ale mam problem, bo kolumny mają oddzielnie wyprowadzenia dla każdego głośnika [LO/HI], a mój wzmacniacz nie posiada filtrów. Czy niskie i średnie częstotliwości nie uszkodzą głośników wysokotonowych? Myślę, że będzie jakieś 10 do 15W na każdy.

EDIT: gdy podłączam inny głośnik średnio/wysokotonowy [centralny z zestawu 5.1], słychać "charczenie". Czy to nie średnie tony tak paskudnie działają na głośniki? Przypomina mi się sytuacja z telefonem, w którym nie mogę puścić muzyki na >80% przy equalizerze ustawionym na pop, bo paskudnie "charczy", natomiast przy "rock"-u nie ma problemów nawet przy max głośności.

0 1
  • Pomocny post
    #2 09 Maj 2009 15:26
    ozzman
    Poziom 26  

Pewnie uszkodzą. Daj kondensator ok 1,5-3uF (dobierz pod ucho) w szereg z syczkami.

0
  Szukaj w 5mln produktów